Якщо після використання працівниками радгоспу чи іншого державного сільськогосподарського підприємства, що приватизується, права на придбання державного майна за приватизаційні майнові сертифікати залишається не викупленою частка майна, орган приватизації за згодою загальних зборів (зборів уповноважених) передає їм залишки майна для придбання за власні кошти на виплату до 5 років (без нарахування відсотків, але з урахуванням зміни цін на момент викупу майна). У разі відсутності такої згоди орган приватизації приймає рішення про перетворення цього підприємства у відкрите акціонерне товариство в зазначеному вище порядку. При цьому право на придбання майна на пільгових умовах за приватизаційні майнові сертифікати, крім членів трудового колективу та прирівняних до них осіб, мають члени сімей трудового колективу даного підприємства, які проживають разом із ними, та особи, зайняті в соціальній сфері на селі. Не реалізоване за майнові сертифікати майно приватизується на загальних підставах відповідно до законодавства України.
Приватизація майна радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, створених на базі колгоспів без викупу державою їх майна, які за період своєї діяльності не одержували бюджетних коштів для придбання основних фондів та будівництва, здійснюється через перетворення їх за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених) у колективні сільськогосподарські підприємства або у відкриті акціонерні товариства з наступною безоплатною передачею майна працівникам підприємств-засновників.
Приватизація майна радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, що були створені на базі міжгосподарських підприємств, заснованих колгоспами і радгоспами, які за період своєї діяльності не одержували бюджетних коштів для придбання основних фондів та будівництва, здійснюється перетворенням у відкриті акціонерні товариства з наступною безоплатною передачею акцій цих товариств засновникам міжгосподарського підприємства.
У разі використання коштів на зазначені цілі, в тому числі у випадках, передбачених п. 7, створена за їх рахунок частка майна приватизується на умовах і в порядку, передбачених загальними правилами приватизації радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, що викладені вище.
4. Реалізація законодавства про приватизацію державного майна вимагає відповідного організаційно-правового врегулювання. З цією метою Фонд державного майна України прийняв 8 грудня 1997 р. в новій редакції Положення про порядок приватизації майна радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також заснованих на їх базі орендних підприємств. Як зазначено в цьому Положенні, об'єктом приватизації є майно радгоспів як цілісних майнових комплексів. Об'єктом приватизації орендних підприємств, створених на базі радгоспів, є майно цілісних майнових комплексів цих радгоспів. Приватизація майна радгоспів здійснюється шляхом перетворення їх у колективні сільськогосподарські підприємства, або у відкриті акціонерні товариства за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених). При цьому таке колективне сільськогосподарське підприємство або відкрите акціонерне товариство є правонаступником майнових прав та зобов'язань радгоспу, що приватизується.
Орган приватизації приступає до здійснення приватизації на підставі відповідної заяви радгоспу. Цей орган протягом ЗО днів з дня прийняття рішення про приватизацію радгоспу, створює комісію з приватизації підприємства. До складу комісії з приватизації входять за принципом однакового представництва, представники трудового колективу радгоспу, що приватизується (в тому числі і від представницького органу трудового колективу — профспілкового комітету або іншого уповноваженого ним органу), покупці, які подали заяву на приватизацію; представники місцевих рад, фінансових органів, державного органу приватизації, антимонопольного комітету України або його територіального відділення та відповідного органу, уповноваженого управляти державним майном. За рішенням комісії до її роботи можуть залучатися представники землевпорядного та інших державних органів, експерти, консультанти та інші спеціалісти, яким на засіданнях комісії з приватизації надається право дорадчого голосу. Головою комісії призначається представник органу приватизації або уповноважена ним особа.
Повідомлення про прийняте комісією рішення щодо приватизації цього радгоспу розглядається загальними зборами (зборами уповноважених). Вони приймають рішення про вибір способу приватизації, в разі, якщо колектив згідно з чинним законодавством України має право такого вибору. Рішення загальних зборів (зборів уповноважених) посилається до відповідного органу приватизації.
