У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усу-їєеня їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, ож відмови від її прийняття укладений договір діє до ухвалення судом рішення про визнання спадщини відумерлою.
Окремо слід виділити випадки, в яких нотаріус до закінчення греку прийняття спадщини може видати спадкоємцеві певні су-« зі спадкового майна.
Так, нотаріус може видати спадкоємцеві за його заявою дозвіл ш одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій 2'тганові) на покриття витрат з догляду за спадкодавцем під час йс-го хвороби. Ці витрати підтверджують, наприклад, довідки ме-дачних установ щодо необхідності догляду, певних медичних ірепаратів тощо, а також щодо часу, протягом якого хворий потребував догляду чи лікування, хто його доглядав.
Видача зі спадкового майна грошей на поховання спадкодавця ш зже відбуватись і до поховання спадкодавця на підставі свідоцтва про смерть та з підтвердженням здійснення таких витрат іізловідними документами: рахунків кладовищ, крематоріїв, «сагазинів ритуальних товарів тощо.
Третьою підставою для одержання грошей зі спадкового майна І здійснення витрат на утримання осіб, які перебували на утриманні спадкодавця. Це — непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше 1 року (жінки, що досягли 55-річного, чоловіки, що досягли 60-річного віку, інваліди усіх груп, :соби, що не досягли 16, а ті, що навчаються, — 18 років), за умови, що утримання з боку спадкодавця було повним і становило постійне і основне джерело засобів до існування.
Нотаріусом зі спадкового майна за заявою спадкоємця можуть відшкодовуватися витрати, пов'язані з повідомленням спадкоємців про відкриття спадщини, та інші витрати, викликані обставинами, які мають істотне значення (наприклад, відшкодування шкоди, заподіяної спадкодавцем, виплата зарплат особам, які працювали на спадкодавця — наприклад, хатній робітниці, доглядальниці, водію). Один примірник дозволу нотаріуса на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі) залишається у справах нотаріуса і підшивається до спадкової справи.
275
Нотаріат в Україні
ГЛАВА 11. Видача свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя
§ 1. Поняття і значення видачі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя
Згідно з п. З ст. 368 Цивільного кодексу України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом. Стаття 21 Сімейного кодексу України визначає поняття шлюбу як «сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану».
Згідно з Сімейним кодексом України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Тобто незалежно від того, на кого саме видано документ, який встановлює право власності, воно належить рівною мірою обом з подружжя, за умови його придбання під час перебування у зареєстрованих у встановленому законом порядку шлюбних відносинах.
Подружжя має рівні права у здійсненні права власності щодо такого майна, володіє і користується ним спільно. Розпоряджання майном, за загальним правилом, здійснюється за взаємною згодою, а у випадку вчинення правочинів щодо розпорядження майном, яке підлягає нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, згода має бути висловлена письмово і нотаріально посвідчена. У разі ж вчинення одним з подружжя пра-вочину щодо розпорядження іншим майном вважається, що він вчинений за згодою другого з подружжя (ст. 63, 65 СК України). Подружжя може також домовитися між собою про порядок користування майном, що йому належить на праві спільної сумісної власності (ст. 66 СК України).
Згідно зі ст. 61 СК, об'єктами права спільної сумісної власності подружжя можуть бути будь-які речі, за винятком тих, які виключені з цивільного обороту. Об'єктом права спільної сумісної власності є також заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя і внесені до сімейного бюджету
Глава 11. Видача свідоцтва про право власності на частку...
■ю знесені на його особистий рахунок у банківську (кредитну) ус-| ішову. Якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах ані, то гроші, інше майно, в тому числі гонорар, виграш, які бу-3: одержані за цим договором, є об'єктом права спільної сумісної ізісності подружжя. Речі для професійних занять (музичні -Еісрументи, оргтехніка, лікарське обладнання тощо), придбані ж. час шлюбу для одного з подружжя, є об'єктом права спільної
іісної власності подружжя.
Спільне майно подружжя може бути поділене за домовленістю
в ними.
