З подальшим розвитком селянських (фермерських) господарств, орендарів (а не орендного внутрішньогосподарського підряду) в сільському господарстві, сільськогосподарських кооперативів, створення їх об'єднань, асоціацій, акціонерних товариств тощо локальними аграрними правовими актами стануть їхні статути і рішення, прийняті відповідно до статутної діяльності цих об'єднань (асоціацій тощо).
§ 5. Проблеми і шляхи вдосконалення аграрного законодавства України
1. Сучасне аграрне законодавство України характеризується, по-перше, надмірною кількістю нормативно-правових актів, що мають неоднакову юридичну силу, по-друге, "розкиданістю" аграрно-правових норм по законодавчих і підзаконних актах, що належать до інших галузей права, по-третє, великою питомою вагою відомчих нормативно-правових актів, які часто суперечать аграрним законам або дають можливість їх двоякого тлумачення, що в свою чергу негативно впливає на практику застосування права. Ці вади аграрного законодавства обумовлюють сучасні проблеми аграрної правотворчості в Україні.
Одним із способів вирішення проблеми аграрного законодавства в Російській Федерації вчені аграрники-правознавці вбачають у прийнятті Основ аграрного (сільськогосподарського) законодавства. Прийняти Основи сільськогосподарського законодавства Союзу РСР і союзних республік пропонувало багато вчених аграрників-правознавців. Творчо розвинув цю ідею Г. Бистров, який не тільки розробив концепцію, а й запропонував структуру цих Основ. Останнім часом така ж пропозиція мала місце й в Україні. Прийняття в Росії таких Основ має сенс, оскільки вона є федеративною державою. Для України такий акт не потрібен з огляду як на її унітарну систему, так і на необхідність прийняття єдиного кодифікованого акта, норми якого повинні бути нормами прямої дії.
2. В умовах вступу України до Ради Європи, чим вона прийняла на себе відповідні зобов'язання щодо змісту національного законодавства і його інтеграції з законодавством європейських країн, а також з урахуванням відновлення в Україні інституту права приватної власності на землю, закріплення рівності всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання на землі, коли всіх приватних та інших аграрних товаровиробників визнано суб'єктами підприємницької діяльності, коли кардинально змінюється система привласнення, розподілу, обміну, поряд із новим Цивільним кодексом — основним комплексним кодифікаційним актом, що регулює аграрні відносини в Україні, має стати Аграрний кодекс України. Регулювання аграрних суспільних відносин в Україні (так само як, наприклад, у Франції) має здійснюватися на засадах дуалізму зазначених кодексів. В Аграрному кодексі необхідно відобразити особливості сучасних аграрних суспільних відносин, рівноправність усіх форм власності, організаційно-правових форм і методів господарювання.
Предметом правового регулювання запропонованого кодексу мають стати аграрні відносини, що становлять комплекс взаємопов'язаних майнових, підприємницьких, земельних, трудових, членських, учасницьких, управлінсько-контрольних суспільних зв'язків, які складаються у сфері виробничих, підприємницьких, споживчих відносин за участю суб'єктів аграрної підприємницької діяльності всіх форм власності, організаційно-правових форм і методів господарювання, відносин, спрямованих на насичення продовольчого ринку продуктами харчування, продовольством та сировиною рослинного і тваринного (в тому числі водного і мисливського) походження.
Визначальним у цьому кодексі має стати: по-перше, об'єкт — земля та інше нерухоме й рухоме майно, насамперед засоби виробництва, а також продукти харчування, продовольство і сировина як об'єкти права власності самих суб'єктів аграрного підприємництва та як об'єкти обігу; по-друге, — земля, мисливські угіддя та внутрішні водойми як основні засоби виробництва та добування продуктів харчування, продовольства і сировини рослинного і тваринного (в тому числі водного й мисливського) походження; по-третє, земля, водні та мисливські угіддя як об'єкт навколишнього природного середовища.
Об'єктом правового регулювання цього кодексу мають стати також робоча сила та її охорона; тваринництво, зооінженерія, ветеринарія, промислове рибальство та мисливство, якість та безпека вироблюваної продукції тощо.
Додержуючись концепції про дуалістичне правове регулювання аграрних відносин, з урахуванням досвіду країн, де прийняті та діють кодифіковані аграрні законодавчі акти, Аграрний кодекс України доцільно скласти за такою структурою:
Преамбула
Предмет, мета, завдання, правового регулювання; визначення і поняття, що використовуються в кодексі, тощо.
