Смекни!
smekni.com

Банківське право України (Качан) (стр. 35 из 54)

Погашення заборгованості за кредитом та відсотків за його користування здійснюється у черговості, яка встановлюється сторонами при укладенні угоди про надання кредиту.

Комерційний банк може прийняти рішення про пролонга­цію, тобто відстрочення погашення кредиту з підвищенням відсоткової ставки. Пролонгація здійснюється банком у ви­няткових випадках, у разі виникнення у позичальника тим­часових фінансових ускладнень через непередбачені обста­вини за умови прийняття позичальником відповідних заходів щодо їх усунення. Це відстрочення має бути оформлене до­датковим договором між позичальником та банком, який є невід'ємною частиною кредитного договору.

У разі несвоєчасного погашення боргу за кредитором та сплати відсотків, при відсутності домовленості про відстро­чення погашення кредиту, банк має право на застосування штрафних санкцій у розмірах, передбачених договором. (Див. додатки 6, 7).

§ 4. Форми кредиту, які використовуються суб'єктами господарської діяльності та фізичними особами

Чинним законодавством визначено, зокрема п. 2 Положення НБУ «Про кредитування», що суб'єкти господарської діяль­ності можуть використовувати такі форми кредиту:

— банківський;

— комерційний;

— лізинговий;

— іпотечний;

— бланковий;

— консорціумний;

— споживчий;

— ломбардний.


Банківський кредит надається банками у грошовій фор­мі на умовах платності, строковості та повернення.

Комерційний кредит — це товарна форма кредиту, яка визначає відносини з питань перерозподілу матеріальних фондів і характеризує кредитну угоду між двома суб'єктами господарської діяльності. Учасники кредитних відносин при комерційному кредиті регулюють свої господарчі відносини і можуть створювати платіжні засоби у вигляді векселів — зо­бов'язань боржника сплатити кредитору зазначену суму у визначений термін. Об'єктом комерційного кредиту можуть бути реалізовані товари, виконані роботи, надані послуги, щодо яких продавцем надається відстрочка платежу. У разі оформлення комерційного кредиту за допомогою векселя ін­ші угоди про надання кредиту не укладаються.

Погашення комерційного кредиту може здійснюватися

шляхом:

— сплати боржником за векселем;

— передачі векселя відповідно до чинного законодав­
ства іншій юридичній особі (крім банків та інших кре­
дитних установ);

— переоформлення комерційного кредиту на банківський.

У разі оформлення комерційного кредиту не за допомо­гою векселя, погашення такого кредиту здійснюється на умовах, передбачених договором сторін.

Лізинговий кредит — це відносини між юридичними особами, які виникають у разі оренди майна і супроводжу­ються укладанням лізингової угоди. Лізинг є формою майно­вого кредиту. Об'єктом лізингу є різне рухоме (машини, об­ладнання, транспортні засоби, обчислювальна та інша техні­ка) та нерухоме (будинки, споруди, системи телекомунікацій тощо) майно. Суб'єктами лізингу можуть бути:

— лізингодатель, тобто суб'єкт господарювання, що є
власником об'єкта лізингу і здає його в оренду;

— користувач — суб'єкт, що домовляється з лізингода-
телем на оренду про набуття права володіння та роз­
порядження об'єктом лізингу у встановлених лізинго­
вою угодою межах;

— виробник — підприємство, організація та інші суб'єк­
ти господарювання, які здійснюють виробництво або
реалізацію товарно-матеріальних цінностей.


Іпотечний кредит надається під заставу нерухомого майна. За цією формою кредиту кредиторами виступають іпотечні банки або спеціальні іпотечні компанії, а також ко­мерційні банки, позичальниками — юридичні та фізичні осо­би, які мають у власності об'єкти іпотеки або мають поручи­телів, які надають під заставу об'єкти іпотеки на користь по­зичальника.

