Смекни!
smekni.com

Зобов`язальне право (Дзера) (стр. 76 из 196)

Користування електричною і тепловою енергією допус­кається лише на основі договору, що укладається між енер-гопостачальною організацією та споживачем. Подача газу також здійснюється на основі договорів. Незважаючи на певні технічні та правові відмінності у постачанні електричної і теплової енергії, з одного боку, енергії і газу, — з другого, названі договори мають багато спільних рис, які об'єднують

348

Глава 11

їх в одному структурному типі договору і дають змогу відрізнити його від інших договорів, зокрема від договору пос­тавки. Предметом цього договору може бути лише електрична енергія у вигляді електричного струму і теплова енергія у вигляді пари або гарячої води. За договором на пос­тачання газу споживачам подається природний або штучний горючий газ. На відміну від договору поставки, енергія і газ передаються споживачеві через приєднану до постачальної організації мережу, внаслідок чого забезпечується можли­вість безперебійного постачання ними споживачів.

Договір про постачання енергії або газу є консенсуальним, двостороннім та сплатним.

За договором про постачання енергії та газу постачальна організація бере на себе обов'язок безперервно подавати споживачеві через приєднану мережу електричну чи теплову енергію або газ в обумовленій кількості та якості, а споживач зобов'язується оплачувати одержану енергію чи газ за обу­мовленими цінами (тарифами), а також підтримувати в на­лежному стані свою енергетичну чи газову мережу.

Договори про відпускання електричної і теплової енергії укладаються між енергопостачальною організацією і спожи­вачем (абонентом), установки якого безпосередньо приєдна­ні до мережі енергопостачальної організації.

У деяких випадках такий споживач укладає договори про постачання енергії з іншими споживачами (субспоживача-ми), якщо вони одержують енергію від мережі основного споживача. При цьому в додатку до договору між основним споживачем та енергопостачальною організацією зазначаю­ться дані про всіх приєднаних до цього споживача суб-абонентів.

Електропостачальною організацією є суб'єкт підприєм­ницької діяльності, який отримав ліцензію Національної комі­сії з питань регулювання електроенергетики України на здій­снення діяльності з постачання електричної енергії за регу­льованим або нерегульованим тарифом. У системі електро­постачання беруть участь і електропередавальні організації, тобто суб'єкти підприємницької діяльності, які отримали ліцензію Національної комісії з питань регулювання електро­енергетики України на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локаль-

349

Договори поставки

ними) мережами, що перебувають у їх власності або повному господарському віданні.

Споживачі, які передають електроенергію субспоживачам або відпускають її від своїх електростанцій (блок-станцій), укладають з електропостачальною організацією договір на загальну (сумарну) кількість електроенергії, що передається, з урахуванням споживання енергії населенням. Відносини споживачів, які передають електроенергію субспоживачам, у тому числі їх ваємна відповідальність, регулюються догово­рами на користування електроенергією, що укладаються між ними. Якщо основний споживач отримав ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії, то відносини споживача і співспоживачів регулюють­ся умовами та правилами цієї ліцензії, договорами на пере­дачу електричної енергії та договором між субспоживачами і споживачем на постачання електроенергії.

Енергопостачальними організаціями в договорах про по­стачання теплової енергії виступають теплоелектроцентралі, котельні тощо.

Найголовніші права та обов'язки сторін при постачанні енергії визначаються у договорах, що укладаються згідно із зразковими (взірцевими) договорами. Головним обов'язком енергопостачальної організації є безперервне або за пого­дженим графіком постачання споживача електричною або тепловою енергією. У договорах на відпуск теплової енергії у вигляді пари або гарячої води окремо зазначається кількість енергії, що йде на опалення, вентиляцію, гаряче водопоста­чання і технологічні потреби.

