Так, члени і перш за все дійсні члени-громадяни підприємства зобов'язані: сумлінно додержувати вимог статуту й інших локальних актів, а також рішень органів управління та розпоряджень голови правління, керівників виробничих підрозділів і спеціалістів; сумлінно працювати в КСГП, ВСГК, додержувати трудової та технологічної дисципліни і Правил внутрішнього розпорядку; додержувати умов укладених договорів з органами управління (правлінням); брати участь своїми паями у формуванні фондів свого підприємства (кооперативу, спілки), необхідних для досягнення статутних завдань та функцій цих підприємств кооперативного типу; відшкодовувати збитки, завдані підприємству з їхньої вини через притягнення їх до матеріальної відповідальності; раціонально використовувати природні ресурси, насамперед землю, водойми, ліси, берегти природу і охороняти її багатства.
На відміну від дійсних асоційовані члени за Законом "Про сільськогосподарську кооперацію" зобов'язані: робити пайові внески у створення та розвиток кооперативу, вносити додаткові пайові кошти дотримувати статуту. Інші обов'язки асоційованих членів деталізуються у статутах ВСГК.
§ 3. Підстави й порядок припинення права членства в сільськогосподарських підприємствах
1. У соціально-економічному плані припинення права членства в сільськогосподарському підприємстві зумовлено "виключне суб'єктивними причинами особистого характеру. Винятком із цього загального правила є припинення права членства внаслідок припинення діяльності свого КСГП, ВСГК або в разі виключення особи з числа членів свого КСГП, ВСГК.
Припинення права членства в сільськогосподарському Підприємстві пов'язано з певними юридичними діями як Юридичними фактами. Такими фактами є подання заяви про вихід із КСГП, ВСГК, СпС і прийняття загальними зборами (зборами уповноважених) цього підприємства рішення з цього приводу, а також про виключення з членів КСГП, ВСГК, СпС на підставі його статуту. Якщо задоволення заяви про вихід свідчить про добровільне припинення членства, то прийняття рішення про виключення є примусовим позбавленням особи прав члена КСГП, ВСГК, СпС. Вихід особи з членів КСГП, ВСГК, СпС здійснюється з ініціативи і на підставі волевиявлення члена цього підприємства. Виключення з членів КСГП, ВСГК, СпС може статися лише з ініціативи громадськості та органів управління цього підприємства.
2. Заява члена про вихід має бути розглянута правлінням і загальними зборами (чи зборами уповноважених), не пізніше у тримісячний строк від дня подання заяви як це передбачено статутом. Аграрне (як і колишнє колгоспне) законодавство не містить у собі переліку підстав для виходу з членів підприємців.
Для оформлення виходу необхідно, щоб член КСГП, ВСГК звернувся до органу управління (уповноваженого статутом приймати рішення про вихід чи виключення) з письмовою заявою про вихід із членів цього КСГП, ВСГК. Ця заява має бути розглянута правлінням і винесена протягом найближчого засідання на розгляд уповноваженого статутом органу управління. Ні правління, ні уповноважений вищий орган управління не мають права перешкоджати особі вийти з членів підприємства.
Припинення членства внаслідок виключення особи з числа членів КСГП, ВСГК іншого кооперативу провадиться на підставі рішення вищого органу управління загальними зборами (чи зборами уповноважених) на основі Статуту цього КСГП, ВСГК іншого кооперативу. Виключення застосовується до несумлінних членів, які, зокрема, припинили трудову участь у кооперативі, як надзвичайний захід дисциплінарного впливу.
Не допускається виключення з членів КСГП, ВСГК іншого сільськогосподарського підприємства без достатніх для цього підстав, за незначні провини або за вчинки, які не є порушенням трудової дисципліни чи статуту КСГП, ВСГК, СпС, не були систематичними і за них попередньо не накладалися дисциплінарні стягнення. Рішення про виключення може бути оскаржено до суду.
3. Юридичний факт припинення права членства в колективному чи в іншому сільськогосподарському підприємстві тягне за собою певні правові наслідки. Так, припинення членства у КСГП, ВСГК тягне за собою позбавлення цієї особи статусу члена цього підприємства. Особа, яка вийшла за власним бажанням з членів колективного підприємства, сільськогосподарського кооперативу, має право на одержання своєї частки у спільному майні КСГП, ВСГК, СпС (паю) натурою, грошима чи цінними паперами, як це прямо встановлено ст. 9 Закону "Про колективне сільськогосподарське підприємство" та статтями 12 і 25 Закону "Про сільськогосподарську кооперацію". Цій особі без затримки має бути видано її трудову книжку, а також проведено з нею розрахунок.
У разі виключення з членів КСГП, ВСГК іншого кооперативу особі слід повернути трудову книжку. Щодо належного їй паю вважається обгрунтованою практика, коли пай все ж їй видається, а також проводиться з нею розрахунок за виконану роботу.
