вах, винесення окремих ухвал щодо громадян, які виявили високу свідомість, мужність при виконанні громадянського обов'язку.
Почуття соціальної, правової справедливості має стати характерною рисою кожної людини. Високе почуття справедливості викликає у здорової людини огиду до негідної поведінки, прагнення активно підтримати процес боротьби із злочинністю та іншими негативними суспільними явищами.
Важливою ознакою процесуальних документів є їх логічність — послідовність, відсутність суперечностей. Процесуальний акт повинен бути викладений у чіткій логічній послідовності: кожна наступна його частина повинна бути продовженням попередньої і закономірно випливати із неї. Логічність виключає суперечливість, непослідовність викладення, нечіткість висновків і рішень.
Закон (ст. 334 КПК) прямо забороняє включати у виправдувальний вирок формулювання, які ставлять під сумнів невинність виправданого. Протиріччя в мотивації прийнятого рішення можуть звести нанівець мотивування в цілому, поставити під сумнів саму законність.
Нелогічний документ, який містить протиріччя, не може бути законним. Логічність одного документа знаходиться в діалектичному зв'язку з іншими процесуальними актами, взаємопов'язаними між собою, а закінчене провадження в справі в цілому має бути логічно завершеним.
Логічність визначає, що один документ не повинен суперечити іншому. Так, якщо слідчий у поданні на ім'я керівника твердить, що ревізія проведена неякісно, через що її акт не може мати доказової сили для визначення розміру матеріальної шкоди, але при цьому в обвинувальному висновку посилається на цей акт як на доказ вини обвинуваченого, то тут з логікою негаразд.
Процесуальні рішення повинні бути належно оформлені, чітко, ясно, грамотно викладені, відрізнятися високою культурою виконання, мовою, тобто загальноприйнятою юридичною термінологією, офіційно-діловим стилем, який передбачає лаконізм, стандартні звороти, однаковість мовних засобів.
При цьому слід уникати мовних штампів і важких для розуміння зворотів.
2*
35
Залежно від виду, змісту документа застосовуються й інші стилі: науковий (висновок експерта), розмовний (протокол допиту).
При оформленні правових документів слід ширше ви-1 користовувати відповідні бланки документів, інші уніфіко- ' вані форми. Бажано користуватись друкарською машинкою або комп'ютером, оскільки для ознайомлення з надрукованими матеріалами справи потрібно на чверть менше часу, ніж написаними від руки.
Процесуальні акти повинні бути високоефективними. Наукою сьогодні ще не вироблені конкретні критерії визначення співвідношення між досягнутим результатом і соціальною метою прийнятого процесуального рішення.
Діяльність, пов'язана з прийняттям процесуальних рішень та їх оформленням, регулюється законом, тому визначення ефективності прийнятих актів обумовлюється не тільки метою конкретної процесуальної діяльності, а й тією, яку поставив законодавець, приймаючи відповідні норми.
Процесуальний акт можна вважати ефективним в тому випадку, коли всі його цілі (ближні, більш віддалені, кінцеві) досягнуто в максимально короткий строк з найменшими матеріальними затратами, обмеженнями прав, свобод і законних інтересів особи.
Про ефективність конкретного акта можна судити уже по якості його складання і осрормлення. Так, якщо в повістці не будуть вказані адреса особи, яка викликається, точний час явки і т. п., то процесуальні рішення про виклик, наприклад, свідка, не досягне мети. Тому, кожен бе: винятку процесуальний документ повинен бути належиш, чином осрормлений відповідно до зразків, які наводятьсяі наступній частині посібника.
Частина II
ОСНОВНІ КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНІ АКТИ
Глава 1
КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНІ АКТИ ЯКІ СКЛАДАЮТЬСЯ У ДОСУДОВИХ СТАДІЯХ
ПОРУШЕННЯ КРИМІНАЛЬНОЇ СПРАВИ
ПРОТОКОЛ усної заяви про злочин
м. Енськ Дата (число, місяць, рік)1
Складання протоколу розпочато о 10 год., закінчено о 10 год. 20 хв. Слідчий прокуратури м. Енська, юрист 2-го класу їльєнко А. Р., з дотриманням вимог статей 95, 97 КПК України, прийняв в своєму робочому кабінеті усну заяву про злочин від громадянина Міркіна Анатолія Петровича, 1939 р. народження, який проживає в м. Енську, вул. Бульварна, 32, кв. 6, пред'явив на посвідчення своєї особи паспорт громадянина України — УІ-РУ № 547556, виданий РУ ГУ МВС України в м. Енську.
А. П. Міркін — попереджений по ст. 177 КК України про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий донос.
(підпис заявника)
■ Далі, якщо інше не сказано, під словом "дата" маються на увазі число, місяць, рік.
Міркін А. П. заявив:
Я — голова профкому Енського міськторгу'. Скарбником в профкомі працює бухгалтер міськторгу Васіна Ольга
Володимирівна.
В результаті ревізії, проведеної у нас в минулому місяці, виявлена велика нестача — близько (вказати суму). Гроші викрала Васіна О. В. шляхом підроблення мого підпису на документах.
