Смекни!
smekni.com

Предметна юрисдикція міжнародних кримінальних трибуналів по колишній Югославії та Руанді (стр. 5 из 5)

Прикметник «систематичний» характеризує організовану природу насильницьких дій, повторення яких має регулярний, а не випадковий характер. Однаковою мірою індивід, що чинить злочин проти одиничної жертви чи обмеженого числа жертв, може бути визнаний винним у злочині проти людяності, якщо його дії були частиною певного контексту, ідентифікованого вище. Досить показати, що акт стався у контексті акумуляції актів насильства, які можуть бути дуже різними за характером і ступенем тягаря. У справі Blaskic говориться про «кумулятивний ефект ряду негуманних дій або сингулярного ефекту негуманного акту екстраординарної величини» ..

Стаття 5 Статуту Гаазького трибуналу припускає, що такі злочини є більш ніж чисто сингулярними діями, абсолютно не зв'язаними між собою. Ця вказівка особливо важлива щодо зазіхань сексуального характеру, із приводу яких Трибунал підкреслював, що індивідуальні дії насильства кваліфікуються як злочин проти людяності, якщо є частиною систематичного використання статевого злочину як засобу залякування і приниження цивільного населення супротивника. У справі Prosecutor v. Kunarac, Kovac and Vukovic уперше було встановлене вчинення злочину проти людства у формі зґвалтування і поневолення. Судова камера визнала, що винні особи чинили зґвалтування, піддавали поневоленню і сексуальній експлуатації мусульманських жінок через їх етнічну приналежність. Усвідомлення обвинувачуваним контекстуальної ситуації нападу може бути встановлено, виходячи з конкретних фактів: історичних і політичних обставин, у яких відбулися дії, ступеня тягаря і характеру вчинених злочинів.

У прецедентному праві Міжнародного трибуналу по колишній Югославії не є більше спірним те, що злочинець має бути обізнаний щодо контексту, в якому відбуваються його дії, тобто має знати, що його дії є частиною широкомасштабного чи систематичного нападу [130, paras. 656 – 657; 173, para. 556; 127, paras. 247– 250]. Обвинувачуваний має знати, що його дії були зв'язані з нападом на цивільне населення . Однак, як заявила Судова камера у справі Kordic, у прецедентній практиці немає очевидної вимоги, що злочинець має схвалювати контекст, у якому його дії відбуваються. Судова камера у справі Tadic зазначила, що суттєвий елемент матеріального права злочинів проти людяності полягає в тому, що вони мають бути вчинені з дискримінаційним наміром, тобто «на національних, політичних, етнічних, расових чи релігійних підставах» . Апеляційна камера відхилила це уявлення і дійшла висновку, що дискримінаційний намір є обов'язковим юридичним компонентом злочинів проти людяності, чинених тільки у формі «переслідування», щодо яких ця умова прямо заявлена у статті 5 (h) .

У праві міжнародних трибуналів встановилося розуміння того, що злочини проти людяності можуть бути вчинені з цілком особистих причин, якщо при цьому присутні дві вищезгадані умови (злочин відбувається в контексті широкомасштабного чи систематичного нападу на цивільне населення й обвинувачуваний усвідомлює цю обставину) . Обвинувачення не має доводити, що обвинувачуваний вибирав жертви, виходячи з їхнього цивільного статусу. Однак, і як мінімум, злочинець має знати чи допускати, що жертва його злочину була цивільною особою.

Практика міжнародних кримінальних трибуналів дуже вплинула на розвиток матеріально-правових і процесуальних аспектів міжнародного кримінального права . Заснування міжнародних кримінальних трибуналів, що мають обов'язковою кримінальну юрисдикцію, стало надзвичайно значимою, значною мірою, революційною подією . Незважаючи на те, що їх заснування і діяльність одержали неоднозначну оцінку, внесок трибуналів у розвиток міжнародного кримінального права важко переоцінити.

Вперше в історії були створені суди, у компетенцію яких входить здійснення кримінального переслідування порушників гуманітарного права не на підставі «юрисдикції переможців», а за рішенням органу міжнародної організації з метою «забезпечення чи відновлення міжнародного миру і безпеки», тобто в інтересах усього людства. У діяльності трибуналів концепція міжнародної кримінальної юрисдикції, здійснюваної іменем світового співтовариства, знайшла свій подальший розвиток і переконливу аргументацію .

юрисдикція трибунал міжнародний кримінальний


Література

1) Пейч Е. Ответственность за международные преступления: от гипотез к реальности // Международный журнал Красного Креста. Сборник статей. – 2002. – С. 5 – 17.

2) Белый И.Ю., Ложников И.С. Тенденции развития международной уголовной юстиции: Специальный суд по Сьєрра-Леоне. // Московский журнал международного права. – № 1 (49). – 2003. – С. 31 – 40.

3) Юридическая энциклопедия/Отв. Ред. Б.Н. Топорнин. – М.: Юристъ, 2001. – 1272 с.

4) Мартенс Ф.Ф. Современное международное право цивилизованных народов. Издание пятое. – Том 2. – СПб.: Типография А. Бенке, 1905. – 438 с.

5) Маланчук П. Вступ до міжнародного права за Єйкхерстом. Видання сьоме, перероблене. Переклад с англ. – Харьків.: «Консум», 2000. – 592 с.

6) Коркунов Н.М. Опыт конструкции международного уголовного права // Сборник статей Н.М. Коркунова 1877 – 1898 гг. – М.: Изд. Книжного магазина Н.К. Мартынова, 1898. – 714 с.

7) Вихрист С.М. Принципи кримінально-правової юрисдикції у міжнародній праві//Вісник Університету внутрішніх справ. – Випуск 9. – Харьків, 1999. – С. 175 – 181.

8) Решетов Ю.А. Борьба с международными преступлениями против мира и безопасности. – М.: «Международные отношения», 1983. – 224 с.