Скупка транспортних засобів і номерних агрегатів проводиться на підставі договору між продавцем (господарюючим суб'єктом) та громадянином, підприємством (організацією, установою) — власником транспортного засобу чи номерного агрегату.
При продажу транспортних засобів, які мають дефекти, що загрожують безпеці дорожнього руху та життю громадян, продавець повідомляє покупця у письмовій формі про існуючі дефекти та неможливість експлуатації транспортного засобу до їх усунення.
Якщо виявлено недоліки у транспортних засобах і номерних агрегатах, що перебувають на гарантії, діє ст. 14 Закону України "Про захист прав споживачів".
Після продажу транспортні засоби реєструють в органах ДАІ на підставі довідки-рахунку і технічного паспорта (що належав попередньому власникові), які надаються продавцем покупцеві. В розділі технічного паспорта "Особливі відмітки" робиться запис: "Автомобіль (інший технічний засіб) проданий
227 |
Купівля-продаж у роздрібній торгівлі
за довідкою-рахунком, серія, номер, дата", який підписує керівник та засвідчує печаткою.
Торгівля примірниками аудіовізуальних творів і фонограм. З метою забезпечення охорони прав на об'єкти інтелектуальної власності, правомірного використання аудіовізуальних творів і фонограм, а також впорядкування роздрібної торгівлі ними Кабінет Міністрів України постановою від 4 листопада 1997 р. М8 1209 затвердив Правила роздрібної торгівлі примірниками аудіовізуальних творів і фонограм.
Відповідно до Правил роздрібна торгівля примірниками творів і фонограм здійснюється через спеціалізовані підприємства торгівлі, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом непродовольчих товарів, які зареєстровані у встановленому порядку і мають ліцензію на роздрібну торгівлю непродовольчими товарами (далі — суб'єкт підприємницької діяльності).
Під аудіовізуальним твором Правила розуміють твір, який складається з набору пов'язаних між собою зображень, що створюють відчуття руху, із звуковим супроводом або без нього. До аудіовізуальних творів належать кінематографічні та інші твори, виражені засобами, аналогічними засобам кінематографії, такі, як телевізійні та інші способи фіксації зображень із звуковим супроводом на магнітних плівках, платівках, дисках тощо.
Фонограма — виключно звуковий запис будь-якого виконання чи інших звуків. Диски, магнітофонні касети та інші носії записів є примірниками фонограми.
Роздрібна торгівля примірниками творів і фонограм проводиться через спеціалізовані підприємства торгівлі, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом непродовольчих товарів, які зареєстровані у встановленому порядку і мають ліцензію на роздрібну торгівлю непродовольчими товарами (далі — суб'єкт підприємницької діяльності).
До примірників творів і фонограм, що надходять до роздрібної торговельної мережі, повинні додаватися супровідні документи (рахунки-фактури, прибутково-видаткові накладні тощо), документи, що підтверджують якість примірників твору і фонограми, з відомостями про виробника твору чи фоно-
228 |
Глава В |
грами, виробника їх примірників, правила використання та гарантійні зобов'язання.
На етикетці індивідуальної упаковки примірника твору і фонограми мають бути маркувальні дані:
• для аудіовізуального твору — назва твору, штриховий код, час демонстрування, імена сценариста, режисера, оператора, художника-постановника, авторів музики, спеціально створеної для аудіовізуального твору, продюсера (виробника) аудіовізуального твору, знак охорони авторського права (латинська літера С у колі ©, ім'я (найменування) особи, яка має авторське право, рік першої публікації твору, імена головних виконавців, номер прокатного посвідчення Мінкультури, номер договору з особою, яка має авторське і суміжні права, чи номер угоди з ДААСП, дата випуску твору, дата відтворення примірників твору;
• для фонограм — назва твору, штриховий код, час звучання, імена автора музики, автора тексту, знак охорони суміжних прав (латинська літера Р у колі ®, ім'я (найменування) особи, якій належать суміжні права (виробник фонограми, виконавець), рік першої публікації фонограми, найменування виробника примірника фонограми, його адреса, товарний (фірмовий) знак, номер угоди виробника примірників фонограм з особою, яка має авторське і суміжні права, чи з ДААСП, дата випуску, дата відтворення примірників фонограм.
Усі примірники творів і фонограм мають бути забезпечені відповідно до вимог ст. 18 Закону України "Про захист прав споживачів" інформацією, викладеною письмово українською мовою.
