Смекни!
smekni.com

Лексико-граматична організація українських військових команд (стр. 2 из 15)

Отже, роль імператива можуть брати на себе різні інші форми. Однак і імператив, у свою чергу, вживається в деяких зовсім далеких від спонукання функціях. Наприклад, у реченні "Була б на те воля моя, була б і розмова недовгою" наказовий спосіб, звичайно, не має значення ні спонукання, ні навіть побажання. Роль, що грає тут імператив, – присудок умовного підрядного речення – більш характерна для умовного способу. Умовний імператив існує й в англійській, і в деяких інших мовах: Sleep until noon, and you'll miss lunch 'Проспи до полудня, і пропустиш обід'. Такі вживання іноді називають переносними. Вираження ідеї умови – не єдине переносне вживання українського імператива. У реченні Він вдома не ночує, а я йому пироги пеки! імператив заміняє вже не умовне нахилення, а модальне дієслово (повинна, змушена). Ще одне ненаказове вживання українського імператива – для позначення несподіваної дії: Вже почали іти, і отут вона візьми і пчихни.[http://www.krugosvet.ru].

Традиційна граматика розглядає імператив у рамках категорії нахилення як особливої граматичної категорії дієслова, часто ототожнюючи спонукальні пропозиції з імперативними, тобто утримуючими присудок в імперативі

Фундаментальне дослідження семантики і типології імператива на матеріалі 130 мов проведене В. С. Храковським і А. П. Володіним[Храковский В. С., Володин А. П., 1986]. Автори дійшли висновку, по-перше, що час є субкатегория нахилення, оскільки тимчасова віднесеність виступає як спосіб існування реальності. Сутність нахилення як категорії полягає в тому, що воно виражає точку зору того, хто говорить на реальність/ірреальність факту, що повідомляється. Тому імператив не є нахиленням за своїм значенням. Форми категорії нахилення призначені для реалізації оповідальної, чи комунікативної функції. Форми імператива, навпроти, призначені для реалізації апелятивної, чи закличної функції. Специфічна семантика імператива як засобу апелятивного спілкування не дозволяє розглядати його як форму категорії нахилення. Імператив і форми нахилень не можуть бути порівняні один з одним, оскільки виконують різні мовні функції [Храковский В. С., Володин А. П. 1986]. Крім імператива, спонукання, у тому числі і наказ, може виражатися різними неспеціалізованими граматичними засобами, що утворять периферію мікрополя спонукальної модальності. Це, по-перше, неімперативні дієслівні конструкції - інфінітив і інші неособисті форми дієслова, презенс і футурум індикатива, сполучення модальних дієслів з інфінітивом, конъюктив, а по-друге - бездієслівні (адвербіальні, номинативні, вигукні та ін.) конструкції [Прокопчик А. В., 1955].

Відповідно до концепції, що сходить до К. Бюлера [Бюлер, 1934], апелятивну мовну функцію, реалізовану за допомогою імперативів і вокативів, можна характеризувати як функцію спілкування з односпрямованим повідомленням. Ролі мовця і слухача при реалізації апелятивної функції в принципі строго розподілені між учасниками мовного акту, і обміну цими ролями в процесі мовного акта не відбувається: мовець тільки говорить, слухач тільки слухає. Апелятивне висловлення не припускає предмета мови, що підлягає обговоренню. Призначення апеллятивного висловлення полягає в спонуканні до виконання (чи невиконанню) дії, і очікувана мовцем реакція слухача на подібне висловлення полягає в тому, щоб слухач виконав каузуєму дію (або сприяв його виконанню особою, яка не приймає участь у мовному акті). Типове апелятивне (вокативно-императивне) речення Хлопчик, йди сюди! є двоскладним, але фактично складається з двох самостійних односкладних речень, кожне з яких має власну задачу. Задача вокативного речення Хлопчик! полягає в тому, щоб перетворити обраного адресата в слухаючого, установити з ним контакт і підготувати його до сприйняття наступного повідомлення. Задача імперативної пропозиції Йди сюди! полягає в тому, щоб назвати дію, яку мовець наказує виконувати (чи не виконувати).

