Смекни!
smekni.com

Аграрне право України книга (стр. 121 из 149)

Наведемо приклад такого договору. Між Вознесенською продовольчою компанією (постачальник) і КСГП "Дружба" (підприємець) було укладено договір про те, що постачальник надає господарству дизельне паливо, а господарство за це розраховується таким чином: за 1 кг яловичини І категорії — 5,5 кг палива; за 1 кг яловичини II категорії — 4,9 кг палива; у грошовому виразі 1 кг яловичини І категорії оцінюється у

2,863 грн.; 1 кг яловичини II категорії — у 2,55 грн.; 1 кг яло­вичини худої — 1,3 грн.

У виробничо-підприємницькій практиці трапляються ви­падки придбання сільськогосподарської продукції також шляхом обміну. Так, АСГТ "Карапиші" Миронівського райо­ну Київської області 20 листопада 1998 р. уклало договір міни з ДП "Ера". Згідно з договором ДП "Ера" реалізує покуп­цеві комбайн "Рось-2", а покупець надає за цей комбайн 14,5 тис. кг цукру.

Ще один приклад. У 1997 р. ПВФ "Елен-96" уклало дого­вір міни з СФГ "Скіф", згідно з яким останнє передає своєму контрагенту сільськогосподарську продукцію в обмін на наф­топродукти. Нафтопродукти повинні відповідати вимогам ГОСТу. Господарство по факту одержання нафтопродуктів передає до 1 жовтня 1998 р., у співвідношенні: за 1 т дизель­ного палива 2,1 т насіння соняшнику. Господарство здійснює оплату за навантаження насіння соняшнику.

З метою ліквідації заборгованості між підприємством-боржником і підприємством-кредитором укладаються відпо­відні угоди. Так, Українсько-югославсько-ліванське спільне підприємство "Хортиця-Агро" і ВАТ "Родіна" Василівського району Запорізької області уклали додаткову угоду про лікві­дацію заборгованості з боку ВАТ "Родіна". Останнє бере на себе зобов'язання поставляти сільськогосподарську продук­цію на переробні підприємства в межах Запорізької області. Господарство "Родіна" за свій рахунок доставляє насіння со­няшнику і самостійно здає його на рахунок (картку) "Хорти­ця-Агро". Якість здаваного насіння соняшнику повинна від­повідати вимогам ГОСТу на відповідну продукцію.

Розмір заборгованості, що переходить на 1998 р., фіксуєть­ся в акті звірки, який підписується сторонами за результатами розрахунків у 1997 р. Заборгованість становить 47,23 т насін­ня соняшнику. Покриття заборгованості в 1998 р. прова­диться в розмірі заборгованості за 1997 р., збільшеної в 1,5 ра-за, що становитиме 70,845 т насіння соняшнику на суму 22320 грн., у тому числі ПДВ в сумі 3720 грн. по ціні 315,08 грн. за 1 тону. Згідно з договором, в першу чергу опла­чуються штрафні санкції, а після цього — основний борг.

Із змісту цієї угоди стосовно санкції в розмірі 50 відсотків необхідно зробити висновок, що спільне українсько-югославсько-ліванське підприємство "Хортиця-Агро" по-хижацькому обирає ВАТ "Родіну", що в цьому районі панує байдуже ставлення до стану сільського господарства в цілому і захисту майнових прав та інтересів сільськогосподарських товарови­робників та їх працівників, відсутня елементарна юридична грамотність керівників ВАТ та таке необхідне при подібного роду укладанні договорів юридичне обслуговування акціонер­них товариств.

§ 5. Договори виробничо-технічного обслуговування

1. Належне та безперебійне виробниче функціонування сільськогосподарських підприємств можливе за наявності розгалуженої системи їх високоякісного та своєчасного ви­робничо-технічного обслуговування (технічного сервісу). Ни­ні його здійснюють державні, державно-кооперативні, коопе­ративні та приватні агротехсервісні підприємства, а також ок­ремі громадяни.

"Технічний сервіс" — ємке поняття, що охоплює комп­лекс робіт процедурного і власне виробничого характеру, на­дання різних послуг, навчання і перепідготовку кадрів. Крім того, воно поширюється на передпродажну процедуру, підпи­сання приймально-передавальних документів, доставляння споживачеві машин та устаткування, навчання керуванню транспортними засобами з видачею відповідних документів, припинення експлуатації цих засобів після 50 та 200 годин роботи, їх технічний огляд, діагностику тощо. Технічний сер­віс сільськогосподарських підприємств здійснюється на під­ставі договору виробничо-технічного обслуговування (сервіс, виконуваний окремими громадянами, — на підставі договору підряду).

За договором на ремонт і технічне обслуговування внут­рішньогосподарських меліоративних мереж виконавець зо­бов'язаний, зокрема, виконувати весь комплекс робіт у стро­ки, передбачені відповідною проектно-кошторисною доку­ментацією та графіком. Так, він має проводити очищення ка­налів, а також ремонт гідроспоруд, стаціонарних насосних станцій, свердловин вертикального дренажу, закритої мережі; здійснювати пусконалагоджувальні роботи і профілактичне обслуговування насосних станцій та свердловин вертикально­го дренажу; виконувати ремонтні роботи і технічне обслуго­вування з додержанням ТУ, норм і правил, а також доглядати

за меліоративними системами і готувати проектно-кошторис­ну документацію на ремонт і догляд за системами.

