Смекни!
smekni.com

Нотаріат в Україні 2 (стр. 96 из 155)

Стаття 53. Видача дубліката нотаріально посвідченого документа

У разі втрати документа, посвідченого або виданого но­таріусом чи посадовою особою виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради народних депутатів, за письмовою заявою осіб, перелічених у частині другій статті 8 цього Закону, видаєть­ся дублікат втраченого документа.

Видача дубліката втраченого документа здійснюється держав­ним нотаріальним архівом. До передачі в архів примірників до­кументів, посвідчених або виданих нотаріусом чи посадовою осо­бою виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради на­родних депутатів, дублікат втраченого документа видається відповідно нотаріусом чи посадовою особою виконавчого коміте­ту за місцем його зберігання.

409

Нотаріат в Україні

Державний нотаріальний архів чи державна нотаріальна конто­ра видають також дублікати заповітів, які надійшли на зберігання від посадових осіб, зазначених у статті 40 цього Закону.

-. а'і о" , .і Чї«*. А-я-.. - -.ай. ■->н«/-:... пг-.-у

Глава 5. Посвідчення угод

Стаття 54. Угоди, що посвідчуються у нотаріальному порядку

Нотаріуси та посадові особи виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад народних депутатів, які вчиняють но­таріальні дії, посвідчують угоди, щодо яких законодавством вста­новлено обов'язкову нотаріальну форму, а також за бажанням сторін й інші угоди.

Нотаріуси та інші посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, перевіряють, чи відповідає зміст посвідчуваної ними угоди вимогам закону і дійсним намірам сторін.

Стаття 55. Посвідчення угод про відчуження та заставу майна

Угоди про відчуження та заставу майна, що підлягає реєстрації, посвідчуються за умови подання документів, що підтверджують право власності на майно, що відчужується або заставляється. У разі застави майбутнього майна або створення забезпечувального обтяження в майбутньому майні нотаріусу надаються документи, що підтверджують наявність прав на набуття такого майна у власність у майбутньому. (Частина перша статті 55 в редакції За­кону № 1255-ІУ від 18.11.2003)

При посвідченні угод про відчуження або заставу жилого бу­динку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна перевіряється відсутність за­борони відчуження або арешту майна.

В разі наявності заборони угода про відчуження майна, обтя-женого боргом, посвідчується лише у разі згоди кредитора і набу­вача на переведення боргу на набувача.

Посвідчення угод про відчуження або заставу жилого будин­ку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділян­ки, іншого нерухомого майна провадиться за місцем розташуван­ня вказаного майна або за місцезнаходженням однієї із сторін правочину. (Частина четверта статті 55 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3201-ІУ від 15.12.2005)

410

Додатки

Угоди про відчуження жилого будинку, стороною в яких є фізична особа, та будівництво якого не закінчено і здійснюється з використанням коштів місцевих бюджетів, посвідчуються за на­явності рішення виконавчого комітету місцевої ради або відповідної місцевої державної адміністрації про згоду на таке відчуження. (Частина п'ята статті 55 в редакції Закону № 980-ІУ від 19.06.2003)

Іпотечні договори, предметом іпотеки за якими є нерухомість, яка належить третім особам і стане власністю іпотекодавця після укладання такого договору, посвідчуються до моменту оформлен­ня встановленого законодавством документа про право власності іпотекодавця на нерухомість. (Статтю 55 доповнено частиною шостою згідно із Законом № 980-ІУ від 19.06.2003)

Після оформлення встановленого законодавством документа про право власності іпотекодавця на нерухомість, що є предметом іпотеки, іпотекодержатель реєструє у встановленому законом по­рядку обтяження прав власника на нерухомість. Якщо іпотечним договором передбачено накладення заборони відчуження нерухо­мого майна, яке є предметом іпотеки, нотаріус накладає таку за­борону за повідомленням іпотекодержателя. (Статтю 55 доповне­но частиною сьомою згідно із Законом № 980-ІУ (980-15) від 19.06.2003; із змінами, внесеними згідно із Законом № 3201-ІУ від 15.12.2005)

Іпотечні договори, іпотекою за якими є майнові права на неру­хомість, будівництво якої не завершено, посвідчуються за умови подання документів, які підтверджують майнові права на неру­хомість. (Статтю 55 доповнено частиною восьмою згідно із Зако­ном № 980-ІУ від 19.06.2003)