Приватизація майна радгоспу проводиться з урахуванням волевиявлення трудового колективу радгоспу відповідно до рішення його загальних зборів або зборів уповноважених. Орган приватизації на підставі рішення загальних зборів (зборів уповноважених) приймає рішення про організаційно-правову форму реорганізації — колективне сільськогосподарське підприємство або відкрите акціонерне товариство. У разі перетворення радгоспу у колективне сільськогосподарське підприємство відповідно до рішення загальних зборів (зборів уповноважених), орган приватизації укладає з колективним сільськогосподарським підприємством, створеним працівниками радгоспу та прирівняними до них особами, договір про безоплатну передачу майна або договір купівлі-продажу.
5. Договір безоплатної передачі майна укладається відповідно до статей 6, 8 Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі", які визначають частку державного майна, що підлягає приватизації в тому числі з урахуванням особливостей, визначених ст. 10 цього Закону, якщо, наприклад, частка державного майна перевищує вартість майна радгоспу, що підлягає приватизації,
згідно з актом оцінки вартості цілісного майнового комплексу, то укладається договір безоплатної передачі майна.
У договорі про безоплатну передачу державного майна зазначається частка державного майна, що передається безоплатно для подальшого розподілу серед працівників радгоспу та прирівняних до них осіб, відповідно до рішення загальних зборів (зборів уповноважених).
По іншому визначається обсяг майна, що приватизується за договором купівлі-продажу державного майна. У цьому договорі визначається:
— частка державного майна, що передається безоплатно для подальшого розподілу серед працівників радгоспу та прирівняних до них осіб, відповідно до рішення загальних зборів (зборів уповноважених);
— частка державного майна, що передається на виплату строком на 5 років за власні кошти, в тому числі компенсаційні сертифікати, у разі, якщо зазначена частка залишилася після безоплатного передання державного майна та придбання частки державного майна за приватизаційно-майнові сертифікати.
Прийнявши рішення про перетворення радгоспу у відкрите акціонерне товариство (ВАТ) орган приватизації:
— у 10-денний термін з дня затвердження плану приватизації радгоспу затверджує Статут відкритого акціонерного товариства — після державної реєстрації відкритого акціонерного товариства, а також реєстрації випуску акцій та інформації про їх випуск, здійснює розміщення акцій.
У приватизованому радгоспі розміщення акцій здійснюється таким чином: по-перше, укладається договір про безоплатну передачу акцій працівникам радгоспу та прирівняним до них особам;
— по-друге, здійснюється пільговий продаж акцій працівникам радгоспу та прирівняним до них особам за приватизаційні майнові сертифікати, у разі, якщо залишилися акції після проведення безоплатної передачі. Право на придбання акцій на пільгових умовах належить також членам сімей працівників радгоспу, які проживають разом з ними, особам, які зайняті у соціальній сфері на селі, а також спеціалістам ветеринарної медицини. Список зазначених осіб засвідчується відповідним органом місцевого самоврядування.
Якзазначається в п. 7 Положення, розмір частки державного майна (акцій), що передається безоплатно, визначається як добуток вартості майна, що припадає на одного члена колективного сільськогосподарського підприємства по області (Автономній Республіці Крим), і наявної кількості працівників радгоспу, що приватизується, та прирівняних до них осіб на дату оцінки майна. Платежі за майно (акції), яке приватизується, здійснюються за приватизаційні майнові сертифікати, а у разі складання договору купівлі-продажу майна (акцій) на виплату строком до 5 років, також власними коштами, в тому числі компенсаційними сертифікатами. Компенсаційні сертифікати використовуються як засіб платежу протягом терміну їх обігу, відповідно до законодавства України.
Цим Положенням врегульовано й інші питання, які потребують вирішення в процесі приватизації майна радгоспів.