Смекни!
smekni.com

Правові засади організації та проведення службових розслідувань в митних органах та участь в них юридичних служб (стр. 3 из 5)

За результатами розгляду керівник митного органу, який прийняв рішення про проведення службового розслідування, приймає в 10-денний термін відповідне рішення, з яким голова комісії ознайомлює посадову особу, стосовно якої проводилося розслідування.

За матеріалами службового розслідування посадова особа може бути притягнута до відповідальності згідно із законодавством.

Рішення за результатами службового розслідування може бути оскаржене посадовою особою митного органу, стосовно якої проводилося розслідування, згідно з чинним законодавством. Матеріали службового розслідування та акт службового розслідування зберігаються в митному органі, який видав наказ про проведення розслідування.


2. Практична складова проведення службових розслідувань в митних органах

2.1 Стан додержання законності в митних органах

Нагадаємо, протягом січня-вересня 2007 р. було відкрито 230 кримінальних справ за фактами контрабанди, на загальну суму близько 388,8 млн грн. Також за цей період було проведено 142 розслідування щодо службової діяльності посадових осіб Держмитслужби. За матеріалами митних органів було відкрито 8 кримінальних справ за фактами скоєння злочинів у сфері службової діяльності.

За 5 місяців 2007 року в митних органах проведено 86 службових розслідувань. За їх результатами до дисциплінарної відповідальності притягнуто 111 осіб (оголошено доган – 98, попереджено про неповну службову відповідність – 10 осіб, за допущені порушення звільнено з митних органів 12 працівників митної служби).

За ініціативою митної служби до правоохоронних органів надіслано 83 документальних матеріали з інформацією про можливі ознаки вчинення злочинів або адміністративних правопорушень, у тому числі згідно зі ст. 10 Закону України «Про боротьбу з корупцією» – 19.

Правоохоронними органами за фактами вчинення посадовими особами митної служби злочинів у сфері службової діяльності порушено 22 кримінальні справи стосовно 14 осіб, з яких 4 – за матеріалами митних органів.

За раніше порушеними кримінальними справами засуджено 1 особу, припинено провадження у кримінальних справах за відсутністю складу злочину або з інших підстав стосовно 12 осіб.

Протягом січня-травня правоохоронними органами стосовно працівників митної служби складено 53 протоколи про корупційні діяння або порушення спеціальних обмежень, передбачених Законом України «Про боротьбу з корупцією», з них за матеріалами митних органів – 27 (50,9% від загальної кількості складених протоколів).

За результатами розгляду протоколів у суді до адміністративної відповідальності згідно із Законом України «Про боротьбу з корупцією» притягнуто 21 посадову особу митної служби. Звільнено від відповідальності за відсутністю складу або події адміністративного правопорушення 19 осіб.

На виконання доручення Президента України В.А. Ющенка, наданого 19.11.07 під час проведення спільної наради «Захист економічних інтересів держави на митному кордоні України» щодо забезпечення неухильного додержання вимог Конституції України, законів України питань персональної відповідальності керівників усіх рівнів за виконання ними своїх службових обов’язків та Доручення Президента України від 23.11.07, на підставі матеріалів, наданих Службою безпеки України, результатів службових розслідувань, проведених у митних органах згідно з наказом Держмитслужби України, керуючись статтями 16, 17 та 30 Закону України «Про державну службу» Голова Державної митної служби України наказом №1149 від 04 грудня 2007 року звільнив із займаних посад керівників та працівників окремих митних органів.

Припинено державну службу в митних органах 23 працівників, в тому числі керівного складу – 10. Попереджено про неповну службову відповідність 9 працівників керівного складу митних органів. Оголошено догани 4 керівним працівникам та 5 начальникам митниць.

Зокрема, звільнено керівників Південної регіональної, Миколаївської, Приморської митниць, начальника митного поста «Одеса-вантажний».

2.2 Протидія корупції, як підстави проведення службових розслідувань

Протягом 2007 року Держмитслужбою України, у межах компетенції, вживалися заходи з попередження і профілактики проявів корупції та службових правопорушень, запобігання втягуванню посадових осіб митної служби у протиправну діяльність.

Для удосконалення системи протидії корупції та службовим правопорушенням, профілактичної роботи у митній службі розроблено затверджені відповідними наказами Держмитслужби України Методичні рекомендації з практики застосування в митних органах, спеціалізованих митних установах і організаціях Положення про профілактику правопорушень, пов’язаних із здійсненням службової діяльності працівниками митної служби України, а також Порядок обміну інформацією з питань додержання законодавства працівниками митної служби України.

