Міністерство освіти і науки України
ХАРЬКОВСЬКИЙ ЕКОНОМІКО-ПРАВОВИЙ УНІВЕРСИТЕТ
кафедра Господарськогоправа
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
"Судова бухгалтерия"
Варіант №2
Виконав: Добродін Євген Валерійович
група ЗП-42 4 курс
адреса: Сумська обл. м .Ромни
вул. Гетьмана Мазепи,57а кв.11
Харков 2009
План
1. Класифікація документів за якісними ознаками. Вимоги до змісту та оформленню документів
2. Характеристика основних етапів контрольно-ревізійного процесу
Використані джерела
Ключевые слова: документ бухгалтерія підробка ревізія
1. Класифікація документів за якісними ознаками. Вимоги до змісту та оформленню документів
Законом України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07. 1999 р. № 996-ХІУ у статті 9 «Первинні облікові документи та регістри бухгалтерського обліку» та «Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05. 1995 р № 88, визначається порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської звітності підприємствами, їх об’єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім установ банків) незалежно від форми власності та специфіки установ і організацій.
А, що таке бухгалтерській облік, визначено у ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 p., №996-XIV: "бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень"
Особливістю бухгалтерського обліку є суцільне й безперервне спостереження за всіма господарськими операціями, що здійснюються в підприємствах, організаціях та установах. Для проведення такого спостереження кожну господарську операцію необхідно документально оформити.Бухгалтерський документ є письмовим доказом фактичногоздійснення господарської операції або письмовим розпорядженням на право її здійснення.
У широкому значенні під документом розуміють матеріальний носій, щойого використовують у процесі спілкування, на якому за допомогою різнихзасобів і способів зафіксовано в доцільній для сприйняття формі інформацію.
Сукупність бухгалтерських документів, що складаються на всігосподарські операції, називається документацією. Тобто документи, які складаються в момент здійснення господарських операцій, називаються первинними документами. Документація є важливим елементом методу бухгалтерського обліку.
"Жодна господарська операція не може бутивідображена в обліку без належного її оформлення відповіднимпервинним документом. Це спосіб первинного спостереження загосподарськими операціями і обов’язкова умова відображення їхв обліку. Від своєчасності складання і якості документів значною мірою залежить правильність показників бухгалтерськогообліку і звітності"(*)
Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.
Суть документів і їх місце в господарській діяльності підприємства відображаються у їх класифікації. Документи класифікують за різними критеріями зокрема: за місцем складання, призначенням, порядком складання, способом використання, змістом та ін.
За якісними ознаками документи класифікують на:
а) повноцінні (доброякісні)
б) неповноцінні (недоброякісні).
Повноцінні документи повинні повністю відповідати пред’явленими у нормативно-правових актах вимогам, для даного типу документів, мати усі необхідні реквізити.
Документи, в яких відсутня хоч би одна з вимог, що пред'являються до них, визнаються неповноцінними. Правоохоронні органи і суди звертають звертають на них особливу увагу.
В цілях ретельнішого вивчення і аналізу неповноцінні документи підрозділяються на наступні групи і види:
неправильно оформлені - документи без необхідних реквізитів (без підпису, без дати), із зайвими реквізитами (наприклад, накладна з гербовою печаттю та.ін.);
з неналежними реквізитами (наприклад, чек на отримання грошей в банку, підписаний неправомочною особою);
документи на незаконні операції, що відображаютьгосподарські операції, які по існуючих правових нормах не повинні здійснюватися (наприклад, акт насписання матеріалів на капітальний ремонт із завищенням їх вартості та.ін.);
документи на операції, які насправді або не були здійснені (безтоварні або безгрошеві) або були здійснені не в тому об'ємі,такі документиназиваються підробленими.
Підроблені документиу свою чергу діляться на два види:
- фальсифіковані (матеріальний підлог)
- і таки що містять свідомо помилкові відомості, (інтелектуальна фальсифікація).
