1.2.3. Обов'язок збереження таємниці нотаріальної дії
Будучи довіреною особою своїх клієнтів, нотаріус зобов'яза
ний зберігати таємницю нотаріальної дії відповідно до чинного
національного законодавства. Обов'язок збереження таємниці
нотаріальної дії покладається не тільки на нотаріуса, а й на його
колег, що працюють з ним у рамках професіонального партнер
ства, і на його співробітників; при цьому повинні бути дотримані
норми чинного національного законодавства.
1.2.4. Юридична і технічна компетентність
Професійні організації, що діють у рамках нотаріату кожної країни — учасниці Європейського союзу, надають своїм членам можливість постійного підвищення освітнього рівня.
Кожний нотаріус зобов'язаний періодично поновлювати свої знання, а також контролювати ефективність професійного навчання і підвищення кваліфікації його співробітників, надаючи їм при цьому всіляке сприяння.
1.2.5. Колективна реклама як «інформування споживачів про но
таріальні послуги»
Індивідуальна реклама нотаріальних послуг заборонена, за винятком тих випадків, коли вона дозволяється одночасно в країні походження і країні, що надає право проживання або перебування.
386
Додаткі
Колективна реклама може проводитися нотаріальними палатами вищого рівня, регіональними або місцевими професійнимк організаціями нотаріусів, оскільки така реклама є легкодоступним джерелом інформації для споживачів.
1.2.6. Вказівка професії, імені та прізвища нотаріуса
Нотаріус при складанні ним нотаріальних актів та інших офіційних документів, веденні кореспонденції і наданні будь-якого роду офіційної інформації щодо своєї професійної діяльності вказує найменування своєї професії: «нотаріус», а також своє прізвище, ім'я в тому вигляді, в якому це допускається національним законодавством для ведення ним своєї приватної практики; крім того, нотаріус вказує своє місцезнаходження, тобто місце, куди він був призначений на цю посаду.
Нотаріус може також вказати своє наукове звання. Вказувати спеціалізацію дозволяється тільки в тому випадку, якщо це не суперечить законодавству країни походження.
2. УМОВИ І ОСОБЛИВОСТІ ВЕДЕННЯ НОТАРІУСОМ СВОЄЇ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В КРАЇНІ ПЕРЕБУВАННЯ
2.1. Свобода вибору нотаріуса і територіальна компетенція
Кожна фізична або юридична особа має право вибирати собі нотаріуса для отримання від нього правової допомоги і складання офіційних документів. Вона може також звернутися до будь-якого нотаріуса з проханням надати допомогу і сприяння нотаріусу, уповноваженому займатися справою фізичної або юридичної особи через територіальну компетенцію. Нотаріус, що отримав таке прохання, повинен поставитися до його виконання з усією відповідальністю, яку накладає на нього професія.
Нотаріус країни походження, супроводжуючий свого клієнта в поїздці за кордон, якомога раніше доводить це до відома місцевого нотаріуса і домовляється з ним про те, як здійснюватиметься їхня співпраця.
2.2. Застосування норм професійного права
При оформленні транснаціональних операцій нотаріус керується нормами права країни походження, нормами права країни перебування і нормами, закріпленими в цьому Кодексі.
2.3. Оплата послуг із здійснення нотаріальних дій
Нотаріус країни перебування і нотаріус країни походження перед здійсненням кожної дії в рамках їхньої нотаріальної діяльності інформують клієнтів про обсяг наданих послуг, а також про суму супутніх витрат і величину гонорару відповідно до діючих
387
Нотаріат в Україні
національних норм. При цьому вони повинні прагнути того, щоб сумарні витрати їхніх клієнтів були якнайнижчими.
2.4. Обов'язок страхування професійної відповідальності
Нотаріус повинен укласти договір страхування професійної відповідальності, згідно з яким проводиться відшкодування шкоди, завданої нотаріусом в результаті виконання ним своєї професійної діяльності незалежно від того, здійснювалася ця діяльність в країні походження або в будь-якій іншій країні, і в якій країні її виявлено.
3. ЗАСТОСУВАННЯ НОРМ ЦЬОГО КОДЕКСУ І ВИРІШЕННЯ СПОРІВ, ЩО ВИНИКАЮТЬ У ЗВ'ЯЗКУ З цим
Всі суперечки, що виникають у зв'язку з інтерпретацією або застосуванням положень Етичного кодексу нотаріусів Європи, а також усі випадки, які не знайшли в ньому освітлення, доводяться до відома президента Конференції нотаріату Європейського співтовариства після того, як вони стали предметом вивчення національною нотаріальною організацією, до якої належить нотаріус, що ініціював це питання.
-Г-- ■-.<■.•■■■ -~- , Л*4- V, . ,».Л , -„Се.