У торговельному залі примірники творів і фонограм розміщуються окремо за носіями запису та їх жанром.
Місце продажу примірників творів і фонограм має бути забезпечено якісною апаратурою для перевірки якості їх запису на прохання покупця (аудіо- та відеомагнітофонами, телевізорами тощо).
Роздрібна торгівля примірниками творів і фонограм забороняється:
якщо примірники творів і фонограм є контрафактними або містять фальсифікований знак для товарів і послуг;
229 |
Купівля-продаж у роздрібній торгівлі
у дрібнороздрібній торговельній мережі (кіосках, палатках, лотках, автомагазинах тощо), з рук, на ринках (крім розміщених на них спеціалізованих підприємств торгівлі);
у необладнаних протипожежною сигналізацією та відповід ними технічними пристроями торговельних приміщеннях.
Правове регулювання купівлі-продажу зброї. Відповідно до ст. 13 Закону України "Про власність" від 7 лютого 1991 р. Верховна Рада України Постановою "Про право власності на окремі види майна" від 17 червня 1992 р.1 встановила спеціальний порядок набуття права власності громадянами на окремі види майна, включивши до переліку видів майна, зокрема, зброю. Згідно з цим порядком громадяни набувають права власності на такі види зброї, придбаної ними з відповідного дозволу, що надається:
• на вогнепальну гладкоствольну мисливську зброю — органами внутрішніх справ за місцем проживання особам, які досягли 21-річного віку;
• на вогнепальну мисливську нарізну зброю (мисливські карабіни, гвинтівки, комбіновану зброю з нарізними стволами) — органами внутрішніх справ за місцем проживання особам, які досягли 25-річного віку;
• на газові пістолети (револьвери) і патрони до них, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, — органами внутрішніх справ за місцем проживання особам, які досягли 18-річного віку;
• на холодну зброю та пневматичну зброю калібру понад 4,5 мм і швидкістю польоту кулі понад 100 м за секунду — органами внутрішніх справ за місцем проживання особам, які досягли 18-річного віку.
Останнім часом значного поширення серед громадян і юридичних осіб набули спеціальні засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, дозволені до виготовлення, реалізації (продажу), придбання, реєстрації, обліку, зберігання (носіння) і застосування. До таких спеціальних заходів самооборони належать:
• упаковки з аерозолями сльозоточивої та дратівної дії (газові балончики);
Ст. 517;• № 5. — |
' Відомості Верховної Ради України. — 1992. — № 35. • 1993. — № 22. — Ст. 233; 1994. — № 34. — Ст. 322; 1995. Ст. 33.
230Глава 8
• газові пістолети (револьвери) та патрони до них калібру 6,8 і 9 мм, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії.
Відносини, пов'язані з особливостями купівлі-продажу спеціальних заходів самооборони, регулює Положення про порядок продажу, придбання, реєстрації, обліку 1 застосування спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1993 р. № 706.
Відповідно до цього Положення упаковки з аерозолями сльозоточивої та дратівної дії (газові балончики) реалізуються (продаються) громадянам, які досягли 18-річного віку, суб'єктам підприємницької діяльності, установам та організаціям без дозволу органів внутрішніх справ у спеціалізованих магазинах, окремих секціях магазинів. Відкриття та функціонування спеціалізованих магазинів та окремих секцій магазинів для продажу упаковок з аерозолями сльозоточивої та дратівної дії (газових балончиків) здійснюються у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ України.
Що стосується газових пістолетів (револьверів), то, як зазначалося раніше, вони можуть бути придбані лише з дозволу.
Дозволи на придбання і зберігання (носіння) газових пістолетів (револьверів) та патронів до них видають органи внутрішніх справ громадянам, які десяти 18-річного віку, за умови наявності висновку (довідки) медичного закладу (лікувально-кваліфікаційної комісії) встановленої форми про те, що вони за станом здоров'я можуть володіти (користуватися) спеціальними засобами самооборони та ознайомлені з порядком їх зберігання (носіння) і застосування.
Дозволи не видаються, а видані дозволи анулюються за наявності: /
• висновку (довідки) медичного закладу (лікувально-кваліфікаційної комісії) встановленої форми, який свідчить про те, що така особа за станом здоров'я не може володіти спеціальними засобами самооборони;
• відомостей про систематичне порушення особою громадського порядку, зловживання спиртними напоями, вживання наркотичних речовин без призначення лікаря;