Одним з найбільш цікавих для вивчення різновидів спонукальних промов є наказ. Він належить до різновидів спонукання до дії, які найбільш чітко виділяються і займає серед них особливе місце.Характерним є зауваження Л. Вітгенштейна про те, що "нетрудно представить себе язык, состоящий из одних военных приказов и рапортов" (Витгенштейн Л., 1985, с. 85). В сучасних дослідженнях відзначається спільність мовних характеристик наказу не тільки з іншими різновидами спонукання, але й з іншими видами прагматично орієнтованих промов, наприклад, з об'явою [Васковская Т. С., 1986, с. 15] [Храковский В. С., Володин А. П. 1986].

З універсальною психічною природою мови пов'язано наявність в усіх мовах спільних когнітивно-поведінкових функцій, або "прагматичних універсалій", до яких, зокрема, відносять і наказ [BolingerD. L., 1968; Рамат П., 1986]. Значення наказу, таким чином, можна розглядати як універсалію мовного плану змісту, на засаді якої можливо міжмовне порівняння формальних, у тому числі інтонаційних, засобів плану вираження.

Прийнято вважати, що оповідальні, питальні, спонукальні й окличні речення будь-якої мови характеризуються власною специфічною інтонацією. Підкреслюючи універсальний характер фразової інтонації, А. М. Пєшковський звернув увагу на той факт, що наказова інтонація може бути і без наказового способу, а наказовий спосіб може вживатися майже без наказової інтонації [Пєшковський 1928],[Храковский В. С., Володин А. П. 1986].

В українській мові наказ може виражатися наступними неспеціалізованими граматичними засобами: інфінітивом, індикативом, конструкціями з модальними дієсловами і бездієслівними конструкціями [Кадомцева Л. О., 1972, с. 134-135]. "Усі периферійні форми спонукання в англійській мові знаходять свої аналоги в українській мові... Типологічна спільність виявляється у вираженні відповідними формами тих самих модально-значеннєвих відтінків" [Ушакова В. Т., 1968, с. 7].

Модальне значення наказу

Наказ - це найбільш зобов'язуючий вид спонукання, що припускає негайне і беззаперечне виконання дії.

Виділяють наступні характеристики наказу. Це максимально зобов'язуюче спонукання до дії, найбільш визначена і стійка форма спонукань [Бєльський А. В., 1953, с. 99]. Це невмотивований прямий вид спонукання, при якому мовець має статус, що дає йому право на спонукання, він же в силу свого положення є відповідальним за ухвалення рішення про здійснення/нездійсненні дії, невиконання якого карне для адресата. Відносини між коммуникантами субординативные, а відношення адресата-виконавця до дії нерелевантне [Бєляєва Е. И., 1985, с.79]. наказ містить у глибинній структурі припущення, що адресат повинний зробити те, що хоче від нього що говорить [Вежбицка А., 1985, с. 257-258]. Наказ правомочний лише в тому випадку, якщо його адресат "за допомогою якої-небудь попередньої процедури, гласної чи негласний", підтвердить авторитет того, хто збирається віддавати накази [Остин Дж., 1986, с. 41]. Підсумовуючи ці характеристики, бачимо, що головною умовою наказу є наявність або обумовленого ситуацією нерівності коммуникантов, у силу якого молодший (адресат-виконавець) зобов'язаний беззаперечно виконати казуируемое дію.

Для наказу особливо типовий механізм блокування словесної реакції, що виражає згоду; вона заміняється поведінковою реакцією - швидким чи негайним здійсненням необхідної дії, що зв'язано з великим ступенем эксплицитности і категоричності вираження спонукального значення в наказі [Шевченко Н. А., 1984].