Частина 1 Правовий режим майна в АПК
Розділ перший. Майнові відносини (зокрема пов'язані з земельними, водними, лісовими відносинами — відносини власника, земле-, водо-, лісокористувача, спадкування, відчуження тощо)
Розділ другий. Виникнення та припинення прав (надання, вилучення, примусовий викуп земельних ділянок, водних та мисливських угідь, примусовий викуп іншої нерухомості — головних засобів виробництва)
Розділ третій. Організація устрою (земле-, лісоустрій)
Розділ четвертий. Права та обов'язки суб'єктів аграрного підприємництва щодо раціонального використання й охорони земель та інших природних ресурсів у процесі виробництва продуктів харчування, продовольства і сировини рослинного і тваринного походження
Частина 2 Суб'єкти аграрного підприємства
Розділ перший. Загальні положення про статус та види аграрного підприємництва
Розділ другий. Правове становище селянських (фермерських) господарств
Розділ третій. Правове становище та форми кооперування селян (сутність кооперування, його принципи, форми, в тому числі договірні, зокрема, без створення юридичних осіб, — договірні товариства, партнерства тощо)
Розділ четвертий. Правове становище аграрних підприємців (юридичних осіб) кооперативного типу
Розділ п'ятий. Правове становище аграрних підприємців (юридичних осіб) корпоративного типу
Розділ шостий. Правове становище державних суб'єктів аграрного підприємництва
Розділ сьомий. Правове становище об'єднань в АПК та особливості їх різних форм
Розділ восьмий. Правове становище об'єктів аграрного підприємництва з іноземним капіталом
Розділ дев'ятий. Правове становище приватних підсобних господарств громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства
Частина З Виробничо-господарська діяльність
Розділ перший. Рослинництво
Розділ другий. Тваринництво (зокрема випасання, охорона тварин, боротьба з захворюваннями, вирощування свійських та диких (м'ясних, хутрових) тварин, ветеринарія, штучне запліднення тварин тощо)
Розділ третій. Правове регулювання риборозведення та ловлі риби
Розділ четвертий. Правове регулювання промислового мисливства
Частина 4 Аграрна оренда
Розділ перший. Загальні положення
Розділ другий. Оренда землі
Розділ третій. Оренда тварин
Розділ четвертий. Оренда техніки, устаткування
Частина 5 Сільськогосподарські договори
Розділ перший. Загальні положення
Розділ другий. Матеріально-технічне забезпечення
Розділ третій. Виробничо-технічне обслуговування
Розділ четвертий. Меліоративне обслуговування
Розділ п'ятий. Реалізація продукції
Розділ шостий. Особливості режиму застави (іпотеки)
Частина 6 Якість та безпека продукції, сировини і продовольства
Розділ перший. Загальні положення
Розділ другий. Вимоги до якості та безпеки
Розділ третій. Порядок визначення якості та безпеки
Частина 7 Сільськогосподарські працівники та їх захист
Розділ перший. Робочий час і час відпочинку сільськогосподарських працівників
Розділ другий. Соціальний захист сільськогосподарських працівників
Розділ третій. Охорона праці та охорона здоров'я в сільському господарстві
Розділ четвертий. Розгляд нещасних випадків із працівниками на аграрних підприємствах
Розділ п'ятий. Форми й порядок компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю сільськогосподарських працівників
Частина 8 Держава та українські аграрні підприємці
Розділ перший. Державне регулювання аграрного виробництва
Розділ другий. Державний протекціонізм національного аграрного товаровиробництва
Розділ третій. Державний контроль (за використанням природних ресурсів, прав споживачів тощо)
Розділ четвертий. Профспілки на аграрних підприємствах
Розділ п'ятий. Наукове забезпечення розвитку національного аграрного виробництва
Частина 9
Відповідальність за порушення аграрного законодавства
Розділ перший. Загальні положення
Розділ другий. Майнова і таксова відповідальність
Частина 10 Заключні положення
Розділ перший. Розгляд спорів Розділ другий. Міжнародні договори
3. Прийняття Аграрного кодексу України забезпечить правове регулювання у сфері аграрно-підприємницької діяльності, організаційно-правових форм та методів господарювання, що в свою чергу забезпечить найвищу форму законодавчого регулювання аграрних відносин.