Слідчий, обираючи такий запобіжний захід, виносить мотивовану постанову, яку оголошує під розписку підозрюваному або обвинуваченому. Якщо підозрюваний або обвинувачений заставу вносить сам, йому слідчий повідомляє номер депозитного рахунку, на який необхідно перерахувати кошти та суму застави. В постанові зазначаються анкетні дані особи, яка вносить заставу, сума застави,
дані про депозитний рахунок і попередження, що цей запобіжний захід може бути застосований лише після внесення застави.
У постанові слід вказувати строк внесення застави в межах 10 днів з моменту оголошення постанови заставодавцеві. В разі невнесення застави в установлений слідчим термін, слід обирати інший запобіжний захід.
Після того як обвинувачений (підозрюваний) пред'явить слідчому документ, що свідчить про внесення коштів на депозитний рахунок, цій особі слідчий оголошує складене ним зобов'язання під розписку.
Якщо застава за підозрюваного (обвинуваченого) вноситься іншою особою, крім зобов'язання підозрюваного чи обвинуваченого, необхідно, щоб заставодавець перед обранням запобіжного заходу подав слідчому клопотання (заяву) про застосування до обвинуваченого чи підозрюваного цього запобіжного заходу і взяв на себе письмове зобов'язання з внесення застави, а після обрання запобіжного заходу у вигляді застави - зобов'язання, в якому роз'яснюється, у вчиненні якого злочину підозрюється чи обвинувачується особа, стосовно якої обирається цей запобіжний захід, які на нього покладаються зобов'язання в зв'язку з обранням цього запобіжного заходу та що, в разі невиконання обвинуваченим чи підозрюваним своїх зобов'язань, заставу буде звернено в дохід держави, і що в цьому випадку заставодавець повинен забезпечити явку обвинуваченого чи підозрюваного, за якого він поручився і вніс заставу до органу розслідування чи суду для заміни йому запобіжного заходу на
інший.
Щодо особи, яка перебуває під вартою, застава може бути застосована до направлення справи в суд тільки з дозволу судді, який дав санкцію на арешт. В постанові про зміну запобіжного заходу на заставу необхідно вказувати, що виконання постанови настає лише після внесення застави.
Якщо предметом застави є не грошові суми а, наприклад, автомашина, коштовності, квартира, будинок, слідчому необхідно діяти таким чином:
а) автомашину, на час дії запобіжного заходу, необхідно поставити на стоянку місцевого підрозділу ДАІ чи передати під розписку на зберігання юридичній чи фізичній особі, попередивши про кримінальну відповідальність за ст. 388 КК України, а також направити повідомлення в МРВ ДАІ за місцем постановки даного транспортного засобу на облік про те, що цей транспортний засіб перебуває під заставою і його відчуження заборонене;
б) коштовності на час дії застави необхідно здати в банк на збе
рігання за відповідною постановою;
в) у разі використання як застави квартири чи будинку, слідчий
направляє про це повідомлення в БТІ і державну нотаріальну кон
тору за місцем розташування цієї квартири чи будинку про те, що
ця квартира чи будинок перебувають під заставою і відчуженню не
підлягають.
Після закінчення розслідування, в додатку до обвинувального висновку - довідці про рух кримінальної справи обов'язково вказуються обраний запобіжний захід, сума внесеної застави, де вона перебуває і реквізити депозитного рахунку. Враховуючи, що заставодавець може бути викликаний до суду для давання показань щодо застави,- вказувати його в списку осіб, які підлягають виклику в судове засідання.
Зразок зобов'язання обвинуваченого щодо
внесення суми застави та дотримання
ним вимог ст. 154-1 КПК України
ЗОБОВ'ЯЗАННЯ
м. Київ 1 серпня 2005 р.
Підпис (Радченко В. П.) Підпис (Педешко О. М.) |
Я, Радченко Володимир Павлович, 18 червня 1972 р. народження, зареєстрований і мешкаю в м. Києві, вул. Пушкіна, 33, кв. 1, даю це зобов'язання органу слідства в тому, що зобов'язуюсь в разі застосування до мене запобіжного заходу у вигляді застави 17 000 грн., із вказаного місця проживання без дозволу слідчого чи суду не відлучатися, з'являтися до слідчого чи суду на першу їх вимогу, не займатися злочинною діяльністю, не перешкоджати встановленню істини в кримінальній справі. Мені роз'яснено, що, в разі порушення мною цього зобов'язання, запобіжний захід стосовно мене в порядку ст. 165 КПК України може бути змінено на суворіший, а внесена застава в повному обсязі буде звернена в дохід держави в порядку ст. 154-1 КПК України.
Обвинувачений
Зобов'язання прийняв ст. слідчий майор міліції
Зразок зобов'язання заставодавця
ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ЗАСТАВОДАВЦЯ
1 серпня 2006 р.
