2. До повноважень найвищого органу управління належить прийняття таких внутрішніх (локальних) правових актів: Статуту колективного сільськогосподарського підприємства, Правил внутрішнього розпорядку підприємства, Положення про оплату праці, Положення про пайовий фонд, Положення про внутрішньогосподарський розрахунок, Положення про персональні пенсії та доплати до державної пенсії, договір про підрядно-орендні відносини, посадові інструкції та ін.
Розвиток виробничо-господарської самостійності та економічної незалежності підприємств привів до поширення практики перетворення колгоспів у спілки селян, сільськогосподарські кооперативи, агрофірми та інші аграрно-виробничі утворення, викликав розукрупнення і припинення діяльності колгоспів. Вирішення цих питань — безпосередня компетенція найвищого органу управління.
Найвищий орган управління вирішує такі організаційно-правові питання, як: обирає голову правління і ревізійну комісію, розглядає і затверджує плани економічного і соціального розвитку підприємства. На звітних зборах розглядає і затверджує річний звіт, встановлює порядок розподілу доходів, види, розміри та напрями використання фондів і резервів підприємства, а також положення про пайовий фонд і розподіл дивідендів між власниками паїв. До його компетенції віднесено комплектування штатів працівників апарату, визначення заходів щодо соціального розвитку села, затвердження угод із соціальних питань та охорони здоров'я членів колективного сільськогосподарського підприємства з участю профспілкових комітетів та правління підприємства.
Важливою правочинністю найвищого органу управління є комплектування особового складу колективного господарства: прийняття в члени та розгляд заяви про вихід з членів КСГП, вирішення питання про виключення з даного колективу.
Найвищий орган управління розглядає пропозиції правління щодо прийняття рішення про затвердження заступників голови колективного сільськогосподарського підприємства, призначення головних спеціалістів і головного бухгалтера підприємства та звільнення їх від займаних посад.
У даному разі привертає увагу своєрідна природа такого рішення: з одного боку, воно є організаційно-правовим засобом заміщення посади, а з іншого — між працівником і підприємством на підставі зазначеного акта управління виникають або припиняються трудові правовідносини.
3. В сучасних умовах особливого значення набули повноваження загальних зборів, спрямовані на забезпечення раціонального використання земельних угідь підприємства, додержання вимог природоохоронного законодавства. Такими ж важливими є повноваження найвищого органу управління щодо створення підсобних промислових виробництв і промислів, участі КСГП в агропромислових об'єднаннях.
Закон України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" надає КСГП право на добровільних засадах об'єднуватися в спілки (об'єднання), бути засновниками акціонерних товариств, які діють на основі своїх статутів (ст. 1). Цепитання вирішується загальними зборами членів підприємства. Таке ж право надано загальним зборам членів сільськогосподарського кооперативу. Відповідно до ст. 14 Закону "Про сільськогосподарську кооперацію" загальні збори вирішують питання про входження кооперативу до об'єднання кооперативів, створення підприємств різних типів.
4. Підприємство в своєму статуті передбачає правила про вирішення майнових, трудових, земельних та інших суперечок, що можуть виникнути в процесі внутрішньо-господарської діяльності. Зокрема, йдеться про вирішення спорів щодо підрядних і орендних колективів, а також членів підприємства стосовно трудових правовідносин із правлінням. Такими є суперечки щодо розміру орендної плати, цін, згідно з якими повинні вестись розрахунки за сільськогосподарську продукцію, вироблену підрядно-орендним підрозділом підприємства, про розміри оплати праці членів КСГП тощо.
5. Найвищий орган управління повноважний вирішувати й інші питання діяльності підприємства. Зокрема, приймати рішення про встановлення порядку та умови заохочення працівників за досягнення високих показників у виробництві; розробляти і впроваджувати раціоналізаторські пропозиції; встановлювати персональні пенсії окремим членам колективного сільськогосподарського підприємства за їхні заслуги та багаторічну сумлінну роботу в громадському виробництві; приймати постанову про доплати до пенсії за рахунок КСГП; розробляти заходи зміцнення дисципліни праці; надавати допомогу в будівництві житлового будинку; направляти на навчання за рахунок підприємства; розглядати заяви і скарги членів колективного сільськогосподарського підприємства; сприяти розвиткові виробничо-господарської діяльності орендарів, селян-фермерів та інші.
