Смекни!
smekni.com

Права жінки в шаріаті (стр. 5 из 7)

Прийнявши рішення про розлучення, мусульманин говорить своїй дружині: "Інті талік", що значить "Ти розлучена" і з цього моменту в жінки починається особливий період - "ідда" (біля чотирьох з половиною місяців), під час якого подружжя вже не вступає в інтимну близькість, але жінка поки що залишається в будинку чоловіка.

Це необхідно для встановлення можливого батьківства і після закінчення зазначеного часу, якщо рішення про розлучення як і раніше залишається в силі, а відносини продовжують загострюватися, чоловік ще раз говорить їй те ж саме. Якщо ж, на щастя, положення справ за цей період змінилося в кращу сторону і правовірні бажають зберегти свій шлюб, то вони можуть відновити свої подружні відносини без яких-небудь особливих церемоній.

Однак якщо, на жаль, усе залишається як і раніше погано, тоді мусульманин знову повідомляє дружині про розлучення, і з цього моменту обидві сторони вільні для нового шлюбу, з урахуванням природних зобов'язань, що випливають з попереднього.

Найчастіше приводом для розлучення служать скарги одного з подружжя на нестерпний характер своєї половини чи на її невірність, однак мусульманський Шаріат, що оберігає основи сімейного союзу, неухильно вимагає, щоб обвинувачення в невірності було підтверджено доказами не менш чотирьох свідків, що заслуговують довіри. В іншому випадку зрада вважається недоведеною, а прохання про розлучення відкидається як необґрунтоване .

Мусульманське духівництво, родичі і друзі зобов'язані використовувати будь-як можливість для того, щоб зберегти родину і примирити посварене подружжя, при цьому всякий, хто по тій чи іншій причині не зробив цього, буде знаходитися під гнівом Аллаха. Розлучення з погляду Ісламської моралі - найгірше з дозволеного Шаріатом, тому в кожнім подібному випадку імам приймає рішення виходячи зі специфіки кожної справи і виносить вердикт з розрахунком на всі конкретні обставини, що діють, а також можливі. Приміром, якщо переконливо доведено, що справжнім батьком дитини є зовсім не чоловік, а якийсь сторонній мужчина, то подружжя розлучається назавжди, а дитина залишається з матір'ю.

Якщо юнак оженився на дівчині, думаючи що вона незаймана, а згодом з'ясувалося, що це не так, то імам намагається переконати молодого чоловіка, що кращим для нього в подібних обставинах, - виявити терпіння в ім'я Аллаха і постаратися помиритися зі своєю дружиною, однак у будь-якому випадку, якщо та чи інша пара шукає анулювання свого розлучення з метою возз'єднання родини, духівництво ніколи не ставить цьому перешкод.

Що ж стосується горезвісного "побиття каменями за подружню невірність", про яке так люблять кричати на Заході, то, по-перше, ця міра покарання застосовувалася на практиці надзвичайно рідко, ну а по-друге - тут теж немає ніякої дискримінації, оскільки шаріатські норми є рівними як для чоловіків, так і для жінок. Іслам категорично забороняє розпусту, гомосексуалізм і лесбіянство, садомазохизм і зоофілію, наказує віруючим мати нормальну орієнтацію і задовольняти свої природні сексуальні потреби винятково в рамках законного шлюбу.

6. Права жінки в ісламі як мусульманки

Іслам зобов'язав мусульман проявляти доброту і надавати благодіяння жінці відповідно до наступного хадисом.

«Віруючий по відношенню до віруючого подібні до будови, окремі частини якої укріплюють один одного», Пророк переплітав свої пальці (на знак згуртованості). (Сахих аль-Бухари, ч. 1, стор. 182 № 467)

Аллах Всевишній наказав підтримувати споріднені зв'язки з жінками: тітками по матери або по батькові, родичками і застеріг від їх розриву:

«Ви (лицеміри), можливо, якщо відвернетеся (від джихаду), то поширюватимете нечестя на землі і розриватимете споріднені зв'язки» (сура 47, аят 22).

Пророк, та благословить його аллах і вітає, сказав:

«Хто розриває споріднений зв'язок, той не увійде до раю». (Сахих Муслім, ч. 4, стор. 1981 № 2556) Пророк вважав, що той, хто надає благодіяння своїм тіткам і родичкам, отримає подвійну нагороду. Він сказав:

«Той, хто дає подаяння бідному отримає нагороду, а хто дає подаяння родичеві, той отримає подвійну нагороду: за подаяння і за підтримку спорідненого зв'язку». (Сахих ибн Хузайма, ч. 3, стор. 278 № 2067)

Якщо мусульманка є сусідкою, то вона має подвійне право: за те, що вона мусульманка і за те, що вона сусідка. Аллах Всевишній сказав:

«Поклоняйтеся аллаху і не додайте Йому нікого в сотовариші. Робіть добро батькам, родичам, сиротам, біднякам, сусідам : родичам і не родичам » (сура 4, аят 36).