В деяких випадках, наприклад, при розлученні, за наявності їа:вання одного з подружжя розпоряджатись своєю часткою майна на власний розсуд (укласти договір купівлі-продажу, міни, датування, довічного утримання (догляду), застави), для уникнення спорів між спадкоємцями тощо, виникає необхідність поділити таке майно та виділити його в натурі. Так, дружина і чоловік снють право розділити майно за взаємною згодою. В цьому вироку частки є рівними, якщо інше не встановлено договором чи -.іконом, а також за рішенням суду.
Якщо виникає спір щодо поділу такого майна, суд може иттступити від засад рівності часток подружжя за обставин, що жають істотне значення, зокрема якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім'ї, приховав, знищив чи пошкодив гттільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім'ї. За рішенням суду частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, І «що з нею, ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одер-I жують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.
Згідно зі ст. 71 СК України, майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, ділиться між ними в натурі. Неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними.
Речі для професійних занять присуджуються тому з подруж-зя, хто використовував їх у своїй професійній діяльності, вартість цих речей враховується при присудженні іншого майна : тугому з подружжя.
Присудження одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на майно, зокрема на житловий будинок, квартиру, земельну ділянку, допускається лише за його згодою, крім випадків, передбачених повільним законодавством України.
277
Нотаріат в Україні
Поділ майна та розмір частки в спільному майні подружжя закріплюються саме нотаріусом шляхом видачі свідоцтва про право на частку в спільному майні подружжя.
Особливість цієї нотаріальної дії полягає у тому, що вона може вчинятися і під час перебування осіб у зареєстрованому шлюбі, і після його розірвання, і в разі смерті одного з подружжя.
§ 2. Порядок видачі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя
Видача свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя вчиняється як державними нотаріальними конторами, так і приватними нотаріусами і посадовими особами консульських установ. Територіальна компетенція щодо державних нотаріальних контор і приватних нотаріусів визначається залежно від характеру самого майна. Так, якщо об'єктом власності є нерухомість — житловий будинок, квартира, дача, садовий будинок, гараж, земельна ділянка та інше нерухоме майно, вчинення цієї нотаріальної дії відбувається за місцезнаходженням цього майна (ст. 70 Закону України «Про нотаріат»). Відносно іншого майна свідоцтво може бути видане будь-яким нотаріусом.
Для видачі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя, за життя обох з подружжя, необхідно перевірити такі обставини:
1. Відсутність спору про поділ майна, розмір часток та оформ
лення права власності на частку кожного з подружжя, оскільки
правовідносини в нотаріальному процесі мають саме безспірний
характер.
Про наявність згоди між подружжям та відсутність такого спору свідчить їхня спільна письмова заява, що подається нотаріусу. Заява повинна містити відомості про перебування в зареєстрованому шлюбі, про розмір часток кожного з подружжя в спільному майні, відомості про конкретне майно, щодо якого має бути видане свідоцтво, статус цього майна, причини, через які подружжя бажає оформити свідоцтво тощо.
2. При видачі свідоцтва нотаріус вимагає документ, який
посвідчує шлюбні відносини, у тому числі такі, що згодом були
розірвані в порядку, встановленому чинним законодавством
(свідоцтво про шлюб, про розірвання шлюбу, відмітка в паспорті
про реєстрацію шлюбу тощо). На примірнику свідоцтва, що зали-
278
Глава 11. Видача свідоцтва про право власності на частку...
мається в справах державної нотаріальної контори чи у приватного нотаріуса, робиться відмітка, в якій зазначаються наймену-їіння поданого для огляду документа, його номер, дата та найменування юридичної особи, що його видала.
3. Свідоцтво про право власності видається тільки на те майно, нке є спільною сумісною власністю подружжя і є наявним на день влдачі свідоцтва. Тому нотаріус повинен встановити час набуття права власності на майно, а також чи є воно спільною сумісною власністю подружжя.
Якщо до складу майна, на частку якого видається свідоцтво, входить майно, що підлягає реєстрації (нерухомість, транспортні засоби), нотаріус вимагає подання документів, які підтверджують право власності подружжя на таке майно.