Електричну енергію споживачам відпускають електропос-тачальні організації відповідно до укладених з ними договорів. У разі потреби змінити договірну величину споживання елек­троенергії споживач може звернутися до електропостачальної організації не пізніше 20 числа поточного розрахункового місяця із заявою про відповідне коригування договірної вели­чини відпуску електроенергії. Електропостачальна організа­ція повинна у першу чергу задовольняти потреби тих спожи­вачів, які систематично і в строк оплачують спожиту енергію. Електропостачальна організація, що працює за регульованим тарифом, погоджує зі споживачами договірні величини спо­живання електричної потужності в години максимуму наван­таження. Ці величини встановлюються виходячи з режиму

350

Глава 1-І

роботи енергосистеми України і доводять до споживача окремими письмовими повідомленнями не пізніше ніж за 15 днів до наступного кварталу (місяця); вони є невід'ємною час­тиною договору.

Енергія та газ, які подаються споживачам через приєднану мережу, мають за якістю відповідати певним вимогам. Якість електроенергії визначається напругою (у вольтах) і частотою (у періодах за секунду), які підтримуються на межі електро­мереж електропостачальної організації та споживача. Тепло­ва енергія характеризується тиском і температурою пари або води. Якість газу, що подається у магістральні газопроводи, має відповідати вимогам стандарту. Газ подається очищеним від газового бензину, нафти і механічних домішок. Хімічне очищення та осушення природного газу здійснює виробник або газопостачальна організація.

Енерго- та газопостачальні організації повинні стежити за технічним станом і правильно експлуатувати свої мережі, за­безпечувати техніку безпеки та можливість нормального використання енергії та газу споживачами.

З метою забезпечення надійного й економічного викорис­тання енергії та газу на споживача також покладається ряд обов'язків щодо нормальної експлуатації енерго- чи газоме-режі. Зокрема, він здійснює перевірку стану, профілактичні випробування та ремонт належних йому енергоустановок і захисних засобів; забезпечує необхідний облік використаної енергії; додержується встановлених лімітів і режимів енерго­споживання; щороку складає плани організаційно-технічних заходів щодо раціонального витрачання енергії; забезпечує обслуговування енергоустановок персоналом потрібної кваліфікації тощо. Споживач повинен безперешкодно допус­кати персонал постачальних організацій та представників органів енергетичне нагляду для контролю за режимом споживання енергії та технічним станом енергомережі. Він зобов'язаний негайно повідомляти енергопостачальну орга­нізацію про всі несправності в роботі приладів обліку енергії, про аварії, ураження електричним струмом людей і тварин.

Порушення постачальною організацією або споживачем їхніх обов'язків за договором призводить до невигідних май­нових наслідків. Особливо дорого споживачам і всьому народному господарству коштують перерви в енергопоста

351

Договори поставки

чанні та подачі газу, пов'язані з недовипуском енергії чи газу споживачам.

У разі переривання електропостачання з вини електропо­стачальної організації вона сплачує споживачеві штраф, до­даткові виплати або нарахування згідно з чинним законодав­ством.

Відповідно до ч. 6 ст. 24 Закону України "Про електроенер­гетику" енергопостачальники несуть відповідальність перед споживачами електричної енергії у розмірі п'ятикратної вар­тості недовідпущеної енергії у разі переривання електропо­стачання з вини енергопостачальника (згідно з умовами до­говору на користування електроенергією). Час перерви визначається спільно за документацією споживача, електро­постачальної та електропередавальної організації з моменту припинення або обмеження подачі електроенергії до вста­новлення необхідного рівня напруги і частоти. Електропоста-чальна організація за узгодженням із споживачем може відшкодувати (поповнити) недовідпущену йому кількість енергії у дні, що залишилися у поточному або наступному роз­рахункових періодах, без сплати штрафних санкцій.

Постачальна організація не несе матеріальної відповідаль­ності перед споживачем за недопостачання електричної енергії, яке зумовлене: а) форс-мажорними обставинами;

б) неправильними діями персоналу споживача; в) умовами, за яких допускається обмеження або припинення подачі енергії споживачам; г) пошкодженням устаткування спожи­вача, що спричинило автоматичне відключення лінії живлен­ня. В разі відпуску споживачеві електроенергії, параметри якості якої знаходяться поза межами граничних величин, що зазначені у договорі, електропостачальна організація спла­чує споживачеві штраф у розмірі 25 відсотків вартості такої електроенергії (ч. 7 ст. 24 Закону України "Про електроенер-