Основною метою здійснюваних в Україні реформ є соціальна переорієнтація економічної політики. Визначено стратегічні пріоритети сталого розвитку країни.
В економічній сфері:
• утвердження механізмів, які мають забезпечити надійні гарантії не лише остаточної стабілізації економіки, а й утворення необхідних передумов її прискореного зростання;
384
Глава10 Національнийшляхдоеколого-збалансованогорозвитку
впровадження науково-технологічних інновацій та опанування інноваційного шляху поступу як головного фактора збалансованого економічного розвитку; активне здійснення аграрної політики;зміцнення економічних засад для глибокої перебудови соціальної сфери.
В соціоііьній сфері:
підвищення інтелектуального потенціалу нації, всебічний розвиток освіти, особливо екологічної;
зміни в соціальній сфері для запобігання зубожінню населення — реформування системи оплати праці, зменшення безробіття, вдосконалення механізмів надання державної соціальної допомоги, запровадження системи загальнообов'язкового державного соціального страхування; поліпшення становища дітей, молоді, жінок, сім'ї; здійснення скоординованих кроків, спрямованих на поліпшення охорони здоров'я населення, зниження смертності та збільшення тривалості життя; зміцнення позицій середнього класу.
В екологічній сфері:
гарантування екологічної безпеки ядерних об'єктів і радіаційного захисту населення й довкілля, зведення до мінімуму негативного впливу наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
поліпшення екологічного стану річок України, зокрема басейну Дніпра, та якості питної води;
стабілізація й поліпшення екологічного стану в містах і промислових центрах Донецько-Придніпровського регіону; будівництво нових і реконструкція діючих комунальних очисних каналізаційних споруд;
запобігання забрудненню Чорного й Азовського морів і поліпшення їхнього екологічного стану;
формування збалансованої системи природокористування та екологізація промисловості, енергетики, будівництва, сільського господарства, транспорту;
збереження біологічної та ландшафтної різноманітності, розвиток заповідної справи.
385
РозділII ЕкологічніпроблемиУкраїни
Передбачається прискорене виведення економіки на траєкторію стійкого зростання через глибокі структурні зміни та поглиблення курсу ринкових реформ, активну й послідовну соціальну політику. В цій формулі — не лише переконаність у можливості позитивних зрушень, реальних і відчутних змін уже в найближчій перспективі, а й сподівання на зміцнення нашої держави, її прилучення до надбань сучасного європейського і світового иивілізаційного розвитку. Україна має все необхідне для того, щоб такі сподівання стали реальністю.СТРАТЕГІЯЙТАКТИКА ВИЖИВАННЯЛЮДСТВА
Хто хоче — може.
Французька приказка
Контрольнізапитанняйзавдання
1.
Якіпричинипоглибленняекологічної 4.2. Назвітьпозитивніфактори, що
впливаютьнаекологічнуситуаціюв
нашійдержаві.5.
3. Якіосновніскладовінаціонального
потенціалудляпереходудержавидо 6.
еколого-збалансованогорозвитку?
Якістратегічніпріоритетизбалансованогорозвиткукраїнивекономічній, соціальнійтаекологічній сферах?
Сформулюйтекритерії' іпринципи еколого-збалансованогорозвитку.
Назвітьосновнісфериекологізації життєдіяльності.
Новітенденціїцивілізаційногорозвитку
Сучасналюдинамаєдедалібільшейбільшеможливостейоцінити складнийвзаємозв'язокусьогоживогонаЗемлі. Вважати, щонезнанняслужитьвибаченням, можутьзаразлишеті, котрінавмиснехочутьзалишатисяневігласами, боїмцевигідно. Аневігластво, безсумніву, першейголовнеджереломайжевсіх нашихнещасть.
Ф. Моует,
канадський письменник, натураліст
З |
а роки після Ріо світ кардинально змінився. Події на міжнародній арені наприкінці XX ст. засвідчили перехід людства до нової технологічної епохи. Суттєво поліпшилися міжнародні політичні відносини, що пов'язано, насамперед, з усуненням протистояння військових систем колишнього СРСР і НАТО. Відмова від загрози застосування зброї масового знищення, загальна ядерна розрядка, встановлення партнерських стосунків між пострадянськими країнами й НАТО спричинили радикальні зміни глобального воєнно-стратегічного балансу.
Науково-технічні досягнення, рух національних економік до міжнародної інтеграції, посилення впливу транснаціональних корпорацій (ТНК) на економічний розвиток окремих країн, поступова втрата світовими державами традиційної економічної незалежності змусили заговорити про «глобалізацію» — нове загальноцивілізаційне явище. Активними домінантами сучасного процесу глобалізації є економічна, політична та інформаційна
387
Стратегіяйтактикавиживаннялюдства
Стратегіяйтактикавиживаннялюдства
Держави були змушені значно розширити межі регіоналізму своєї геополітики, практично перетворивши його на всеосяжний глобалізм. Відповідно системи національної безпеки почали дедалі глибше втягуватися в аналіз міжнародних процесів і перебудовувати свої стратегії й структури для захисту національних інтересів від глобальних факторів не лише у сфері міждержавних контактів, а й у внутрішньодержавному житті.
Проблеми глобалізації, що зародилися в надрах соціосфери, були тільки одним боком «медалі», яку людство отримало за свою «конструктивну» діяльність на рідній планеті. Потужним резонансом на цю діяльність став відгук земної біосфери, котрий відчутно позначився на людському здоров'ї. Екологи нарешті серйозно зацікавили міжнародну спільноту, привернувши її увагу до глобальних тенденцій ще й у навколишньому природному середовищі, котрі становлять загрозу як збалансованому розвиткові, так і взагалі існуванню земної цивілізації. Про значення, яке мають загальносвітові екологічні проблеми для всього людства, свідчить сама назва науково-аналітичного огляду Програми ООН із навколишнього середовища (ЮНЕП) — «Глобальна екологічна перспектива» (ГЕП-2000), де за результатами глобальної екологічної експертизи дано прогноз стану довкілля на початок XXI ст. і рекомендації щодо виживання міжнародної спільноти.
У цій праці наголошується на двох головних проблемах, що стоять перед людством на шляху до стійкого розвитку.
По-перше, склався великий дисбаланс виробництва й споживання товарів і послуг, що створює загрозу для глобальної екосистеми Землі. Значна частина населення нашої планети, як і раніше, живе в злиднях. За прогнозом, триватиме поглиблення прірви між тими, хто користується благами економічного й технічного розвитку, й тими, кому ці блага недоступні. Такі полярні прояви багатства й бідності підривають стабільність суспільства в цілому й, відповідно, стійкість усього навколишнього природного середовища.
Процесиекономічногозростання, щопороджують безпрецедентнийрівеньдобробутуймогутностібагатої меншості, ведутьдоризиківідисбалансів, якіоднаковоюмірою загрожуютьібагатим, ібідним.
388
Такамодельрозвиткутаспоживаннянеєстійкоюдлябагатих інеможебутиповторенабідними. Приватнавласність убагатьохвідношенняхстаєкаменемспотиканнянашляху достійкогорозвиткуцивілізації.
М. Стронг,
генеральний секретар Конференції ООН
з питань довкілля й розвитку
(Ріо-де-Жанейро, 1992)
По-друге, постійно прискорюються зміни, які відбуваються у світі, причому раціональне природокористування відстає від соціально-економічного поступу. Темпи зростання населення й економічного розвитку випереджають екологічні досягнення, які забезпечуються новими технологіями й політикою. Процеси глобалізації мають спрямовуватися не на посилення, а на усунення серйозних диспропорцій, які роз'єднують наш світ. Подолання цих диспропорцій і є тим єдиним шляхом, що приведе до збалан-сованішого розвитку людства.