Політична функція юридичної діяльності, на думку А. С. Солдатова, полягає в тому, що будь-яка юридична діяльність більшою або меншою мірою носить політичний характер, оскільки через неї виражена публічна воля влади. За допомогою юридичної діяльності закріпляються і охороняються основні інститути державної влади, встановлюються основні функції держави, вирішуються важливі політичні питання в суспільстві [9, с. 41]. Юридична діяльність повинна служити надійним інструментом розвитку та вдосконалення, створення демократичних умов суспільного життя. Юридична діяльність органів державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, у частині провадження відповідних адміністративних справ, забезпечує дотримання проголошених у Конституції України прав та свобод громадян, охоронюваних законом інтересів юридичних осіб і публічно-правових утворень. Саме це сприяє реальному втіленню в життя демократичних принципів побудови сучасної Української Держави.
Соціальна функція юридичної діяльності направлена на перетворення важливого завдання, яке стоїть перед суспільством, — ствердження принципу соціальної справедливості. Наприклад, юридична діяльність органів державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, в частині такої діяльності щодо реєстрації речових прав на земельні ділянки, покликана забезпечити дотримання принципу справедливості при оподаткуванні земельної власності. Усі фізичні та юридичні особи, чиї речові права на земельні ділянки зареєстровані, зобов’язані платити податки з належних їм земельних об’єктів нерухомості. Принцип соціальної справедливості вимагає, щоб величина податку залежала від розмірів нерухомості.
Ідеологічна (виховна) функція юридичної діяльності відноситься до кола основних суспільних функцій. Так, сам процес розроблення, обговорення та прийняття нормативно-правових актів у сфері регулювання майнових відносин та відносин, що виникають у процесі державної реєстрації прав на нерухоме майно, справляє значний виховний вплив на спеціалістів та посадових осіб, які безпосередньо беруть участь у цьому процесі. Слід зважати і на виховний ефект, який справляють на громадян результати цієї діяльності, що опубліковані в офіційних джерелах та відображені в наукових працях. Великий ідеологічний потенціал закладений в інтерпретаційній та в правозастосовній діяльності органів державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Ефективність виховних впливів залежить від рівня та якості юридичної діяльності цих органів, їхнього престижу в очах населення та міри заінтересованості з боку громадян та посадових осіб. Виховний ефект визнання державою речового права на нерухоме майно за певною особою, що відбувається внаслідок реалізації реєстрової справи, буде результативнішим, якщо рішення, які прийматимуться реєстраційними органами, будуть законними, обґрунтованими, справедливими, а тому переконливими.
Ступінь задоволення громадських та суспільних потреб у процесі юридичної діяльності органів державної реєстрації речових прав на нерухоме майн залежить від багатьох факторів. Звернемо увагу на головне:
— по-перше, діяльність державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень повинна бути забезпечена необхідною законодавчою базою;
— по-друге, така діяльність має бути забезпечена організаційно-технічними засобами;
— по-третє, установи державної реєстрації повинні мати висококваліфікований кадровий склад.
Велика роль у теорії та практиці належить класифікації функцій юридичної діяльності на реєстраційно-посвідчувальну (закріплювальну), правоконкретизуючу та правоохоронну [19, c.190]. В основу цієї класифікації покладено різні операції, які входять до змісту впроваджувальної діяльності.
Реєстраційно-посвідчувальна функція полягає в юридичному закріпленні необхідних суспільних відносин. Цю функцію виконують органи реєстрації прав на нерухоме майно у процесі здійснення відповідного адміністративного провадження.
Правоконкретизуюча функція юридичної діяльності полягає в "перетворенні, переведенні абстрактного змісту юридичної норми на більш конкретний рівень, що здійснюється шляхом операції обмеження поняття, яке міститься в нормі" [16, с. 6]. Таку функцію виконує Міністерство юстиції України у частині юридичної діяльнофсті з реєстрації речових прав на неземельні об’єкти нерухомості та центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів України у частині юридичної діяльності щодо реєстрації речових прав на земельні ділянки. Зазначені суспільні інституції виконують правоконкретизуючі функції, приймаючи відомчі акти у сфері регулювання суспільних відносин, які складаються з приводу реєстраційних проваджень.
