Також в протоколі необхідно вказати: факт роз'яснення особам, що беруть участь в пред'явленні для впізнання, їх права робити зауваження, що підлягають занесенню в протокол; факт роз'яснення понятим їх обов'язку засвідчити факт, зміст і результати пред'явлення для впізнання і права робити зауваження з приводу проведених дій; пропозицію слідчого особі, що підлягає впізнанню, зайняти будь-яке місце серед осіб, що пред'являються для впізнання, і місце, котре зайняла особа, що підлягає впізнанню; запрошення впізнаючого з вказівкою способу запрошення і попередження його про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві показання чи за відмову від давання показань (якщо впізнаючий свідок або потерпілий досягли 16-річного віку); з якої відстані велося спостереження, які дії вчинилися в процесі спостереження (чи змінювалися пози пред'явлених осіб, освітлення тощо);пропозиція впізнаючому оглянути пред'явлених йому для впізнання осіб або пред'явлені об'єкти і відповісти на запитання, чи бачив він кого-небудь з пред'явлених об'єктів раніше, якщо так, то за яких обставин, а також відповідь впізнаючого. Якщо впізнаючий відповів позитивно, наводяться вказані ним ознаки і особливості особи або об'єкта, за котрими він впізнав кого-небудь з пред'явлених осіб або який-небудь з пред'явлених об'єктів.
П.П. Цветков в своїй праці зазначає: «Фіксуючи показання впізнаючої особи, не можна записувати їх в протоколі в такій категоричній формі, якою вони не наділені. Проте іноді можна спостерігати факти, коли слова впізнаючого «впізнаю» передаються в протоколі в такій, наприклад, формі: «впевнено впізнаю» або «категорично впізнаю». Справді, недопустимо внесення в протокол таких категоричних висловів від імені впізнаючого, якщо такі не були сказані впізнаючим. Проте якщо мали місце такі відповіді, коли впізнаючий заявив, що він впевнено впізнає людину або річ, то вони повинні бути підтверджені ознаками, за якими вони впізнані. Всі вони повинні бути детально і точно зафіксовані в протоколі. Якщо ж впізнаючий настоює на своїй заяві, але назвати ознаки, за котрими він впізнав об'єкт, не може, то в протоколі слід пояснити, на чому ґрунтується його переконання. Потім впізнаючий пояснює де, коли і за яких обставин спостерігав впізнаний об'єкт.
Опис прикмет і особливостей, названих впізнаючим, повинен бути максимально детальним. Показання впізнаючого про ознаки, котрі можуть тлумачитися неоднозначно («впізнаю по очах», «впізнаю по волоссю» і т.п.) повинні бути конкретизовані шляхом постановки уточнюючих запитань (про колір і розріз очей, про колір волосся і т.п.).
Якщо впізнаючий назвав ознаки, про котрі він не давав показання, необхідно з'ясувати причину (згадав в ході впізнання, не знав, як описати в ході допиту).
Відсутність в протоколі опису прикмет і особливостей, за котрими впізнано особу або впізнаний об'єкт, приводить до того, що результати впізнання не набувають юридичної сили.
Також в протоколі фіксується прізвище, ім'я, і по-батькові впізнаного, котрі він сам називає за пропозицією слідчого.
В заключній частині протоколу зазначаються час початку і закінчення пред'явлення для впізнання, про застосування технічних засобів фіксації ходу і результатів впізнання; про прочитання слідчим протоколу всім присутнім; про заяви і зауваження, котрі надійшли.
Протокол підписують всі учасники пред'явлення для впізнання і слідчий.
В якості додаткового засобу фіксації ходу і результатів пред'явлення для впізнання доцільно застосовувати фото-, кіно- і відеозйомку, що дає наочне уявлення про виконання вимог закону пред'являти особу для впізнання разом з іншими особами, подібними за зовнішністю з особою, що підлягає впізнанню, а предмети – групі однорідних.
В процесі пред'явлення для впізнання доцільно сфотографувати всю групу об'єктів, зафіксувавши їх зовнішній вигляд і розміщення, а потім окремо впізнаний об'єкт.
Перед зйомкою групи предметів кожному з них необхідно прикріпити або прикласти бирку з порядковим номером.
Впізнану особу доцільно сфотографувати у фас і профіль, а впізнаний предмет – за правилами масштабної зйомки. Пред'явлений для впізнання труп фотографується за правилами впізнавальної зйомки. Фотозйомка особливо необхідна, коли труп до поховання ніким не був впізнаний і особа загиблого залишилась не встановленою. Одержані фотознімки оформляються у вигляді фототаблиці (де містяться короткі пояснювальні надписи до кожного знімку), котра є додатком до протоколу пред'явлення для впізнання. В протоколі вказується, хто проводив фотозйомку, які об'єкти сфотографовані, зазначаються умови зйомки, тип апарата, чутливість плівки тощо.
