Смекни!
smekni.com

Паспортна система України (стр. 5 из 6)

Загалом поєднання сучасних матеріалів з новітніми технологіями, які використовуються для виготовлення нового закордонного паспорта, гарантує максимальний захист від підробки та фальсифікації.

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформляється громадянам України, що досягли 18-річного віку і постійно проживають в Україні за їх особистим зверненням або зверненням законних представників таких громадян. У виняткових випадках (за наявності вимоги держави, до якої здійснюється виїзд, чи міжнародної організації, якщо виїзд пов’язаний з участю у заходах, які здійснюються такою організацією) паспорт може бути оформлено до досягнення 18-річного віку при наявності нотаріально засвідченого клопотання батьків або законних представників.

Оформляється паспорт громадянина України для виїзду за кордон протягом не більше як одного місяця з дня подання звернення щодо його одержання та до 10 робочих днів - при достроковому оформленні.

Строк дії паспорта - 10 років.

Відповідно до статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” за видачу закордонного паспорта громадянами сплачується державне мито у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 грн. За дострокове (до десяти робочих днів) оформлення ставка державного мита збільшується на 100 відсотків і становить 340 грн.

Для оформлення паспорта громадянину України необхідно звернутися до місцевого вузла ДІС та надати наступні документи:

- паспорт громадянина України (оригінал та копію 1-ї, 2-ї сторінок та сторінки з відміткою про реєстрацію місця проживання), свідоцтво про народження(оригінал та копію - для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів оригінал повертається);

- оригінал та копію виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідні державні органи) (після прийняття документів оригінал повертається);

- квитанцію про сплату державного мита або документ, що підтверджує повне чи часткове звільнення від його сплати;

- особи віком від 18 до 25 років, які підлягають призову на строкову військову службу, разом із заявою про оформлення паспорта подають довідку відповідного військового комісаріату щодо можливості виїзду з України.

Подання інших документів законодавством не передбачено.

Крім того, відповідно до законодавства територіальні органи та підрозділи ДДГІРФО здійснюють перевірку наявності чи відсутності обставин, що обмежують право громадянина на виїзд за кордон. При цьому громадяни сплачують послуги інформаційних підрозділів органів внутрішніх справ відповідно до спільного наказу МВС, Мінфіну та Мінекономіки від 15.03.2000 № 152/52/29, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 25.05.2000 за № 305/4526, вартість яких 10,20 грн., а в разі здійснення термінової перевірки (до десяти діб) 20,40 грн.

ВИСНОВКИ

«В Україні знову поміняють паспорти. І хтось знову на цьому заробить.

Кабінет Міністрів Віктора Януковича відрізняється від попередніх українських урядів масштабністю проектів. Якщо раніше злиття державного і приватного капіталу на побутовому рівні відбувалося майже непомітно для громадян, осідаючи лише на банківських рахунках і в кишенях державних мужів, то нинішня ініціатива Кабміну виглядає масштабно.»

Мова йде про законопроект Кабінету Міністрів «Про документи, що засвідчують особу і підтверджують громадянство України», направленому до Верховної Ради.

Згідно з проектом, пропонується ввести новий перелік документів, які засвідчуватимуть особу і громадянство України.

Тепер пропонується ввести посвідчення громадянина України, свідоцтво про належність до громадянства України, паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажа, посвідчення особи на повернення до України.

Міністерство юстиції, яке ініціювало такий законопроект, вважає, що тепер основним документом громадянина України має бути не паспорт, а посвідчення громадянина України.

Логіка Мін’юсту дивовижна: змінити всю паспортну систему країни треба тільки тому, що першим значенням етимології слова «паспорт» є «пропуск у порт». Згідно ж із загальноєвропейською практикою, паспортом є документ для поїздок за кордон. Ініціатива Мін’юсту є прямим запозиченням зарубіжної практики. Так, наприклад, у Німеччині діє посвідчення громадянина, яке є основним документом.

Проте в Україні, згідно із законопроектом, пропонується вносити до посвідчення громадянина України таку інформацію про особу, як прізвище, ім’я, по батькові; дата і місце народження; стать; громадянство; сімейний стан; місце мешкання (перебування); особливі відмітки з питань реалізації окремих прав. Показово, що до документа, який називається «Посвідчення громадянина України», вноситься графа «громадянство». Але найдивовижніше в цьому документі - графа «термін дії». Напевно, за задумом уряду, громадянам необхідно буде регулярно міняти посвідчення, щоб не втратити громадянство, або ж вносити плату у вигляді держмита. Поки що залишається загадкою, чи втрачає людина громадянство України по закінченні терміну дії документа.

