Договір може бути укладений на визначений строк або без зазначення строку його чинності, із зазначенням або без зазначення території його виконання, з умовою чи без умови щодо асортименту товарів, які є предметом комісії. Комітент може бути зобов'язаний утримуватися від укладення договору комісії з іншими особами.
Істотними умовами цього договору, за якими комісіонер зобов'язується продати або купити майно, є умови про це майно та його ціну. Майно, що надійшло до комісіонера від комітента або придбане комісіонером за рахунок комітента, є власністю останнього.
Комісіонер зобов'язаний вчиняти правочини на умовах, найбільш вигідних для комітента, і відповідно до його вказівок. Коли в договорі таких вказівок немає, комісіонер повинен вчиняти правочини відповідно до звичаїв ділового обігу або вимог, що звичайно ставляться. Якщо комісіонер вчинив правочин на більш вигідних умовах, ніж визначені комітентом, додатково одержана вигода належить комітентові.
Комісіонер має право відступити від вказівок комітента, якщо цього вимагають інтереси комітента і комісіонер не міг попередньо запитати комітента або не одержав у розумний строк відповіді на свій запит. У цьому разі комісіонер повинен повідомити комітента про допущені відступи від його вказівок як тільки це стане можливим. Комісіонерові, який є підприємцем, може бути надано право відступати від вказівок комітента без попереднього запиту про це, але з обов'язковим повідомленням комітента про допущені
відступи.
Після вчинення правочину за дорученням комітента комісіонер повинен надати комітентові звіт і передати все одержане за договором. Комітент, який має заперечення щодо звіту комісіонера, повинен повідомити його про це протягом ЗО днів від дня отримання звіту. Якщо такі заперечення не надійдуть, звіт вважається прийнятим.
Комітент зобов'язаний прийняти від комітента все належно виконане за договором і оглянути майно, придбане для нього комісіонером, та негайно повідомити комісіонера про виявлені у цьому майні недоліки.
Комісіонер відповідає перед комітентом за втрату, недостачу або пошкодження майна комітента. Він не відповідає перед комітентом за невиконання третьою особою договору, укладеного з нею за рахунок комітента, крім випадків, коли комісіонер був необачним при виборі цієї особи або сам поручився за виконання договору (делькредере).
Комісіонер має право для забезпечення своїх вимог за договором комісії притримати річ, яка має бути передана комітентові. У разі оголошення комітента банкрутом комісіонер вважається заставодержателем притриманої ним речі.
Договір комісії дуже подібний до договору доручення. Як у договорі комісії, так і в договорі доручення виконавець діє в інтересах і за рахунок довірителя. Відмінність між цими договорами полягає перш за все в тому, що договір доручення є договором про представництво, тобто повірений діє від імені довірителя на підставі довіреності, а
при укладенні договору комісії комісіонер, незважаючи на те, що діє в інтересах комітента, — від свого імені.
Тепер розглянемо, як здійснюється комісійна торгівля непродовольчими товарами. Комісійна торгівля непродовольчими товарами підпорядковується загальним нормам договору комісії, встановленим цивільним законодавством, але з урахуванням особливостей, визначених Правилами комісійної торгівлі непродовольчими товарами, затвердженими Міністерством зовнішньоекономічних зв'язків і торгівлі України від 13 березня 1995 р.
На комісію приймають непродовольчі товари, придатні для використання (як нові, так і ті, які були в користуванні, але не потребують ремонту чи реставрації і відповідають санітарним вимогам), а також антикварні й унікальні речі, твори мистецтва.
Не приймають для комісійної торгівлі військове спорядження, тканини та інші товари військового асортименту, білизну зі штампами установ, товари побутової хімії, лікувальні засоби і вироби медичного призначення, газові плитки і балони до них без документів служби газового господарства, товари з простроченим строком зберігання, піротехнічні вироби, іграшки для дітей віком до трьох років, іграшкову зброю з пластиковими кулями, примірники аудіовізуальних творів і фонограм, які були у користуванні, а також нові у разі відсутності супроводжувальних документів, зазначених у п. 5 Правил роздрібної торгівлі екземплярами аудіовізуальних творів і фонограм.
Ціни на комісійні товари установлює комітент за узгодженням з комісіонером на підставі ринкового попиту.
На кожну одиницю товару, який приймається на комісію, комісіонер виписує квитанцію у двох примірниках і товарний ярлик, підписані спеціалістом-оцінником і комітентом. Перший примірник квитанції видається комітенту» другий залишається у комісіонера і додається до товарного звіту.