Якщо під час пред'явлення для впізнання застосовувався звукозапис, слідчий повинен повідомити про це всіх учасників впізнання і зробити відповідну відмітку в протоколі. У ньому також повинні бути дані про марку магнітофона, тип стрічки, швидкість тощо. Фонограма в опечатаному вигляді зберігається при справі (ст. 85і КПК). При фіксації пред'явлення для впізнання за особливостями голосу має бути точно зазначено, хто говорив першим, другим тощо, інакше звукозапис втратить зв'язок з протоколом і свою ілюстративну цінність. Необхідність застосування звукозапису при пред'явленні для впізнання визначається слідчим з урахуванням конкретних обставин справи. В літературі наводять такі випадки, коли використання звукозапису є доцільним: для фіксації процесу пред'явлення для впізнання, коли впізнаючим є малолітній, коли стан здоров'я впізнаючого викликає сумніви щодо його явки в суд; коли пред'явлення для впізнання проводиться за особливостями голосу; для фіксації показань особи, яка коментує відеофільм; для фіксації впізнання, коли впізнаючий на попередньому допиті називав тільки загальні ознаки об'єкта.
Одним із способів фіксації при пред'явленні для впізнання є кіно-, відеозйомка. Відзначається доцільність застосування відеозйомки при пред'явленні особи для впізнання, особливо у випадках, коли воно проводиться за динамічними ознаками: особливістю ходи, жестикуляції, проявами хворобливих симптомів (тремтіння рук чи голови) тощо. Відеозйомка в цих випадках має важливе значення для оцінки результатів впізнання, дозволяє перевірити, чи правильно підібрані предмети і особи, що пред'являються впізнаючому, наскільки «переконливі» ознаки, за котрими проведено впізнання, чи не порушені тактичні і процесуальні вимоги до проведення цієї слідчої дії. Використання кіно- або відеозйомки для фіксації ведення і результатів пред'явлення для впізнання має бути належним чином підготовлено. У протоколі слід зазначити, за допомогою якої камери здійснюється кінозйомка, яка частота кадрів і на яку плівку знято фільм (або відеозапис). Після зйомки, запису та виготовлення кінострічки (відеострічки) вона демонструється всім учасникам слідчої дії, про що складається окремий протокол (ст.85 КПК).
Таким чином, однією з умов, що дають можливість одержати об'єктивні результати впізнання, є правильна фіксація цієї слідчої дії. Всі суттєві моменти процесу пред'явлення для впізнання і одержаний результат з його обґрунтуванням зі сторони впізнаючого повинні знайти процесуальне закріплення і бути послідовно викладені в протоколі пред'явлення для впізнання. Використання фото-, відеоапаратури або звукозапису є корисним (для наочності впізнання, демонстрації відсутності різких відмінностей у пред'явлених об'єктів та переконливості впізнання за описуваними ознаками), а іноді і необхідним.
Висновки
Таким чином, вирішення завдання підвищення якості кримінально-процесуальної діяльності в умовах зростання злочинності може бути забезпечена шляхом правильного і ефективного проведення слідчих і судових дій, що стосується і пред'явлення для впізнання.
Специфіка проведення цієї дії вимагає від слідчого і суду врахування всіх об'єктивних і суб'єктивних факторів, що здійснюють суттєвий вплив на хід впізнання і оцінку його результатів. Слід зазначити, що велику увагу потрібно приділяти підготовці до пред'явлення для впізнання, оскільки якість і повнота підготовчих заходів суттєво впливають на результати впізнання. Порушення норм кримінально-процесуального і криміналістичного характеру в ході пред'явлення для впізнання окремих об'єктів також негативно впливають на результати цієї судово-слідчої дії. З ініціативи суду або будь-якої сторони судового розгляду справи пред'явлення для впізнання може бути проведено і під час судового слідства. Проте незалежно від того, чи проводиться пред'явлення для впізнання слідчим або судом, сутність пред'явлення для впізнання як способу одержання (збирання) доказів, з процесуальної і психологічної точки зору не міняється. Хід і результати пред'явлення для впізнання відображаються в протоколі з дотриманням вимог статей 85, 176 КПК України, в іншому випадку він не буде мати доказового значення. Варто ствердити, що в ході удосконалення законодавства, зокрема, в новому Кримінально-процесуальному кодексі пред'явлення для впізнання повинно одержати детальну регламентацію. В КПК потрібно ввести поняття пред'явлення для впізнання для з'ясування його змісту і розмежування з іншими слідчими діями практичними працівниками. Це допоможе уникнути помилок при виборі слідчої дії, котру необхідно провести з метою встановлення доказів по кримінальній справі. Недоліком є те, що законодавець звужує коло об'єктів, що пред'являються для впізнання, хоча людський досвід і практика підтверджують, що це коло об'єктів повинно бути розширене.
Минуло багато часу, поки вдалося втілити у життя заходи безпеки при проведенні цієї слідчої дії, закріпивши у 2000 році у ч.4 ст. 174 КПК можливості проведення впізнання особи поза візуальним спостереженням того, кого впізнають. Разом з тим, процесуальний порядок проведення пред'явлення для впізнання поза візуальним спостереженням особи у КПК фактично не висвітлений. Залишилися не розв'язаними питання процесуального, технічного, організаційного характеру, які потребують наукового і практичного дослідження. Зазначені обставини зумовлюють необхідність подальшої розробки процесуального механізму пред'явлення для впізнання поза візуальним спостереженням особи як складного і специфічного різновиду передбаченої ст.174 КПК слідчої дії – пред'явлення для впізнання.