Адміністративно-правовий статус підрозділів судової міліції
Ефективність заходів забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, прямо залежить від організаційно-правового і фінансово-матеріального забезпечення їх реалізації, тобто від наявності спеціалізованих підрозділів у правоохоронних органах України, насамперед, спецпідрозділів судової міліції.
Тому в цьому підрозділі автор поставив такі завдання: 1) визначити адміністративно-правовий статус, завдання і функції судової міліції; 2) розкрити недоліки в організації та структурі судової міліції; 3) внести пропозиції щодо удосконалення окремих організаційно-правових аспектів діяльності судової міліції.
Згідно зі ст. 15 Закону України “Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів” здійснення спеціальних заходів забезпечення безпеки покладається: 1) на органи Служби безпеки; 2) на органи охорони державного кордону України; 3) на розвідувальний орган Міністерства оборони України; 4) на органи внутрішніх справ; 5) на органи управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.
Крім того, згідно зі ст. 3 Закону України “Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві” забезпечення безпеки осіб, які перебувають в установах кримінально-виконавчої системи, здійснюється органами і установами виконання покарань.
Для виконання цих завдань зазначені органи повинні мати відповідні спеціальні підрозділи. Але інформації про діяльність цих підрозділів дуже мало, до того ж треба зазначити, що далі аналізуватимуться тільки відкриті джерела.
1. Органи Служби безпеки України. Датою створення в Україні відповідного спецпідрозділу вважають 3 березня 1990 року. Саме тоді наказом № 0031 начальника 7-го управління КДБ СРСР було створено 10-е відділення Групи “А” у м. Києві. У наказі було зазначено, що “спеціальний оперативно-бойовий підрозділ призначений для локалізації й припинення терористичних та екстремістських акцій, інших особливо небезпечних злочинних проявів, у тому числі для проведення операцій у взаємодії з іншими зацікавленими підрозділами в боротьбі з організованою злочинністю”.
Відбір кандидатів у регіональні спецпідрозділи проводився за підвищеними вимогами: медична придатність для служби у повітряно-десантних військах, стаж роботи в органах державної безпеки – не менше 1 року, віковий ценз – до 33 років, відповідна професійна і фізична підготовка та інші. Досить сказати, що з 120 співробітників КДБ УРСР, направлених на розгляд як кандидатів в 10-е відділення Групи “А” (м. Київ) було відібрано тільки 15.
30 травня 1992 року наказом Голови СБУ № 083, у структурі центрального апарату СБУ була створена Служба “З” (Спеціальна служба), керівник якої, згідно з розробленим і затвердженим Положенням про неї, підпорядковувався безпосередньо Голові СБУ, а за його відсутності – Першому заступникові Голови. Це був значно більший за кількістю співробітників підрозділ із більш масштабними завданнями.
23 червня 1994 року указом Президента України, було створено Управління “А” СБУ (Управління боротьби з тероризмом і захисту учасників кримінального судочинства). На Управління “А” були покладені дві нові функції, на підставі Закону України “Про забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства” і “Про державний захист суддів і працівників правоохоронних органів”.
Так виник центральний підрозділ “А”, а потім і його лінійні відділи СБ України у всіх обласних містах республіки і в м. Севастополі. Крім завдань з фізичного припинення терористичних актів і дій, що загрожують безпеці держави, звільненню заручників, захопленню небезпечних злочинних авторитетів, на них було покладено завдання захисту учасників кримінального судочинства, працівників судів і правоохоронних органів, членів їхніх родин.
30 листопада 2000 року Управління “А” стало Головним управлінням “А” СБ України, у складі якого було організовано два управління. 15 червня 2003 року в Головному управлінні “А” створено третє управління. [1]
Закон “Про загальну структуру і чисельність Служби безпеки України” уточнив назву цього підрозділу: “боротьби з тероризмом і захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів” [8].
І нарешті, указом Президента від 24.09.2007 р. № 913/2007 даний підрозділ було реорганізовано в Центр спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів (зі статусом департаменту) [9].
2. Органи охорони державного кордону України. На сьогодні в системі Державної прикордонної служби, на відміну від інших правоохоронних органів, створено чіткий механізм захисту своїх співробітників та їх близьких родичів.
Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України № 354 від 28 квітня 2004 р. було затверджено Інструкцію про порядок організації та здійснення заходів власної безпеки військовослужбовців і працівників Державної прикордонної служби України та їх близьких родичів [7].
