431. При посвідченні довіреності на ведення справи в суді консул роз'яснює довірителю, що вповноважена особа (представник) управі вчиняти від його імені усі процесуальні дії. Обмеження повноважень представника щодо вчинення конкретних процесуальних дій мають бути обумовлені в довіреності.
432. Повноваження за нотаріально посвідченими довіреностями можуть бути передані телеграфом.
Телеграма-довіреність складається з тексту довіреності та посвідчувального напису з розшифруванням підпису консула і його печатки.
3.5.9. Представник зобов'язаний вчиняти правочин за надани
ми йому повноваженнями особисто. Він може передати свої повно
важення частково або в повному обсязі іншій особі в разі, якщо це
встановлено договором між особою, яку представляють, і предс
тавником або законом, або якщо представник був вимушений до
цього з метою охорони інтересів особи, яку він представляє.
Довіреність, видана в порядку передоручення, посвідчується нотаріально після подання відповідного договору або законодавчого акта, який підтверджує право на передовіру.
При посвідченні довіреності в порядку передоручення консул роз'яснює представнику довірителя вимоги статті 240 Цивільного кодексу України, про що зазначається в тексті довіреності.
571
Нотаріат в Україні
У довіреності, виданій у порядку передоручення, не допускається передача повіреній особі права на передоручення.
Довіреність, видана в порядку передоручення, не може містити в собі більше прав, ніж їх передано за основною довіреністю.
Строк дії довіреності, виданої за передорученням, не може перевищувати строку дії, указаного в документі, на підставі якого вона видана.
У довіреності, виданій у порядку передоручення, мають бути вказані дата і місце посвідчення договору, прізвище, ім'я, по батькові і місце проживання сторін, у необхідних випадках їх службове становище або реквізити законодавчого акта, на підтвердження якого видано довіреність у порядку передоручення.
На договорі, на підставі якого видано довіреність в порядку передоручення, робиться відмітка про передоручення. Копія відповідного договору додається до примірника довіреності, що залишається в дипломатичному представництві чи консульській установі України.
3.5.10. Особа, яка видала довіреність, за винятком безвідкличної, згідно із статтею 10 Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» може в будь-який час скасувати довіреність або передоручення.
Консул при одержанні заяви про скасування довіреності або передоручення робить про це відмітку на примірнику довіреності, що зберігається у справах консула і відмітку в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій.
Якщо особа, яка видала довіреність, подасть примірник довіреності, що є у неї, то напис про скасування довіреності або передоручення робиться і на цьому примірнику, після чого він разом із заявою додається до примірника, що зберігається у справах консула.
Повідомлення особи, яка видала довіреність, представника, а також відомих їй третіх осіб, для представництва перед якими була видана довіреність, про скасування довіреності може бути оформлено консулом за правилами підпункту 3.15.10 цього Положення шляхом передавання відповідної заяви.
3.6. Посвідчення договорів управління майном.
3.6.1. За договором управління майном одна сторона — установник управління, який є власником майна, передає це майно другій стороні — управителеві на певний строк і за плату.
Договір управління нерухомим майном підлягає нотаріальному посвідченню і державній реєстрації.
572
Додатки
Предметом договору управління майном можуть бути підприємство як єдиний майновий комплекс, нерухома річ, цінні папери, майнові права та інше майно. Предметом такого договору може бути майно, передане в заставу.
Майно, передане в управління, має бути відокремлене від іншого майна установника управління та від майна управителя.
3.6.2. Управителем майна за договором управління може бути
суб'єкт підприємницької діяльності. На підтвердження цього
консулу подаються відповідне свідоцтво та витяг з Єдиного дер
жавного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Дані про документи, що підтверджують статус осіб як суб'єктів підприємницької діяльності, вказуються консулом у тексті договору.
Засвідчені в установленому порядку фотокопії цих документів долучаються до примірника договору, що залишається у справах консула.
Управитель, якщо це визначено договором про управління майном, є довірчим власником цього майна.
Управитель майна діє без довіреності.
Управитель управляє майном особисто. Він може передати право управління майном іншій особі (замісникові) лише у випадках, передбачених ст. 1041 Цивільного кодексу України.
Управитель відповідає за дії обраного ним замісника як за свої власні.
