Вплив на особу. Цей напрямок передбачає належний підбір працівників на роботу, що пов'язана з джерелами підвищеної небезпеки, не тільки за професійним критерієм, а й з урахуванням психологічних та психофізичних якостей; встановлення і вдосконалення контролю за діяльністю осіб, пов'язаною з підвищеною небезпекою, постійний огляд стану їх здоров'я, наукову організацію їх праці з урахуванням рекомендацій медицини і психології, обов'язковий інструктаж за спеціальними програмами; посилення відповідальності працівників за недодержання встановлених правил безпеки, а посадових осіб — за порушення правил охорони праці;
55. Кримінологічна характеристика рецидивної злочинності.
кримінологічний рецидив злочинів — це повторне вчинення нового злочину особою, яка раніше вчинила злочин, незалежно від наявності у неї судимості.
Кримінологічне поняття рецидиву дозволяє виділити повторні злочини, вчинені особами, до яких за різних обставин заходи кримінально-правового впливу взагалі не вживались; які мають непогашену або не зняту судимість; судимість яких погашена чи знята; щодо яких застосовані за попередні злочини інші, некримінальні покарання або заходи правового впливу.
За типом стійкості і спрямованості антисуспільної установки у кримінологічній теорії розрізняють три основні типи рецидивістів:
Рецидивісти антисуспільного типу. Цю групу становлять найбільш небезпечні, кримінально активні, злісні злочинці- До них можна віднести особливо небезпечних рецидивістів, неоднократних рецидивістів, рецидивістів-гастролерів, лідерів кримінального середовища, «злодіїв у законі», злочинних «авторитетів», «блатних».
Рецидивісти ситуативного типу. Для даної групи характерним є рецидив злочинів залежно від криміногенної ситуації, під значним впливом якої і вчиняється новий злочин.
Рецидивісти асоціального (деградованого) типу. Характерним для цієї групи є тип особи з фактичним розпадом особистості. У таких осіб відмічаються втрата основних життєвих позицій, суспільно корисних зв'язків, глибока соціальна дезадаптація, що є наслідком зловживання алкоголем, наркотиками, токсичними речовинами, психічних відхилень, тяжких хронічних соматичних захворювань.
Специфічні причини та умови (детермінанти) рецидивної злочинності можна поділити на три групи:
- детермінанти, пов'язані з першою судимістю, першим вчиненням злочину особою;
- детермінанти, обумовлені процесом відбування покарання, особливо покарання у виді позбавлення волі;
- детермінанти, які впливають на постпенітенціарну адаптацію.
. В основі запобіжного попередження рецидивної злочинності лежать заходи переорієнтації антисуспільної установки осіб, які звільняються від відбування покарання; активна протидія рецидиву; організаційно-превентивна робота.
Кримінологічні дослідження показують, що значна група рецидивістів учиняє нові злочини у перші дні або місяці перебування на волі. Можна сказати, що певна частина звільнених після відбуття покарання у виді позбавлення волі виходить на волю з наміром продовжити злочинну діяльність і часом не приховує своїх поглядів. Отже, запобігання рецидиву зводиться до того, щоб спонукати тих, хто відбуває покарання, і тих, хто звільняється від нього, відмовитися від продовження злочинної діяльності.
Потребує налагодження і вдосконалення міжнародне співробітництво у сфері боротьби з рецидивною злочинністю.
56. Проблеми криміналізації організованої злочинності.
Організована злочинність - це протиправна діяльність стійких, керованих угруповань осіб, які заздалегідь об'єдналися з метою вчинення злочинів або займаються злочинною діяльністю як бізнесом і створюють систему захисту від соціального контролю за допомогою залякування, шантажу та корупції.Ознаки організованої злочинності стабільність, стійкий характер, тривалість злочинної діяльності; складна ієрархічна система організації злочинної діяльності (розподіл ролей і функцій); значна просторова розповсюдженють злочинної діяльності, розмежування території на сфери впливу, включаючи вихід на міжнародні зв'язки; різноманітність злочинної діяльності при провідній ролі економічних, корисливих злочинів;
,
створення матеріальних фондів для розширення злочинної діяльності, підкупу посадовихосіб, надання допомоги засудженим, членам злочинної організації і їх сім'ям;
зрощування із загальнокримінальною злочинністю, розповсюдження норм, традицій злочинного світу, підготовка нових злочинних кадрів; корумповані зв'язки з офіційними структурами {правоохоронними органами, органами влади і управління); створення системи «розвідки» і «контррозвідки» з метою успішної' протидії правоохоронним органам; жорстка внутрішня дисципліна, застосування санкцій за порушення норм злочинного світу; висока забезпеченість сучасними технічними засобами (зв'язок, транспорт, зброя та Ін.). Основні напрямки попередження організованої злочинності виявлення та припинення діяльності злочинних організацій та підрив їх економічного підґрунтя; локалізація впливу лідерів кримінального середовища, встановлення видів їх протиправної діяльності та її припинення; виявлення і перекриття каналів збуту зброї, наркотиків, алкогольної продукції, незаконних угод з приводу придбання антикваріату, коштовностей, стратегічної сировини; протидія бізнесовій діяльності організованих злочинних об'єднань; протидія розкраданню та нецільовому використанню бюджетних коштів у державному секторі економіки; документування діяльності організованих злочинних груп, їх корумпованих зв'язків, виявлення методів, які використовуються ними для захисту лідерів і активних учасників від правоохоронних органів.
57. Кримінологічна характеристика професійної злочинності та її попередження.
«Професіоналізм» означає заняття чимось як професією. В даному випадку йдеться про кримінальний професіоналізм. Його доцільно визначати через ознаки, характерні для професії взагалі. Під професією розуміють вид трудової діяльності (занять), що потребує певної підготовки, і який є основним джерелом існування.
кримінальний професіоналізм має чотири ознаки:
1) стійкий вид злочинного заняття (спеціалізація);
2) певні знання і навички (кваліфікація),
3) злочини як основне джерело для існування;
4) зв'язок з антисоціальним середовищем.
Сучасна професійна злочинність характеризується чітко вираженою корисливою спрямованістю.
Серед професійних злочинців є значна кількість осіб, які скоюють злочини у вигляді промислу, але не притягнуті з різних причин до кримінальної відповідальності.
Детермінантами, які обумовлюють існування професійної зло-чинності, зокрема; є:
1) суперечності у сфері потреб людей і можливостей їх задоволення;
2) зубожіння переважної більшості населення і високий рівень безробіття;
3) недооцінка суспільної небезпеки професійної злочинності і, як наслідок, відставання форм і методів профілактичної роботи правоохоронних органів у цьому напрямку.