427
Конституція України
Розділ IV. Стаття 89
цінний пошук, розробку, доробку та експертизу законопроектів розглядати пропозиції, що свідчать про необхідність прийняття нових законодавчих актів або внесення змін до чинних, а в pa3 потреби готувати висновки на розгляд Верховної Ради. Комітети можуть вносити пропозияії про заслуховування на сесії Верховної Ради України звіту Кабінету Міністрів України про його діяльність, звітів керівників міністерств та інших органів виконавчої влади.
Комітети Верховної Ради мають обов'язки, визначені законодавством. Вони зобов'язані готувати законопроекти до розгляду на пленарних засіданнях Верховної Ради України, здійснювати попередній їх розгляд, редагування та підготовку питань, що належать до їх відання, періодично звітувати перед парламентом України про свою діяльність, вчасно виконувати доручення Верховної Ради з питань законопроектної та організаційної роботи, вивчати і використовувати у своїй діяльності громадську думку, розглядати звернення громадян, які містять пропозиції щодо вдосконалення законодавства, і вчасно реагувати на них.
У разі невиконання або неналежного виконання головами комітетів своїх обов'язків парламент України може достроково відкликати їх з посади, ліквідувати або реорганізувати комітет у порядку, передбаченому Регламентом Верховної Ради України. У статті 89 Конституції України закріплюється, що організація і порядок діяльності комітетів Верховної Ради України встановлюється законом. Ці аспекти статусу комітетів регламентуються в Законі України «Про комітети Верховної Ради України». Організаційними формами роботи комітетів є засідання комітетів, засідання підкомісій і робочих груп, персональна робота голів, заступників і секретарів комітетів.
Основною організаційною формою роботи парламентських комітетів є засідання, які є правомочними, якщо на них присутні більше половини від затвердженого Верховною Радою України складу її членів. Засідання комітетів проводяться відкрито і гласно, крім випадків, коли за рішенням комітету проводиться закрите засідання. Засідання скликає голова комітету відповідно до затвердженого плану роботи комітету за дорученням Верховної Ради України або за власною ініціативою. Голова комітету зобов'язаний скликати засідання, якщо на цьому наполягає не менше ТретИНИ ЧЛеНІВ КОМІТету. .лі
428
За результатами обговорення питань на засіданнях комітетів більшістю голосів приймаються рішення з питань, що стосуються організації роботи комітетів; рекомендації щодо контрольної діяльності комітетш; висновки по законопроектах і кандидатурах, шо пропонуються для обрання, призначення або затвердження Верховною Радою України. Рекомендації комітетів підлягають обов'язковому розгляду органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та об'єднань громадян, підприємствами, установами і організаціями. Про результати розгляду та вжиті заходи комітети повідомляються у встановлений ними строк. Спільні засідання комітетів проводяться за їхньою ініціативою або за дорученням Верховної Ради України. На них розглядають питання, що належать до відання кількох парламентських комітетів. Ці засідання веде один з голів комітетів за взаємною згодою. Спільні засідання можуть також вести голова або заступники голови Верховної Ради. Рішення, прийняті на цих засіданнях, підписуються головами комітетів. Організація роботи комітетів покладається на голову комітету.
Коментована стаття встановлює, що Верховна Рада України у межах своїх повноважень може створювати тимчасові спеціальні комісії для підготовки і попереднього розгляду питань. Така комісія здійснює свою діяльність відповідно до порядку, встановленого для комітетів Верховної Ради. Парламент приймає постанову для створення комісії Верховної Ради, визначає назву, завдання, кількісний і персональний склад комісії, обсяг коштів, виділених у її розпорядження, термін діяльності.