Установник управління може також надати управителю право доручати іншій особі (замісникові) вчиняти від його імені дії, необхідні для управління майном, про що зазначається в тексті договору.
Управитель може відчужувати майно, передане в управління, укладати щодо нього договори застави лише за згодою установника управління.
3.6.3. Не може бути управителем майна за договором уп
равління вигодонабувач (особа, яка має право за умовами догово
ру набувати вигоди від майна, переданого в управління).
Управителем майна не може бути орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування, якщо інше не встановлено законом.
3.6.4. Договір управління майном повинен містити такі
істотні умови:
·перелік майна, що передається в управління;
·розмір і форму плати за управління майном.
573
Нотаріат в Україні
Договором управління майном може бути передбачений строк його дії.
Якщо сторони не визначили строку договору управління майном, він уважається укладеним на п'ять років.
У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну договору управління майном після закінчення його строку договір вважається продовженим на такий самий строк і на таких самих умовах.
3.6.5. При посвідченні договору управління нерухомим май
ном консул вимагає витяг з Реєстру прав власності на нерухоме
майно і для огляду правовстановлювальний документ про на
лежність установнику управління нерухомого майна.
Правовстановлювальний документ після його огляду повертається власникові, а в тексті договору зазначаються найменування цього документа, номер і дата його видачі та назва органу, що його видав.
3.6.6. Припинення дії договору управління майном здійснюєть
ся на підставі відповідного договору (статті 651, 654 Цивільного
кодексу України. У цьому випадку сторони договору повертають
консулу примірники договору управління майном, які долучають
ся до примірника договору, що зберігається у справах консула.
У разі відмови однієї із сторін від договору управління майном з підстав, передбачених статтею 1044 Цивільного кодексу України, вона повинна повідомити другу сторону про це за три місяці до припинення договору, якщо договором не встановлений інший строк.
У такому повідомленні може бути вказана дата припинення дії договору управління майном.
Повідомлення другої сторони про відмову від договору може бути вчинено шляхом передачі заяви за правилами підпункту 3.15.10 цього Положення.
Якщо від договору управління майном установник управління відмовляється з підстав, не передбачених пунктом шостим частини першої статті 1044 Цивільного кодексу України, договір припиняється за умови виплати управителеві плати, передбаченої законом.
Про припинення договору управління майном консул робить відповідні відмітки на всіх примірниках договору та відмітку в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій.
3.7. Посвідчення шлюбного договору.
574
Додатки
3.7.1. Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також
подружжя мають право за власним бажанням укласти договір
щодо вирішення питань життя сім'ї (шлюбний договір), яким ре
гулюються майнові відносини між подружжям, у тому числі виз
начаються їхні майнові права та обов'язки як батьків.
Шлюбний договір повинен бути нотаріально посвідченим.
3.7.2. Шлюбний вік для жінки встановлено у сімнадцять, а
для чоловіків — у вісімнадцять років.
Якщо укладання шлюбного договору здійснюється між неповнолітніми особами до реєстрації шлюбу, посвідчення договору здійснюється за письмовою згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальників.
Справжність підпису (ів) батьків (усиновлювачів) або піклувальників на заяві про їх згоду на посвідчення шлюбного договору між неповнолітніми повинна бути засвідчена в нотаріальному порядку.
3.7.3. Шлюбний договір, укладений до реєстрації шлюбу, на
бирає чинності в день реєстрації шлюбу, а шлюбний договір, ук
ладений подружжям, — у день його нотаріального посвідчення,
про що має бути зазначено в тексті договору.
У шлюбному договорі можуть бути встановлені загальний строк його дії, строки тривалості окремих прав та обов'язків, а також чинність договору або окремих його умов після припинення шлюбу.
3.7.4. У шлюбному договорі може бути визначене майно, яке
дружина або чоловік передають для використання на спільні пот
реби сім'ї, а також правовий режим майна, подарованого под
ружжю у зв'язку з реєстрацією шлюбу.
Сторони можуть домовитися про:
— непоширеність на майно, набуте ними за час шлюбу, поло
жень статті 60 Сімейного кодексу України щодо підстав набуття
права спільної сумісної власності подружжя і про те, щоб вважа
ти його спільною частковою власністю або особистою приватною
власністю кожного з них;