Смекни!
smekni.com

Загальні поняття про банківське право (стр. 2 из 2)

Для подальшого розвитку конкуренції і обмеження прояву моно­полізму серед банків НБУ вживає заходи щодо лібералізації креди­тного ринку через створення однакових умов доступу для комер­ційних банків до кредитних аукціонів НБУ, а також лібералізації валютного ринку через зняття обмежень на валютних біржових торгах;

принцип контролю і нагляду за діяльністю банків та ін­ших кредитно-фінансових установ. У належному функціо­нуванні банківської системи найважливіша роль відводиться контролю. За його допомогою закріплюється самостійність економічної діяльності, забороняється втручання держави у внутрішньогосподарську сферу комерційних банків, підпри­ємств, забезпечується законність у банківській сфері, запобі­гання правопорушенням і притягнення до відповідальності винних осіб.

На практиці цей принцип знаходить відображення в тому, що Верховна Рада України контролює діяльність НБУ (затверджує звіт про роботу НБУ та баланс його діяльності, затверджує ліміт зовніш­нього державного боргу), НБУ контролює діяльність комерційних банків (встановлює для комерційних банків економічні нормативи, перевіряє створення їх шляхом реєстрації, контролює дотримання ними законодавства), НБУ здійснює контроль за веденням касових операцій, своєю чергою комерційні банки контролюють ліміти за­лишків готівки в касах для юридичних осіб, порядок відкриття та закриття рахунків, здійснення валютних операцій через уповнова­жених банків тощо.

Джерелом національного права є, як відомо, форма вираження державної волі в нормативних актах. Нормативний акт є офіційний письмовий документ компетентного органу держави, в якому вста­новлено норми права.

До джерел банківського права належать: Конституція Укра­їни (зокрема ст. 99, 100), закони і постанови Верховної Ради України (наприклад. Закони України від ЗО жовтня 1996 р. "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", від 22 листопада 1996 р. "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", постанови Верховної Ради України "Про підпорядкування оплати комерційними банками за здійснення плате­жів" від 24 грудня 1993 р. та "Про норматив обігу платіжних доку­ментів в Україні" від 25 червня 1993 р.).

У системі банківського законодавства особлива роль відводиться законам, які мають вищу юридичну силу і охоплюють найважливіші питання, що виникають у банківській сфері. Серед чинних виділя­ється такий важливий опорний закон, як Закон України від 20 бе­резня 1991 р. "Про банки і банківську діяльність", який визначає правові основи банків, порядок створення і основні принципи їхньої діяльності, правове становище НБУ, встановлює правову природу взаємовідносин з клієнтами та їхній захист.

Серед джерел банківського права важливий блок станов­лять підзаконні нормативні акти, що поділяються на дві групи:

укази і розпорядження Президента України. Наприклад, Укази Президента України від 12 червня 1995 р. "Про засто­сування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки", від 29 січня 1997 р. "Про Державний інвести­ційно-кліринговий Комітет", розпорядження Президента Ук­раїни від 25 травня 1995 р. "Про заходи щодо розв'язання кризи платежів і підтримку вітчизняних виробників"; постано­ви Кабінету Міністрів України, які приймаються відповідно до ст. 117 Конституції України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Зазначені акти видаються на під­ставі п. З ст. 116 Конституції України, де зазначено, що Кабі­нет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, ці­нової, інвестиційної та податкової політики. Наприклад, постанови Кабінету Міністрів України "Про вдосконалення си­стеми розрахунків за споживчу електричну і теплову енергію" від 21 травня 1997 р.; "Про врегулювання окремих питань взаєморозрахунків із належних до. бюджетів платежів" від 21 лютого 1997 р. та ін.;

нормативні акти міністерств, державних комітетів, у то­му числі НБУ, що стосуються сфери банківської діяль­ності. Ці акти приймаються у формі постанов, положень, на­казів, інструкцій, правил тощо в межах визначеної їх компе­тенції. Наприклад, постановами правління НБУ від 2 лютого 1995 р. затверджено "Порядок ведення касових операцій у народному господарстві України", від 7 травня 1997 р. — "Положення про порядок реєстрації одержання резидентами кредитів в іноземній валюті від іноземних кредиторів"; нака­зом Міністерства фінансів України та Міністерства економіки України від 25 лютого 1997 р. затверджено "Порядок випису­вання та погашення простих векселів, що видаються вітчизня­ними нафтопереробними заводами у разі поставки на ці за­води нафти суб'єктами підприємницької діяльності — рези­дентами". До цієї групи належать також нормативні акти, прийняті асоціаціями та господарюючими суб'єктами (наприклад, рішення асоціації комерційних банків та локальні акти — статути комерційних банків, установчі договори, по­ложення про філії, представництва).

У правовому відношенні важливе значення має запровадження Указом Президента України від 3 жовтня 1992 р. в Україні держав­ної реєстрації відомчих нормативних актів, що здійснюється Мініс­терством юстиції України (щодо актів, прийнятих центральними ор­ганами) та управліннями юстиції областей і міст Києва і Севастопо­ля (щодо актів місцевих органів управління). Це правило поширю­ється і на нормативні акти, які видаються НБУ, якщо суб'єктом їх є фізична особа. Державна реєстрація відомчих нормативних актів спрямована на реалізацію принципу верховенства закону та забез­печення законності актів відомчого нормотворення, їх відповідності законам, дотримання охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, підприємств, установ та організацій в Україні.

Серйозною вадою відомчого нормотворення є хибна практика НБУ приймати нормативні акти у формі телеграм, що суперечить поняттю нормативного акта і не передбачено законом як форма існування офіційного документа.