Смекни!
smekni.com

Цивільне право України. Панченко (стр. 60 из 104)

Обов'язком споживача є своєчасна і повна оплата одер­жаної енергії та газу за цінами (тарифами), встановленими договором.

Порушення постачальною організацією або споживачем їхніх обов'язків за договором призводить до невигідних майнових наслідків.

Матеріальна відповідальність енергопостачальних органі­зацій перед споживачами за невідпуск енергії чи газуне настає, коли це було викликано:

• стихійними явищами (пожежами, повенями, бурею тощо);

• неправильними діями персоналу споживача або сто­ронніх осіб (помилкове увімкнення, або вимкнення, наки­дання предметів на проводи повітряних ліній тощо);

• припиненням або обмеженням подачі енергії з вини споживача.

Незалежно від причин недовідпуску енергії постачальна організаціяне зобов'язана поповнювати їі в наступних періодах. Це стосується й недоподачі газу.

Споживач відповідає за несвоєчасну оплату рахунків у формі пені.

Штрафи з постачальної організації за порушення умов щодо кількості і якості енергії та газу є виключною не­устойкою, бо збитки при цьому не відшкодовуються.

Крім того, повне або часткове припинення подачі енергії чи газу споживачеві, після попередження його постачаль­ною організацією,допускається у разі:

а) незадовільного стану енергоустановок споживача;

б) порушення встановленого режиму енергопостачання;

в) самовільного приєднання до мережі нових приймачів енергії чи газу;

г) недопущення службових осіб постачальної організації до енергоустановок і приладів обліку енергії чи газу.

Які особливості договору дарування?

За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати іншій стороні (об­даровуваному) безоплатно майно у власність.

Договір дарування, як і договори купівлі-продажу, міни, поставки, спрямований набезповоротне припинення пра­ва власності у дарувальника і виникнення права власності в обдаровуваної особи. Як і продавець, дарувальник пови­нен бути власником відчужуваного в такий спосіб майна.

Проте на відміну від названих договорів договір дару­вання є завждибезоплатним, тому дарувальник не вправі вимагати від обдаровуваного зустрічних дій майнового або немайнового змісту.

Право власності на дарунок виникає з моменту його прийняття, а тому договір дарування належить до категорії реальних.

Дарунком можуть бути рухомі речі, в тому числі гроші та цінні папери, а також нерухомі речі. Дарунком можуть бути також майнові права, якими уже володіє дарувальник, а також ті, які можуть виникнути у нього у зв'язку зі здійсненням права інтелектуальної власності, та інші пра­ва. При даруванні необхідно також дотримуватися спеціаль­них правил, встановлених для набуття права власності гро­мадянами на окремі види майна (наприклад, вогнепальна зброя, автомобіль).

Договір дарування укладається у формі, яка визнача­ється загальними правилами цивільного законодавства про форму правочинів. Так, договір дарування предметів особи­стого користування та побутового призначення може бути укладено усно, а договір дарування нерухомої речі укла­дається обов'язково письмово і посвідчується нотаріусом.

Договір дарування валютних цінностей на суму, яка перевищує п'ятдесятикратний розмір доходу, що не оподат­ковується, також укладається письмово і посвідчується нотаріусом. При даруванні рухомих речей, які мають особ­ливу цінність, договір укладається письмово. Письмово укладається і договір дарування майнового права та договір дарування з обов'язком передати дарунок у майбутньому. У разі недодержання письмової форми такий договір є нікчемним.

Сторонами в договорі дарування можуть бути фізичні особи, юридичні особи, держава, Автономна Республіка Крим і територіальні громади.

Батьки, опікуни не мають права дарувати майно дітей, підопічних. Від імені дарувальника договір дарування може бути укладений його представником, але доручення на укладення договору дарування, в якому не зазначено імені обдаровуваного, є недійсним.

Дарувальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну обдаровуваному річчю з недоліками, відомими дарувальни-ку, про які він не повідомив обдаровуваного.

Підприємницькі товариства можуть укладати договір дарування між собою, якщо право здійснювати дарування прямо встановлено установчими документами дарувальни­ка. Це правило не поширюється на право юридичної особи укласти договір пожертви.

Обдаровуваний має право у будь-який час односторон-ньо відмовитися від договору дарування і повернути річ дарувальникові, якщо вона не потребує догляду або особли­вих умов утримання чи зберігання. Якщо річ потребує до­гляду або особливих умов утримання чи зберігання, вона може бути повернута дарувальнику тільки за його згодою.

