Смекни!
smekni.com

Нотаріат в Україні 2 (стр. 69 из 155)

Згідно з п. 250 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, нотаріус за місцезнаходженням нерухомого майна, а також у випадках, передбачених законодавством, за місцем реєстрації рухомого майна накладає заборону їх відчуження:

138. за повідомленням банку (фінансової установи), іншої юри­дичної особи про видачу фізичній особі позики на будівництво, капітальний ремонт чи купівлю житлового будинку, квартири;

139. при посвідченні договору застави, ренти житлового будин­ку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділян­ки, іншого нерухомого майна, якщо це передбачено договором;

140. при посвідченні договору довічного утримання (догляду);

141. при посвідченні договору дарування з обов'язком передати майно у майбутньому, якщо це передбачено договором;

142. при видачі свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям фізичної особи, оголошеної померлою (строком на п'ять років);

287

Нотаріат в Україні

143. при одержанні повідомлення про смерть особи, що за життя склала спільний заповіт подружжя;

144. при одержанні повідомлення про набрання чинності рішен­ням суду про позбавлення батьків дитини батьківських прав або відібрання дитини без позбавлення батьківських прав;

145. при посвідченні спадкового договору;

146. за постановою державного виконавця про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження;

147. в усіх інших випадках, передбачених законом.

До таких випадків можна віднести винесення ухвали суду про забезпечення позову; ріпіення суду про звернення стягнення на нерухоме майно; рішення суду про визнання власника нерухомо­го майна банкрутом; постанови органів досудового слідства, дер­жавного виконавця про накладання арешту на нерухоме майно; інших актів органів державної влади чи місцевого самоврядуван­ня, їх посадових осіб, прийнятих відповідно до закону (п. 1 ст. 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на неру­хоме майно та їх обмежень»).

Таким чином, внесення запису до Реєстру заборон відомостей про накладання (зняття) заборони та арештів на об'єкти нерухо­мого майна відбувається на підставі:

·накладання державною нотаріальною конторою або приват­ним нотаріусом заборони відчуження на об'єкти нерухомого майна;

·накладання (зняття) заборони відчуження на об'єкти неру­хомого майна посадовою особою виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради;

·накладання судами і слідчими органами арешту на об'єкти нерухомого майна (звільненням з-під арешту);

·інших актів органів державної влади чи місцевого самовря­дування, їх посадових осіб, прийнятих відповідно до закону.

§ 2. Процесуальний порядок накладання заборони відчуження нерухомого та рухомого майна

Провадження по накладанню заборони відчуження нерухомо­го та рухомого майна можна поділити на два етапи:

148. Нотаріус накладає заборону відчуження нерухомого та ру­хомого майна шляхом вчинення відповідного напису.

149. Нотаріус вносить відомості про накладання (зняття) заборо­ни відчуження на об'єкти нерухомого майна до Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.

288

Глава 13. Накладання заборони відчуження нерухомого...

Накладання заборони відчуження житлового будинку, %дівлі, садиби, квартири, дачі, садового будинку, гаража, іншо­го нерухомого майна здійснюється нотаріусом за їх місцезнаход­женням чи за місцем розташування земельної ділянки. Накла-хання заборони відчуясення рухомого майна відбувається за місцем його реєстрації.

Для накладання заборони відчуження рухомого майна но­таріус витребує документи, які є підставою для вчинення цієї но­таріальної дії — повідомлення установи банку, іншої юридичної зеоби про видачу позички, рішення чи ухвали суду, договір заста-зи, іпотеки, довічного утримання, ренти, свідоцтво про право на спадщину чи інші документи відповідно до закону.

Накладання заборони провадиться шляхом вчинення напису про це на повідомленні установи банку, іншої юридичної особи про видачу позички на будівництво, капітальний ремонт чи купівлю житлового будинку, квартири та на повідомленні про набрання чинності рішенням суду про позбавлення батьків дити­ни батьківських прав або відібрання дитини без позбавлення батьківських прав.

Один примірник повідомлення з написом нотаріуса про над­ходження заборони надсилається відповідній установі банку або іншій юридичній особі, що видали позичку, відповідному органу опіки та піклування, за місцем проживання дитини, а другий — залишається у справах нотаріуса.