Очевидно, що функціонально-семантична зона наказу також неоднорідна і дозволяє виділити в ній деякі різновиди. [А. В. Бєльський, там же, с. 99-100]пропонує розрізняти наказ-вказівка (спонукання до простої, конкретної дії) і наказ-розпорядження (перерахування складних дій); наказ-нагадування, чи наказ-сигнал ( чидія його ознаки не називаються, тому що були названі раніше, або ясні без цього; наприклад: "Почали!", "come on!", "Los!"). названі різновиди розглянуті нижче при аналізі засобів вираження модального значення наказу.

1.2. Військові команди, що використовуються українськими військами

Усі військові команди що є у "тимчасових статутах збройних сил України" [4] зведено у таблицю 1.

Загальна кількість українських військових команд =276 ± 3%.

Таблиця 1.

українські військові команди

Військові команди Види спонукань кількість
„Автомат на груди, за розподілом: роби - РАЗ, роби - ДВА, роби - ТРИ” наказ 1
„Автомат на-ГРУДИ” наказ 4
„Багнет – ВІДІМКНУТИ (ПРИМКНУТИ)” наказ 1
„Батальйон, в похідну колону, по дорозі, за порядком шикування” наказ 1
„Батальйон, СТРУНКО. До урочистого маршу, поротно, на одного лінійного дистанції, перша рота прямо, решта право-РУЧ” наказ 1
„Бігом - РУШ” наказ 1
„Батальйон, уліво в лінію взводних колон, кроком - РУШ” наказ 1
„В колону - РУШ” наказ 1
„В лінію взводних колон - РУШ” наказ 1
„В лінію машин - РУШ” наказ 1
„Варта – ЗА ЗБРОЮ” наказ 1
„Варта – РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО, рівняння ПРАВОРУЧ” наказ 3
„Варта - СТРУНКО, рівняння - ДО СЕРЕДИНИ” наказ 1
„Варти – рівняйсь – СТРУНКО”, „Оркестр, грай збір” наказ 1
„Варти – РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО” наказ 1
„Варти – РІВНЯЙСЬ, СТРУНКО, для зустрічі справа, (зліва), зброєю - ЧЕСТЬ” наказ 2
„Варти, право-РУЧ, Кроком – РУШ” наказ 1
„Вартовий, прийняти пост” наказ 1
„Взвод – ДО МЕНЕ” наказ 1
„Взвод – СТІЙ” наказ 3
„Взвод, в одну шеренгу - СТАВАЙ” наказ 1
„Взвод, на Прапор, СТРУНКО, зброєю – ЧЕСТЬ” наказ 1
„Взвод, у колону по три - СТАВАЙ” наказ 1
„ВЗЯТИ ВПРАВО” наказ 1
„Відбій” наказ 2
„Відділення – струнко. Рівняння праворуч” наказ 2
„Відділення – СТІЙ” наказ 3
„Відділення, – ДО ЗБРОЇ” наказ 2
„Відділення, в колону по два, кроком – РУШ ” наказ 3
„Відділення, в колону по одному (по два) – СТАВАЙ” наказ 1
„Відділення, в одну шеренгу – ШИКУЙСЬ” наказ 2
„Відділення, за мною – РУШ” наказ 1
„Відділення, за порядком – РОЗПОДІЛИСЬ” наказ 1
„Відділення, кругом – РУШ” наказ 1
„Відділення, ліво-РУЧ” наказ 1
„Відділення, на перший та другий – РОЗПОДІЛИСЬ” наказ 3
„Відділення, розійдись” дозвіл 1
„Відділення, на ре-МІНЬ” наказ 1
„Відділення, покласти – ЗБРОЮ” наказ 1
„Відділення, правим (лівим) плечем вперед, кроком – РУШ ” наказ 2
„Відділення, право-РУЧ” наказ 3
„Відділення, у дві шеренги – ШИКУЙСЬ” наказ 2
„Відділення, через правий, лівий борти та задні двері - ДО МАШИН” наказ 1
