МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Державний вищий навчальний заклад
«Київський національний економічний університет
імені Вадима Гетьмана»
кафедра правового регулювання економіки
Курсова робота
на тему:
" "
Виконала:
студентка 4 курсу, 2 групи
юридичного факультету
денної форми навчання
Гончар Н..
Науковий керівник:
асистент кафедри
Київ
2010
План
Вступ…………………………………………………………………….....………3
1.Система господарських судів в Україні……………………………….....……6
1.1. Система господарських судів…………………………………….....……….6
1.2. Місце апеляційного господарського суду в системі господарськихсудів в Україні………………........…………………………………………………...…..9
2. Загальна характеристика апеляційного суду……………………..….….…..11
2.1. Принципи організації діяльності…………………………….….......……..11
2.2. Структура апеляційного суду………………………………………….......14
3. Провадження у суді апеляційної інстанції…………………………….……18
3.1. Порядок розгляду справ у суді апеляційної інстанції………………........18
3.2. Повноваження апеляційних судів…………………………………....……22
Висновки…………………………………………………………….........……...24
Список використаних джерел…………………………………….....………….27
Вступ
Ідея створення спеціалізованих судів спрямована на забезпечення спеціалізованого професійного судового захисту в сфері правовідносин, регулювання яких становить для суспільства особливий інтерес, як політичний так і економічний. Законодавець у такий спосіб визначає для суспільства пріоритети з питань захисту різних правовідносин, закладає засади демократизації судової влади.
Конституцією України визначено, що, окрім Верховного Суду, в Україні повинні діяти й інші вищі судові органи - вищі спеціалізовані суди. З цим треба рахуватися і бачити в цьому значне посилення судової влади, яке дасть змогу не розпорошувати сили одного вищого судового органу на всі проблеми правосуддя у державі, а зосередитися на конкретній судовій юрисдикції, за яку відповідатиме конкретний вищий суд, і більш кваліфіковано здійснювати її: спеціалізація завжди супроводжувала професіоналізм.
Утворення системи судів за принципом спеціалізації є прогресивною формою організації діяльності судової влади. Адже спеціалізація судів веде до незворотних перетворень у напрямку демократизації судової влади. Тому надання Конституцією вищим спеціалізованим судам статусу вищого судового органу є конституційною гарантією демократизації судової влади та встановленням принципу її децентралізації.
Для забезпечення процесу реформування судоустрою, відповідно до Конституції України, 30 серпня 2000 року Президент України підписав Указ "Про створення Ради з питань реформування судової системи України".
У судовій системі України визначне місце посідають апеляційні суди регіонального рівня та Апеляційний суд України. Запровадження принципово нового для України апеляційного порядку перегляду судових рішень також вимагає ретельного наукового аналізу їх діяльності на першому етапі «малої судової реформи» і вироблення відповідних практичних рекомендацій. Особлива увага при цьому має бути приділена питанням судового управління, в тому числі взаємовідносинам апеляційних судів з іншими ланками судової системи та органами Державної судової адміністрації України.
Проблеми судоустрою і судового управління, зокрема, діяльності обласних судів – попередників нинішніх апеляційних судів, а також арбітражних (нині господарських) судів були предметом досліджень багатьох вчених України та Російської Федерації і суддів-практиків, таких, як : Жук І. Л., Неживець О. М, Білоус В. Т., Притика Д, Вінник О. М. , Чернадчук В. Д., Сухонос В. В, М.Руденко, М.Савенко, М.Семенов, В.Сердюк, В.Стефанюк, В.Смородинський, Н.Сібільова, М.Тітов, Б.Футей, П.Шевчук, М.Штефан, В.Шишкін, та інші., а також чинними нормативними актами, які регулюють діяльність господарських судів України.
Діяльність апеляційних господарських судів у розгляді господарських спорів за останні роки значно активізувалась, про що свідчить стала тенденція до збільшення числа звернень суб'єктів господарської діяльності за захистом своїх прав та інтересів у судовому порядку.
Відповідно до цього значної актуальності набувають теоретико - прикладні питання господарського судочинства. Саме через це мене зацікавила дана тема курсової роботи.
Метою даної роботи є дослідження становлення і сутності апеляційного господарського судочинства в Україні.