Накладання заборони за спадковим договором, договором рен­ти, довічного утримання (догляду), застави житлового будинку, будівлі, садиби, квартири, дачі, садового будинку, гаража, зе­мельної ділянки, іншого нерухомого майна, а також при видачі свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям фізичної особи, оголошеної померлою, провадиться шляхом відповідного напису про це на договорі або свідоцтві про право на спадщину.

Накладання заборони при одержанні повідомлення про смерть особи, що за життя склала спільний заповіт подружжя, прова­диться нотаріусом за місцем відкриття спадщини.

Накладання заборони реєструється нотаріусами в реєстрі для реєстрації заборон. У цьому самому реєстрі реєструються повідомлення судових і слідчих органів, органів державної по­даткової адміністрації, а також органів державної виконавчої служби про накладання арешту на нерухоме майно. Про накла­дені заборони та арешти робиться запис в алфавітній книзі обліку заборон відчуження і арештів нерухомого майна.

289

Нотаріат в Україні

Накладені заборони та арешти підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів неру­хомого майна в порядку, визначеному Положенням про Єдиний реєстр заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.

Накладені заборони та арешти рухомого майна підлягають обов'язковій реєстрації у Державному реєстрі застав рухомого майна.

Нотаріус знімає заборону відчуження майна при одержанні повідомлення:

·банку, іншої юридичної особи про погашення позики;

·про припинення договору застави;

·про припинення договору іпотеки у зв'язку з набуттям іпо-текодержателем права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов'язання, після припинення договору іпотеки у зв'язку з відчуженням іпотекодержателем предмета іпотеки;

·про зняття арешту державного виконавця;

·про припинення чи розірвання договору ренти, довічного утримання (догляду);

·про скасування рішення суду про оголошення фізичної осо­би померлою або закінчення п'ятирічного строку з часу видачі свідоцтва про право на спадщину на майно особи, оголошеної по­мерлою;

·про смерть другого з подружжя, що склали спільний за­повіт;

·про скасування рішення суду про позбавлення батьків дити­ни батьківських прав або відібрання дитини без позбавлення батьківських прав;

·про смерть відчужувача за спадковим договором або про смерть другого з подружжя, що уклали спадковий договір;

·про відчуження майна, переданого під виплату ренти;

·в інших випадках, передбачених законом.

У випадках, передбачених частиною першою статті 537 Цивільного кодексу України, нотаріус може зняти заборону відчуження заставленого майна за заявою боржника, якщо він надасть нотаріусу докази відсутності кредитора (його представ­ника) у місці виконання зобов'язання або ухилення кредитора (його представника) від прийняття виконання чи в разі іншого прострочення з їхнього боку, а також внесе в депозит нотаріуса належні з нього кредиторові гроші або цінні папери.

Як доказ зазначеного нотаріусу боржником подаються: копія зобов'язання, копія договору застави, квитанція про внесення в

290

Глава 13. Накладання заборони відчуження нерухомого...

лепозит нотаріуса належних кредиторові грошових коштів або пінних паперів, які свідчили б про повне і безумовне виконання зобов'язання, копія повідомлення нотаріуса кредиторові про вне--єння боргу в депозит, копія заяви боржника, переданої но­таріусом кредиторові, щодо вчинення цим кредитором не-збхідних дій із зняття заборони відчуження тощо.

Про зняття заборони у цих випадках нотаріус письмово повідомляє кредитора.

Про зняття заборони, а також про зняття судовими або слідчи­ми органами та органами державної виконавчої служби накладе­ного ними арешту на майно нотаріус робить відповідні відмітки в реєстрі для реєстрації заборон і арештів та в алфавітній книзі Ібліку заборон відчуження і арештів нерухомого майна. Повідом­лення судових або слідчих органів та органів державної виконав­чої служби про зняття арешту залишається у справах нотаріаль­ної контори.

У разі смерті набувача за договором довічного утримання (дог­ляду) і переходу права власності на майно, що було передане за ним договором до його спадкоємців, нотаріус здійснює пере­реєстрацію заборони відчуження майна на ім'я нового власника, яка реєструється в реєстрі для реєстрації заборон. Така пере­реєстрація може бути здійснена за повідомленням нотаріуса, який видав свідоцтво про право на спадщину.

У цьому самому реєстрі (у графі 10) і на всіх примірниках до­говору довічного утримання, а також у алфавітній книзі обліку заборон відчуження і арештів майна (у графі 4) нотаріус робить відповідну відмітку про видачу свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям набувача і про здійснену перереєстрацію заборони відчуження майна на нового власника.