Договором дарування може бути встановлений обо­в'язок дарувальника передати обдаровуваному дарунок у майбутньому через певний час (у певний термін) або у разі настання відкладальної обставини. При настанні строку (терміну), який встановлено договором з обов'язком передати дарунок у майбутньому, обдаровуваний має право вимагати від дарувальника передання дарунка або відшко­дування його вартості.

Якщо до настання строку (терміну), встановленого дого­вором дарування з обов'язком передати дарунок у майбут­ньому, дарувальник або обдаровуваний помре, договір да­рування припиняється. Дарувальник має право відмовити­ся від передання дарунка у майбутньому, якщо після укла­дення договору його майновий стан істотно погіршився.

За договором дарування може бути встановлений і обов'язок обдаровуваного на користь третьої особи, тобто обов'язок вчинити певну дію майнового характе­ру (не на користь дарувальника), а на користь третьої особи (передати грошову суму чи інше майно у власність, виплачувати грошову ренту, надати право довічного користування дарунком чи його частиною, не пред'яв­ляти вимог до третьої особи про виселення тощо). У разі порушення обдаровуваним цього обов'язку на користь третьої особи дарувальник має право вимагати розірвання договору і повернення подарунка, а якщо таке повернення неможливе, — відшкодування його вартості.

Дарувальник має право скасувати договір дарування нерухомих речей чи іншого цінного майна, якщо:

• обдаровуваний умисно вчинив злочин проти життя, здоров'я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) та дітей;

• дарунок становить для дарувальника велику немай-нову цінність, а обдаровуваний створює загрозу її безпово­ротної втрати;

• через недбале ставлення обдаровуваного до речі, що становить історичну, наукову, культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена.

На вимоги про скасування договору дарування застосо­вується позовна давність в один рік. У разі скасування дого­вору дарування дарувальнику повертається дарунок у натурі.

Зразок договору дарування автомобіля

ДОГОВІР м. Дніпропетровськ 10 вересня 2004 р.

Ми, які нижче підписалися: Яковенко Віктор Семенович, що мешкає: м. Дніпропетровськ, вул. Степова, 15, кв. 10, та Яковен­ко Андрій Вікторович, що мешкає: м. Дніпропетровськ, вул. Тан­кістів, 20, кв. 7, керуючись положеннями Цивільного кодексу України, що регулюють дарування, уклали цей договір про таке:

1. Яковенко Віктор Семенович подарував, а Яковенко Андрій Вікторович прийняв у дар легкову автомашину моделі ВАЗ-2109, рік випуску 2000, № кузова 0935641, № двигуна 1155421, дер­жавний знак 13111 АВ.

2. Ця автомашина належить дарувальнику, Яковенку Віктору Семеновичу, на підставі технічного паспорта, виданого МРЕВ м. Дніпропетровська 13 жовтня 2000 р. за № 01243.

3. Ця автомашина оцінюється сторонами в 10 000 (десять ти­сяч) грн.

4. Дарувальник свідчить, що згадана автомашина до цього часу нікому не продана, не подарована, не заставлена, у спорі чи під забороною не перебуває.

5. Усі витрати за складання та оформлення цього договору платить Яковенко А.В.

6. Цей договір складено у двох примірниках, з яких перший примірник залишається на зберігання в нотаріальній конторі, а дру­гий примірник, що має силу оригіналу, видається обдарованому.

10 вересня 2004 р. цей договір посвідчено мною, Волотко О.В., державним нотаріусом Дніпропетровської державної нотаріаль­ної контори.

Договір підписано сторонами у моїй присутності. Особу сторін установлено, їх дієздатність, а також належність громадянину Яко­венку Віктору Семеновичу відчужуваної автомашини перевірено.

Затверджено у реєстрі за № ЗУ-5421

Печатка нотаріальної Державний нотаріус контори ______

(підпис)

Різновидом договору дарування, є пожертва. Пожерт­вою є дарування нерухомих та рухомих речей, зокрема грошей та цінних паперів, конкретним особам для до­сягнення ними певної, наперед обумовленої мети.

Договір про пожертву є укладеним з моменту прийняття пожертви. Пожертвувач має право контролювати викори­стання пожертви відповідно до обумовленої мети. Якщо по­жертва використовується не за призначенням, то пожерт-вувач або його правонаступники мають право вимагати ска­сування договору про пожертву.

Які особливості договору ренти?

За договором ренти одна сторона (одержувач ренти) передає іншій стороні (платникові ренти) у власність майно, а платник ренти зобов'язується в обмін на одер­жане майно періодично сплачувати одержувачеві ренту у формі певної грошової суми або в іншій формі. За цим договором сторони можуть встановити обов'язок сплачува­ти ренту безстрокове або протягом певного строку. Сто­ронами цього договору можуть бути фізичні або юридичні особи.