Смекни!
smekni.com

Сутність поняття галузі права у контексті загальної системи права та законодавства (стр. 2 из 5)

Метод правового регулювання має такі структурні компоненти:

· встановлення меж регулювання відносин;

· видання нормативних актів, що передбачають права і обов’язки суб’єктів;

· наділення учасників суспільних відносин правоздатністю і дієздатністю, що дозволяють їм вступати в різноманітні правові відносини;

· визначення мір відповідальності на випадок порушення цих настанов.

Отже, метод правового регулювання – це набір юридичного інструментарію (прийоми та засоби), за допомогою якого держава здійснює необхідний вплив на вольову поведінку учасників суспільних відносин. Поряд із загальним методом правового регулювання існують і конкретні методи, характерні для тих чи інших галузей права. До них належать: імперативний, диспозитивний, заохочувальний, рекомендаційний, метод автономії і рівності сторін, переконання і примусу.

Імперативний метод – це метод владних приписів, що містять у собі, як правило, норми-заборони. Він використовується, головним чином, у кримінальному, адміністративному і деяких інших галузях права.

Диспозитивний метод дає суб’єктам відому альтернативну можливість вибору варіантів поведінки в межах закону. Цей метод більш притаманний цивільному, комерційному праву та ін.

Метод заохочення властивий переважно трудовому праву, де діють пільгові системи, спрямовані на стимулювання моральної і матеріальної зацікавленості робітників, підвищення своєї кваліфікації, опанування нових професій та ін. Дія цього методу охоплює, зокрема і галузь адміністративного права, коли мова йде про нагородження відзнаками Президента і медалями, присвоєння почесних звань.

Метод автономії і рівності сторін важливий для процесуальних галузей права, де позивач і відповідач, інші учасники судового розгляду знаходяться в однаковому процесуальному становищі один перед одним, законом і судом, їхні відносини характеризуються самостійністю. Рівністю суб’єктів відрізняються також багато цивільних правовідносин.

У сільськогосподарському праві застосовується метод рекомендацій, за допомогою якого держава шляхом організаційної допомоги і сприяння будує свої відносини з фермерськими й іншими сільськогосподарськими організаціями. Як особливі методи правового регулювання використовуються переконання і примус, що виступають як необхідні засоби впливу на свідомість та поведінку людей. У певному поєднанні вони існували й існують у всіх правових системах. Вони притаманні як для права в цілому, так і для окремих його галузей. Слід також зазначити, що всі вказані методи правового регулювання тісно взаємопов’язані між собою і, як правило, використовуються у поєднанні один з одним [23, С. 234]. Структура права складається з норм права, що об’єднуються в інститути і субінститути права. Інститут права – група взаємопов’язаних норм права, що регулюють окремий вид суспільних відносин. Правові інститути здійснюють комплексний вплив на поведінку фізичних та юридичних осіб у різних сферах суспільного життя. В цілому саме право, його інститут формується об’єктивно, а однією з основних ознак останнього е тривалість існування. За певних обставин стабільний інститут права може оформитись у галузь чи підгалузь права, як це, наприклад, сталося з авторським правом. Саме останнє в умовах формування постіндустріального суспільства перетворилося з інституту цивільного права на його підгалузь. Те ж саме сталося з правом соціального забезпечення, яке з інституту трудового права оформилося в самостійну галузь права (див. таблицю 1.2).


Таблиця 1.2. Класифікація інститутів права

Ознака Інститути права
За сферою розповсюдження ГалузевіМіжгалузеві
За спрямованістю дії РегуляторніОхоронними
За роллю в правовий системі МатеріальнимиПроцесуальними

Прикладом галузевих інститутів є інститут дарування, адже порядок укладання, права та обов’язки за договором дарування регулюються виключно галуззю цивільного права. Прикладом міжгалузевого інституту є інститут договору, який застосовується як у цивільному праві (той же договір дарування), так і в інших галузях права: сімейне (шлюбна угода), трудове (трудовий контракт), конституційне (конституційний договір), міжнародне (міжнародний пакт) тощо.Міжнародне право розглядає всі держави рівними, незалежно від кількості населення, багатства й могутності. Воно спрямоване на дотримання стабільності у міжнародному житті й на заохочення торгових та інших контактів між державами. Міжнародне право ґрунтується на міжнародних угодах, його норми у разі протиріч із нормами національного права, тобто внутрішнього права держави, мають перевагу.

