Смекни!
smekni.com

Нотаріат в Україні 2 (стр. 118 из 155)

У кінці акта опису зазначається прізвище, ім'я, по батькові, рік народження охоронця, якому передано на зберігання майно, найменування документа, який посвідчує його особу, номер, дата видачі, найменування установи, що видала документ, місце про­живання цієї особи.

Охоронцем спадкового майна може бути призначено осіб з числа спадкоємців, опікунів над майном осіб, визнаних безвісно відсутніми або місцеперебування яких невідоме, або інших осіб.

506

додатки

визначених спадкоємцями. За наявності виконавця заповіту він призначається охоронцем усього спадкового майна, як заповіда­ного, так і не заповіданого. За бажанням спадкоємців за законом, у разі наявності виконавця заповіту, нотаріус може призначити охоронцем майна, що спадкується за законом, із числа інших осіб.

Акт опису складається не менше ніж у трьох примірниках. Усі примірники підписуються нотаріусом, заінтересованими осо­бами, свідками та охоронцем, якому передано на зберігання спад­кове майно. Один примірник акта опису видається охоронцю спадкового майна.

338. Якщо вжити заходів до охорони спадкового майна не­можливо (спадкоємці або інші особи, які проживали зі спадко­давцем, заперечують проти опису, не пред'являють майна для опису, майно вивезене тощо), нотаріус складає акт і повідомляє про це заінтересованих осіб, а в необхідних випадках — фінансо­вий орган або прокурора.

339. Якщо під час опису спадкового майна виявляться речі, які у зв'язку зі зносом не мають ніякої цінності, нотаріус за зго­дою спадкоємців або фінансового органу, якщо опис провадиться без участі спадкоємців, не включає до акта опису такі речі, а за окремим описом передає їх для знищення або на заготівельну ба­зу утильсировини.

Якщо серед спадкового майна виявляться продукти харчуван­ня, нотаріус передає їх спадкоємцям. Якщо опис провадиться без участі спадкоємців, продукти довгострокового терміну зберіган­ня передаються відповідним організаціям для реалізації. Переда­вання провадиться за окремим актом, який підписує, крім но­таріуса та свідків, спадкоємець або представник організації, яким передані продукти.

193. Грошові суми та цінні папери, які залишилися після по­
мерлого, на прохання спадкоємців чи інших заінтересованих осіб
за окремим описом здаються не пізніше наступного після прове­
дення опису дня в депозит нотаріусу, де перебувають до видачі
спадкоємцям або передавання відповідному фінансовому органу
у разі визнання спадщини відумерлою та переходу майна у
власність територіальної громади.

Срібло і монетарні метали (золото та метали іридієво-платино­вої групи) у будь-якому вигляді та стані, іноземна валюта і вира­жені в іноземній валюті або монетарних металах платіжні доку­менти та інші цінні папери (акції, облігації, купони до них, век-

507

Нотаріат в Україні

селі (тратти), боргові розписки, акредитиви, чеки, банківські на­кази, депозитні сертифікати та ін.), вироби із срібла і монетарних металів, дорогоцінного каміння, а також дорогоцінне каміння і перли на прохання спадкоємців чи інших заінтересованих осіб здаються на зберігання до відповідної банківської установи не пізніше наступного після проведення опису дня.

Зберігання спадкового майна у депозиті нотаріуса чи у банку здійснюється за рахунок спадкоємців або інших заінтересованих осіб.

Зазначені цінності, прийняті на зберігання нотаріусом зазна­ченими вище способами, реєструються в книзі обліку цінностей (додаток № 3).

Якщо в складі описаного майна виявляться цінні рукописи, літературні праці, листи, що мають історичне або наукове зна­чення, ці документи за окремим описом здаються на відповідаль­не зберігання спадкоємцям чи іншим особам, або відповідним ус­тановам (інституту, музею тощо). За неможливості передати пе­рераховане вище на відповідальне зберігання нотаріус опечатує документи або сховище з документами.

Виявлені у складі майна померлого вибухові речовини і засоби вибуху, боєприпаси, зброя, спеціальні засоби самооборони, за­ряджені речовинами сльозоточивої та дратівливої дії (газові пістолети, револьвери і патрони до них) передаються органу внутрішніх справ за окремим описом.

При виявленні у складі спадкового майна об'єктів, які перебу­вають на державному обліку як пам'ятки історії і культури, но­таріус повідомляє про це відповідні органи охорони пам'яток історії та культури18.

340. У разі виключення спадкового майна з акта опису на ос­танньому робиться спеціальний напис, у якому за підписом но­таріуса, а також інших осіб, що підписали акт опису, указується перелік вилучених предметів. Цей напис скріплюється печаткою нотаріуса.

