РОЗДІЛ ІІ ФОРМИ КОНСУЛЬТАЦІЙНОЇ РОБОТИ ОРГАНІВ ДПС
§1. Проведення консультацій з платниками податків
На Всеукраїнській нараді керівників податкової служби України особлива увага приділялась вдосконаленню роботи з платниками податків, було наголошено на необхідності змінити каральну функцію податкових органів на надання консультативної допомоги платникам податків, переорієнтуванні податкових інспекторів на профілактичну роботу.
Термін консультація (з лат consultatio – звертання за порадою) використовується в декількох значеннях:
1) порада, тлумачення, які дає спеціаліст;
2) форма навчання з метою розширення і поглиблення знань;
3) нарада фахівців з якого-небудь питання;
4) установа, що організує надання порад спеціалістами з певних питань.
[С.551].
До періоду стабілізації податкового законодавства пересічний платник податків у першу чергу потребує консультаційної допомоги, а не штрафних санкцій.
Міжнародний досвід та характер послуг аудиторських і юридичних фірм, що діють сьогодні в Україні, свідчать, що податкова консультація – це методична та практична допомога платнику податків при виконанні ним податкових зобов’язань перед бюджетами та державними цільовими фондами щодо податків і зборів (обов’язкових платежів), а також при всіх процедурах, що виникають у процесі податкових відносин (нарпахування та сплата платежів, пені, штрафних санкцій, оскарження дій контролюючих органів тощо) [с.].
Податковою адміністрацією мають вишукуватися шляхи вдосконалення процесу спілкування з платниками податків, максимально спрощуватися форми податкових декларацій. Ці форми повинні супроводжуватися належними пояснювальними інформативними документами з метою роз’яснення процедури звітування. Проте самі платники податків мають бути відповідальними за надання органам ДПС інформації. Це має робитися для того, щоб не виникало конфлікту інтересів між платниками податків та податківцями.
Вчасна й оперативна консультаційна робота підвищує обізнаність платників податків, поглиблює їх знання податкового законодавства, зменшує кількість конфліктних ситуацій, сприяє налагодженню цивілізованих партнерських відносин між органами влади, контролюючими органами та платниками податків.
Особа, що проводить консультацію, повинна добре розумітися на податковому законодавстві, мати певний рівень освіти, бути обізнаною з принципами бухгалтерського обліку. Крім того, вона має володіти культурою мовлення, знати психологію спілкування в різних ситуаціях.
У податкових органах усіх рівнів функціонують підрозділи по роз’ясненню податкового законодавства або призначений фахівець, що займається цією роботою. Саме ці підрозділи за своїми функціональними обов’язками щодня приймають платників податків, надають їм консультації, проводять семінари з питань оподаткування, підтримують у належному стані інформаційні стенди в приміщенні податкового органу.
Контрольні запитання
1. Охарактеризуйте роль консультаційної діяльності органів ДПС на сучасному
етапі розвитку податкової системи.
2. Які підрозділи у структурі ДПС займаються консультуванням платників
податків?
3. Які вимоги ставляться до особи, що проводить консультацію?