Смекни!
smekni.com

Підприємницьке право, Старцев (стр. 16 из 49)

3. Ліцензуванню підлягає господарська діяльність, до якої
належить будь-яка діяльність, у тому числі підприємницька,
пов'язана з виробництвом (виготовленням) продукції, торгів­
лею, наданням послуг, виконанням робіт, що здійснюється
юридичними особами, а також фізичними особами — суб'єкта­
ми підприємницької діяльності.

Слід відрізняти господарську діяльність, то провадиться особою з метою виробництва продукції, торгівлі, надання пос­луг, виконання робіт для інших юридичних чи фізичних осіб, від діяльності, що хоча й має ознаки господарської, проте про­вадиться суб'єктом підприємницької діяльності виключно для забезпечення власних потреб, оскільки остання не потребує лі­цензування.

Вичерпний перелік видів господарської діяльності, що під­лягає ліцензуванню, встановлено Законом «Про ліцензування певних видів господарської діяльності». Проте ліцензування банківської діяльності, зовнішньоекономічної діяльності, лі­цензування каналів мовлення, ліцензування у сфері електро­енергетики та використання ядерної енергії, ліцензування у

64


сфері інтелектуальної власності, зважаючи на специфічність правового регулювання, здійснюється за спеціальними закона­ми, що регулюють відносини у цих сферах

4. Ліцензія видається на певний строк, тобто право, засвід­
чене ліцензією, є строковим. Строки дії ліцензії на проваджен­
ня певного виду господарської діяльності визначені Кабінетом
Міністрів України у постанові від 29 листопада 2000 р. № 1755
«Про термін дії ліцензії на провадження певних видів господар­
ської діяльності, розміри і порядок зарахування плати за її ви­
дачу»; мінімальний строк — три роки.

5. Умовою дійсності ліцензії с дотримання ліцензіатом лі­
цензійних умов.

Ліцензійні умови являють собою обов'язкові вимоги як до лі­цензіата, так і до порядку провадження ним діяльності, що під­лягає ліцензуванню. Вони мають вигляд нормативно-правового акта, що приймається Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва спільно з профільним міністерством чи відомством залежно від виду діяльності.

36. Порядок ліцензування господарської діяльності

Суб'єкт господарювання, який має намір провадити певний вид господарської діяльності, що ліцензується, особисто або че­рез уповноважений ним орган чи особу звертається до відповід­ного органу ліцензування із заявою встановленого зразка про видачу ліцензії.

У заяві про видачу ліцензії повинні міститися такі дані:

1) відомості про суб'єкта господарювання-заявника:

—найменування, місцезнаходження, банківські реквізити,
ідентифікаційний код — для юридичної особи;

—прізвище, ім'я, по батькові, паспортні дані (серія, номер
паспорта, ким і коли виданий, місце проживання), ідентифіка­
ційний номер фізичної особи-платника податків та інших
обов'язкових платежів — для фізичної особи;

2) вид господарської діяльності, на провадження якого заяв­
ник має намір одержати ліцензію.

До заяви про видачу ліцензії додається копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності або копія довідки про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, засвідчена нота­ріально або органом, який видав оригінал документа.

Для окремих видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, до заяви про видачу ліцензії також додаються до-


кументи, перслбачені Переліком локументів, які додаються до заяви про видачу ліцензії для окремого виду господарської ді­яльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів Украї­ни віл 4 липня 2001 р. № 756.

Орган ліцензування приймає рішення про видачу ліцензії або про відмову у її видачі у строк не пізніше ніж 10 робочих днів з дати надходження заяни про видачу ліцензії та докумен­тів, ню додаються до заяви, якщо спеціальним законом, шо ре­гулює відносини у певних сферах господарської діяльності, не передбачений інший строк видачі ліцензії на окремі вили діяль­ності.

Підставами для прийняття рішення про відмову у видачі лі­цензії є:

— недостовірність даних у документах, поданих заявником,
для отримання ліцензії;

— невідповідність заявника згідно з поданими документами
ліцензійним умовам, встановленим для виду господарської ді­
яльності, зазначеного в заяві про видачу ліцензії.