341. Якщо у складі спадщини є майно, що потребує утриман­ня, догляду, учинення інших фактичних чи юридичних дій для

Див. Постанову Верховної Ради України від 17.06.1992 «Про право власності на окремі види майна» (Відомості Верховної Ради України. — 1992. — № 35. Ст. 517): Положення про порядок продажу, придбання, реєстрації, обліку і застосуванню спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої ті дратівливої дії, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України зі; 07.09.1993 №706.

508

Додатки

підтримання його в належному стані, нотаріус, а в населених пунктах, де немає нотаріуса, — відповідний орган місцевого са­моврядування, у разі відсутності спадкоємців або виконавця за­повіту, на підставі заяви заінтересованої особи (наприклад, представника територіальної громади), після пред'явлення свідоцтва про смерть спадкодавця укладає договір на управління спадщиною.

На підставі заяви заінтересованої особи про відкриття спадщи­ни та договору на управління спадщиною, нотаріус заводить спад­кову справу.

Договір на управління спадщиною укладається за місцем від­криття спадщини з дотриманням вимог частини другої статті 212 Цивільного кодексу України.

Договір на управління спадщиною не реєструється в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій, а заноситься до книги обліку та­ких договорів (додаток № 6).

У разі надходження до нотаріуса за місцем відкриття спадщи­ни заяви спадкоємців про прийняття спадщини, про відмову від спадщини на користь інших спадкоємців, про вжиття заходів д© охорони спадкового майна тощо нотаріус повідомляє особу, з якою укладений договір на управління спадщиною, про припи­нення дії договору.

У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усу­нення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття укладений договір діє до ухва­лення судом рішення про визнання спадщини відумерлою.

342. Нотаріус попереджає охоронця та інших осіб, яким пере­дано на зберігання спадкове майно, про кримінальну відпові­дальність у разі розтрати або його приховування, а також про ма­теріальну відповідальність за заподіяну шкоду.

343. Охорона спадкового майна триває до прийняття спадщи­ни спадкоємцями, а якщо її не прийнято — до закінчення строку, установленого цивільним законодавством України для прийнят­тя спадщини.

Охорона спадкового майна може тривати після спливу шести місяців з дня відкриття спадщини, якщо до нотаріуса надійде за­ява про згоду на прийняття спадщини від осіб, для яких право спадкування виникає у разі неприйняття спадщини іншими спадкоємцями (частина третя статті 1270 Цивільного кодексу України, і якщо до спливу встановленого законом шестимісячно­го строку для прийняття спадщини залишилось менше трьох місяців.

509

Нотаріат в Україні

У цьому разі охорона спадкового майна продовжується до прийняття спадщини всіма особами, згаданими в абзаці другому цього пункту, а якщо вона ними не прийнята — до спливу трьох місяців з дня надходження від будь-кого з цих осіб заяви про зго­ду прийняти спадщину, якщо частина шестимісячного строку, що залишилась для прийняття спадщини, менше трьох місяців.

198. Заходи охорони спадкового майна припиняє нотаріус або
посадова особа органу місцевого самоврядування, які їх вживали.

Якщо місце відкриття спадщини і місце вжиття заходів до охорони спадкового майна різні, про припинення охорони спад­кового майна попередньо повідомляється нотаріус за місцем відкриття спадщини.

Про припинення охорони спадкового майна нотаріус за місцем відкриття спадщини попередньо повідомляє спадкоємців та ви­конавця заповіту.

З припиненням заходів до охорони спадкового майна повнова­ження виконавця заповіту тривають до повного здійснення волі спадкодавця, яка виражена в заповіті.

199. Нотаріус до закінчення строку про прийняття спадщини
може видати спадкоємцеві дозвіл на одержання частини вкладу
спадкодавця у банку (фінансовій установі) на покриття витрат з
догляду за спадкодавцем під час його хвороби, а також на його
поховання; на утримання осіб, які перебували на утриманні спад­
кодавця; витрат, пов'язаних з повідомленням спадкоємців про
відкриття спадщини; інших витрат, викликаних обставинами,
які мають істотне значення.

Один примірник дозволу нотаріуса на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі) залишається у справах нотаріуса і підшивається у спадкову справу.

РОЗДІЛ 21

ВИДАЧА СВІДОЦТВА ВИКОНАВЦЮ ЗАПОВІТУ

200. За заявою особи, яка заповідачем або спадкоємцями за­
повідача призначена виконавцем заповіту, нотаріусом за місцем
відкриття спадщини видається свідоцтво виконавця заповіту.

Якщо заповідач не призначив виконавця заповіту або якщо виконавець заповіту відмовився від виконання заповіту чи був усунений від його виконання, нотаріус призначає виконавця за­повіту та видає йому свідоцтво.