Смекни!
smekni.com

Аграрне право України книга (стр. 139 из 149)

Відповідальність юрисконсульта згідно з аграрним законо­давством може бути такою як і відповідальність інших поса­дових осіб, тобто дисциплінарною, матеріальною.

Враховуючи сучасні скрутні економічні умови для існуван­ня колективно-кооперативних сільськогосподарських під­приємств і товариств, ринкові економічні відносини при при­дбанні ними техніки і пально-мастильних матеріалів і впрова­дження торгових агробіржових форм реалізації сільськогоспо­дарської продукції, безвідповідальне ставлення до оплати праці членів КСГП, ВСГК, СпС, АСГТ та інших працівників сільськогосподарського виробництва вкрай необхідно забез­печити юридичне обслуговування сільськогосподарських то­варовиробників. У цьому зв'язку потрібно розробити і прий­няти рекомендаційний правовий акт "Про юридичну службу колективно-кооперативних сільськогосподарських підпри­ємств". При розробці проекту цього акта доцільно врахувати досвід попередніх років, нові економіко-правові обставини сучасної діяльності цих товаровиробників і такий підзаконний акт, яким є Загальне положення про юридичну службу міністерства, іншого центрального органу державної вико­навчої влади, державного підприємства, установи, організа­ції, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1995 р.

§ 3. Суб'єкти — виконавці юридичного обслуговування сільськогосподарського підприємства

1. Економічна виробничо-підприємницька діяльність сіль­ськогосподарських підприємств може стати оптимально ефективно-результативною лише за умови досконалого юри­дичного обслуговування. Це можливо при наявності у сільсь­кому господарстві суб'єктів — виконавців юридичного обслу­говування, як таких, що сумлінно здійснюють свої посадово-трудові обов'язки, складають досконалі організаційно-управлінські документи, отримують постійну підтримку з боку відповідних органів державної влади і державного управління сільським господарством та керівників сільськогосподар­ських підприємств, яким вони надають свої послуги юриста-консультанта.

Суб'єкти — виконавці роботи по юридичному обслугову­ванню органів державного управління сільським господар­ством і сільськогосподарськими підприємствами залучаються на посаду з урахуванням засад, визначених постановою Кабі­нету Міністрів України від 27 серпня 1995 р. Згідно з цією по­становою і загальним положенням про юридичну службу, за­лежно від обсягу, характеру і складності правової роботи створюється, як правило, у формі самостійного структурного підрозділу юридичне управління (відділ, сектор, бюро, група і т. д.), або вводиться посада юрисконсульта відповідної ка­тегорії.

Надання юридичної допомоги підприємству може здій­снюватися на підставі договору, укладеного юридичною або фізичною особою, — суб'єктом підприємницької діяльності, який має спеціальний дозвіл (ліцензію) на здійснення юри­дичної практики, або з адвокатом, адвокатами бюро, фірмою, конторою або іншим адвокатським утворенням.

Основні завдання юридичної служби викладені у Загаль­ному положенні про юридичну службу. Вони полягають в ор­ганізації правової роботи, спрямованої на правильне застосу­вання, бездоганне додержання ними вимог актів законодавства, і попередження невиконання інших нормативних доку­ментів міністерством, сільськогосподарським підприємством, а також їхніми керівниками і працівниками під час виконан­ня покладених на них завдань і функціональних обов'язків. У процесі здійснення юридичного обслуговування сільськогос­подарських підприємств особлива увага повинна приділятися питанням, які безпосередньо пов'язані із участю підприєм­ства в ринкових економічних відносинах (своєчасне і належ­не виконання аграрно-договірних зобов'язань щодо видів, кількості і якості продукції, розрахунків за неї, повернення кредитів і т. ін.). Таким же важливим завданням є забезпе­чення належної охорони державного і колективно-коопера­тивного майна та захисту трудових прав працівників сільсько­го господарства.

2. У здійсненні юридичного обслуговування важливе зна­чення має кожна, окремо взята, його організаційна форма. Нині, відповідно до чинного законодавства, суб'єкти аграрного підприємництва мають можливість забезпечуватись юридичним обслуговуванням через різні форми (див. схему 8).

На відміну від монопольних форм юридичного обслугову­вання колгоспів і радгоспів міжколгоспними (міжгосподар­ськими) (1960—1985 рр.) юридичними групами, а пізніше (1984—1990 рр.) — міжгосподарськими юристами, а також штатними юрисконсультами радгоспів і юридичними кон­сультаціями колегій адвокатів, юридичне обслуговування су­часних аграрних товаровиробників може здійснюватись у різ­номанітних формах. Відповідно до Загального положення про юридичну службу, так як і раніше, це може бути штатний юрисконсульт господарства, міжгосподарський юрискон­сульт, а також приватний адвокат, який має відповідні ліцен­зію та свідоцтво; адвокатське бюро, контора чи інше адвокат­ське об'єднання, юридична фірма (в тому числі й іноземна або міжнародна), юридичний кооператив тощо, які мають відповідні ліцензії та свідоцтва (сертифікати). Юридичну до­помогу суб'єктам аграрного підприємництва можуть надавати також і окремі фізичні особи (незалежно від громадянства), які виконують юридичні дії в інтересах клієнта — КСГП, СпС, ВСГК, АСГТ, ДСГП на підставі цивільно-правового договору підряду чи доручення, без будь-яких ліцензій та свідоцтв.



