3. Право дійсного членства є єдиним у будь-яких формах прояву кооперативного типу сільгосппідприємства, починаючи з колективного сільськогосподарського підприємства, сільгоспкооперативів і закінчуючи спілками селян, агрофірмами та іншими підприємствами, заснованими на членстві, особистій трудовій участі, голосуванні "одним голосом" незалежно від частки в майні підприємства.
На підставі існуючих норм право повного членства реалізується через волевиявлення конкретного громадянина, який може здійснити надані йому цими актами правомочності. Ці правомочності громадянина закріплено в ст. 5 Закону "Про колективне сільськогосподарське підприємство", в пункті Статуту колективного сільськогосподарського підприємства (сільгоспкооперативу), що відповідає змістові п. З Примірного зразка Статуту колективного сільськогосподарського підприємства (виробничого сільськогосподарського кооперативу) 1992 p., де зазначено, що членом підприємства можуть бути громадяни, які досягли 16-річного віку, виявили бажання та здатні брати участь у здійсненні цілей і завдань підприємства (кооперативу).
Прийняття Закону "Про сільськогосподарську кооперацію" ставить ряд питань про можливість залучення в існуючі І КСГП, ВСГК, СпС інституту асоційованого членства. Правники-аграрії по різному підходять до формування підставності подібної практики на тлі існуючих ВСГК, СпС тощо.
4. Соціально-економічна природа КСГП, ВСГК тощо, як однієї з форм прояву кооперування громадян через створення юридичної особи приватного права з певними виробничими, підприємницькими та соціальними цілями, завданнями і функціями, зумовлює характер взаємовідносин між сільгоспкооперативом, спілкою селян і кожним його членом. Саме на основі членства утворюються відносини управлінські, трудові, майнові, оскільки саме членство і трудова участь є визначальними у виникненні права на пай у майні КСГП, ВСГК, додаткове пенсійне забезпечення (поряд із державною пенсією), надання соціального захисту престарілим і хворим членам КСГП, ВСГК, а також культурно-побутових послуг і послуг членам приватного підсобного господарства.
Право членства в КСГП, ВСГК як узагальнений правовий зв'язок між сільгоспкооперативом та його членами є основним інститутом аграрного права, на якому базується існування на кооперативно-колективних засадах аграрного підприємництва. Без вступу громадян у членські відносини не є можливим виникнення аграрного підприємця кооперативного типу. Це право як індивідуальний правовий зв'язок колективу і окремого громадянина виступає в ролі визначального юридичного факту, який породжує та зумовлює взаємні права його членів, а також визначені права асоційованих членів. Право членства і асоційованого членства є правовою підставою поширення на членів аграрних підприємств—підприємців кооперативного типу чинності аграрного законодавства, в тому числі правових норм, які юридичне забезпечують правопорядок і законність у цих підприємствах. Право членства і асоційованого членства зумовлює особливості правового становища і правомочності цих членів КСГП і ВСГК порівняно з правовим становищем найманих працівників.
Принцип добровільного вступу до членів КСГП і ВСГК закріплено в Законі "Про колективне сільськогосподарське підприємство" (ст. 5) та "Про сільськогосподарську кооперацію" (ст. 3); цей принцип випливає зі змісту статей 4, 5, 12 Закону "Про власність". Як визначено законом, норми-принципи — добровільність вступу та безперешкодність виходу є загальнообов'язковими.
5. Право членства в КСГП, ВСГК характеризується такими основними рисами: по-перше, є загальним правом, охоплює всіх без винятку громадян України; по-друге, є рівним правом для всіх громадян незалежно від статі, раси, національності, освіти й кваліфікації; по-третє, є особистим правом. Кожний громадянин на власний розсуд вирішує питання про вступ до КСГП, ВСГК, СпС або про вихід з нього.
6. Порядок і умови вступу в члени колективного сільськогосподарського підприємства визначені в Примірному зразку Статуту колективного сільськогосподарського підприємства (сільськогосподарського виробничого кооперативу) і Статутом кожного окремого сільськогосподарського підприємства.
Особа незалежно від її статі, раси, національності, виявивши бажання стати членом підприємства, цим самим реалізує своє конституційне право на об'єднання, працю, задоволення матеріальних і духовних потреб (ст. 36).
