ЗМІСТ
Вступ
Глава 1. Держава і церква в політичній системі суспільства
1.2 Держава: поняття, сутність, функції
1.2 Церква в політичній системі суспільства
1.3 Взаємовідносини держави і церкви
1.4 Проблеми взаємодії держави і церкви
Глава 2. Держава і церква в Росії і за кордоном
1.5 Правове становище церкви в Росії
1.6 Держави «мусульманської» правової системи
1.7 Право Індії
1.8 Ватикан
Висновок
Бібліографія
Додаток
ВСТУП
Історія багатьох держав включає в себе взаємини світської і церковної влади, держави і релігійних організацій.
Давайте розглянемо обидва феномена, які нас цікавлять: держава і церква, надавши їм для зручності викладу статус інститутів. Так от, не викликає жодних сумнівів та обставина, що релігія і її носій - церква - з'явилися набагато раніше, ніж сформувалися найперші держави. З появою перших держав і повсюдним поширенням цього інституту відразу ж постало питання, як збираються співіснувати ці дві освіти - держава і церква -, що володіють великою владою і впливом, хоча і характер цих категорій для держави і церкви різний. Такого підходу дотримувався і видатний російський філософ І. А. Ільїн, який писав, що «... держава, що намагається привласнити собі силу і гідність церкви, творить блюзнірство, гріх і вульгарність. Церква ж, яка намагається привласнити собі владу і меч держави, втрачає свою гідність і зраджує своєму призначенню ... »
Думаю, не секрет, що церква на початку становлення держав, мала набагато більшу владу, частина якої поступово стала переходити в руки держави.
Врешті-решт, до теперішнього часу склалися дві системи, що характеризують становище церкви в державі:
• Державна церква, закріплення її привілейованого становища порівняно з іншими віросповіданнями.
• Режим відділення церкви від держави і школи від церкви.
Питання відносин держави і церкви займали уми багатьох вчених, мислителів і дослідників, які жили і працювали в різний час.
Протоієрей Олександр Шаргунов у статті «Церква і влада» наводить висловлювання відомих представників духівництва про церкви, релігії і державі. Так, Апостол Павло казав: «... люди ... повинні коритися державному законом не тільки через страх покарання, але і по совісті, по свідомості боргу ...». Таку точку зору поділяє і Іоанн Златоуст: «... ти повинен коритися закону не тільки тому, що, не підкорившись йому, протився Богові ..., але й тому, що закон ... є найбільший твій батько ...».
Питання державно-церковних відносин хвилювали уми мислителів і філософів нашого часу. Так, вже згадуваний мною вище російський філософ І.А. Ільїн, так визначав співвідношення держави і церкви: «Держава і церква взаємно чужорідних - по встановленню, за духом, по гідності, за метою і за способом дії ... Церква аполітична, завдання політики не є її завдання; засоби політики не суть її кошти; ранг політики не є її ранг ... ». Причому наші дослідники не обмежувалися вивченням релігії і держави в Росії. У 1981 році вийшла в світ книга Д.Є. Фурмана «Релігія і соціальні конфлікти в США» в якій автор досліджує релігійне життя США в різних її проявах. У своїй книзі Фурман, на мій погляд, грунтовно і системно виклав питання відносин релігії та суспільства у США починаючи з утворення держави і закінчуючи кінцем 20 століття.
Трохи раніше, в 1978 році, була опублікована книга В. В. Клочкова «Релігія, держава і право». Автор розглядає релігію в її зв'язку з суспільством, державою і правом починаючи з глибокої давнини і закінчуючи державами капіталістичними і СРСР.
Держава і церква існували, існують і, очевидно, будуть і далі існувати, надаючи один на одного величезний вплив, безпосередньо зачіпає людину і як громадянина певної держави, і як сповідує певну релігію або ж атеїста.
А поки існує цей вплив, у вчених і філософів не ослабне інтерес до вивчення цих двох інститутів і здобуті шляхом дослідження знання, безсумнівно, виявляться корисними.
Тема мого диплома зобов'язує мене розглянути церква і держава, не зупиняючись на якійсь конкретній країні. І це правильно. Адже в світських (там немає державної релігії) та теократичних (є офіційно визнана державна релігія) державах є свої суттєві і дуже цікаві особливості відносин церкви і держави. Тому я постараюся охопити своєю увагою не тільки країну, в якій я живу - Росію -, і проблеми якої мені, безсумнівно, ближче, але і держави Європи. І, звичайно, було б істотним недоліком не торкнутися держав арабських, в яких має місце цікавий феномен, ім'я якому Мусульманське право, а також Індії та Китаю. Нижче, правда з різним ступенем докладності і конкретності, я постараюся розповісти про все, що, на мою думку, необхідно, щоб найбільш повно у відомому обсязі розкрити таку цікаву тему.