Правоохоронна функція юридичної діяльності складається з чотирьох підфункцій:
- превентивної;
- правовідновлювальної;
- каральної;
- компенсуючої.
Превентивна діяльність є одним з найбільш важливих інструментів попередження правопорушень. Підтвердженням ефективності превентивної діяльності органів державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обмежень є зниження рівня злочинних та інших протиправних посягань у сфері нерухомості після запровадження внесення інформації про речові права та їх обмеження до державного реєстру по усіх областях України.
Превентивна діяльність може здійснюватись за допомогою правотворчих та правозастосовних, правороз’яснювальних та контрольних, правозакріпляючих та правоконкретизуючих заходів. До числа правозакріпляючих заходів слід віднести захист суб’єктивних прав, здійснюваних органами державної реєстрації прав на нерухоме майно шляхом визнання речового права на нерухомість.
Правовідновлювальна підфункція пов’язана з відновленням порушеного правопорядку, правовідносин, захистом суб’єктивних прав і забезпеченням примусового виконання обов’язків.
Каральна підфункція юридичної діяльності проявляється у формулюванні та закріпленні в системі права штрафних санкцій, а також у тому, що до певної особи (юридичної чи фізичної) застосовуються такі заходи державного впливу, які пов`язані з позбавленням або обмеженням благ матеріального, особистого чи організаційного характеру. Тут мова йде не про встановлення та застосування заходів захисту, а про заходи юридичної відповідальності, які реалізуються на нормативному чи казуальному рівнях.
Як самостійну підфункцію юридичної діяльності можна виділити компенсуючий напрям її впливу.
А. Я. Риженков ототожнює цю функцію з правовідновлювальною [15, с. 9 — 11]. Досліджуючи провадження у справах про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно як вид юридичної діяльності, розглядаємо не відновлення порушеного права, обов’язку чи законного інтересу, а відшкодування за втрачене чи відступлене, яке може бути пов’язане з правопорушенням чи правомірною поведінкою осіб — фізичних, юридичних, посадових. За відновленням порушених прав повинна наступати (проте не завжди наступає) компенсація завданого збитку.
Залежно від характеру змін, які відбуваються у правовій сфері, юридична діяльність виконує правоперетворюючу діяльність, правоутворюючу, правоприпиняючу та контрольну функції.
Правоутворююча функція направлена на створення нових правових норм, на виникнення нових правовідносин, конкретних суб’єктивних прав та юридичних обов’язків. Так, на створення нових правових норм спрямована як діяльність Міністерства юстиції України, так і центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів України, що полягає в підготовці змін та доповнень до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень". Ця діяльність находить своє вираження також і в наказах цих центральних органів державної виконавчої влади, якими затверджуються інструкції з державної реєстрації речових прав на окремі види нерухомості чи окремих обмежень та обтяжень таких прав. Правоутворюючу функцію виконують і безпосередні реєстраційні органи, оскільки внесення до державного реєстру речових прав створює правовідносини, за яких речове право є визнаним державою, а державна реєстрація такого обтяження речового права, як земельний сервітут, є відповідно до статей 98 — 102 ЗК правоутворюючою діяльністю, оскільки згідно зі ст. 100 ЗК суб’єктивне право обмеженого використання чужої земельної ділянки наступає з моменту державної реєстрації правовстановлюючого документа, яким встановлено сервітут: договору чи рішення суду [5, ст. 100].
Правозмінююча функція юридичної діяльності пов’язана зі зміною змісту діючих нормативних та інших правових актів, компетенції суб’єктів реєстраційної діяльності, суб’єктивних прав та юридичних обов’язків. Правозмінюючу функцію також виконують центральні органи державної виконавчої влади в системі державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень та відповідні їхні територіальні підрозділи. Міністерство юстиції України і центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів України ініціюють розгляд законопроектів в Кабінеті Міністрів України, який володіє правом законодавчої ініціативи та виносить законопроекти на розгляд законодавчого органу. Цю ж функцію Міністерство юстиції України і центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів України виконують, коли вносять зміни до своїх інструктивних документів, які затверджені їхніми наказами.