Предметом іпотеки при наданні даного кредиту можуть бути житлові та виробничі будинки, квартири, споруди, ма­газини, земельні ділянки, що є власністю позичальника, але не є об'єктом застави за іншою угодою.

Бланковий (незабезпечений) кредит комерційний банк може надавати тільки в межах наявних власних коштів (без застави майна чи інших видів забезпечення — тільки під зо­бов'язання повернути кредит) із застосуванням підвищеної відсоткової ставки. Цей кредит надається лише надійним по­зичальникам, які мають стабільні джерела погашення креди­ту і перевірений авторитет у банківських колах.

Консорціумний кредит може надаватися позичальнику банківським консорціумом шляхом:

— акумулювання кредитних ресурсів у визначеному
банку з подальшим наданням кредитів суб'єктам гос­
подарської діяльності;

— гарантування загальної суми кредиту провідним бан­
ком або групою банків. Кредитування здійснюється в
залежності від потреби в кредиті;

— зміни гарантованих банками-учасниками квот кредит­
них ресурсів за рахунок залучення інших банків для
участі в консорціумній операції.

Споживчий кредит — кредит, який надається тільки в національній грошовій одиниці фізичним особам-резидентам України на придбання споживчих товарів тривалого корис­тування та послуг і який повертається в розстрочку, якщо інше не передбачено умовами кредитного договору.

Банк надає кредити фізичним особам у розмірах, що ви­значаються виходячи з вартості товарів і послуг, які є об'єк­том кредитування. Розмір кредиту на будівництво, купівлю і ремонт житлових будинків, садових будинків, дач та інших будівель визначається в межах вартості майна, майнових прав, які можуть бути переданими банку в забезпечення фі- | зичною особою та сумою її поточних доходів, за винятком


157

Правове регулювання кредитних операцій банків

обов'язкових платежів, протягом десяти років. Строк креди­ту встановлюється в залежності від цілей об'єкта кредиту­вання, розміру позики, платоспроможності позичальника, причому він не повинен перевищувати десяти років з дня його надання. Фізичні особи погашають кредит шляхом пе­рерахування коштів з особистого вкладу, депозитного рахун­ку, переказами через пошту або готівкою.

З метою стимулювання розвитку ринку цінних паперів, підтримки необхідної ліквідності комерційних банків Націо­нальний банк може надавати комерційним банкам кредит під забезпечення державних цінних паперів, тобто ломбардний кредит.

Ломбардний кредит надається під забезпечення держав­них цінних паперів, випущених Міністерством фінансів Ук­раїни, список яких затверджується Правлінням НБУ і дово­диться до відома комерційних банків, на строк, що не пере­вищує тридцяти днів. Він надається за ломбардною відсот­ковою ставкою, яку встановлює Правління Національного банку України в залежності від ситуації на грошово-кредит­ному ринку.

§ 5. Відповідальність за порушення зобов'язань по кредитному договору

За порушення строків повернення отриманого кредиту клієнт, як правило, повинен сплатити банку підвищені відсотки, звичайно, у тому випадку, коли комерційний банк приймає рішення про пролонгацію кредиту.

У кредитних договорах передбачається відповідальність позичальника за несвоєчасне повернення кредиту та відсот­ків за його користування і банку — за несвоєчасне перера­хування валюти кредиту у вигляді стягнення пені, що вста­новлюється за згодою сторін.

У кредитних договорах повинна також передбачатись відповідальність позичальника за використання не за цільо­вим призначенням кредитів за рахунок отриманих від Націо­нального банку України кредитних ресурсів у вигляді стяг­нення з позичальника штрафу в розмірі не менше 25 відсот-


Те;

158


ма 7



ків від розміру використаного не за призначенням кредиту у встановленому чинним законодавством порядку.

За використання не за цільовим призначенням кредиту наданого за рахунок власних ресурсів комерційного банку' передбачається стягнення з позичальника штрафу в розмірі до 25 відсотків від розміру використаного не за призна­ченням кредиту у встановленому чинним законодавством порядку.