м. Київ
Я, Радченко Раїса Іванівна, 28 червня 1945 р. народження, зареєстрована і мешкаю в м. Києві, вул. Пушкіна, буд. 33, кв. 1, вносячи в порядку ст. 154-1 КПК України заставу за обвинуваченого у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 189 КК України, Радченка Володимира Павловича, 18 червня 1972 р. народження, який зареєстрований і мешкає в м. Києві, вул. Пушкіна, буд. 33, кв. 1, даю це зобов'язання органу слідства в тому, що Радченко В. П. не буде відлучатися з указаного місця проживання без дозволу слідчого чи суду, буде з'являтися до слідчого чи суду на першу їх вимогу, не буде займатися злочинною діяльністю, не буде перешкоджати встановленню істини в кримінальній справі.
Мені роз'яснено, що в разі невиконання Радченком В. П. вказаних зобов'язань, запобіжний захід стосовно нього в порядку ст. 165 КПК України може бути замінений на суворіший, а внесена мною застава буде в повному обсязі звернена в дохід держави в порядку, передбаченому ст. 154-1 КПК України.
Мені також роз'яснено, що я можу відмовитися від взятих на себе зобов'язань до виникнення підстав для звернення застави в дохід держави. У цьому випадку я повинна забезпечити явку підозрюваного, обвинуваченого, підсудного до органу розслідування чи суду для заміни йому запобіжного заходу на інший. Застава повертається лише після обрання нового запобіжного заходу.
Підпис (Радченко Р. І.)
Заставодавець
Зобов'язання прийняв ст. слідчий СВ Шевченківського РУ ГУ МВС у м. Києві майор міліції
Підпис (Педешко О. М.)
Зразок постанови про вжиття заходів щодо збереження майна та житла ув'язненого
ПОСТАНОВА
про вжиття заходів щодо збереження майна та житла ув'язненого
м. Київ 5 квітня 2006 р.
Ст. слідчий слідчого відділу Солом'янського РУ ГУ МВС України у м. Києві капітан міліції Коробко А. В., розглянувши матеріали кримінальної справи № 14214 за обвинуваченням Страшенка Миколи Івановича у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК України,
встановив:
Страшенко М. І. досудовим слідством обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК України (заподіяння тяжких тілесних ушкоджень). 4 квітня 2006 р. Солом'янським районним судом м. Києва йому обрано міру запобіжного заходу у вигляді взяття під варту в слідчому ізоляторі № 13 Управління Державного Департаменту з питань виконання покарань. У зв'язку з цим без нагляду залишається його майно та житло - квартира № 1 в буд. № 17, вул. Космонавтів у м. Києві.
На підставі викладеного, керуючись ст. 160 КПК України,
постановив:
1. Майно ув'язненого Страшенка М. 1. передати за описом під
відповідальне зберігання начальнику ЖЕУ № 414 Залізничного
райжитлоуправління м. Києва Ковальовій Н. В.
2. Квартиру Страшенка М. І., яка розташована за адресою:
м. Київ, вул. Космонавтів, 17, кв. 1 - опечатати.
3. Про вжиті заходи щодо збереження майна і житла ув'язненого,
повідомити обвинуваченого Страшенка М. І.
Ст. слідчий
капітан міліції Підпис (Коробко А. В.)
Зразок подання про вжиття заходів піклування щодо неповнолітніх дітей заарештованого
Начальнику служби у справах неповнолітніх Шевченківської районної держадміністрації м. Києва Коваленко А. 3. . м. Київ, вул. Світлицького, 15
ПОДАННЯ
про вжиття заходів піклування щодо неповнолітніх дітей заарештованого
м. Київ 15 квітня 2006 р.
Слідчим відділом Шевченківського РУ ГУ МВС України у м. Києві провадиться досудове слідство по кримінальній справі № 12145 з обвинувачення Петраченко Надії Василівни у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК України.
Розслідуванням встановлено, що Петраченко Н. В. проживає разом з двома малолітніми дітьми: дочкою Петраченко Валентиною Василівною, ЗО березня 1996 р. народження, та сином Петраченко Олегом Вікторовичем, 17 травня 2001 р. народження, в однокімнатній квартирі за адресою: м. Київ, вул. Щербакова, 93, кв. 4.
13 квітня 2006 р., о 22-й годині ЗО хв, за місцем мешкання Петраченко Н. В., перебуваючи у нетверезому стані, умисно заподіяла тяжкі тілесні ушкодження своєму знайомому Випшову І. С, внаслідок чого в 0 год. ЗО хв 14 квітня 2006 р. він помер.
15 квітня 2006 р. до Петраченко Н. В. була застосована міра запобіжного заходу - взяття під варту.
Враховуючи те, що малолітні діти Петраченко Н. В.- Петраченко Валентина Василівна, ЗО березня 1996 р. народження, та Петраченко Олег Вікторович, 17 травня 2001 р. народження,- залишаються без нагляду, відповідно до вимог ст. 159 КПК України прошу Вас терміново вжити необхідних заходів до передачі їх на піклування родичам або влаштування їх до дитячих установ, про що сповістити за адресою: 252112 м. Київ, вул. Рильського, 5, Шевченківське РУ ГУ МВС України у м. Києві.
відносно якої як запобіжний захід обрано взяття під варту, є неповнолітні діти, які залишаються без нагляду, слідчий зобов'язаний негайно внести з цього приводу подання до служби в справах неповнолітніх для вжиття необхідних заходів з передачі зазначених неповнолітніх на піклування родичів або влаштування їх в дитячі установи.