„ВІДСТАВИТИ” дозвіл 2
Військова присяга (затверджена Постановою Верховної Ради України № 1936-ХІІ від 6 грудня 1991 року.) Я, (прізвище, ім'я та по-батькові), вступаю на військову службу і урочисто клянусь народу України завжди бути вірним і відданим йому, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, накази командирів, неухильно дотримуватись Конституції і законів України, зберігати державну і військову таємницю. Я клянусь захищати українську державу, непохитно стояти на сторожі її свободи і незалежності. Я присягаю ніколи не зрадити народу України. клятва 1
„Вільно. До наметів” дозвіл, наказ 1
„В колону – руш” наказ 2
„В лінію машин – руш” наказ 1
„Вільно” дозвіл 10
„ГЛУШИ ДВИГУН” наказ 1
„Головні убори – НАДІТИ” наказ 1
„Головні убори – СКИНУТИ” наказ 1
„Два кроки вправо, кроком – РУШ” наказ 1
„Для зустрічі справа зброєю – ЧЕСТЬ” наказ 2
„ДО МАШИН” наказ 2
„До но-ГИ” наказ 5
„До побачення, пане капітан-лейтенант” вітання 1
„ДОВШИЙ КРОК” наказ 1
„ЗА ЗБРОЮ” наказ 1
„ЗАВОДЬ” наказ 1
„Запобіжник – ПОСТАВ” наказ 1
„Заправитись” наказ 2
„Здрастуйте, пане сержант” вітання 1
„ЗБІЛЬШИТИ ДИСТАНЦІЇ” наказ 1
„Зброєю – ЧЕСТЬ” наказ 1
„Зброю – ЗА СПИНУ” наказ 2
„Зброя заряджена і поставлена на запобіжник” інформування 1
„Зброя розряджена” інформування 1
„ЗМЕНШИТИ ДИСТАНЦІЇ” наказ 1
„зміна, за мною кроком – РУШ” наказ 2
„Зміна, право-РУЧ, на пости кроком-РУШ” наказ 1
„Зміна, справа по одному – ЗАРЯДЖАЙ” наказ 1
„Зміна, СТІЙ” наказ 2
„Іде Начальник варти” інформування 1
„ІТИ В НОГУ” наказ 1
„ІТИ НЕ В НОГУ” наказ 1
„Карабіни на пле-ЧЕ” наказ 1
„Кроком – РУШ” наказ 3
„Кру-ГОМ” наказ 2
„Кулемети на ре-МІНЬ” наказ 2
„Ліворуч – РІВНЯЙСЬ” наказ 1
„Ліво-РУЧ” наказ 2
„На місці кроком – РУШ” наказ 1
„На місці” наказ 2
„На місці – стій” наказ 1
„НА МІСЦЯ” наказ 1
„На пле-ЧЕ” наказ 5
„На ре-МІНЬ” наказ 7
„На такий-то предмет, рівняння праворуч (ліворуч), кроком (стройовим кроком, бігом) – РУШ” наказ 1
„Начальник варти до мене, решта - на місці” наказ 1
„Начальники варт, до мене” наказ 1
„Начальники варт, стати до строю” наказ 1
„Оркестр, грай розвід” наказ 1
„Пане генерал-майор. Капітан Федорук чергування по вартах здав” інформування 2
„Пане капітан. Варта прибула в повному складі. За час несення служби випадків не трапилося. Лейтенант Олійник” інформування 2
„Пане лейтенант. Варта номер один на розвід прибула в повному складі. Начальник варти лейтенант Шевчук” інформування 2
„Пане лейтенант. Зміну постів проведено. Пости здано (прийнято) в справності. Перший розвідний сержант Козаченко” інформування 2
„Пане майор. Варти для розводу вишикувані. Помічник чергового варт капітан Сердюк” інформування 3
„Пане майор. Командир 1-ї механізованої роти капітан Ткаченко. Дозвольте відрекомендуватися з нагоди присвоєння мені військового звання капітан.” інформування 1
