Смекни!
smekni.com

Аграрне право України книга (стр. 120 из 149)

Згідно з договором ціни на сировину формуються в залеж­ності від якості, кількості та періодичності постачання. Поку­пець зобов'язується своєчасно платити за сировину за погод­женими сторонами цінами, оформлені протоколом погод­ження цін. Ціни на сировину відповідно до взаємної домо­вленості можуть змінюватися залежно від сезону, умов ринку, якості і кількості сировини. У випадках, коли сировина пере­возиться транспортом товаровиробника, покупець відшкодо­вує витрати на автотранспорт відповідно до калькуляції, але не вище зазначених розцінок з урахуванням ПДВ.

Сторона, яка заподіяла другій стороні своїми діями збит­ки, зобов'язана відшкодувати їх у повному обсязі.

3. За умов становлення ринкових економічних відносин сільськогосподарські підприємства з метою одержання кре­дитів укладають договори лізингу як новий вид договірних зо­бов'язань. Правове регулювання суспільних відносин при цьому провадиться у відповідності з нормами Закону "Про лі­зинг", який прийнятий Верховною Радою України 16 грудня 1997 р. Цей Закон визначає поняття лізингу як різновиду ци­вільно-правового договору, його економічні і правові засади, правомочності сторін та їхню відповідальність в разі пору­шення умов договору. Лізингове зобов'язання покликане регулювати відносини з приводу підприємницької діяльності, яка спрямована на інвестування власних чи залучених фі­нансових коштів. Вона полягає в наданні лізингодавцем у ви­ключне користування на визначений строк лізингоодержувачу нерухомого або рухомого майна (сільськогосподар­ських машин, устаткування, обладнання, транспортних засо­бів тощо).

Сільськогосподарське підприємство правомочне укладати з лізингодавцем фінансовий лізинг, тобто договір, в результа­ті укладення якого лізингоодержувач на своє замовлення отримує в платне користування від лізингодавця об'єкт лізин­гу на строк, не менший від строку, за який амортизується 60 відсотків вартості об'єкта лізингу, визначеної в день укладен­ня договору. При цьому сума відшкодування вартості об'єкту лізингу в складі лізингових платежів за період дії договору фі­нансового лізингу повинна включати не менше 60 відсотків вартості об'єкта лізингу, визначеної в день укладення договору.

При використанні фінансового лізингу строк, на який об'єкт лізингу (майно) передається в тимчасове користуван­ня, передбачає виплату лізингових платежів, які покривають повну вартість амортизації обладнання або більшу частину, додаткові витрати і прибуток лізингодавця. Після завершення строку договору лізингоодержувач може придбати об'єкт до­говору за залишковою вартістю, укласти новий договір на менший термін і за пільговою ставкою, повернути об'єкт уго­ди лізингодавцю. Зазначена правомочність лізингоодержувача передбачена ст. 4 Закону "Про лізинг".

Лізингоодержувач має право придбати майно (об'єкт лі­зингу) у свою власність і як суб'єкт права власності передати його в лізинг іншій стороні. В цьому випадку має місце, так званий зворотній лізинг. Пайовим вважається лізинг в разі здійснення його за участю суб'єктів лізингу на основі укла­дення багатостороннього договору на залучення одного або кількох кредиторів, які беруть участь у здійсненні лізингу, ін­вестуючи свої кошти. При цьому сума інвестованих кредито­рами коштів не може становити більше 80 відсотків вартості набутого для лізингу майна.

Виконання договору лізингу охоплює момент передачі об'єкта лізингу лізингодавцем лізингоодержувачу відповідно до строку і умов, визначених договором. Одержане на підставі договору майно зараховується на баланс лізингоодержувача з позначенням, що це майно взято у фінансовий лізинг. При оперативному лізингу майно залишається на балансі лізингодавця із зазначенням, що це майно передано у лізинг. Воно зараховується на позабалансовий рахунок лізингоодержувача також із зазначенням, що це майно одержано в лізинг.

Договором лізингу на лізингоодержувача покладається обов'язок вносити періодичні лізингові платежі. Величина періоду, за який вноситься лізинговий платіж, встановлюєть­ся сторонами за договором лізингу і може бути нерівномір­ною. Розмір платежів становлять суми, по-перше, що сплачу­ються лізингодавцю як відсоток за залучений ним кредит для придбання майна за договором лізингу; по-друге, платіж як винагороду за отримане в лізинг майно; по-третє, відшкоду­вання страхових платежів за договором страхування об'єкта лізингу, якщо об'єкт застрахований лізингодавцем; а також інші витрати лізингодавця. Договором лізингу визначаються розміри, спосіб, форма і строки внесення лізингових платежів та умови їх перегляду.

Результативність таких правовідносин пов'язана із здій­сненням певних юридичних дій, зокрема, укладенням лізин­гового договору, договору купівлі-продажу об'єкта лізингу, складання акту про прийняття об'єкта лізингу в експлуата­цію, укладення договору на технічне обслуговування переда­ного на підставі договору лізингу майна, укладення договору на страхування об'єкта лізингу.