Підроблені документи згідно УПК України є речовими доказами, оскількизберігають на собі сліди злочину або служили знаряддям злочину, або на них були направлені злочинні дії.(*)
Далі розглянемо які ж вимоги до змісту та оформленню документів існують. По-перше, первинні документи мають бути складені на паперових або машинних(електронних) носіях. Відповідно до цього існують і вимоги до змісту йоформлення документів. Порядок створення первинних документів, записів урегістрах бухгалтерського обліку та зберігання документів, регістрів і звітівустановлено "Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку", затвердженим наказом
Міністерства фінансів України від 24.05. 1995 р. № 88.(надалі Положення) По- друге повнота і достовірність показників бухгалтерського обліку значною мірою залежать від якості оформлених документів. Щоб бути доказовим і мати юридичну силу, документ має міститиобов'язкові реквізити. Такими реквізитами для будь-якого первинногобухгалтерського документа є:
— назва документа (форми);
— дата і місце складання;
— назва підприємства, від імені якого складено документ;
— зміст та обсяг господарської операції;
— одиниця виміру господарської операції;
— посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції іправильність її оформлення;
Усі реквізити документа розміщують у порядку, що відповідає вимогам автоматизованого обліку. При цьому реквізити первинних документів можуть бути зафіксовані у вигляді коду. Положення передбачає такі вимоги щодо оформлення документів:
записи мають бути зроблені чорнилом, хімічним олівцем, пастою кулькової ручки;
з допомогою друкарської машинки;
засобами механізації і т. ін., які забезпечують недоторканність цих записів протягом часу, встановленого для їх зберігання в архіві. Для заповнення документів не допускається використання простого олівця. Деякі документи заповнюють лише чорнилом (наприклад, грошові чеки тощо). Перелік цих документів установлює Міністерство фінансів і центральні відомства (Національний банк і т. ін.)
У документах забороняються виправлення і підчищення. Допущена помилка виправляється чорнилом, при цьому закреслюється неправильний запис і надписується правильний текст чи сума. Виправлення засвідчується підписом особи, що його зробила.
У деяких документах, наприклад чеках, платіжних вимогах, дорученнях тощо виправлення взагалі не допускаються. Якщо допущено помилку, документ анулюють і замість нього виписують новий.
Доказовість бухгалтерських документів — це їх суттєва та юридична доказовість, яка забезпечується правильним оформленням, і передусім повнотою зареєстрованих даних про господарські факти, явища та процеси; підтвердженням осіб (підписами), які відповідають за здійснення господарського факту (операції) та реєстрацію документа; зберіганням документа протягом встановленого законом терміну.
Наказом № 55 від 7 квітня 2003 р. Держспоживстандарту України затверджено та надано чинності ДСТУ 4163 -2003''Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів(УСОРД)"Вимоги до оформлення документів (датування, підписання, візування, адресування та ін.), викладені в державному стандарті на УСОРД, застосовуються і до документів інших систем документації. Тому можна стверджувати, що державний стандарт на УСОРД встановив єдині, науково обґрунтовані загальні правила складання службових документів та машинописного їх оформлення.
Будь-який окремий документ складається з ряду складових елементів, які називаються реквізитами: найменування виду документа, автор, адресат, заголовок, текст, дата, підпис, резолюція та ін. Різні документи мають різний набір реквізитів. Сукупність реквізитів, певним чином розміщених в документі, становить формуляр цього документа. Для конкретного виду документа, наприклад наказу, протоколу, акта тощо, характерний свій формуляр, який називається типовим формуляром.Для зручності оформлення й подальшої обробки реквізити в документах розміщують у певному порядку та послідовності. Цей порядок визначає форму документа.
Застосування державних стандартів дає можливість ввести єдині вимоги до оформлення документів, що є необхідною умовою для механізації та автоматизації роботи з ними. ДСТУ 4163-2003 веде перелік у певній послідовності реквізитів, наявних у всіх видах документів, що належать до уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації(ОРД). В ньому визначено максимальний склад реквізитів документів, які входять в систему ОРД, і кожному реквізиту відведено певне місце на папері
Стандарт дає максимальний набір реквізитів, які можуть зустрітися при складанні та оформленні організаційно-розпорядчого документа всього їх 32. В конкретному документі реквізитів може бути менше, частина з них буде відсутня. Місце реквізиту визначено графічно.