Прошу розібратися в тому, що сталося, притягнути Ва-сіну О. В. до відповідальності і зобов'язати її повернути і касу незаконно привласнені гроші.
Протокол мною прочитаний. Заява з моїх слів записані вірно, будь-яких зауважень не маю.
Заявник (підпис
Слідчий прокуратури м. Енська, (підпис
юрист 2-го класу
ПРОТОКОЛ явки з повинною
м. Енськ Дата
Складання протоколу розпочато о 17 год., закінчено о 17 год. 45 хв.
Слідчий прокуратури м. Енська, юрист 2-го клас Ільєнко А. Р., відповідно до вимог ст. 96 КПК Україн склав протокол про те, що сьогодні о 17 год. в мій службс вий кабінет з'явилась громадянка, яка назвала себе Васі ною Ольгою Володимирівною, 1951 р. народження, прг цює бухгалтером Енського міськторгу, проживає в м. Енсі ку по вул. Садовій, 8, кв. З, пред'явила на посвідченн своєї особи паспорт громадянина України — И-АІ № 320569, виданий РУ ГУ МВС України в м. Енську.
Васіна О. В. заявила:
* В Указі Президента України "Про комерціалізацію державної торті лі і громадського харчування" від 23 січня 1992 р. сказано, що у міру заве шення комерціалізації ліквідувати в установленому порядку торги, трест об'єднання, фірми й інші аналогічні їм організації і підприємства держа ної торгівлі та громадського харчування (36. Указів Президента Україн грудень 1991 р. — березень 1992 р.) |
Я працюю в міськторзі бухгалтером і одночасно скарбником. Збирала внески у профоргів і здавала в Енський районний відділ Ощадбанку, крім того, одержувала гроші по чековій книжці на громадські потреби. Сама я матеріально забезпечена погано. Останні три роки привласнювала суми із доручених мені грошей: неоприбутковувала чи недооприбутковувала їх. Іноді підробляла підпис голови профкому Міркіна Анатолія Петровича і отримувала гроші з відділу Ощадбанку для своїх потреб. Всього я взяла близько десяти тисяч карбованців. Гроші витрачала на повсякденні потреби, а також придбала імпортні меблі, хутрову шубу, путівку на санаторно-курортне лікування, в якому відчуваю гостру потребу. Нестачу виявили ревізори, але акта ревізії я ще не бачила.
Розповісти детально про мої неправильні дії я не можу, оскільки дуже хвилююсь за долю моєї неповнолітньої доньки. Готова нести будь-яку відповідальність. Намагатимусь відшкодувати збитки і далі жити чесно, сумлінно працювати на благо нашого суспільства. Прошу врахувати моє щиросердне розкаяння, а також те, що я добровільно прийшла в прокуратуру. Я нікуди не збираюсь виїжджати, зобов'язуюсь за першим викликом з'явитися і дати відповіді на запитання, які будуть цікавити прокуратуру. Прошу не розлучати мене з донькою.
Протокол мною прочитано, з моїх слів все записано правильно. Зауважень і доповнень не маю.
Той, хто з'явився з повинною (підпис)
Слідчий прокуратури м. Енська,
юрист 2-го класу (підпис)
ПОСТАНОВА про порушення кримінальної справи і прийняття її до свого провадження
м. Енськ Дата
Слідчий прокуратури м. Енська, юрист 2-го класу Ільєнко А. Р., розглянувши заяву голови профкому Енського міськторгу Міркіна А. П. і протокол явки з повинною скарбника указаного профкому Васіної О. В., а також матеріали ревізії про привласнення профспілкових грошей, які надійшли від директора Енського міськторгу,
встановив: Васіна О. В., будучи скарбником профкому Енського міськторгу, з 199_ по 199_ р. систематично привласнювала колективні гроші шляхом службового підлогу, підробляючи на документах підпис голови профкому Міркіна А. П., і отримувала грошові суми із районного відділу Ощадбанку, а також шляхом неоприбутковування всіх сум, які надходили в касу профкому. Всього Васіна викрала грошей на суму (вказати яку).
Беручи до уваги наявність підстав для порушення кримінальної справи і достатніх даних, які вказують, що в діях Васіної О. В. є ознаки злочинів, передбачених статтями 86і, 172 КК України, і враховуючи, що по справах за такі злочини відповідно до ст. 111 КПК України провадження попереднього слідства є обов'язковим, та керуючись статтями 94, 97, 98 і 113 КПК України,
постановив:
1. Порушити кримінальну справу за фактами розкрадання грошових коштів в особливо великих розмірах (сума)1, які належали профкому Енського міськторгу, а також службового підлогу, вчиненого скарбником Васіною Ольгою Володимирівною, тобто за ознаками злочину, передбаченого статтями 86і і 172 КК України.
2. Прийняти справу до свого провадження та негайно приступити до проведення попереднього слідства.
3. Копію даної постанови протягом доби направити прокуророві м. Енська.
Про порушення кримінальної справи і розпочате попереднє слідство повідомити заявників (Міркіна А. П. і Васі-ну О. В.), а також директора Енського міськторгу.