Її сусіди повинні бути добрими по відношенню до неї, надавати їй всі необхідні послуги, допомагати їй. Пророк, та благословить його аллах і вітає, сказав:

«Джібріл так заповідав мені надавати сусідові благодіяння, що я подумав, що він дасть йому право на спадок».

Іслам забороняє заподіювати яку-небудь шкоду сусідці. Пророк, та благословить його аллах сказав: «Присягаюся аллахом не увірує, присягаюся аллахом не увірує, присягаюся аллахом не увірує», його запитали: «Хто, Посланник аллаха?», він сказав:

«Той, від зла якого сусід не відчуває себе в безпеці». (Сахих аль-Бухари, ч. 5, стор. 2240 № 5670)

Іслам зобов'язав гарантувати права жінки і спонукав мусульман старанно випереджати один одного, надаючи їй допомогу і підтримуючи її. Старанність в цьому вважається однією з благочестивих справ. Посланник аллаха, та благословить його аллах і вітає, сказав:

«Той, хто прикладає всі старання до того, щоб містити вдову і бідняка, подібний до того, хто веде боротьбу на шляху аллаха і хто проводить ніч в поклонінні і день в посту».

Сподвижники, та буде аллах задоволений ними, піклувалися про те, як живуть сусіди, що особливо мають потребу серед них і в першу чергу, – жінки. Талха, та буде аллах їм задоволений, сказав: «Одного разу вночі Умар ибн аль-Хаттаб, та буде задоволений їм аллах, вийшов, а я пішов за ним. Він заходив в один будинок, потім в іншій. Вранці я зайшов в цей будинок і знайшов там сліпу, розбиту паралічем жінку. Я запитав її: «Що робив чоловік, який заходив до вас вночі?» Вона відповіла: «Цей чоловік завжди піклується про мене, надає мені всі необхідні послуги, прибирає мій будинок, оберігає мене від шкоди.» Талха сказав: «Невже можна знайти у Умара помилки?»».

Ми коротко вказали на основні права жінки і на обов'язку чоловіка по відношенню до неї в ісламському суспільстві. Такі права показують, як іслам високо оцінює жінку і поважає її гідність. Людство ніколи не знало подібного відношення до жінки.

7. Право жінки на спадок

Іслам надав жінці право на спадок, до чого вона не мала такого права, адже в доісламський час право на спадок мали тільки чоловіки, які захищали плем'я від ворогів. Справа не обмежилася тільки цим, жінку успадковували як предмет. Тлумачивши слова аллаха Всевишнього:

«Об тих, які увірували! Вам не дозволено успадковувати жінок проти їх волі. Не чините їм перешкоди, щоб понести частину приданого, яке ви їм дали» (сура 4, аят 19)

ибн Аббас, та буде задоволений їм аллах, сказав: «Після смерті чоловіка, його родичі мали більше має рацію на його дружину, чим її сім'я. Хто-небудь з родичів чоловіка за бажання міг одружуватися на ній, вони могли видати її заміж за кого хотіли або не видавати взагалі». Іслам заборонив це, як указується у вищенаведеному аяте. Він наказав жінці певну частку спадку. Це вказано в наступному аяте:

«Чоловікам належить частка з того, що залишили батьки і найближчі родичі, і жінкам належить частка з того, що залишили батьки і найближчі родичі, будь його мало або багато. Така наказана доля» (сура 4, аят 7).

Тлумачивши цей аят, Сайід Кутб, сказав: «Це загальний принцип, виходячи з якого іслам чотирнадцять століть назад надав жінці право на спадок, як мав це право чоловік. Іслам захистив право дітей, які до ісламу піддавалися утискам і позбулися своїх прав, оскільки люди того періоду оцінювалися згідно тому, як билися і виконували свою роботу. Іслам же, як всеосяжна релігія аллаха, оцінює людину, в першу чергу, як людини, що є його основною постійною цінністю; потім – щодо того, як він насправді виконує свої обов'язки перед сім'єю і суспільством». (С. Кутб. У тіні Корану, ч. 1, стор. 588)

«Аллах заповідає вам щодо ваших дітей: синові дістається частка, рівна довше двох дочок» (сура 4, аят 11).