§ 3. Порядок відкриття рахунків в банках. Види рахунків
Відповідно до діючого цивільного та фінансового законодавства безготівкові розрахунки здійснюються юридичними особами через банк, в якому їм відкрито відповідний рахунок.
Безготівкові розрахунки здійснюються завдяки правовідносинам, що виникають при відкритті клієнтам банків поточних, депозитних (вкладних) рахунків у національній та іноземній валюті, а також поточних бюджетних рахунків у національній валюті України.
Банки відкривають рахунки зареєстрованим в установленому чинним законодавством порядку юридичним особам та фізичним особам ■— суб'єктам підприємницької діяльності, філіям, представництвам, відділенням та іншим відокремленим підрозділам підприємств, у тому числі структурним підрозділам, виділеним у процесі приватизації, виборчим фондам (політичних партій, виборчих блоків партій та кандидатів у депутати), представництвам юридичних осіб — нерезидентів, іноземним інвесторам, фізичним особам на умовах, викладених у Інструкції НБУ від 18 грудня 1998 р. «Про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті».
Рахунки для зберігання грошових коштів і здійснення усіх видів банківських операцій відкриваються у будь-яких банках України за вибором клієнта і за згодою цих банків. |
Порядок проведення операцій на рахунках у національній та іноземній валюті регулюється чинним законодавством України, нормативними актами НБУ, іншими нормативними документами.
Законодавством визначено, що клієнти банку можуть відкривати лише один рахунок для формування статутного фонду господарського товариства і один рахунок (в іноземній або національній валюті) за кожного угодою спільної діяльності без створення юридичної особи.
У разі відкриття (закриття) або зміни номерів усіх видів рахунків (крім рахунків фізичних осіб та офіційних представництв), передбачених законодавством, установа банку зобов'язана повідомити про це податковий орган за місцем реєстрації власника рахунку протягом трьох робочих днів від дня відкриття або закриття рахунку.
Форма і зміст повідомлення податкових органів про відкриття або закриття рахунків встановлюються центральним податковим органом України, тобто податковою адміністрацією. Примірник цього повідомлення, що надійшов до установи банку, з відміткою податкового органу про взяття на облік залишається у справі про відкриття рахунків. Крім того, повідомлення про відкриття (закриття) чи зміну номера рахунку надсилається також до Національного банку України для включення до зведеного електронного реєстру власників рахунків. Порядок і форма цього повідомлення встановлюються НБУ.
До отримання повідомлення про взяття рахунків суб'єктів підприємницької діяльності на податковий облік на цих рахунках здійснюються лише операції з зарахування коштів. Датою початку операцій за видатками з рахунків суб'єктів підприємницької діяльності в установі банку є дата реєстрації отримання банком зазначеного повідомлення. Днем відкриття рахунку вважається дата, зазначена на заяві про відкриття рахунку.
У разі відкриття двох і більше поточних рахунків у національній валюті власник рахунку протягом трьох робочих Днів від дня відкриття або закриття наступного рахунку визначає один з рахунків у національній валюті як основний, На якому обліковуватиметься заборгованість, що списується або стягується у безспірному порядку, і повідомляє номер Нього рахунку податковому органу, в якому він обліковуєть-
ся як платник податків, за місцем своєї реєстрації та банкам, в яких відкриті додаткові рахунки в національній валюті, а також рахунки в іноземній валюті. Банки, в яких відкриваються додаткові рахунки у національній валюті та рахунки в іноземній валюті, протягом трьох робочих днів повідомляють податкові органи та установу банку, в якій відкрито основний рахунок, про відкриття таких рахунків, із зазначенням їх номерів.
Місцезнаходженням власника рахунку вважається адреса, зазначена у картці зі зразками підписів та відбитком печатки, яка має відповідати адресі, яка зазначається у статуті та свідоцтві про державну реєстрацію. У разі зміни місцезнаходження власник рахунку протягом трьох днів від дня внесення змін до свідоцтва про реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності зобов'язаний надати установі банку нову копію свідоцтва про реєстрацію з внесеними змінами, завіре-| ну нотаріально чи органом, який його видав.
При отриманні документів на відкриття чи переоформ-1 лення банківських рахунків банки зобов'язані здійснити пе-в ревірку наданих документів на відповідність їх чинному за-іі конодавству, зокрема:
а)підписи осіб на заяві про відкриття рахунку мають бу
ти розшифровані з обов'язковим зазначенням прізвища й іннЯ
ціалів та ідентифіковані з підписами у картці зі зразками під-я
писів та відбитком печатки;
б)свідоцтво про державну реєстрацію суб'єктів під
приємницької діяльності має відповідати зразкам, передбаче
ним у додатках 3, 4 до Положення про державну реєстрацію
суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого поста
новою Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998 р.
№ 740;
в)посвідчувальні написи нотаріуса на документах вва
жаються дійсними у разі, якщо вони відповідають формам,
затвердженим наказом Міністерства юстиції України від
7 лютого 1994 р. № 7/5 «Про затвердження форм реєстрів
для реєстрації нотаріальних дій, нотаріальних свідоцтв, по-
свідчувальних написів на угодах і засвідчувальних докумен
тах», зареєстрованим Міністерством юстиції України 2 бе
резня 1994 р. за № 38/247.
Слід звернути увагу на те, що всі суб'єкти права на банківський рахунок можуть реалізувати це право і зобов'язані
101 |
Правове регулювання банківських операцій ...
це зробити на власний розсуд та вибір. Ще раз зазначимо, що чинним законодавством закріплено право на вільний вибір банку для обслуговування. І це право більш незахищено-го партнера у банківському договорі забезпечене обов'язком банку укладати договір з будь-яким суб'єктом, який звернувся до нього, оскільки договір банківського рахунку є для банку публічним.
Розглянемо види і порядок відкриття банками рахунків у національній валюті підприємствам та їх відокремленим підрозділам.Поточні рахунки відкриваються підприємствам усіх видів та форм власності, а також їх відокремленим підрозділам для зберігання грошових коштів та здійснення усіх видів операцій за цими рахунками відповідно до чинного законодавства України.
Поточні бюджетні рахунки відкриваються підприємствам, яким виділяються кошти за рахунок державного або місцевого бюджету для цільового їх використання.
До поточних рахунків належать також рахунки за спеціальними режимами їх використання, що відкриваються на підставі рішень Кабінету Міністрів України і Національного банку з визначенням режиму цих рахунків.
Депозитні рахунки підприємствам та їх відокремленим підрозділам відкриваються на підставі укладеного депозитного договору між власником рахунку та установою банку на визначений у договорі строк. Кошти на депозитні рахунки перераховуються з поточного рахунку і після закінчення строку зберігання на нього повертаються. Відсотки за депозитними рахунками можуть перераховуватися на поточний рахунок відповідно до умов депозитного договору або зараховуватися на поповнення депозиту.
Необхідно зазначити, що проведення розрахункових операцій та видача коштів готівкою з депозитного рахунку забороняється.
Відкриття рахунку з метою акумуляції коштів для виїзду на лікування за кордон здійснюється у порядку, передбаченому Положенням про порядок направлення громадян на лікування за кордон, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 8 грудня 1995 р. за № 991 «Про затвердження Положення про порядок направлення громадян на лікування За кордон».
102
Тема 5
Правове регулювання банківських операцій ...
103
Для відкриття поточних рахунків та поточних бюджетних рахунків підприємства подають установам банків такий пакет документів: