* Відомості Верховної Ради України. — 1993. — № 23. — Ст. 243.
2 Позбавлення права займатися певною діяльністю може бути призначене судом на строк до 5 років як основне або додаткове покарання щодо осіб, які скоїли злочин (ст. 31 КК України).
3 Про погашення судимості див. ст. 55 КК України.
Купівля-продаж у роздрібній торгівлі 101
не суперечить чинному законодавству. Однак свобода торговельної діяльності не означає, що Ті суб'єкти діють на власний розсуд, не дотримуючись ніяких норм. Державне регулювання торговельної діяльності, в першу чергу, полягає в законодавчому забезпеченні порядку заняття торговельною діяльністю, встановленні правил торговельного обслуговування населення.
Держава законодавче забезпечує також свободу конкуренції між підприємцями, захищає споживачів від виявів несумлінної конкуренції та монополізму у сфері торговельної діяльності.
Разом з тим втручання державних органів у торговельну діяльність господарюючих суб'єктів не допускається, якщо воно не зачіпає передбачених законодавством України прав державних органів контролю за діяльністю підприємців, що займаються торговельною діяльністю.
Державні органи і службові особи можуть давати підприємцям, що займаються торговельною діяльністю, вказівки тільки відповідно до своєї компетенції, встановленої законодавством. У разі видання державним чи іншим органом акта, який не відповідає його компетенції або вимогам законодавства, підприємець має право звернутися до суду чи арбітражного суду із заявою про визнання такого акта недійсним. Збитки, завдані підприємцю внаслідок виконання вказівок державних чи інших органів або їх службових осіб, що призвели до порушення прав підприємця, а також внаслідок неналежного здійснення такими органами або їх службовими особами передбачених законодавством обов'язків щодо підприємця, підлягають відшкодуванню цими органами.
Спори про відшкодування збитків вирішує суд чи арбітражний суд.
Державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності. Господарюючі суб'єкти здійснюють торговельну діяльність після їх державної реєстрації як суб'єктів підприємницької діяльності.
Заняття підприємницькою (в тому числі торговельною) діяльністю без державної реєстрації тягне за собою накладення штрафу від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва і сировини чи без такої (ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Якщо ці
192 Глава В
дії вчинено протягом року після накладення адміністративного стягнення за такі самі порушення, фізична особа, що винна у вчиненні їх, може бути притягнена до кримінальної відповідальності у вигляді штрафу до 200 мінімальних розмірів заробітної плати з позбавленням права займати певні посади або займатися торговельною діяльністю на строк до трьох років (ст. 1483 КК У країни).
Державна реєстрація суб'єктів торговельної діяльності здійснюється відповідно до ст. 8 Закону України "Про підприємництво" та Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998р. № 740.
Державна реєстрація суб'єктів торговельної діяльності проводиться у виконавчому комітеті міської, районної в місті ради або у районній, районній міст Києва і Севастополя державній адміністрації за їх місцезнаходженням (місцем проживання)1.
Для державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності — юридичної особи власник (власники) або уповноважена ним (ними) особа (заявник) особисто подають до органу державної реєстрації:
а) установчі документи:
рішення власника майна або уповноваженого ним органу про створення суб'єкта підприємницької діяльності. Якщо власників або уповноважених ними органів два І більше, таким рішенням є установчий договір, протокол установчих зюорів;
статут (якщо відповідно до законодавства це необхідно для створюваної організаційної форми суб'єкта підприємництва);
б) реєстраційну картку, яка є водночас заявою про державну реєстрацію; .
в) документ, що засвідчує внесення плати за державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності;
г) документ, що засвідчує сплату власником (власниками)
' Місцезнаходженням суб'єкта підприємницької діяльності — юридичної особи вважається місцезнаходження (розміщення) його постійно діючого керівного органу (правління, дирекції тощо). Місцем проживання підприємця-громадянина е зареєстроване у встановленому порядку постійне або тимчасове місце його проживання.
Купівля-продаж у роздрібній торгівлі 193
внеску до статутного фонду суб'єкта підприємницької діяльності у розмірі, передбаченому законодавчими актами;
д) рішення Антимонопольного комітету про згоду на створення, реорганізацію (злиття, приєднання) .суб'єктів підприємницької діяльності, якщо законодавчими актами України передбачена необхідність такої згоди.
У разі реєстрації приватного підприємства рішення власника не подається.
Якщо власником (одним із власників) суб'єкта підприємницької діяльності є юридична особа, додатково подається нотаріально засвідчена копія свідоцтва про державну реєстрацію цієї юридичної особи.
Якщо власником (власниками) суб'єкта підприємницької діяльності є фізична особа (фізичні особи), її (їх) підпис на установчих документах потребує нотаріального засвідчення.
Установчі документи не повинні містити положень, що суперечать законодавству. Відповідальність за відповідність законодавству установчих документів несе власник (власники) або уповноважені ним (ними) органи, які подають документи для реєстрації.
Громадянин, який має намір проводити підприємницьку діяльність без створення юридичної особи (заявник), подає до органу державної реєстрації реєстраційну картку за встановленим зразком, яка водночас є заявою про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, і документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію, а також пред'являє документ, що посвідчує його особу.
За державну реєстрацію вноситься плата, розмір якої встановлений Постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності" від 25 травня 1998 р. № 740 і залежить від суб'єкта підприємництва, обраної організаційної форми та сфери підприємницької діяльності.
Орган державної реєстрації не має права вимагати від заявника подання інших документів, не передбачених законодавством або оформлених за іншими вимогами, ніж це визначено у Положенні про державну реєстрацію.
За наявності всіх документів, передбачених Положенням про державну реєстрацію, орган державної реєстрації протягом п'яти робочих днів з дати надходження цих документів зобов'язаний провести державну реєстрацію суб'єкта під-
7 О. Дзера
194 Глава 8
приємницької діяльності і видати заявникові свідоцтво про державну реєстрацію та один примірник установчих документів з відповідною відміткою органу державної реєстрації (для юридичної особи).
Свідоцтво про державну реєстрацію є підставою для відкриття розрахункового, валютного та інших рахунків в установах банків1, виготовлення печаток і штампів.
Безпосередньо торговельну діяльність можуть здійснювати не лише суб'єкти підприємництва— юридичні особи, а й створені ними філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи. За загальним правилом, вони не потребують державної реєстрації.
Виняток становлять представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які мають бути зареєстровані у порядку, встановленому Інструкцією про порядок реєстрації представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності в Україні, затвердженою наказом МЗЕЗторгу України від 18 січня 1996р.
Суб'єкти підприємницької діяльності підлягають внесенню:
• юридичні особи та їх філії, представництва, відділення та Інші відокремлені підрозділи — до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій, що його ведуть органи державної статистики. Порядок внесення визначається Положенням про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 р. Nв 118.
Орган державної статистики після внесення суб'єкта підприємницької діяльності до реєстру проставляє у свідоцтві про державну реєстрацію ідентифікаційний код і дату включення до реєстру,
• фізичні особи — до державного реєстру фізичних осіб — платників податків та інших обов'язкових платежів, що його ведуть податкові адміністрації. Порядок внесення визначається Законом України "Про державний- реєстр фізичних осіб—платників податків та інших обов'язкових платежів" від 22 грудня 1994р.
' Порядок відкриття рахунків визначено Інструкцією № 3 "Про відкриття банками рисунків в національній та іноземній валюті* в редакції, затвердженій постановою Правління Національного банку України від 27 травня 1996 р.№ 121
Купівля-продаж у роздрібній торгівлі 195
І |
Суб'єкти торговельної діяльності з різних причин можуть з часом змінювати своє місцезнаходження (місце проживання). У таких випадках суб'єкт підприємництва у 7-денний термін з дня виникнення такої зміни зобов'язаний:
• подати документ, що засвідчує нове місцезнаходження суб'єкта підприємницької діяльності (договір купівлі-продажу, оренди тощо);
• внести відповідні зміни до своєї реєстраційної картки;