Після закінчення будівництва збудована нерухомість продов­жує бути предметом іпотеки відповідно до умов іпотечного догово­ру. У цьому разі іпотекодержатель на підставі документа про пра­во власності реєструє у встановленому законом порядку обтяжен­ня прав власника на збудовану нерухомість. Якщо іпотечним до­говором передбачено, нотаріус накладає заборону на відчуження нерухомості, яка є предметом іпотеки, за повідомленням іпотеко­держателя. У разі зміни характеристик нерухомості, яка є пред­метом іпотеки (зміна площі нерухомості, зміни у плануванні приміщень тощо), нотаріус на підставі документа, який підтверд­жує право власності на нерухомість, зобов'язаний зробити відмітку на примірнику іпотечного договору, що належить іпоте-кодержателю. При цьому нотаріус не має права вимагати додат-

411

Нотаріат в Україні

кових документів та згоди іпотекодавця. (Статтю 55 доповнено частиною дев'ятою згідно із Законом № 980-ІУ від 19.06.2003)

Стаття 56. Посвідчення заповітів

Нотаріуси та інші посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, посвідчують заповіти дієздатних громадян, складені відпо­відно до вимог законодавства України і особисто подані ними но­таріусу чи іншій посадовій особі, яка вчиняє нотаріальні дії.

Посвідчення заповіту через представника, а також одного за­повіту від імені кількох осіб не допускається.

При посвідченні заповіту від заповідача не вимагається подання доказів, які підтверджують його право на майно, що заповідається.

Стаття 57. Порядок зміни і скасування заповітів

Нотаріус, завідуючий державним нотаріальним архівом, поса­дова особа виконавчого комітету сільської, селищної, міської Ра­ди народних депутатів при одержанні заяви про скасування чи зміну заповіту, а також при наявності нового заповіту, який ска­совує чи змінює раніше складений заповіт, роблять про це відмітку на примірнику заповіту, що зберігається в державній нотаріальній конторі, у приватного нотаріуса, в державному но­таріальному архіві чи у виконавчому комітеті сільської, селищ­ної, міської ради народних депутатів, та в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій.

Справжність підпису на заяві про скасування чи зміну за­повіту повинна бути нотаріально засвідчена.

Нотаріус, посадова особа виконавчого комітету сільської, се­лищної, міської ради народних депутатів, яким в ході посвідчен­ня заповіту стало відомо про наявність раніше складеного за­повіту, повідомляють про вчинену нотаріальну дію державний нотаріальний архів чи нотаріуса, виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради народних депутатів, де зберігається примірник раніпіе посвідченого заповіту. Викладене стосується і державного нотаріуса, який одержав на зберігання заповіт, посвідчений однією із посадових осіб, перелічених у статті 40 цьо­го Закону.

Стаття 58. Посвідчення доручень. Припинення дії доручень Нотаріуси та інші посадові особи, які вчиняють нотаріальні

дії, посвідчують доручення, складені від імені однієї або кількох

осіб, на ім'я однієї особи або кількох осіб.

412

Додатки

Строк, на який може бути видано доручення, визначається цивільним законодавством України.

Доручення, видане в порядку передоручення, підлягає но­таріальному посвідченню після подання основного документа, в якому застережено право на передоручення, або після подання доказів того, що представник за основним дорученням примуше­ний до цього обставинами для охорони інтересів особи, яка вида­ла доручення.

Доручення, видане в порядку передоручення, не може містити в собі більше прав, ніж їх передано за основним дорученням. Строк дії доручення, виданого за передорученням, не може пере­вищувати строку дії основного доручення, на підставі якого воно видане.

Припинення дії доручення провадиться в порядку, передбаче­ному чинним законодавством України.

Стаття 59. Кількість примірників документів, в яких викладено зміст угод

Документи, в яких викладено зміст угод, що посвідчуються в нотаріальному порядку, подаються нотаріусу або посадовій особі виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради народних депутатів, яка вчиняє нотаріальні дії, не менш ніж у двох примірниках, один з яких залишається у справах державної но­таріальної контори, приватного нотаріуса, у виконавчому комітеті сільської, селищної, міської ради народних депутатів.

Глава 6. Вжиття заходів до охорони спадкового майна

Стаття 60. Охорона спадкового майна

Державний нотаріус за місцем відкриття спадщини за повідомленням підприємств, установ, організацій, громадян або на підставі рішення суду про оголошення фізичної особи помер­лою чи за своєю ініціативою, а в населених пунктах, де немає дер­жавної нотаріальної контори, — посадова особа виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради народних депутатів, яка вчиняє нотаріальні дії, вживають заходів до охорони спадко­вого майна, коли це потрібно в інтересах спадкоємців, відказо-одержувачів, кредиторів або держави. Ці заходи вживаються ни­ми безпосередньо або шляхом доручення державним нотаріусам чи посадовим особам виконавчих комітетів сільських, селищних,

413

Нотаріат в Україні

міських рад народних депутатів за місцезнаходженням майна. (Частина перша статті 60 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2798-ІУ від 06.09.2005)