Виконання зазначених операцій безпосередньо пов'язане з використанням об'єкта лізингу. Сюди входить відображен­ня лізингових операцій в бухгалтерському обліку і звітності. На цьому етапі провадиться виплата лізингодавцю лізингових платежів, а після закінчення строку лізингу вирішується пи­тання щодо подальшого використання об'єкта лізингу.

4. В системі аграрно-договірних зобов'язань сільськогос­подарських товаровиробників визначне місце належить їхнім договорам з м'ясокомбінатами. Згідно з договором товарови­робник (господарство) доставляє на м'ясокомбінат заздале­гідь підготовлену для здачі партію худоби, яку супроводжує для здачі спеціальний представник. Здавана в обумовлені строки худоба, птиця і м'ясо, мають відповідати за якістю діючим стандартам, технічним умовам, ветеринарним вимо­гам для забійних тварин. Ціни на здавану живу худобу визна­чаються за домовленістю між сторонами.

Заготівельник дотримується правил щодо прийняття худо­би на забій і переробки худоби не пізніше однієї доби після закінчення п'ятигодинного передзабійного витримування, необхідного для проведення ветеринарного контролю. М'ясо­комбінат розраховується за прийняту худобу згідно з її вагою та якістю м'яса, одержаного після забою, не пізніше 10 днів після переробки і оформлення приймально-здавальних доку­ментів. Переробне підприємство зобов'язане продати товаро­виробникові м'ясопродукти за оптово-відпускними цінами в межах 10 відсотків від вартості проданої худоби.

За порушення договірного зобов'язання сторони несуть певну відповідальність. За невиконання зобов'язання по прийманню худоби, передбаченого договором, заготівельник сплачує товаровиробникові неустойку в розмірі вартості неприйнятої продукції за цінами, визначеними в договорі. При невиконанні обсягів, зазначених у договорі товаровиробник сплачує м'ясокомбінату неустойку в розмірі вартості недопоставленої продукції, за цінами, обумовленими у договорі.

В умовах економічних негараздів сільськогосподарські підприємства реалізовують вироблену ними продукцію тва­ринництва шляхом її обміну на пальне і мастильні матеріали, запасні частини до сільськогосподарських машин, в порядку плати за проведений ремонт техніки, автопокришки та інші подібні потреби. Так, між Вознесенською продовольчою ком­панією Миколаївської області і колективним сільськогоспо­дарським підприємством у с. Воронівка Вознесенського ра­йону була укладена угода, згідно з якою продовольча компа­нія брала на себе зобов'язання поставити КСГП дизельне па­ливо в кількості 18205 літрів за ціною 43 коп. за один літр, включаючи ПДВ. КСГП с. Воронівка розраховується за ди­зельне паливо м'ясом свиней у живій вазі П-ї і ІН-Ї категорії за ціною 2,75 грн. за 1 кг, включаючи ПДВ. Всього вага м'яса 2847 кг. У разі невиконання договору сторони несуть майнову відповідальність згідно з чинним законодавством.

5. Впровадження ринкових економічних відносин взагалі, а в сільському господарстві зокрема, є можливим при відпо­відному розвитку продуктивних сил і виробничих відносин, певному стані економіки сільськогосподарського товарови­робника, належному рівневі рентабельності і прибутковості. Відсутність цих критеріїв у переважній частині сільськогос­подарських підприємств (КСГП, ДСГП, ВСГК, АСГТ) та се­лянських (фермерських) господарств змусили цих товарови­робників у своїх економічних відносинах застосовувати дого­вір міни (так званий бартер). Ці відносини за своєю юри­дичною сутністю є цивільно-правовими відносинами і регулюються нормами Цивільного кодексу України (ст. 241). Згідно з цією нормою за договором міни проводиться обмін одного майна на інше. Кожний з тих, хто бере участь у міні, вважається продавцем того майна, яке він дає в обмін, і по­купцем майна, яке він одержує. У системі АПК внаслідок за­стосування міни майно переходить у власність від однієї сто­рони до другої. У разі, коли суб'єктом договору міни є дер­жавне підприємство, майно переходить в його розпоряджен­ня на праві повного господарського відання. За договором міни кожна із сторін взаємно стає власником майна, одержа­ного нею в обмін.

До взаємовідносин, що складаються внаслідок міни майна застосовуються відповідно правила про договір купівлі-продажу, якщо інше не випливає із змісту відносин сторін.

У сучасних скрутних економічних умовах сільськогоспо­дарські підприємства, якщо в них немає коштів, змушені за­стосовувати обмін своєї продукції на необхідні для них виро­би промисловості (запасні частини, автопокришки, пальне і мастильні матеріали та ін.). Ці взаємовідносини оформляють­ся відповідним договором.