РозділVI
ПРАВО ЗАСНОВНИЦТВА 1 УЧАСТІ
В АГРАРНИХ КОРПОРАТИВНИХ
ПРАВОВІДНОСИНАХ
§ 1. Поняття права засновництва і права участі в аграрних корпоративних правовідносинах
1. В аграрних підприємствах корпоративного типу, якими такі господарські товариства як акціонерні товариства (відкритого чи закритого типу) та товариства з обмеженою відповідальністю, визначальна роль належить їх засновникам, власникам та акціонерам. За загальним правилом ними визнаються фізичні особи та/або юридичні особи приватного права, та/або держава (в особі Фонду державного майна України), які утворили такі суб'єкти аграрного підприємництва (аграрні підприємці). При створенні останніх громадяни та юридичні особи приватного права спочатку стають засновниками, а після державної реєстрації таких відкритих акціонерах товариств (ВАТ) або закритих акціонерних товариств (ЗАТ) ці громадяни та юридичні особи приватного права стають акціонерами і набувають корпоративні права. Після державної реєстрації аграрних товариств з обмеженою відповідальністю (ТОВ) ці громадяни та юридичні особи приватного права стають учасниками і також набувають корпоративні права. Щодо Фонду державного майна України (ФДМУ), то процесі приватизації радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств (ДСП) Фонд державного майна свого роду засновником ВАТ, а після державної реєстрації останнього стає акціонером і набуває корпоративні права в цих аграрних ВАТ. Дії засновників, акціонерів та учасників аграрних ВАТ, ЗАТ та ТОВ будуються на праві засновництва, участі та корпоративних правах. Ці права є також одними з визначальних інститутів аграрного права України.
Право засновництва громадян та інших засновників аграрних (сільськогосподарських), по суті, приватних підприємців корпоративного типу як міжгалузевий загальний інститут цивільного права являє собою сукупність правових норм законів і підзаконних актів, якими встановлюються певні правила щодо формування особами (зокрема, громадянами) статутного фонду (статутного капіталу) аграрного ВАТ, ЗАТ, ТОВ, щодо укладення між засновниками установчої угоди, своєчасного внесення першого внеску до статутного капіталу (статутного фонду), державної реєстрації ВАТ, ЗАТ, ТОВ, як підприємця корпоративного типу.
Право участі громадян та інших учасників і акціонерів в аграрних (сільськогосподарських) ВАТ, ЗАТ і ТОВ як підприємцях корпоративного типу:
І) являє собою сукупність правових норм законів й установчих документів щодо цих господарських товариств, якими встановлюються певні правила реалізації цими акціонерами ВАТ і ЗАТ та учасниками ТОВ набутих ними корпоративних прав;
2) охоплює юридичне оформлення участі (зокрема, внесення остаточного внеску і формування статутного фонду (капіталу) товариства), також;
3) охоплює його трансформування у корпоративне право, зокрема внаслідок одержання акціонерами акцій ВАТ і ЗАТ, а учасниками ТОВ сертифікатів такого товариства, а також набуття статутних прав та обов'язків учасника цього підприємця корпоративного типу. Право участі охоплює також сукупність правових норм законів, підзаконних актів та установчих документів, якими встановлені правила щодо припинення відносин участі, виходу з аграрного підприємства корпоративного типу, юридичне оформлення цього факту, а також правила, якими встановлені права та обов'язки громадян-учасників у разі ліквідації чи реорганізації аграрного підприємства (товариства) корпоративного типу. Право участі акціонерів аграрних ВАТ та ЗАТ та учасників аграрних ТОВ охоплює також сукупність правових норм законів, підзаконних актів та установчих документів, якими встановлюються права акціонерів та учасників на повернення у натуральній формі вкладів (зокрема, земель та інших" угідь), переданих у ВАТ, ЗАТ, ТОВ у користування цими товариствами.
Право участі тісно пов'язане з корпоративним правом учасника, акціонера ВАТ і ЗАТ і учасника ТОВ. Корпоративне право у самих загальних рисах являє собою право власності учасника на частку (пай) у статутному фонді юридичної особи корпоративного типу, створеної відповідно до законодавства про господарські товариства, включаючи право на управління й одержання відповідної частки прибутку (дивідендів) пропорційно участі кожного з акціонерів ВАТ і ЗАТ і учасників ТОВ від прибуткової діяльності такої юридичної особи корпоративного типу.
2. Право засновництва, участі і корпоративні права засновників, учасників та акціонерів в аграрних підприємствах корпоративного типу грунтується на положеннях загальних законодавчих актів, зокрема законів "Про власність", "Про господарські товариства", "Про приватизацію майна державних підприємств". Це право засновано також і на спеціальних аграрних законодавчих та підзаконних актах, таких як Земельний кодекс України, Декрет Кабінету Міністрів "Про приватизацію земельних ділянок", Закон "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі", та інших урядових й відомчих актів.