6. Умовою суворого додержання вимог колективної демократії є чітке розмежування повноважень між загальними зборами членів КСГП і зборами уповноважених.
§ 4. Повноваження правління колективного сільськогосподарського підприємства
1. У своїй повсякденній роботі правління, як виконавчо-розпорядчий орган управління колективного сільськогосподарського підприємства, постійно спирається на громадський актив, раціонально використовує знання і досвід спеціалістів
сільського господарства, розвиває і підтримує творчу ініціативу членів КСГП з удосконалення організації громадського виробництва і підвищення продуктивності праці, виявляє постійну турботу про поліпшення умов праці і побуту трудівників; уважно ставиться до пропозицій та прохань своїх членів.
2. Правління організовує виконання планів виробництва і договорів на продаж сільськогосподарської продукції, забезпечує ефективне використання землі, трудових, матеріальних і фінансових ресурсів, дотримання прав та інтересів членів КСГП, працівників, які уклали з ними трудовий договір, вирішує питання про встановлення цін на вироблену продукцію. Закріплені в статуті повноваження визначають основи управлінської діяльності правління.
З метою успішного виконання цих повноважень правління зобов'язане забезпечити повну господарську самостійність і додержання правових актів, які мають регулювати діяльність підприємства.
Правління колективного сільськогосподарського підприємства:
залучає актив трудового колективу для участі в розробленні проектів планів економічного і соціального розвитку підприємства, положення про оплату праці та інших локальних правових актів і вносить їх на розгляд і затвердження найвищого органу управління;
готує і скликає загальні збори членів КСГП, збори уповноважених, проводить засідання, звітує про свою діяльність протягом кожного господарського року, а також наприкінці його;
організовує впровадження комплексної механізації виробничих процесів, внутрішньогосподарського розрахунку, досягнень науки і передового досвіду в громадське господарство свого підприємства, забезпечує високопродуктивну і технічно грамотну експлуатацію і зберігання тракторів, комбайнів, сільськогосподарських машин, автомобілів, робочої худоби;
організовує працю членів КСГП і спеціалістів, належний облік виконаної роботи і вживає всіх передбачених законом заходів для зміцнення трудової дисципліни, в тому числі й Правомірне притягнення до дисциплінарної та матеріальної відповідальності;
організовує облік виробленої в КСГП продукції, її господарського використання і забезпечує належну охорону колективної власності, майнових та інших громадських інтересів підприємства;
відповідно до статутної правоздатності, плану економічного і соціального розвитку КСГП і чинного законодавства від шені підприємства укладає договори оптимального відображення в умовах договору економічних інтересів господарства і забезпечує їх належне виконання та обов'язкове застосування майнових санкцій в разі порушення договірних зобов'язань;
розглядає акти ревізій, проведених ревізійною комісією підприємства, і вживає необхідних заходів до усунення виявлених вад у діяльності виробничих підрозділів КСГП;
організовує юридичне обслуговування господарства;
вживає необхідних заходів для підвищення трудової кваліфікації спеціалістів, механізаторів та інших виробничників, охорони здоров'я, культурно-побутових умов життя, техніки безпеки праці та виробничої санітарії, своєчасного пенсійного забезпечення і соціального страхування та інших потреб членів КСГП.
3. Наведені повноваження правління зумовлено багатогранною діяльністю підприємства. Водночас у статуті визначено повноваження з конкретних питань, зокрема: правління розглядає заяви громадян про прийняття до колективного сільськогосподарського підприємства і виходу з нього й готує щодо цього документацію до подання найвищому органові управління. На правління покладається обов'язок визначати розмір дійсної шкоди, заподіяної громадському майну чи інтересам господарства неправомірними діями членів КСГП, а в разі виникнення спору воно пред'являє позов до суду; правлінням затверджуються або ж переглядаються норми виробітку і розцінки на сільськогосподарські та інші роботи.