Юридичну допомогу (а не обслуговування), головним чи­ном методичну, можуть надавати юридична служба Мінагропрому України, юристи відповідних управлінь сільського господарства чи районних та обласних державних адміністра­цій, оскільки ці штатні юристи, по-перше, мають обслугову­вати саме апарат міністерства (управління) і, по-друге, вони є державними службовцями, котрим заборонено сумісництво (за чітко визначеними винятками з цього правила).

Відповідно до чинного законодавства в системі державно­го керівництва сільським господарством мають місце різні організаційні форми юридичної служби. Так, у Мінагропромі України функціонує юридичне управління, підпорядковане першому заступникові міністра. Статус, права та обов'язки цього управління визначаються наказом міністра. Воно має два підрозділи: секцію правової роботи і третейський суд. Де­що інша форма існує на обласних і районних рівнях. Така різ­номанітність на середину 1995 р. обумовлювалася трьома причинами: статутом обласного і районного органів та підпо­рядкованістю їх виключно відповідній державній адміністра­ції; ставленням керівництва обласних і районних управлінь та державних адміністрацій до юридичної служби та юристів; кадровим забезпеченням юридичної служби органів держав­ного керівництва сільським господарством.

Станом на середину 1995 р. в Україні на обласних рівнях працювали юридичні відділи, підвідділи, юридичні групи та юрисконсульти. У ряді обласних управлінь юридична служба (юристи) безпідставно включена до складу інших служб, зокрема до ревізійної служби, відділів кадрів тощо.

3. Безпосереднє юридичне обслуговування сільськогоспо­дарського підприємництва здійснюється, головним чином, силами штатних і міжгосподарських юристів, а також колегія­ми адвокатів, юридичними фірмами, кооперативами і окре­мими громадянами.

Юрисконсульт КСГП та інших суб'єктів сільськогоспо­дарських підприємств є посадовою особою і за своїм право­вим статусом вважається спеціалістом сільського господар­ства. Це означає, що на нього поширюються всі загальні пра­вомочності такого спеціаліста.

Виділення штатної юридичної служби в ДСГП здійсню­ється на підставі урядового акта "Загального положення про юридичну службу міністерства, іншого центрального органу

державної виконавчої влади, державного підприємства, уста­нови, організації", затвердженого постановою Кабінету Мі­ністрів України від 27 серпня 1995 р.

Формуванню юридичної служби в сільськогосподарських підприємствах певною мірою присвячено рекомендаційні ак­ти представницьких органів, адресовані недержавним суб'єк­там аграрного підприємництва. Серед них можна назвати зга­дане вище "Примірне положення про основні функції керів­них працівників і спеціалістів колгоспу", схвалене ще Радою колгоспів УРСР 20 грудня 1971 р. У цьому рекомендаційно­му, фактично єдиному, українському акті викладено завдання саме сільського юриста, його обов'язки, права та коло пи­тань, за правильне вирішення яких відповідальність поклада­ється на нього. Цим рекомендаційним актом штатного юрис­консульта колгоспу, а відтепер КСГП, СпС, ВСГК віднесено до кола посадових осіб цих недержавних сільськогосподар­ських підприємств.

Згідно з названим вище актом на юрисконсульта поклада­ються такі обов'язки: неухильно слідкувати за дотриманням законності та положень Статуту в усіх сферах організації І господарсько-фінансової діяльності колгоспу, захищати за­конні права та інтереси колгоспу в суді та адміністративних органах, зміцнювати господарсько-договірну і фінансову дис­ципліну, сприяти посиленню контролю за дотриманням по­ложень про працю, збереженням колективно-кооперативного майна, і своєчасністю відшкодування заподіяних господар­ству матеріальних збитків, а також брати участь у розробці і здійсненні в господарстві заходів щодо зміцнення законності, трудової і виробничої дисципліни, збереження громадської та державної власності.

На юрисконсульта покладається обов'язок давати правлін­ню, громадським організаціям та окремим працівникам гос­подарства консультації, висновки з усіх правових питань, які виникають у процесі господарської діяльності, брати участь у складанні проектів рішень загальних зборів (зборів уповнова­жених) членів колгоспу і правління та інших управлінських актів, які ним приймаються і візувати їх відповідність чинно­му законодавству, постановам та інструкціям, візувати дого­вори, які укладає господарство, а в разі потреби брати участь у їх підготовці (розробці) та ін.