У разі відмови у видачі ліцензії на підставі виявлення недос­товірних даних у документах, поданих заявником про видачу лі­цензії, суб'єкт господарювання може подати до органу ліцензу­вання нову заяву про видачу ліцензії не раніше ніж через 3 мі­сяці з дати прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії.

У разі відмови у видачі ліцензії на підставі невідповідності заявника ліцензійним умовам, встановленим для виду госпо­дарської діяльності, вказаного в заяві про видачу ліцензії, суб'єкт господарювання може подати до органу ліцензування нову заяву про видачу ліцензії після усунення причин, шо ста­ли підставою для відмови у видачі ліцензії.

Після прийняття рішення про видачу ліцензії заявник по­винен внести плату за її видачу у розмірах, визначених поста­новою Кабінету Міністрів України «Про термін дії ліцензії на провадження певних видів господарської діяльності, розміри і порядок зарахування плати за її видачу». Згідно з положен­нями цього документа плата за видачу ліцензії справляється у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо органом ліцензування є центральний орган виконавчої влади, або 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо органом ліцензування є місцевий орган виконавчої вла­ди (крім спеціально визначених видів господарської діяльнос­ті). При цьому немає значення статус суб'єкта господарюнан ня — юридичні і фізичні особи — суб'єкти пілприі міїиш.коі

66


діяльності сплачують відповідні суми за видачу ліцензії на за­гальних підставах.

Орган ліцензування повинен оформити ліцензію не пізніше ніж за три робочі дні з дня надходження документа, шо підтвер­джує внесення плати за видачу ліцензії.

Якшо заявник протягом 30 календарних днів з дня направ­лення йому повідомлення про прийняття рішення про видачу ліцензії не подав документа, що підтверджує внесення плати за видачу ліцензії, або не звернувся до органу ліцензування для отримання оформленої ліцензії, орган ліцензування, який оформив ліцензію, має право скасувати рішення про видачу лі­цензії або прийняти рішення про визнання такої ліцензії недій­сною.

37. Випадки переоформлення та анулювання ліцензії

Переоформлення ліцензії

Підставами для переоформлення ліцензії є:

— зміна найменування юридичної особи (якщо зміна найме­
нування не пов'язана з реорганізацією юридичної особи) або
прізвиша, імені, по батькові фізичної особи — суб'єкта підпри­
ємницької діяльності;

— зміна місцезнаходження юридичної особи або місця про­
живання фізичної особи — суб'єкта підприємницької діяльності;

— зміни, пов'язані з провадженням ліцензіатом певного ви­
ду господарської діяльності.

У разі виникнення підстав для переоформлення ліцензії лі-цензіат зобов'язаний протягом 10 робочих днів подати органу ліцензування заяву про переоформлення ліцензії разом з ліцен­зією, шо підлягає переоформленню, та відповідними докумен­тами або їх нотаріально засвідченими копіями, які підтверджу­ють зазначені зміни. Не переоформлена в установлений строк ліцензія є недійсною.

Орган ліцензування протягом трьох робочих днів з дати над­ходження заяви про переоформлення ліцензії та документів, шо додаються до неї, зобов'язаний видати переоформлену на ново­му бланку ліцензію з урахуванням змін, зазначених у заяві про переоформлення ліцензії.

У разі переоформлення ліцензії орган ліцензування приймає рішення про визнання недійсною ліцензії, шо була переофор­млена, з внесенням відповідних змін до ліцензійного реєстру не пізніше наступного робочого дня.

■••

67


За переоформлення ліцензії справляється плата в розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Анулювання ліцензії

Підставами для анулювання ліцензії є:

— заява ліцензіата про анулювання ліцензії;

— акт про повторне порушення ліиензіатом ліцензійних
умов;

— рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта
господарювання;

— нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть фізич­
ної особи — суб'єкта підприємницької діяльності;

— акт про виявлення недостовірних відомостей у докумен­
тах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії;

— акт про встановлення факту передачі ліцензії або її копії
іншій юридичній або фізичній особі для провадження госпо­
дарської діяльності;

— акт про встановлення факту неподання в установлений
строк повідомлення про зміну даних, зазначених в документах,
що додавалися до заяви про видачу ліцензії;