Також загадковим видається документ, що називається «Свідоцтво про належність до громадянства України». За задумом Мін’юсту, такий документ видаватиметься особам до 16 років. Проте видається, що така ініціатива Кабміну входить у конфлікт з чинною Конституцією України. Адже на сьогодні в Україні діє право вільного вибору громадянства після досягнення встановленого законодавством віку. Кабмін же пропонує ввести «право крові», згідно з яким дитина автоматично отримує громадянство батьків. Але при цьому документ, як говориться в законопроекті, є основним документом, що засвідчує особу людини, котра не досягла 16-річного віку, а отже - дублює Свідоцтво про народження. Згідно ж зі статтею 19 законопроекту, такий документ особам до 7 років видаватиметься на строк до 3 років, що знову вимагатиме заміни Свідоцтва по закінченні строку його дії.

В цілому, як бачимо, особливої різниці в документах, окрім заміни закордонного паспорта на паспорт і паспорта на посвідчення громадянина, немає. Змінилися лише назви документів, хоча загальна концепція системи документів, що засвідчують особу, залишилася та сама.

Єдиною відмінністю нових документів, що засвідчують особу, від нинішнього паспорта є те, що вони друкуватимуться українською мовою. Ключовою зміною стає необхідність продовжувати документи з абсолютно незрозумілим поясненням наслідків їх непродовження і можливістю втрати громадянства, що протизаконно як таке.

Звичайно, Мін’юст обґрунтовує таку ініціативу європейськими стандартами, на які орієнтована Україна. Проте насправді підґрунтя законопроекту може бути банальнішим.

Сьогодні в Україні живе близько 48 мільйонів осіб.

Собівартість нинішнього паспорта громадянина України становить близько 1,5 долара. Якщо ж уряд надумає зробити біометричні паспорти, до яких заносилися б відбитки пальців та інші дані, то собівартість складе близько 12 євро. В сумі, шляхом нехитрих підрахунків ми отримаємо 52 - 72 мільйони доларів або 576 мільйонів євро (якщо введуть біометричні паспорти). Погодьтеся, цілком пристойна сума для вимивання з Держбюджету на рахунки підприємств, які здійснюватимуть друк документів нового зразка.

Також треба враховувати, що виготовлення документів - справа не одноразова, у зв’язку з чим державне замовлення буде постійним. Крім того, закордонні паспорти проходять іншу систему реєстрації, ніж чинні сьогодні в Україні внутрішні паспорти, а тому не можна виключати і те, що до всього задуму Мін’юсту необхідно буде додати і заміну закордонних паспортів.

Безумовно, багато хто пам’ятає, на скільки затягнувся процес заміни паспортів радянського зразка. Якщо взяти до уваги, що Кабмін вирішив, судячи з усього, провести заміну всіх документів, що засвідчують особу, то неважко уявити собі хаос, який пануватиме в країні в ході такого обміну.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Про внесення змін та доповнень до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МВС України від 22.02.2001 N 185, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.03.2001 за N 272/5463

2. “Податковий, банківський, митний КОНСУЛЬТАНТ” N46, від 17 листопада 2003 р.

3. Балаклицький І. Прописні істини, або дещо про роботу паспортної служби України: /Бесіда з нач. паспорт. від. Гол. упр. МВС в м. Києві І. Балаклицьким/ // Іменем закону. - 1995. - 6 жовт. - С. 7.

4. Будемо турками, козаками... безрідними бомжами, - коли одержимо нові паспор-ти, - вважає багато громадян України: /За листами читачів/ // Голос України. - 1993. - 26 лют. - С. 12.

5. Будуть нові паспорти // Урядовий кур'єр. - 1994. - 4 серп. - С. 2.

6. Васильев М., Піджаренко О. Паспорт для громадянина чи навпаки? // Юрид. вісн. України. - 1996. - 11-18 лип. - С. 1-2.

7. Ваш новий паспорт (Новий український паспорт: Розмова з заст. міністра внутр. справ ген.-майором міліції В. Недригайлом. Розмову вів О. Мащенко) // Голос України. - 1992. - 10 черв. - С. 4.

8. Військовослужбовці матимуть папорти // Урядовий кур'єр. - 1995. - 5 жовт. - С. 14.

9. Вікно в Україну 15 листопада 2007 р., четвер

10. Гавриленко І. Російський паспорт громадянина України // Укр. газета. - 1995. - 25 трав.