Згідно з п. 2.3 цієї Інструкції, керівник органу Державної прикордонної служби України двічі на рік призначає нештатну групу, до складу якої включають найбільш досвідчених та фізично підготовлених військовослужбовців на чолі з офіцером, про що видається відповідний наказ. Зазначені військовослужбовці повинні регулярно проводити тренування з фізичної підготовки, рукопашного бою, стрільби з вогнепальної зброї та застосування спецзасобів. Окремо потрібно зазначити, що з даною групою проводяться навчання з правової підготовки, у тому числі у взаємодії із співробітниками органів внутрішніх справ, Служби безпеки України. Причому особлива увага звертається на порядок застосування зброї та спецзасобів.
Відповідно до п.3.1 згаданої Інструкції рішення про вжиття спеціальних заходів безпеки приймають: Голова Державної прикордонної служби України, начальники регіональних управлінь Державної прикордонної служби України, начальники прикордонних загонів і загонів Морської охорони, начальники окремих контрольно-пропускних пунктів, начальники органів забезпечення, ректор Національної академії Державної прикордонної служби України та начальники навчальних загонів – як командири військових частин, які згідно з п. 3 ст. 101 КПК України є керівниками органів дізнання.
Керівники органів дізнання Державної прикордонної служби України приймають рішення про вжиття спеціальних заходів безпеки військовослужбовців і працівників Державної прикордонної служби України та їх близьких родичів, які беруть участь у розслідуванні кримінальних справ про порушення державного кордону України.
Для підготовки пропозицій щодо вжиття спеціальних заходів безпеки у відповідному органі Державної прикордонної служби України наказом керівника створюється група у складі не менше 3 осіб, яку очолює один з його заступників (п. 3.7 Інструкції).
Зазначена група (спільно з офіцером управління внутрішньої та власної безпеки Державної прикордонної служби України) вивчає обставини та аналізує підстави і приводи, про що доповідає керівникові, який і приймає рішення про вжиття спеціальних заходів забезпечення безпеки та виносить відповідну постанову.
За наявності реальних загроз життю, здоров’ю або майну військовослужбовців і працівників Державної прикордонної служби України та їх близьких родичів здійснюється інформування органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України та організовується відповідна взаємодія.
3. Розвідувальний орган Міністерства оборони України. Закон України “Про розвідувальні органи України” [7] у ст. 18 встановлює: “Для захисту життя, здоров’я, житла і майна співробітників розвідувальних органів України та їх близьких родичів (дружина, чоловік, батьки, діти, рідні брати і сестри) від протиправних посягань і загроз у зв’язку із службовою діяльністю цих співробітників розвідувальні органи України здійснюють спеціальні заходи щодо забезпечення безпеки в порядку, передбаченому Законом України “Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів” та іншими актами законодавства України. Рішення про вжиття цих заходів у кожному конкретному випадку приймаються керівником відповідного розвідувального органу.”
У документах Міністерства оборони України цей орган іменується “військова частина А 0515”.
4. Органи управління Військової служби правопорядку у Збройних силах України. Закон України “Про Військову службу правопорядку у Збройних силах України” [2] майже не приділяє уваги здійсненню спеціальних заходів забезпечення безпеки цією службою. Лише декілька статтей цього закону містять певні положення щодо цього.
Так, одним з основних завдань Служби (ст. 3 Закону) є “сприяння у межах своєї компетенції іншим органам дізнання, органам попереднього (досудового) слідства та суду...у виконанні покладених на них відповідно до законів обов’язків”.
Крім того, згідно з п. 12 ст. 8 Закону, Служба зобов’язана “виконувати в установленому законом порядку і в межах своєї компетенції доручення слідчого, прокурора, ухвали суду та постанов суддів”. Таким чином, постанови про забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства також будуть виконуватися цією службою.
5. Органи і установи виконання покарань. У другому розділі дисертаційного дослідження вже йшлося про те, що в Кримінально-виконавчому кодексі України безпеці учасників кримінального судочинства відведено окрему статтю.
Державним департаментом з питань виконання покарань було затверджено Інструкцію про порядок здійснення заходів щодо забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, в установах кримінально-виконавчої системи [3]. Цим документом детально регламентовано провадження по забезпеченню безпеки учасників кримінального судочинства.
6. Органи внутрішніх справ. Найбільший обсяг роботи з забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства виконують органи внутрішніх справ, в структурі яких створено спеціальні підрозділи судової міліції “Грифон”. Cам процес створення таких підрозділів і навіть їх назва мають досить довгу історію.