Згідно зі ст. 4 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" до видів професійної діяльності слід віднести:
—торгівлю цінними паперами, яка може бути брокерською чи дилерською;
— депозитарну діяльність;
— розрахунково-клірингову діяльність;
— діяльність з управління цінними паперами;
— діяльність з ведення реєстру власників іменних цінних паперів;
— діяльність з організації торгівлі на ринку цінних паперів.
14 травня 1997 р. своїм рішенням №7 Про визначення критеріїв професійної діяльності на ринку цінних паперів"1. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі — ДКЦПФР) встановила, що до професійної діяльності на ринку цінних паперів слід віднести:
для фізичних осіб — придбання ними цінних паперів від свого імені та за свій рахунок внаслідок укладення цивільно-правових угод і подальше відчуження цих цінних паперів протягом календарного року, якщо розмір угод, який визначається виходячи з номінальної вартості цінних паперів, перевищує суму, еквівалентну 1тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
для юридичних осіб — придбання ними внаслідок укладення цивільно-правових угод цінних паперів та їх похідних і подальше відчуження цих цінних паперів протягом календарного року після їх одержання, якщо загальний оборот від обігу цих цінних паперів, який визначається виходячи з номінальної вартості цінних паперів, за цими угодами перевищує суму,
' Українська інвестиційна газета. — 1997. — 24 липня.
308 |
Глава 10 |
еквівалентну 10 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вказані показники розміру прибутку, який одержаний від операцій з цінними паперами, не поширюється на випадки, коли операції з купівлі-продажу цінних паперів здійснюються через торговця цінними паперами, який має відповідний дозвіл ДКЦПФР.
Професійні учасники можуть виступати емітентами та інвесторами, хоч основним їх завданням є діяльність з організації та підтримання ринку цінних паперів;
4) самоврегульовані організації — це безприбуткові організації, які об'єднують професійних учасників ринку цінних паперів з метою координації та поліпшення їх діяльності, захисту їх інтересів. Згідно з Положенням про самоврегульовану організацію ринку цінних паперів, затвердженим наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 1996 р. № 329 статус самоврегульованої організації можуть одержати:
а) громадські організації фізичних осіб — професійних учасників ринку цінних паперів;
б) об'єднання юридичних осіб — професійних учасників ринку цінних паперів;
в) фондові біржі;
5) держава — специфічний суб'єкт ринку цінних паперів. Свої повноваження держава здійснює через спеціальні державні органи. Найбільшими такими повноваженнями наділена Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, яка діє відповідно до Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів", Положення про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 14 лютого 1997 р. №142/97, та іншого чинного законодавства України.
Як зазначалося вище, обіг акцій передбачає укладення цивільно-правових угод. Такі угоди можна поділити на:
• угоди, що їх укладають з приводу первинного розміщення цінних паперів, та угоди, які укладаються на вторинному ринку;
• біржові та позабіржові угоди;
• угоди про надання послуг з приводу випуску та обігу акцій.
Угоди з приводу первинного розміщення акцій можуть укладатися у процесі приватизації, де продавцем виступає
Правове регулювання купівлі-продажу на біржах 309
Фонд державного майна (або його регіональне відділення), а також безпосередньо емітентом — недержавною юридичною особою.
Згідно із ст. 15 Закону України "Про приватизацію майна державних підприємств" від 4 березня 1992 р. продаж акцій підприємств відбувається на аукціоні, за конкурсом, на фондовій біржі та іншими способами, що передбачають конкуренцію покупців.
Порядок укладення договору купівлі-продажу акцій за результатами конкурсу передбачено Положенням про порядок проведення конкурсів з продажу пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, створених в процесі приватизації, затвердженим наказом ФДМ України, Антимонопольного комітету і ДКЦПФР від 4 серпня 1997 р.
Сторонами у договорі виступають, з одного боку, Фонд державного майна України як продавець, з другого — переможець конкурсу як покупець.
Такий договір має бути підписаний протягом 10 робочих днів з моменту отримання органом приватизації протоколу про визначення остаточного переможця і затвердженення ним підсумків конкурсу.
Текст договору складається на підставі Типового договору купівлі-продажу, що затверджується ФДМ України.