Забезпечено проведення постійного моніторингу стану виконання митною службою Закону України «Про боротьбу з корупцією», а також аналіз кримінальних справ, порушених правоохоронними органами за ознаками вчинення працівниками митної служби злочинів у сфері службової діяльності. Результати цієї роботи доводилися до керівників структурних підрозділів центрального апарату Держмитслужби, митних органів та спеціалізованих митних установ для прийняття відповідних управлінських рішень.

Для мінімізації можливостей вчинення корупційних діянь та службових порушень, визначення їх основних причин, в тому числі можливої недосконалості технологічних схем митного контролю та митного оформлення окремих груп товарів, здійснювався щоквартальний аналіз актів службових розслідувань, проведених у митних органах, результати якого враховувались при визначенні напрямів попереджувально-профілактичної роботи.

З метою оцінки ефективності роботи митних органів, виявлення та попередження можливих зловживань з боку її працівників, а також вивчення громадської думки щодо стану дотримання законності у митній службі забезпечено проведення щоквартального експрес-опитування громадян, перевізників, що перетинають митний кордон України, представників суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, а також декларантів після проходження ними процедур митного контролю й митного оформлення. Інформація про результати опитування доповідалася керівництву Держмитслужби, доводилася до керівників митних органів для урахування при прийнятті управлінських рішень.

Для удосконалення цієї роботи підготовлено відповідне розпорядження Голови Держмитслужби України.

Підвищена увага приділялася забезпеченню контролю за додержанням законодавства особовим складом, який безпосередньо здійснює митний контроль та митне оформлення товарів. За кожним виявленим фактом порушень проводились службові розслідування й перевірки, а до винних у їх вчиненні осіб застосовувались адекватні заходи реагування.

Протягом 2007 року в митних органах проведено 203 службових розслідування. За їх результатами до дисциплінарної відповідальності притягнуто 260 працівників, в тому числі звільнено з митних органів – 27, оголошено доган – 186, попереджено про неповну службову відповідність – 47 осіб.

За ініціативою митниць до правоохоронних органів надіслано 204 документальних матеріали з інформацією про можливі ознаки вчинення злочинів або адміністративних правопорушень, у т.ч. згідно зі ст. 10 Закону України «Про боротьбу з корупцією» – 50.

За інформацією, що надійшла до Держмитслужби, правоохоронними органами за ознаками вчинення злочинів у сфері службової діяльності посадовими особами митної служби порушено 62 кримінальні справи стосовно 45 осіб, з яких 22 – за матеріалами митних органів. Закрито провадження у кримінальних справах за відсутністю складу злочину або з інших причин стосовно 36 осіб. За результатами розслідування кримінальних справ засуджено 1 особу.

Стосовно посадових осіб митної служби складено 106 адміністративних протоколів про корупційні діяння або порушення спеціальних обмежень, встановлених Законом України «Про боротьбу з корупцією», з них за матеріалами митних органів – 53, що складає 50% від загальної кількості складених протоколів.

За результатами розгляду протоколів у суді до адміністративної відповідальності за корупційні діяння притягнуто 25 посадових осіб митної служби. За недотримання пов’язаних із проходженням державної служби обмежень, передбачених ст. ст. 16 та 30 Закону України «Про державну службу», припинено державну службу в митних органах 16 особам.

Закрито адміністративне провадження за відсутністю складу адміністративного правопорушення або з інших причин стосовно 67 осіб, що становить 63,2% від загальної кількості складених протоколів.

Відповідно до Положення про профілактику правопорушень, пов’язаних із здійсненням службової діяльності працівниками митної служби України, з метою попередження вчинення правопорушень проведено 855 індивідуальних профілактичних заходів з особовим складом.

2.3 Шляхи вдосконалення управління особовим складом

корупція службовий розслідування законність

Радикальні перетворення, які відбуваються у державі сьогодні, потребують ефективних заходів щодо вдосконалення діяльності всіх гілок центральної виконавчої влади. У підпункті розглядаються питання покращання управління особовим складом митних органів шляхом розробки і реалізації концепції, стратегії, удосконалення системи, структури, функцій, технологій. Управління особовим складом митних органів розглядається як цілеспрямована діяльність керівного особового складу митних органів щодо управлінських рішень, за допомогою яких забезпечується реалізація цілей і завдань персоналу Державної митної служби України.

За нинішньої політичної ситуації, необхідно радикально змінювати не лише систему та структуру управління Державною митною службою, а й вирішувати проблеми щодо підвищення ефективності діяльності особового складу митних органів. Підвищити ефективність діяльності персоналу Державної митної служби можна шляхом удосконалення системи та структури управління особовим складом митних органів, тому актуальність аналізу організаційних аспектів удосконалення управління особовим складом цих органів не підлягає сумніву.