Історія багатьох держав включає в себе взаємини світської і церковної влади, держави і релігійних організацій. Давайте розглянемо обидва феномена, які нас цікавлять: держава і церква, надавши їм для зручності викладу статус інститутів. Так от, не викликає жодних сумнівів та обставина, що релігія і її носій - церква - з'явилися набагато раніше, ніж сформувалися найперші держави. З появою перших держав і повсюдним поширенням цього інституту відразу ж постало питання, як збираються співіснувати ці дві освіти - держава і церква -, що володіють великою владою і впливом, хоча і характер цих категорій для держави і церкви різний. Такого підходу дотримувався і видатний російський філософ І.А. Ільїн, який писав, що «...держава, що намагається привласнити собі силу і гідність церкви, творить блюзнірство, гріх і вульгарність. Церква ж, яка намагається привласнити собі владу і меч держави, втрачає свою гідність і зраджує своєму призначенню...»
Думаю, не секрет, що церква на початку становлення держав, мала набагато більшу владу, частина якої поступово стала переходити в руки держави. Врешті-решт, до теперішнього часу склалися дві системи, що характеризують становище церкви в державі:
• Державна церква, закріплення її привілейованого становища порівняно з іншими віросповіданнями.
• Режим відділення церкви від держави і школи від церкви.
Питання відносин держави і церкви займали уми багатьох вчених, мислителів і дослідників, які жили і працювали в різний час.
Протоієрей Олександр Шаргунов у статті «Церква і влада» наводить висловлювання відомих представників духівництва про церкви, релігії і державі. Так, Апостол Павло казав: «...люди ... повинні коритися державному законом не тільки через страх покарання, але і по совісті, по свідомості боргу...». Таку точку зору поділяє і Іоанн Златоуст: «...ти повинен коритися закону не тільки тому, що, не підкорившись йому, протився Богові ..., але й тому, що закон ... є найбільший твій батько...».
Питання державно-церковних відносин хвилювали уми мислителів і філософів нашого часу. Так, вже згадуваний мною вище російський філософ І.А. Ільїн, так визначав співвідношення держави і церкви: «Держава і церква взаємно чужорідних - по встановленню, за духом, по гідності, за метою і за способом дії ... Церква аполітична, завдання політики не є її завдання; засоби політики не суть її кошти; ранг політики не є її ранг ... ». Причому наші дослідники не обмежувалися вивченням релігії і держави в Росії. У 1981 році вийшла в світ книга Д.Є. Фурмана «Релігія і соціальні конфлікти в США» в якій автор досліджує релігійне життя США в різних її проявах. У своїй книзі Фурман, на мій погляд, грунтовно і системно виклав питання відносин релігії та суспільства у США починаючи з утворення держави і закінчуючи кінцем 20 століття. Трохи раніше, в 1978 році, була опублікована книга В.В. Клочкова «Релігія, держава і право». Автор розглядає релігію в її зв'язку з суспільством, державою і правом починаючи з глибокої давнини і закінчуючи державами капіталістичними і СРСР.
Держава і церква існували, існують і, очевидно, будуть і далі існувати, надаючи один на одного величезний вплив, безпосередньо зачіпає людину і як громадянина певної держави, і як сповідує певну релігію або ж атеїста.
А поки існує цей вплив, у вчених і філософів не ослабне інтерес до вивчення цих двох інститутів і здобуті шляхом дослідження знання, безсумнівно, виявляться корисними.
Тема мого диплома зобов'язує мене розглянути співвідношення церкви і держави, не зупиняючись на якійсь конкретній країні. І це правильно. Адже в світських (там немає державної релігії) та теократичних (є офіційно визнана державна релігія) державах є свої суттєві і дуже цікаві особливості відносин церкви і держави. Тому я постараюся охопити своєю увагою не тільки країну, в якій я живу - Росію -, і проблеми якої мені, безсумнівно, ближче, але і держави Європи. І, звичайно, було б істотним недоліком не торкнутися держав арабських, в яких має місце цікавий феномен, ім'я якому Мусульманське право, а також Індії та Китаю. Нижче, правда з різним ступенем докладності і конкретності, я постараюся розповісти про все, що, на мою думку, необхідно, щоб найбільш повно у відомому обсязі розкрити таку цікаву тему.
держава церква правова
РОЗДІЛ 1. ДЕРЖАВА І ЦЕРКВА В ПОЛІТИЧНІЙ СИСТЕМІ СУСПІЛЬСТВА
1.1 Держава: поняття, сутність, функції
У теорії держави і права дається безліч визначень поняття «держава». Наприклад, мислителі минулого трактують державу як «зосередження всіх розумових і моральних інтересів громадян» (Арістотель), «союз людей об'єднаних загальними началами права і загальної користі» (Цицерон) і т.д.
З більш сучасних відомі такі визначення: держава - громадська спілка, що представляє собою самостійне примусове владарювання над вільними людьми в межах певної території (Коркунов, Трубецькой, Шершеневич); держава - це природно виникає організація владарювання, призначена для охорони певного порядку (Гумплович) або « цільове єдність індивідів, наділені якостями юридичного суб'єкта і є носієм прав »(Еллінек) і т.д. .
На мій же погляд більш точним і правильним визначенням держави буде те, яке містить її (держави) основні ознаки.