Замовник зобов'язаний повідомляти виконавця про готов­ність площ для проведення робіт із ремонту й технічного об­слуговування, надавати ці площі виконавцеві у строки, обу­мовлені графіком, своєчасно проводити комплекс агромеліо-ративних робіт із догляду за посівами і вирощування сільсь­когосподарських культур, контролювати виконання робіт виконавцем, приймати виконані роботи й оплачувати їх.

Договір виробничо-технічного обслуговування передбачає ремонт тракторів, автомобілів, комбайнів, іншої техніки, дви­гунів, агрегатів, вузлів, устаткування; технічне обслуговуван­ня (ТО) машинно-тракторного парку, автомобілів, устатку­вання тваринницьких ферм і нафтогосподарств; виконання монтажних, спеціальних будівельних, пусконалагоджуваль­них робіт; перевезення вантажів транспортними засобами ви­конавця; підготовку і перепідготовку водіїв, механізаторів, робітників інших професій. Залежно від потреби зазначені види робіт можуть бути як самостійним, так і комплексним предметом договору.

Так, ремонтні роботи передбачаються виходячи з потреб аграрного підприємця. В договорі зазначаються стандарти і ТУ, яким мають відповідати машини та агрегати при здаванні в капітальний і/чи поточний ремонт і при випуску з нього. Види і якісні показники ремонтних робіт, що на них відсутні стандарти і ТУ, визначаються замовленням, погоджуються з виконавцем і додаються до договору. Ремонт виконується з суворим додержанням стандартів і ТУ та в чітко визначені строки від дня прийняття машин та агрегатів. Зокрема, капі­тальний ремонт тракторів, автомобілів і комбайнів має вико­нуватись у строк до ЗО днів, а поточний — до 15 днів; капітальний ремонт автомобілів КамАЗ, тракторів типу К-700, К-701, Т-4, Т-100, Т-150К — у строк до 40 днів, поточний — до 25 днів; капітальний ремонт електродвигунів — у строк до 20 днів, а водонагрівальних котлів — до ЗО днів. Ремонт ком­плекту технологічного устаткування тваринницьких ферм (комплексів), підприємств зі зберігання й переробки сільсь­когосподарської продукції має здійснюватись у межах техно­логічної перерви, але не повинен перевищувати 45 днів.

Здавання-приймання в ремонт машин і агрегатів оформ­ляється актом на кожну машину і агрегат, що підписується уповноваженими представниками замовника і виконавця. В акті зазначаються технічний стан і комплектність машин (аг­регатів) та вид ремонту.

Якщо при здаванні техніки в капітальний ремонт буде ви­явлено потребу у проведенні її поточного ремонту, уповнова­жені представники сторін мають скласти відомість дефектів, яку слід враховувати при визначенні кошторису ремонтних робіт.

У договорі визначаються обсяг (кількість машин, агрега­тів, що потребують ремонту), види, календарні строки (час здачі в ремонт і термін його закінчення) і загальна вартість робіт.

На виконавця покладається обов'язок провести роботи у визначений договором строк і підготувати відремонтовані ма­шини та агрегати до передачі замовникові з додержанням ви­мог стандартів і ТУ. Відремонтована техніка має бути відрегу­льованою, змащеною, заправленою маслом і пальним згідно з ТУ. Виконавець повинен гарантувати належну роботу машин і агрегатів при додержанні замовником правил їх технічної експлуатації протягом строку, передбаченого ТУ.

Аграрні підприємці зобов'язані підготувати машини та аг­регати до ремонту відповідно до ТУ і доставити їх у пункт, пе­редбачений договором. У зазначений в договорі строк після одержання повідомлення вони мають прийняти відремонто­вані машини та агрегати, оплатити вартість робіт і вивезти їх. Якщо при прийманні відремонтованої техніки буде виявлено її невідповідність стандартам чи ТУ, виконавець повинен тер­міново усунути вади за власний рахунок. Разом із капітально відремонтованими тракторами, автомобілями, комбайнами, складським обладнанням і двигунами виконавець передає аг­рарному підприємцеві заповнений паспорт (формуляр) і га­рантійний талон, а разом з іншими вузлами та агрегатами і нескладським устаткуванням — гарантійний талон.

2. Технічне обслуговування може бути самостійним пред­метом договору. Згідно з ГОСТом 18.322-78 система техніч­ного обслуговування машин — це сукупність взаємопов'яза­них засобів, документації з технічного обслуговування і ремонту, а також виконавців для підтримання і відновлення якості виробів. Під технічним обслуговуванням слід розуміти комплекс операцій з відновлення працездатності або справ­ності машин чи іншого устаткування під час їх використання за призначенням. Відповідно до ГОСТу 27.002-83 працездат­ністю об'єкта визнається такий його стан, за якого всі пара­метри, що характеризують здатність виконувати завдання та функції, відповідають вимогам нормативно-технічної або конструкторської документації. Справність об'єкта не завжди означає його працездатність.