Поставлена мета обумовила необхідність вирішення таких завдань:
– на підставі аналізу різних значень терміну «апеляція» визначити статус апеляційного суду як елементу судоустрою і судового процесу, проаналізувати його компетенцію і висловити міркування з приводу її вдосконалення;
– розкрити принципи організації та діяльності апеляційних судів з врахуванням специфіки їх функціонування;
– сформулювати основні вимоги, які пред являються до кадрів апеляційних судів і внести пропозиції з вдосконалення кадрової роботи у цій системі;
– проаналізувати характер виниклих проблем у застосуванні процесуального законодавства апеляційними судами
Об’єктом дослідження є суспільні відносини, пов’язані з організацією, створенням та діяльністю апеляційних судів України.
Предмет дослідження – правовий статус апеляційних судів у системі судів загальної юрисдикції, принципи їх діяльності і компетенція, організаційно-правові проблеми управління у системі апеляційних судів і процесуальні аспекти перегляду судових рішень в апеляційному порядку.
Відповідно до мети і завдань дослідження у курсовій роботі використані як загальнонаукові, так і спеціальні методи дослідження.
За допомогою універсального діалектичного методу проблеми організації та діяльності апеляційних судів розглядаються в усій їх складності і суперечливості, визначаються шляхи розв’язання цих суперечностей у процесі переходу судової системи України до якісно нового стану. Історичний метод дослідження дав змогу показати об’єктивну закономірність повернення до апеляційного порядку перегляду судових рішень. За допомогою спеціально-юридичного методу і методу системного аналізу, а також логіко-правового методу я досліджувала зміст окремих норм законодавства, які стосуються теми курсової, в їх системному зв’язку, статистичного методу – характер і кількісні показники процесів, що відбуваються у судовій системі і суддівському середовищі, соціологічного методу – для вивчення і узагальнення думок професійних суддів з питань діяльності апеляційних судів. У процесі дослідження використовувались також інші наукові методи.
1. Система господарських судів в Україні
1.1. Система господарських судів
Судову владу представляють незалежні суди, які від імені держави, в порядку, встановленому законом, здійснюють правосуддя, наділені владними повноваженнями, завданням яких є забезпечення захисту гарантованих Конституцією України та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави. Судова система України становить сукупність усіх судів держави, основаних на єдиних засадах організації і діяльності, що здійснюють судову владу.
Система господарських судів складається з чотирьох ланок:
1) місцеві господарські суди;
2) апеляційні господарські суди;
3) Вищий господарський суд;
4) Верховний Суд України.
Завданням господарських судів є:
- захист прав і охоронюваних законом інтересів учасників господарських правовідносин;
- сприяння зміцненню законності в сфері господарських відносин;
- внесення пропозицій, спрямованих на вдосконалення правового регулювання господарської діяльності.[1]
Господарські суди сприяють зміцненню законності й протидіють проявам злочинності в економічній сфері. З цією метою постійно направляють окремі ухвали на адресу керівників підприємств, установ і організацій, у діяльності яких виявлено недоліки, а також повідомлення до органів прокуратури та внутрішніх справ. Щороку майже на 50% збільшується кількість звернень суб'єктів господарювання за захистом своїх порушених прав та інтересів.
Діяльність господарських судів ґрунтується на засадах:
- законності;
- незалежності, в тому числі й від органів законодавчої та виконавчої влади, і підкорення лише законові;
- рівності всіх учасників процесу перед законом і господарським судом;
- гласності та відкритого розгляду справ, за винятком випадків, коли це суперечить інтересам охорони державної та комерційної таємниці або за наявності обґрунтованих заперечень однієї зі сторін;
- обов'язковості виконання рішень, ухвал, постанов господарського суду;
- змагальності сторін і свободи в наданні ними господарському суду своїх доказів і в доведенні перед судом їхньої переконливості;
- повного фіксування судового процесу технічними засобами в порядку, встановленому законом;
- забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішень господарського суду, крім випадків, установлених законом.
Господарські суди є юридичними особами, мають самостійний кошторис, поточний, а за потреби - й інші рахунки в установах банку, печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням.
Працівники апарату господарських судів є державними службовцями, на яких поширено дію Закону України "Про державну службу". Фінансування господарських судів здійснюють за рахунок Державного бюджету України. Розмір асигнувань на утримання господарських судів затверджує Верховна Рада України за поданням Голови Вищого господарського суду України.
Справи в судах розглядають у першій інстанції, другій інстанції - апеляційній та третій інстанції - касаційній. Справи також можуть переглядати в порядку виключного провадження.[2]