Тимчасова спеціальна комісія обирається з числа народних депутатів, що дали на це згоду. Така комісія завжди є головною комісією з питання, для підготовки якого ЇЇ створено. Питання про створення тимчасової спеціальної комісії включається окремим пунктом до порядку денного сесії Верховної Ради, якщо інше не встановлено Регламентом Верховної Ради. Мінімальний кількісний склад комісії повинен забезпечувати представництво не менш як по одному народному депутату від кожної депутатської групи і фракції. Голова комітету не може бути обраний головою тимчасової спеціальної комісії. Не пізніше ніж через 6 місяців після створення тимчасова комісія передає Верховній Раді звіт про свою діяльність і підготовлені нею документи і проекти актів. Після обговорення результатів її роботи у комітетах і на пленар-
429
Конституція України
Розділ IV. Стаття 90
ному засіданні парламента може бути прийняте рішення про продовження роботи комісії на новий термін. Повноваження тимчасової спеціальної комісії припиняються в разі прийняття Верховною Радою остаточного рішення за результатами роботи комісії а також у разі прийняття парламентом акта, для підготовки проекту якого створювалася комісія.
Коментована стаття Конституції встановлює, що Верховна Рада України для проведення розслідування з питань, що становлять суспільний інтерес, створює тимчасові слідчі комісії, якщо за це проголосувала не менш як одна третина від конституційного складу Верховної Ради України. Формування тимчасових слідчих комісій – звичайна парламентська практика у світі. їхня діяльність – одна із важливих форм парламентського контролю. Тимчасові слідчі комісії можуть бути створені з питань, що становлять суспільний інтерес. Результати їх роботи Верховна Рада заслуховує на пленарному засіданні. У постанові парламента України дається оцінка роботи комісії, приймається рішення про завершення або продовження її роботи. Відповідним органам державної влади пропонується вжити заходів для вирішення проблеми. Так, Верховна Рада України, заслухавши 20 жовтня 1999 р. інформацію Тимчасової слідчої комісії, створеної для перевірки діяльності Кабінету Міністрів України, міністерства енергетики України та його підрозділів по забезпеченню населення України електроенергією, прийняла відповідну постанову, в якій визнала незадовільною діяльність уряду України і Міністерства енергетики, приватизацію енергокомпаній такою, що проведена непрофесійно, без урахування особливостей і перспектив розвитку галузі. Генеральному прокурору було надано доручення розглянути питання про відповідальність посадових осіб Міністерства енергетики України і енергокомпаній за масове розкрадання електроенергії. Кабінету Міністрів було надане доручення в двомісячний термін розробити програму регулювання режимів споживання електроенергії.
Конституція України (ч. 5 ст. 89) встановила, що висновки і пропозиції тимчасових слідчих комісій не є вирішальними для слідства і суду. Це конституційне положення означає, що матеріали комісії можуть бути передані органам слідства і суду, але для них вони не є вирішальними при розслідуванні справи і прийнятті судового рішення. Ці органи є самостійними у своїх діях.
430
Організація і порядок діяльності тимчасових спеціальних і тимчасових слідчих комісій повинні бути згідно з ч. 6 ст. 89 Конституції врегульовані законом. Але такий закон ще не прийнятий.
Стаття 90. Повноваження Верховної Ради України припиняються у день відкриття першого засідання Верховної Ради України
нового скликання.
Президент України може достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.
Повноваження Верховної Ради України, що обрана на позачергових виборах, проведених після дострокового припинення Президентом України повноважень Верховної Ради України попереднього скликання, не можуть бути припинені протягом одного року з дня
її обрання.
Повноваження Верховної Ради України не можуть бути достроково припинені в останні шість місяців строку повноважень Президента України.
Коментована стаття закріплює підстави і загальний порядок припинення повноважень Верховної Ради України.
Конституція України чітко визначає строк повноважень українського парламенту, протягом якого він має право здійснювати свої функції і повноваження. Частина 1 статті закріплює момент закінчення повноважень Верховної Ради України, який означений днем відкриття першого засідання парламенту нового скликання. При цьому перше засідання Верховної Ради нового скликання повинно відбутися не пізніше ніж на тридцятий день після офіційного оголошення результатів виборів. Таким чином, навіть після закінчення загального чотирирічного терміну функціонування парламент зберігає свої повноваження аж до дня відкриття першого засідання Верховної Ради нового скликання. Вказана норма забезпечує безперервність повноважень законодавчого органу України, сприяє подоланню можливих колізій з приводу визначення моменту закінчення строку парламентських повноважень і унеможливлює збільшення конституційного строку повноважень Верховної Ради України, крім випадків, передбачених ч. 4 ст. 83 Конституції України.