Якщо регуляторний інститут пов’язаний, наприклад, з купівлею або продажем, то охоронний інститут стосуються цивільно-правової відповідальності. Матеріальним є інститут спадкування, а процесуальними – інститут притягнення до кримінальної відповідальності. Іноді правовий інститут, крім норм права, може складатися з субінститутів і об’єднуватись не в галузі права, а в підгалузі. У такому сенсі субінститут права – це сукупність правових норм, що регулюють певний різновид суспільних відносин [24, С. 131].

Характерною ознакою інституту права є його функціонування на основі певних, притаманних лише даному інституту права принципів. Так, інститут виборчого права в демократичній державі побудований на засадах загального, прямого, рівного виборчого права при таємному голосуванні. В умовах же авторитарної держави виборче право ґрунтувалося на принципах цензового підходу за певними ознаками (стать, класова приналежність та соціальне походження, матеріальний достаток).


Розділ 2. теорія та практика розподілу права за галузевою ознакою

2.1 Поняття "галузь права" у юридичний думці

Для систематизації права велике значення має зміст поняття "галузь права". З одного боку, галузь права – це така структурна частина права, одиниця його системи, якої закономірно притаманні специфічний предмет, метод, механізм, принципи регулювання, охорони та захисту суспільних відносин. У такому теоретичному аспекті усі галузі права, як елементи його системи, є однакові та характеризуються одними й тими ж об’єктивними показниками. З другого боку, галузь права – це той самий структурний компонент його системи, але тільки узятий вже не безвідносно до його емпіричних ознак і властивостей, а конкретно, з характерними для галузі соціальним призначенням, правовим змістом і формою його виразу, регулятивним і охороннозахисним механізмом, метою та завданнями. Отже, мова тоді йде про галузі права не взагалі, абстрактно, а цілком визначено, скажемо, про галузі цивільного, кримінального, трудового права, котрі емпірично розрізнюються в реальній системі права (так само, як і у системі законодавства). Для того, щоб та чи інша сукупність (частина) правових норм могла бути визнана як галузь права, вона повинна мати усі необхідні об’єктивні ознаки елементу системи права. У відсутність хоча б однієї з таких ознак відповідна сукупність (частина) правових норм не може розглядатись у якості галузі права [17, С. 55].

Галузь права – порівняно автономна в системі права сукупність правових норм та інститутів, якими регулюються однорідні суспільні відносини. Галузь права є основним елементом системи права. Як частина цілого галузь права взаємодіє з іншими галузями і з системою права в цілому. Існує кілька критеріїв щодо класифікації галузей права (див. табл. 2.1).


Таблиця 2.1. Класифікація галузей права

Ознака Галузь права
За генезисом правового регулювання Галузі системоутворюючого рівняГалузі методоутворюючого рівняГалузі предметного рівня
За предметом і методом правового регулювання Профілюючі галузіСпеціальні галузіКомплексні галузі

Український дослідник Д. Лук’янець пропонує поділ галузей відносно відповідної функції права, відносно генезису правового регулювання. При цьому він виділяє галузі, що розташовані на системоутворюючому, методоутворюючому та предметоутворюючому рівнях. На системоутворюючому рівні розміщені правові норми, що визначають коло первинних суб’єктів права та їх правовий статус. Це зумовлено тим, що необхідно взагалі окреслити коло можливих суб’єктів права і визначити їх правове положення. До галузей права, які розміщені на системоутворюючому рівні, належать, насамперед, конституційне право, адже Конституція України визначає правові статуси громадян, органів державної влади та місцевого самоврядування. На думку вченого, оскільки правові статуси складаються не тільки з комплексу прав та обов’язків суб’єктів права, а й з їх правосуб’єктності, то цілком логічним є віднесення до конституційного права тих процесуальних норм, якими регламентується порядок створення зазначених органів і порядок набуття фізичними особами громадянства [14, С. 4-5].

У свою чергу, вітчизняний дослідник П.Д. Проскурякова дійшов висновку, що "у теорії права вироблено спеціальні критерії, за допомогою яких здійснюється розподіл усієї системи права на окремі самостійні галузі права". Такими критеріями, на думку цього дослідника, прийнято вважати предмет правового регулювання, метод, принципи права, наявність системи законодавства, зацікавленість законодавця у виділенні окремої галузі тощо" [18, С. 185-186].

Наступним питанням правового регулювання є питання стосовно його методів. Саме тому в системі права далі час методоутворюючий рівень. Згідно з ним у характеристиці галузей права домінуючим буде саме метод правового регулювання. До таких галузей належить: