Смекни!
smekni.com

Принципи соціального забезпечення допомогами у зв’язку з народженням та вихованням дитини (стр. 2 из 3)

Дійсно, сама сім’я, в особі її членів повинна піклуватися про матеріальне забезпечення народження і виховання дітей, тобто про створення матеріальних умов для належного виконання нею своїх соціальних функцій. Це означає, що сім’я є суверенною і автономною у прийнятті рішень щодо свого розвитку. Держава лише створює необхідні умови, для того, щоб члени сім’ї мали можливість забезпечити їй виконання своїх функцій, зокрема створює умови для того, щоб члени сім’ї мали можливість своєю працею забезпечити сім’ї гідне існування. Це, зокрема, повинно виражатися у встановленні державою мінімальних розмірів доходів (заробітної плати та інших), у вирішенні проблем на ринку праці, зокрема проблеми безробіття тощо. В усьому іншому повна відповідальність за гідне існування сім’ї, за матеріальну підтримку непрацездатних її членів, а також членів які, потрапили в скрутне матеріальне становище, покладається на її працездатних членів.

Презюмується, що цей обов’язок буде виконуватися ними добровільно. Однак, при невиконанні членом сім’ї цього обов’язку добровільно включаються державні механізми примусу до його виконання. Так, сімейне законодавство передбачає підстави виникнення і припинення аліментних зобов’язань, визначає його суб’єктів, зміст, встановлює процедуру визначення розміру аліментів. У випадку добровільного невиконання цього обов’язку аліментнозобов’язаним суб’єктом, уповноважений член сім’ї має можливість звернутися в суд з вимогою зобов’язати до його виконання.

Однак, у членів сім’ї не завжди є об’єктивна можливість утримувати інших її членів, які потребують такого утримання. У зв’язку з цим, відповідно до сімейного законодавства у всіх випадках, за винятком утримання батьками своїх неповнолітніх дітей, існування обов’язку по матеріальному забезпеченню у членів сім’ї залежить від їхньої здатності матеріально підтримувати правомочного потребуючого члена сім’ї. Тому у випадку, неможливості одержання матеріальної підтримки від інших членів сім’ї, такий обов’язок повинен покладатися на суспільство (суспільні об’єднання) і тільки потім, у вирішення проблеми втручається держава, шляхом надання соціального забезпечення. Тобто, громадянське суспільство завжди потребує субсидіарної допомоги з боку держави.

Цей принцип знаходить своє яскраве відображення в інституті державної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Так, відповідно до статті 1 Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” соціальна допомога таким сім’ям надається у випадку, якщо середньомісячний сукупний доход сім’ї є нижчим за прожитковий мінімум для сім’ї. Тобто, якщо члени сім’ї не мають можливості забезпечити сім’ї гідне існування, то їм у цьому надає допомогу держава. Однак, цілком імовірна така ситуація, коли члени сім’ї, хоча і мають можливість працювати, однак її не використовують без поважних на те причин. Або ж існують аліментнозобов’язані члени сім’ї, які відповідно до сімейного законодавства зобов’язані і мають можливість надати матеріальне забезпечення потребуючим членам сім’ї, однак не надають, а правомочні члени сім’ї не вимагають примусового виконання цього обов’язку. Тому уявляється логічним ставити виникнення права на державну соціальну допомогу в залежність від таких фактів:

1) неможливості виконання з об’єктивних причин працездатними членами сім’ї свого обов’язку забезпечити собі та іншим членам сім’ї гідне існування;

2) відсутність інших джерел одержання матеріальної підтримки (аліменти, страхові виплати тощо).

Саме такий підхід обраний законодавцем у Законі України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”. Так, стаття 1 цього Закону визначає малозабезпечену сім’ю як сім’ю, що з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижче від прожиткового мінімуму для сім’ї. При цьому, відповідно до статті 4 цього Закону, під час визначення середньомісячного сукупного доходу сім’ї до складу сім’ї включаються ті її члени, зокрема непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів. Таке положення є цілком обґрунтованим і таким, що відповідає принципу субсидіарності соціальної допомоги. У в зв’язку з цим, не послідовним є положення Методики обчислення сукупного доходу сімей для всіх видів соціальної допомоги , згідно якого до сукупного доходу сім’ї (одержувачів) включаються, зокрема, лише нараховані аліменти. Таким чином, обов’язок щодо матеріальної допомоги малозабезпеченій сім’ї з дітьми покладається на державу і, відповідно, створюються умови для невиконання працездатним членом сім’ї обов’язку матеріально її підтримувати.

На нашу думку, субсидіарний характер державної соціальної допомоги необхідно відобразити у всіх нормативно-правових актах. Таким чином, принцип субсидіарності соціальної держави в проекції на соціальну політику в сфері соціального забезпечення допомогами сімей з дітьми буде звучати як принцип субсидіарності державної соціальної допомоги сім’ям, що мають дітей.

Принцип диференційованого підходу щодо соціального забезпечення допомогами у зв’язку з народженням та вихованням дитини. Даний принцип також знайшов своє нормативне закріплення в Концепції державної сімейної політики. При цьому під диференціацією розуміється відмінності в підставах, змісті та способах соціального забезпечення фізичних осіб, які (відмінності) зумовлені їх (фізичних осіб) особливостями як суб’єктів правовідносин щодо соціального забезпечення. Диференціація умов та обсягу соціального забезпечення громадян в Україні дозволяє коригувати індивідуальний коефіцієнт споживання окремими особами коштів соціальних страхових фондів з врахуванням об’єктивних та суб’єктивних чинників, а також сприяє забезпеченню справедливого характеру державної системи соціального забезпечення України. При цьому до критеріїв диференціації умов реалізації права на соціальне забезпечення належать: вік, страховий стаж, рівень середнього сукупного доходу та майнового стану. Критеріями диференціації обсягу соціального забезпечення (у грошовому чи матеріальному еквіваленті) можуть бути: страховий стаж, розмір страхової суми, ступінь втрати працездатності, кількість непрацездатних утриманців, середній сукупний дохід особи чи сім’ї.

Стосовно державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми цей принцип повинен виражатися в диференційованому підході залежно від типу сім’ї (сім’я, що складається з одинокої матері, що виховує дитину (дітей)), кількості дітей (багатодітні сім’я), потреб (малозабезпечені сім’ї) та інших умов. Задачі і заходи сімейної політики повинні випливати з реальної ситуації в даному місці і в даний час. Це зв’язано з тим, що суспільство неоднорідне в економічному, соціальному, культурному та інших відношеннях. Тому держава і її органи повинні враховувати цю неоднорідність, постійно прагнути до знаходження оптимального співвідношення централізованих і децентралізованих заходів сімейної політики, найкращого сполучення загальних для всіх громадян країни соціальних гарантій їхнього сімейного благополуччя з регіональними і локальними заходами, що дозволяють враховувати історичне і етнокультурне різноманіття проблем, що торкаються сім’ї, а так само і самі моделі сім’ї. У цьому зв’язку вірним є зауваження Л.С. Малика про те, що одним із загальних недоліків сучасної сімейної політики є її абстрактний, звернений до всіх сімей зразу характер. На його думку, необхідна розробка такої соціальної політики, що враховувала б особливості конкретних типів сім’ї, їх специфічні потреби і проблеми.

У літературі вже піднімалося питання про те, щоб розмір допомог у системі державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми ставився в залежність від кількості дітей, і тим самим стимулювалося підвищення народжуваності [57, с. 14; 87, с. 55; 116, с. 34]. Більше того, вважаємо за необхідне взагалі порушувати питання про право на одержання державної соціальної допомоги винятково сім’ями, що мають потребу в цій допомозі. Тому наступним принципом, що тісно зв’язаний із принципом диференційованості соціального забезпечення, є принцип адресності державної соціальної допомоги.

Принцип адресності державної соціальної допомоги. Необхідно звернути увагу на те, що цей принцип є специфічним винятково для такої форми соціального забезпечення як державна соціальна допомога. У системі обов’язкового соціального страхування діє принцип загальності, тобто будь-яка фізична особа, що здійснює трудову діяльність або стосовно якої здійснюються страхові внески, має право на одержання допомог у зв’язку з народженням та вихованням дитини при настанні в їх житті страхового випадку.