Розгорнутий план-конспект уроку з правознавства
Тема. Юридична відповідальність.
Мета: сформувати в учнів поняття юридичної відповідальності, крайньої необхідності, необхідної оборони;
познайомити учнів з видами юридичної відповідальності та конституційними принципами юридичної відповідальності;
формувати вміння визначати наявність підстав для притягнення до юридичної відповідальності, аналізувати події суспільного життя з точки зору права;
корегувати вимову проблемних звуків, граматично правильну побудову речень;
виховувати розуміння невідворотності юридичної відповідальності.
Обладнання: підручник, схема видів юридичної відповідальності, Конституція України, Кримінальний кодекс України.
Основні поняття: юридична відповідальність, крайня необхідність, необхідна оборона.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку.
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань, вмінь учнів, мотивація їх навчально-пізнавальної діяльності.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Види юридичної відповідальності.
2. Конституційні принципи юридичної відповідальності.
3. Обставини, що виключають юридичну відповідальність.
IV. Закріплення нових знань та вмінь учнів.
V. Підсумки уроку.
VI. Домашнє завдання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ I ВМІНЬ УЧНІВ, МОТИВАЦІЯ ЇХ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Термінологічна розминка.
Дайте визначення термінів: “правопорушення”, “право”, “соціальні норми”, “правовідносини”.
Індивідуальне завдання.
1. Записати на дошці ознаки правопорушення.
2. Навести приклади правопорушень, визначити їх вид (злочин адміністративний, дисциплінарний проступок тощо), форму вини.
3. Записати на дошці види правопорушень.
Узагальнити відповіді дітей та звернути увагу на те, що однією з ознак правопорушення є передбачена законом юридична відповідальність за нього.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Види юридичної відповідальності.
(робота зі схемою)
Практикум.
Визначте види юридичної відповідальності у кожній ситуації:
– керування автомобілем у нетверезому стані;
– запізнення без поважних причин працівника на роботу;
– крадіжка продуктів харчування з магазину;
– пошкодження старшокласником шкільної парти;
– напад хлопців на дівчину зі спробою відібрати у неї коштовності;
– повідомлення старшокласником міліції про замінування школи, що виявилось неправдивим.
2. Конституційні принципи юридичної відповідальності.
Конституційні принципи юридичної відповідальності:
(ілюстрація прикладами)
– “Закон не має зворотної сили, крім випадків, коли він пом’якшує або скасовує відповідальність” ст. 58 КУ. (ніхто не може бути притягнений до відповідальності за діяння, які на час вчинення не вважалися злочином)
– “Ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те ж саме правопорушення” ст. 61 КУ (слід розрізняти відповідальність за злочини одного виду – наприклад, коли під час крадіжки злодії пошкодили замок і пограбували квартиру, вони не тільки понесуть кримінальну відповідальність (позбавлення волі), але й відшкодують матеріальні збитки, сплативши ремонт дверей (цивільно-правова відповідальність)).
– “особа вважається невинною у вчиненні злочину і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку” с. 62 КУ. (ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину)
– “особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів своєї сім’ї чи близьких родичів” ст. 63 КУ.
– “право на правову допомогу” ст. 59 КУ. (для забезпечення цього принципу в Україні діє спеціальний інститут правового захисту – адвокатура).
3. Обставини, що виключають юридичну відповідальність.
Дидактична гра “Займи позицію!”
Вступне слово.
Одним із принципів законності держави є принцип невідворотності відповідальності за скоєне правопорушення. Але законодавством України передбачено підстави для звільнення від юридичної відповідальності – необхідна оборона; крайня необхідність; дії під час затримання правопорушника; стан неосудності; вчинення дій під дією фізичного або психічного примусу, діяння, пов’язане з ризиком для досягнення суспільно значущої мети.
Завдання для гри.
1. Ознайомитись із запропонованими ситуаціями.
2. Визначитися, чи слід застосовувати покарання до правопорушника, чи ні.
3. Обґрунтувати свою точку зору.
4. Робота з документом.
Опрацюйте текст Кримінального кодексу України – ст. 36 – 42 і визначте, в яких випадках йдеться про крайню необхідність, а в яких про необхідну оборону.
Юридичні ситуації.
1. Дідусь, який вночі, почувши гуркіт в двері, намагався переконати непроханих гостей піти. Потім він взяв рушницю і, коли двері було вибито, вистрілив у їх напрямку. Вранці, коли прийшли люди, виявилося, що біля дверей лежить тіло 17-річного юнака, вбитого пострілом з рушниці. (необхідна оборона).
2. У переповненого людьми автобуса відмовили гальма. Водій спрямував машину, що втратила управління, на кіоск і розтрощив його. Пасажири отримали легкі тілесні ушкодження. (крайня необхідність).
Розповідь вчителя:
Підстави для звільнення передбачаються не тільки в кримінальному, але й в адміністративному, трудовому та інших галузях законодавства. Так, при необхідній обороні виключена також адміністративна, дисциплінарна, цивільно-правова відповідальність; при крайній необхідності виключена також адміністративна та дисциплінарна відповідальність.
Існують й інші обставини, що виключають юридичну відповідальність: завдання шкоди під час затримання порушника, дії під впливом фізичного чи психічного примусу, дії в умовах ризику тощо.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ.
Практикум.
Примітка. Завдання виконуються по групах
Визначте, чи настане відповідальність у пропонованих ситуаціях, якщо настане – яка саме:
1. 20 серпня 2001р. громадянин К. намагався потай вивезти певний товар на суму 200 грн., що за діючими нормами законодавства вважалося злочином. 5 вересня 2001р. набув чинності новий Кримінальний кодекс України, який не передбачає кримінальної відповідальності за такі дії.
2. Водій автомобіля зупинився на сигнал дівчини на заміській дорозі. Дізнавшись, що потрібна допомога у транспортуванні пораненого юнака до медичної установи, відмовився надати її. Друзі юнака силою відібрали автомобіль і відвезли пораненого до лікарні.
3. Фермер побачив, як двоє чоловіків, погрожуючи ножами, намагаються заволодіти комбайном, і зробив декілька пострілів з мисливської рушниці. Нападники дістали поранення.
4. Жінка украла гаманець у одного з пасажирів тролейбуса.
5. Жінка перейшла дорогу на червоний сигнал світлофора. Коли її зупинив міліціонер, вона пояснила, що приїхала з далекого села і раніше ніколи не бачила світлофора і не обізнана зі значенням його сигналів.
V. ПІДСУМКИ УРОКУ.
Наголосити на принципі невідворотності відповідальності, підкреслюючи, що діючі в Україні конституційні принципи відповідають загальноприйнятим в світі принципам права і забезпечують захист прав людини.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ .
Опрацювати текст підручника §6 п. 3, 4, 5. Виконати завдання 6.