Щодо виникнення у громадян членських відносин в аграрному підприємстві кооперативного типу національне законодавство встановило єдине обмеження — вік, до досягнення якого заборонено приймати до членів колективного сільськогосподарського підприємства (сільгоспкооперативу, спілки селян тощо). Згідно з Законом "Про сільськогосподарську кооперацію" (ст. 8) та "Про колективне сільськогосподарське підприємство (ст. 5), членами кооперативного утворення можуть бути громадяни, які досягли 16-річного віку. Зі змісту наведеної статті Закону також випливає, що громадянин своє право на членство і працю може реалізувати лише в одному колективному підприємстві (сільгоспвиробничому
кооперативі, спілці селян тощо). Особи, які постійно працюють у будь-якому підприємстві (незалежно від форми власності та форми господарювання останнього) або вже є членами одного колективного сільськогосподарського підприємства, не можуть одночасно вступати до іншого такого ж кооперативного утворення (юридичної особи) тотожного напряму діяльності.
Протягом багатьох років існування колгоспів основною умовою вступу до членів колгоспу було бажання громадянина стати його членом і брати особистою працею участь у веденні громадського господарства. З прийняттям в Україні законів "Про колективне сільськогосподарське підприємство" та "Про сільськогосподарську кооперацію" ці принципи було визначено чіткіше.
Нині, за умов переходу до ринкової економіки, діяльності існуючих КСГП на засадах самоврядування і підприємництва (п. 1 ст. 1 Закону "Про колективне сільськогосподарське підприємство") виникла необхідність здійснювати кооперативним підприємством оцінку особистого внеску кожного працездатного члена у прибутковість колективного сільськогосподарського підприємства (сільгоспкооперативу, спілки селян тощо). З огляду на це, з розширенням ринку праці в аграрних підприємствах кооперативного типу виникає потре-1 ба уважнішого підходу до питання, кого ж саме, якої сумлінності та рівня кваліфікації приймають до членів колективу. А тому вирішення питання про вступ і прийняття до членів КСГП, ВСГК, СпС тощо становить поєднання двох волевиявлень — волі особи, яка бажає стати членом, і волі вищого органу самоврядування кооперативного типу аграрного .підприємства.
З прийняттям Закону "Про сільськогосподарську кооперацію" з'являється поєднання ще третього волевиявлення сторони — внесення членом вступного внеску, паю та додаткового паю, а асоційованим членом — внесення тільки пайового внеску у створення та розвиток кооперативу КСГП, ВСГК, АСГП тощо.
7. Порядок прийняття громадян до членів аграрного підприємства кооперативного типу передбачає подання ними письмової заяви до правління цього підприємства (сільгоспкооперативу, спілки селян тощо), яка має бути розглянута у присутності заявника на засіданні правління (з додержанням кворуму). На правління покладається обов'язок розглянути заяву і винести рішення: рекомендувати чи не рекомендувати особу, яка подала заяву загальним зборам (чи зборам уповноважених), прийняти чи ні її до членів аграрного підприємства кооперативного типу.
Законами України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" та "Про сільськогосподарську кооперацію" це питання вирішується дещо інакше. У ст. 23 першого Закону зазначено, що повноваження загальних зборів (зборів уповноважених) і правління колективного сільськогосподарського підприємства визначаються Статутом підприємства. У п. 2 цієї статті подано обов'язковий перелік питань, що належать до компетенції загальних зборів (зборів уповноважених). У цьому переліку відсутні питання про прийняття і вихід/виключення з членів сільгосппідприємства кооперативного типу. У ст. 9 Закону "Про сільськогосподарську кооперацію" рішення про прийом в члени ВСГК приймає правління або голова кооперативу і це рішення піддягає схваленню загальними зборами. Порядок прийняття такого рішення і його схвалення визначається статутом кооперативу. Саме тому ці питання мають бути врегульовані нормами Статуту колективного сільськогосподарського підприємства (ВСГК, спілки селян тощо).
Згідно з Примірним зразком Статуту колективного сільськогосподарського підприємства, питання про прийняття, вихід/виключення члена з КСГП, ВСГК, СпС віднесено до відання вищого органу самоврядування. Цей зразок є виключно рекомендаційним актом, що його затверджено представницьким органом усіх КСГП Всеукраїнською радою колективних сільськогосподарських підприємств і тому є підстава вважати, що питання про прийняття, вихід/виключення члена має бути віднесено до компетенції саме вищого органу самоврядування — загальних зборів (зборів уповноважених), в не правління — виконавчого органу.
8. При вирішенні питання про прийняття до членів аграрного підприємства кооперативного типу передбачається можливість щодо конкретної особи, яка вступає в члени підприємства встановити випробувальний строк до одного місяця (якце встановлено чинним законодавством про працю) для виявлення здібностей особи, яка подала заяву про вступ, виконувати роботу особистою працею в КСГП, ВСГК, СпС та