„Пане майор. Перша механізована рота виконує другу вправу навчальних стрільб. Командир роти капітан Шевчук” інформування 2
„Пане полковник. За час мого чергування подій не трапилося. Черговий частини капітан Калина” інформування 4
„Пане полковник. Проводиться розвід варти. Черговий варт майор Сидоренко” інформування 1
„Пане полковник. Черговий частини капітан Татарченко” інформування 4
„Пане сержант. Прошу дозволити мені звільнення до 23-ї години” прохання 1
„Пане сержант. Рядовий Лабінський пост номер такий-то прийняв” інформування 3
„Пане сержант. Рядовий Онищенко пост номер такий-то здав” інформування 3
„Пане сержант. Рядовий Сергієнко зі звільнення прибув, зауважень не мав” інформування 2
„Перша зміна – СТАВАЙ” наказ 2
„Перший батальйон - ВПЕРЕД” наказ 1
„ПІВКРОКУ” наказ 1
„Півоберта ліво-РУЧ” наказ 1
„Півоберта право-РУЧ” наказ 1
„ПОВНИЙ КРОК” наказ 1
„Полк, до но-ГИ” наказ 1
„Полк, на Прапор, СТРУНКО, рівняння - ПРАВОРУЧ” наказ 2
„Полк, уліво в лінію, батальйони в лінію ротних колон, кроком - РУШ” наказ 1
„Поповненню, що прибуло, стати до строю своїх підрозділів” наказ 1
„Поправити – ЗБРОЮ” наказ 1
„Право-РУЧ” наказ 1
„Прапороносець, за мною, кроком - РУШ” наказ 1
„Прапороносний взвод - ВПЕРЕД” наказ 1
„ПРЯМО” наказ 6
„Ремінь – ПОСЛАБИТИ (ПІДТЯГТИ)” наказ 1
„РІДШИЙ КРОК” наказ 1
„РІВНЯЙСЬ” наказ 3
„РІВНЯННЯ ПРАВОРУЧ” наказ 3
„рота - струнко” наказ 2
„Розпочати перевірку” наказ 1
„рота - стій” наказ 1
„Рота, в дві шеренги – ставай” наказ 1
„Рота, в колону по три – ставай” наказ 1
„Рота, вліво в лінію взводних колон, кроком – руш” наказ 1
„Рота, для ранкового огляду – ставай” наказ 1
„Рота, на вечірню перевірку – ставай” наказ 1
„РУШ” наказ 1
„Рядовий Іванченко. Вийти із строю на стільки-то кроків” наказ 1
„Рядовий Кращенко, з поста кроком – РУШ” наказ 2
„Рядовий Левченко, кру-ГОМ” наказ 1
„Рядовий Онищенко, на пост кроком – РУШ” наказ 1
„Рядовий Петренко – СТІЙ” наказ 1
„СКОРОТИ КРОК” наказ 1
„Служу народу України” наказ 1
„Справа по одному – РОЗРЯДЖАЙ” наказ 1
„Ставай” наказ 1
„Стати до строю” наказ 2
„Стій, буду стріляти” попередження 5
„Стій, назад” наказ 1
„Стій, обійти справа” наказ 1
„Стій, хто іде” наказ 1
„СТІЙ” наказ 2
„Стільки-то кроків уперед, кроком – РУШ” наказ 1
„Стройовим кроком – РУШ” наказ 1
„СТРУНКО, рівняння – ПРАВОРУЧ” наказ 1
„Струнко” наказ 13
„Так” наказ 4
„УВАГА, РОБИ ТЕ, ЩО Я” наказ 1
„УВАГА” наказ 2
„УСІ ПРАВОРУЧ (ЛІВОРУЧ, КРУГОМ)” наказ 2
„ЧАСТІШИЙ КРОК” наказ 1
„Чатовий, здати пост” наказ 1
„Черговий роти, на вихід” наказ 1
„Чергові, на лінію” наказ 2
У двошеренговом строю лівофланговий другої шеренги після закінчення розподілу за загальною нумерацією доповідає: „Повний” або „Неповний” інформування 1

1.3. Класифікація військових команд за видами спонукання

Протягом дослідження я, за допомогою різноманітних словників, класифікував українські військові команди за такими видами спонукання: