Смекни!
smekni.com

Права жінки в шаріаті (стр. 1 из 7)

Права жінки в шаріаті

Зміст

1. Поняття та зміст Шаріату

2. Загальні права жінки в ісламі

3. Права дочки в ісламі

4. Права жінки як дружини

5. Право на розлучення

6. Права жінки в ісламі як мусульманки

7. Право жінки на спадок

8. Право на працю жінки

9. Поїздка жінки без супроводу

Література

1. Поняття та зміст Шаріату

Термін «шаріат» походить від арабського «шараа» - «спрямовувати», «видавати закони». Від цього самого кореня утворені «ташриун» - «законодавство», «шариун» - «законодавець», «муташариун» - «адвокат» і десятки інших термінів. Англійські сходознавці Вільям Монтгомерп Уотт і П'єр Какиа визначають шаріат як «мусульманську концепцію права», яка «багато в чому від якихось других».

Кодекс шаріату підрозділяється на три основні частини - ібадат (обов'язки, що стосуються релігійного культу), муамалят (чисто юридичні норми) та укубат (система покарань).

Шаріат суворо регламентує майже усі сторони побуту, сімейних взаємин тощо. Разом із звичаєвим правом, адатом, шаріат створює густу мережу обов'язкових приписів, що практично детермінують поведінку мусульманина на суспільному і побутовому рівні.

Система законодавства ґрунтується на визнанні приватної власності на засоби виробництва. Вона встановлює правила спадкування майна, за якими майно повинно переходити лише до законних спадкоємців (тобто тих, яких такими визнає Коран), особливо підкреслювалося, що «чоловікові виділяється частка, що дорівнює частці двох жінок». Забороняється входити у чужий будинок, коли в ньому немає господарів, але в той самий час дозволяється присвоювати майно з виморочних будинків. Злодії жорстоко караються за вчинену ними крадіжку: «Злодію і злодійці відрубуйте руку в покарання за те, що вони вчинили»,- говориться в Корані. Менш жорстко переслідується убивство - тут багато речей дозволялося за законами адата з його традиційними інститутами кровної помсти. Коран дозволяє правовірним помститися, але у межах еквіваленту: вільного за вільного, жінку за жінку, раба за раба. Він серед іншого забороняє убивати новонароджених дівчаток (звичай, широко поширений в доісламській Аравії). За вбивство чи тілесні пошкодження можна було відкупитися, але розмір викупу був непосильним для простої людини: 100 верблюдів та 12 тис. дирхемів. Убивство немусульманина або жінки тягнуло меншу відповідальність. Коран врегулював також сімейні стосунки, виробив правила шлюбу і розлучення, установив правила опікунства тощо.

Шаріат регулює цивільні правовідносини, порядок вирішення майнових суперечок, стягнень і покарань. Дуже важливо, що при оцінці того чи іншого діяння береться до уваги намір, часто оцінка здійсненого діяння враховує не так сам доконаний факт, як суб'єктивні наміри людини.

Слідкували за виконанням норм шаріату і тлумачили їх мусульманські богослови. Мусульманське духовенство виконувало (а подекуди і до сьогодні виконує) більше світські, ніж суто релігійні функції. Мулла, який перебуває при мечеті,- це, власне, вчитель у церковній школі. Каді - це суддя, знавець шаріату. Улем - учений богослов, викладач у вищій релігійній школі, рада улемів давала свій висновок з питань релігії і права. Специфіка шаріатського процесу полягає у тому, що не існує поділу справ на цивільні та кримінальні, не робиться процесуальної різниці між позивачем і відповідачем. При розгляді справ не було ні прокурора, ні адвоката. Справу починали на прохання потерпілого чи його родичів.

Офіційна процесуальна норма шаріату прирівнює двох жінок до одного мужчини (зокрема, при наданні свідчень).

Відмінності шиїтської редакції шаріату, зазвичай, носять істотного і принципового характеру. Так, шиїти на відміну сунітів узаконили тимчасовий шлюб. У шиїтському шаріаті є офіційне розпорядження відвідувати могилу халіфа Алі, сини Хусейна і імама Рези. У заклику віруючих до молитві, з подачі милостині, в оформленні молитовних будинків, у витлумаченні основ мусульманської держави й у становищі про його верховному правителі шиїтська трактування також трохи відрізняється від ортодоксальної сунітською. Висловлювання і їх учинки членів сімейства Мухаммеда, особливо вислову 12 імамів, в правових нормах шиїзму мають юридичну силу.

Джерелами шаріату і мусульманського права є Коран, сунна (вислову і події Мухаммеда), кияс (аналогія), иджма (узгоджене думка великих правознавців і богословів), фетвы (юридичні укладання вищих духовних осіб), адаты (традиції, звичаї арабів. І інших народів, які сповідують іслам). Відповідно до ісламським традиціям головні джерела шаріату - Коран і сунна, й інші джерела нічого не винні їм суперечити. Тому мусульманські правознавці обмежені у діях та самостійно можуть вирішувати юридичні запитання у підставі інших джерел, лише коли по даним питанням немає указівок, у Корані і сунне. Однак у кожному разі їх рішення нічого не винні суперечити «духові та букві» Корану і сунни. У той самий час, що у Корані і сунне немає відповіді на багато запитань, що стосуються регулювання життя громади віруючих, саме шаріату належить головне місце у вирішенні цих питань.

Принципова новизна шаріату від того християнського правничий та інших релігійних законодавчих систем у тому, що, хоч і функціонували уже багато століть, ніколи не повністю заміняли співіснували із нею світських правових норм, тоді як так званий мусульманський світ із моменту виникнення ісламу (VII в.) і до кінця ХІХ ст., сутнісно, не знав інших законодавчих систем, крім шаріату. Слід, проте, відзначити, що у середині ХІХ ст., під час танзимата, в судоустрій і судочинстві Османської імперії була спроба відокремити світські формою справи від шаріатських. Однак у функціях і компетенції двох типів судових установ був чітких разграничений.

Шаріат містить багато заборон, частина з яких може видатись нам незрозумілими нелогічними, недоречними, негуманними, занадто суровими, застарілими і в кінцевому випадку несправедливими.

Перш за все, вражає широке застосування, різноманітність й витонченість тілесних покарань, аж до смертної кари.

На смерть каралися такі злочини як: подружня зрада жінки, зрада рабинею свого господаря, проституція, сексуальні збочення, алкоголізм, розповсюдження і вживання наркотиків, чотирикратне порушення посту, негідне життя на землі та незгода з Аллахом. Останні два злочини тлумачились досить невизначено, що давало привід для зловживань.

Щодо інших злочинів, то крадіжки карались жорстокіше за вбивства із-за освячення кровної помсти. Коран дозволяє помсту в межах еквівалента: вільного за вільного, раба за раба… У деяких мусульманських країнах існують спеціальні клініки, які за вироком, шаріатського суду завдають винним тих тілесних пошкоджень, які ті чинили своїм ближнім. При завданні якихось матеріальних збитків винний повинен відшкодувати їх у еквівалентному розмірі.

Як і більшість інших релігій, іслам засуджує самогубство, аборти та вбивство новонароджених дітей.

Значне місце в шаріаті відіграють заборони (харам). Так у їжі, окрім заборон на свинину, кров, падаль і м'ясо ракоподібних, існує заборона і на м'ясо чистих тварин забитих без відповідного ритуалу. Заборона на алкогольні напої досить м'яка - забороняється лише цілеспрямоване і надмірне їх вживання.

Таким чином, жорстокість заборон і покарань являється вагомим чинником у формуванні дисципліни.

2. Загальні права жінки в ісламі

На мусульманку, що досягла зрілості і що знаходиться при повному розумі, покладені ті ж релігійні обов'язки, які покладені на мусульманина: здійснення молитви, виплата закята, пост в рамадан і здійснення хаджу. Проте шаріат полегшив жінці деякі норми: вона звільнена від молитви і поста під час менструацій і післяродових кровотеч із-за її фізичного і психологічного стану в ці проміжки часу. Що стосується поста в рамадан, то вона повинна відшкодувати пост, постивши така ж кількість днів після припинення менструації і післяродової кровотечі.

Жінка і чоловік отримують однакову нагороду (за благодіяння) і однакове покарання (за гріхи) в цій і в майбутньому житті. Аллах Всевишній сказав:

«Хто здійснює добрі справи - будь вони чоловіки або жінки, будучи віруючим, того Ми неодмінно обдаруємо прекрасним життям і винагородимо (у майбутньому житті) за краще з того, що вони здійснювали» (сура 16, аят 97).

Жінка і чоловік однакові по гуманності і людяності. Жінка не є джерелом гріха або зла. Вона не була причиною повалення Адама з раю, як затверджують релігійні діячі попередніх релігій. Аллах Всевишній сказав:

«Пралюди! Бійтеся вашого Господа, Який створив вас з однієї душі, створив з неї пару їй і розселив багато чоловіків і жінок, подіям від них обох. Бійтеся аллаха, ім'ям Якого ви просите один одного, і шануєте споріднені зв'язки. Воістину, аллах спостерігає за вами» (сура 4, аят 1).

В цьому аяте аллах Всевишній показує, що Він створив чоловіка і жінку з одного джерела, без переваги однієї над іншим, вони однаково правоспроможні. Таким чином, іслам ліквідовував пануючі до нього несправедливі порядки по відношенню до жінки, особливо коли її вважали нижчою за чоловіка, і, отже, її позбавили багатьох її людських прав. Посланник аллаха, та благословить його аллах і вітає, сказав:

«Жінка – друга половина душі чоловіка».

Жінка, як і чоловік, має право на захист своєї честі і пошану власної гідності. Згідно шаріату, повинен каратися той, хто зводить наклеп на жінку або лихословить про її честь. Аллах Всевишній сказав:

«Тих, які звинуватять цнотливих жінок (у перелюбстві) і не представлять чотирьох свідків, висічіть вісімдесятою ударами батога і ніколи не приймайте їх свідоцтва, бо вони є нечестивцями» (сура 24, аят 4).

Жінка, як і чоловік, має право на спадок. Аллах Всевишній сказав: «Чоловікам належить частка з того, що залишили батьки і найближчі родичі, і жінкам належить частка з того, що залишили батьки і найближчі родичі, будь його мало або багато – долею наказаною» (сура 4, аят 7).