4. ПОРЯДОК НАБРАННЯ ЧИННОСТІ ЦИМ КОДЕКСОМ
Етичний кодекс нотаріусів Європи підлягає ратифікації нотаріальними організаціями, що поставили під ним свій підпис.
Ратифікаційні грамоти зберігаються в штаб-квартирі Конференції нотаріату Європейського союзу в Брюсселі.
Етичний Кодекс нотаріусів Європи набирає чинність у перший день місяця, наступного за наданням ратифікаційних грамот першими двома національними нотаріатами. Для всіх інших нотаріатів, що підписали Етичний кодекс, він набирає чинність у перший день місяця, наступного за наданням кожним з них ратифікаційної грамоти.
;. Г.
388
Додатки
Додаток 2
ЗАКОН УКРАЇНИ Про нотаріат
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 1993, № 39, ст.383 )
(Вводиться в дію Постановою ВР № 3426X11 (3426-12) від02.09.93,ВВР, 1993, № 39, Ст. 384)
Із змінами, внесеними згідно із Законами
№ 210/98-ВР від 24.03.98, ВВР, 1998, № 35, Ст. 241
№ 1709-ІІІ (1709-14) від 11.05.2000, ВВР, 2000, № 32, Ст. 257
№ 2056-ПІ (2056-14) від 19.10.2000, ВВР, 2000, № 50, Ст. 436
№ 2921-III (2921-14) від 10.01.2002, ВВР, 2002, № 16,Ст.114
№ 762-ІУ (762-15) від 15.05.2003, ВВР, 2003, № ЗО, Ст. 247
№ 980-ГУ (980-15) від 19.06.2003, ВВР, 2004, № 2, Ст. 6
№ 1255-ІУ (1255-15) від 18.11.2003, ВВР, 2004, МИ, Ст. 140
№ 2798-Г7 (2798-15) від 06.09.2005, ВВР, 2005, № 42, Ст. 464
№ 3201-ГУ (3201-15) від 15.12.2005, ВВР, 2006, № 13, Ст. 110
№ 3538-Г7 (3538-15) від 15.03.2006
■
Цей Закон встановлює порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні.
■
Розділ І
НОТАРІАТ В УКРАЇНІ
Глава 1. Загальні положення
Стаття 1. Поняття нотаріату. Органи і посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії
Нотаріат в Україні — це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, дер-
389
Нотаріат в Україні
жавних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).
Документи, оформлені державними і приватними нотаріусами, мають однакову юридичну силу.
У населених пунктах, де немає нотаріусів, нотаріальні дії, передбачені статтею 38 цього Закону, вчиняються уповноваженими на це посадовими особами виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад народних депутатів.
Вчинення нотаріальних дій за кордоном покладається на консульські установи України, а у випадках, передбачених чинним законодавством, — на дипломатичні представництва України.
Посвідчення заповітів і доручень, прирівняних до нотаріальних, може провадитись особами, вказаними у статті 40 цього Закону.
Стаття 2. Правова основа діяльності нотаріату
Правовою основою діяльності нотаріату є Конституція України, цей Закон, інші законодавчі акти України.
Стаття 3. Нотаріус
Нотаріусом може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту (університет, академія, інститут) і пройшов стажування протягом шести місяців у державній нотаріальній конторі або у нотаріуса, що займається приватною нотаріальною практикою, склав кваліфікаційний іспит та одержав свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю. Не може бути нотаріусом особа, яка має судимість.
Нотаріус не може перебувати в штаті інших державних, приватних та громадських підприємств і організацій, займатися підприємницькою і посередницькою діяльністю, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім тієї, яка передбачена абзацом другим статті 4 цього Закону, а також викладацької і наукової у вільний від роботи час.
Стаття 4. Права нотаріуса
Нотаріус має право:
витребувати від підприємств, установ і організацій відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій;
складати проекти угод і заяв, виготовляти копії документів та виписки з них, а також давати роз'яснення з питань вчинення нотаріальних дій і консультації правового характеру. Чинним законодавством нотаріусу можуть бути надані й інші права.
390
Додатки
Стаття 5. Обов'язки нотаріуса
Нотаріус зобов'язаний:
здійснювати свої професійні обов'язки відповідно до цього Закону і принесеної присяги;
сприяти громадянам, підприємствам, установам і організаціям у здійсненні їхніх прав та захисті законних інтересів, роз'яснювати права і обов'язки, попереджати про наслідки вчинюваних нотаріальних дій для того, щоб юридична необізнаність не могла бути використана їм на шкоду;
зберігати в таємниці відомості, одержані ним у зв'язку з вчиненням нотаріальних дій;