Технічно складні товари, на які не закінчився строк гарантії, приймають на комісію разом з паспортом та га
рантійним талоном, які при продажу передаються покупцеві. При цьому гарантійний строк не продовжується.
Строк реалізації прийнятого на комісію товару — 60 календарних днів (за винятком антикваріату, творів мистецтва й унікальних речей, строк реалізації яких не обмежений).
Якщо річ не продана протягом 60 днів, магазин може повернути товар або знизити його ціну на ЗО %. Якщо річ не була продана після цього протягом 15 днів, ціна на неї знижується на 40 % від ціни після першого зниження. Якщо товар не реалізовано після другої уцінки протягом 15 днів, комісіонер знімає його з продажу без письмового попередження комітента (п. 4.1 Правил).
Виклик комітента для узгодження умов переоцінки необов'язковий, оскільки згода на проведення уцінки товару на названих умовах комітентом підтверджується підписом у квитанції. У разі незгоди комітента з умовами здавання товару на комісію, строками чи розміром уцінки комісіонер має право відмовитися від прийняття товару.
На вимогу комітента ціна на товар може бути знижена і раніше від установлених Правилами строків.
Спортивна і мисливська вогнепальна зброя та боєприпаси до неї, а також холодна зброя, спеціальні засоби, споряджені речовинами сльозоточивої і дратівливої дії приймаються і реалізуються торговельною організацією на підставі ліцензії відповідної форми, яка видається органами внутрішніх справ, і тільки тим громадянам, що мають на це дозвіл.
Товари, прийняті на комісію, мають бути виставлені в торговому залі для продажу не пізніше наступного дня.
За комітентом залишається право власності на товар, прийнятий на комісію, до моменту його придбання покупцем. Іншими словами, ризик випадкової загибелі зданих на комісію речей (у разі пожежі та ін.) покладається на комітента.
При поверненні нереалізованих товарів, особа, яка здала їх на комісію, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані зі зберіганням, у таких розмірах:
• за перші ЗО календарних днів — 2 % установленої ціни товару;
• за наступні ЗО календарних днів — 3 % установленої ціни товару;
• за наступні ЗО календарних днів — 4 % залишкової ціни товару після проведених уцінок.
За кожний день зберігання знятого з продажу товару по закінченні 90 календарних днів з комітента стягується пеня, розмір якої визначається договором (п. 5.7 Правил).
При поверненні комітентові антикваріату, творів мистецтва та унікальних речей, які не були реалізовані, витрати з їх зберігання визначаються угодою сторін.
Гроші за проданий товар виплачуються комітентові готівкою на третій день після продажу товарів, не рахуючи дня продажу, вихідних і святкових днів (п. 5.8 Правил).
Порядок прийняття на комісію і продажу автомобілів, мотоциклів, тракторів та інших транспортних засобів регулюється Правилами торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами, затвердженими Міністерством зовнішньоекономічних зв'язків і торгівлі України від 18 грудня 1995 р.
Зразок договору комісії щодо закупівлі сільськогосподарської продукції
ДОГОВІР КОМІСІЇ №__ м. Дніпропетровськ 20 травня 2004 р.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЛЛ", надалі — "Комісіонер", в особі директора Варлагіна П.П., що діє на підставі Статуту товариства,
та відкрите акціонерне товариство "ННН", надалі — "Комітент", в особі директора Варави П.П., що діє на підставі Статуту товариства, керуючись положеннями ст. 1011—1028 Цивільного кодексу України, уклали цей договір про нижченаведене:
1. Предмет договору
1.1. Комітент доручає, а Комісіонер зобов'язується укласти від свого імені за рахунок Комітента правочини з третіми особами щодо закупівлі сільськогосподарської продукції згідно з письмовими вказівками Комітента, передати все одержане за правочина-ми Комітенту та надати йому звіт про виконання.
1.2. Комітент зобов'язується забезпечувати комісіонера фінансовими коштами, необхідними для вчинення правочинів, виплатити комісійну винагороду, відшкодувати витрати Комісіонера щодо виконання цього договору та прийняти усе придбане за правочинами, укладеними Комісіонером згідно з вказівками Комітента.
2. Розрахунки за договором
2.1. Належна Комісіонеру винагорода розраховується від обсягу правочинів, здійснених згідно з вказівками Комітента, і становить 6 % від вартості продукції, придбаної за кожний з таких правочинів.
2.2. Комісійна винагорода перераховується Комісіонеру платіжним дорученням Комітента в термін до семи днів від дня здійснення кожного з правочинів згідно з вказівками комітента.