У разі, якщо переможець конкурсу на момент підписання договору купівлі-продажу не отримав згоди органу Антимонопольного комітету, договір купівлі-продажу підписується з відкладальною умовою — отримання згоди на придбання пакета акцій відповідно до ст. 61 ЦК України.
Істотними умовами договору є:
— назва та адреса ВАТ;
— відомості про продавця та покупця;
— ціна пакета акцій, яку зобов'язується сплатити
— кількість та номінальна вартість проданих н акцій;
— терміни оплати пакета акцій;
— зобов'язання продавця;
— зобов'язання покупця;
— назва, адреса і номер банківських розрахункових рах ків покупця та продавця;
— відповідальність сторін за невиконання зобов'язань;
— правові наслідки невиконання зобов'язань.
310 |
Глава 10 |
За згодою сторін у договорі купівлі-продажу можуть бути додатково зазначені інші зобов'язання.
Умовами договору купівлі-продажу пакета акцій, придбаного за результатами конкурсу, можуть бути передбачені обтяження пакета акцій певними обов'язками. Участь власників таких акцій в управлінні ВАТ, розподілі дивідендів та порядок відчуження акцій визначаються умовами договору купівлі-продажу.
Невід'ємною частиною такого договору е бізнес-план чи зобов'язання щодо виконання зафіксованих умов конкурсу.
Вказаний договір купівлі-продажу обов'язково має бути посвідчений нотаріально. Всі витрати, пов'язані з нотаріальним посвідченням договору купівлі-продажу, покладаються на покупця. Право власності на пакет акцій ВАТ, який продавався на конкурсі, переходить до переможця з моменту повної сплати вартості пакета акцій, визначеної нотаріально посвідченим договором купівлі-продажу.
Неординарно законодавство вирішує питання виникнення права власності у покупців державних пакетів акцій акціонерних товариств, угворенних у процесі приватизації, під час проведення сертифікатних аукціонів. Згідно з Положенням про порядок проведення сертифікатних аукціонів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 березня 1995 р. №218, право власності на придбані на сертифікатному аукціоні акції виникає у покупця з моменту затвердження акта ненормативного характеру — протоколу про результати сертифікатного аукціону.
Згідно із зазначеним Положенням, затвердженим наказом ФДМ України, Антимонопольним комітетом та ДКЦПФР від 8 серпня 1997 р., право власності на пакет акцій ВАТ, який продався на конкурсі, переходить до переможця з моменту повної сплати вартості пакета акцій, визначеної нотаріально посвідченим договором купівлі-продажу, що суперечить ст. 5 Закону України "Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" від 10 грудня 1997 р., де вказано, що право власності на цінні папери на пред'явника, випущені в документарній формі, переходить до нового власника з моменту передачі (поставки) цінних паперів. Право власності на знерухомлені цінні папери переходить до нового власника з моменту їх зарахування на рахунок власника у зберігача. Таким же моментом
Правове регулювання купівлі-продажу на біржах
обумовлений перехід права власності на цінні папери, випущені в бездокументарній формі.
Право власності на придбані акції підтверджується записом у реєстрі акціонерів відповідного акціонерного товариства.
Як зазначалося вище, одним із способів приватизації е продаж акцій, що належать державі, відкритих акціонерних товариств на фондовій біржі. Уповноваженим від ФДМ України продавцем пакетів акцій ВАТ, що належать державі, є Представництво ФДМ України, що створюється і діє на підставі статуту, що його затверджує ФДМ України. Покупцем вказаних акцій можуть бути юридичні та фізичні особи, які мають право за чинним законодавством України на придбання державного майна у процесі приватизації.
Відповідно до Положення про порядок продажу на фондовій біржі пакетів акцій, що належать державі, відкритих акціонерних товариств, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 14 листопада 1996 р. №13641, переможцем у процесі проведення торгів визнається учасник торгів, який назвав найвищу ціну. Учасники торгів, що стали переможцями, укладають на біржі біржові контракти в день торгів. У разі придбання одним покупцем кількох лотів акцій одного акціонерного товариства складається один біржовий контракт на загальну кількість придбаних акцій. Контракт укладається відповідно до типового біржового контракту, передбаченого вказаним Положенням. У ньому зазначаються відомості про сторони, сума контракту, порядок розрахунків та сплати необхідних платежів, порядок виконання сторонами своїх зобов'язань, гарантії та відповідальність сторін.