Смекни!
smekni.com

Цивільне право 2 (стр. 146 из 193)

Таким чином, договір на використання запатентованих об'єктів ін­телектуальної власності чи об'єктів авторського права за своєю при­родою є ліцензійним договором.

Сторонами ліцензійного договору є ліцензіар і ліцензіат.

Ліцензіар - це особа, якій належать виключні майнові права інте­лектуальної власності (особа, яка має майнові авторські права, чи власник охоронного документа на винахід, корисну модель, промис­ловий зразок, торговельну марку, компонування інтегральної мікрос­хеми, сорт рослин).

Ліцензіат - це особа, якій надано дозвіл на використання об'єкта права інтелектуальної власності (ліцензію).

Зміст ліцензійного договору.

При визначенні змісту договору сторони керуються принципом свободи договору. Однак умови ліцензійного договору, які супере­чать положенням чинного законодавства України, є нікчемними (ч. 9 ст. 1109,ч. 2 ст. 1111 ЦК).

З урахуванням природи ліцензійного договору, законодавство пе­редбачає, що у ліцензійному договорі визначаються: вид ліцензії; сфера використання об'єкта права інтелектуальної власності (кон-


422


Розділ XIV


ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ЩОДО РОЗПОРЯДЖАННЯ ПРАВАМИ...


423



кретні права, що надаються за договором, способи використання за­значеного об'єкта, територія та строк, на які надаються права, тощо); розмір, порядок і строки виплати винагороди за використання об'єк­та права інтелектуальної власності; якщо в ліцензійному договорі про видання або інше відтворення твору винагорода визначається у виг­ляді фіксованої грошової суми, то в договорі має бути встановлений максимальний тираж твору (чч. З, 8 ст. 1109 ЦК).

Коли ліцензійний договір укладається стосовно торговельної мар­ки, то він повинен містити умову про те, що якість товарів і послуг, виготовлених чи наданих за ліцензійним договором, не буде нижчою від якості товарів і послуг власника свідоцтва і що останній здійсню­ватиме контроль за виконанням цієї умови (п. 8 ст. 16 Закону від 15 грудня 1993 р. «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг»1). Ця норма спрямована на захист прав споживача, для якого торговель­на марка слугує насамперед гарантією певної якості товару.

Однак навіть у випадку відсутності певних із зазначених в ч. З ст. 1109 ЦК умов договір вважається укладеним.

Так, якщо у договорі не зазначено вид ліцензії, то вважається, що за ліцензійним договором надається невиключна ліцензія (ч. 4 ст. 1109 ЦК). До того ж права на використання об'єкта права інтелек­туальної власності та способи його використання, які не визначені у договорі, вважаються такими, що не надані ліцензіату.

Що стосується сфери використання об'єкта права інтелектуальної власності, то у разі відсутності в договорі умови про територію, на яку поширюються надані права на використання об'єкта права інте­лектуальної власності, дія ліцензії поширюється на територію Украї­ни (ч. 7ст. 1109 ЦК).

Законодавство передбачає, що ліцензійний договір укладається на строк, встановлений договором, який повинен закінчуватися не піз­ніше спливу строку чинності виключного майнового права на визна­чений у договорі об'єкт права інтелектуальної власності. У разі від­сутності у договорі умови про строк договору він вважається укладеним на строк, що залишився до спливу строку чинності вик­лючного майнового права на визначений у договорі об'єкт права ін­телектуальної власності, але не більше ніж на п'ять років. Якщо за шість місяців до спливу зазначеного п'ятирічного строку жодна із сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову від догово­ру, останній вважається продовженим на невизначений строк. У цьо­му випадку кожна із сторін може в будь-який час відмовитися від до­говору, письмово повідомивши про це другу сторону за шість місяців до його розірвання, якщо більший строк для повідомлення не вста­новлений за домовленістю сторін (чч. 1, 3 ст. 1110 ЦК).

Положення ЦК закріплюють, що ліцензіар може відмовитися від ліцензійного договору в разі порушення ліцензіатом встановленого

1 Відомості Верховної Ради України.-1994.-№7.-Ст. 36. :: ' • ,,!

договором терміну початку використання об'єкта права інтелекту­альної власності (ч. 2 ст. 1110 ЦК).

Умовами ліцензійного договору може бути надано право ліцен­зіату укладати субліцензійний договір. За цим договором ліцензіат надає іншій особі (субліцензіату) субліцензію на використання об'єк­та права інтелектуальної власності. У цьому разі відповідальність пе­ред ліцензіаром за дії субліцензіата несе ліцензіат, якщо інше не вста­новлено ліцензійним договором (ч. 2 ст. 1109 ЦК).

Винагорода за наданий дозвіл може бути встановлена у вигляді фіксованої грошової суми (паушальний платіж), періодичних плате­жів (роялті) чи їх поєднання (комбінованих платежів).

Для полегшення узгодження умов договору законодавством Укра­їни передбачається можливість затвердження уповноваженими ві­домствами або творчими спілками типового ліцензійного договору (ст. 1111 ЦК).

§ 4. Договір про переданий виключних майнових прав інтелектуальної власності

Договір про переданий виключних майнових прав інтелек­туальної власності - це договір, за яким одна сторона (особа, що має виключні майнові права) передає другій стороні частково або у повному складі ці права відповідно до закону та на визначених до­говором умовах (ч. 1 ст. 1113 ЦК).

Правова характеристика договору: реальний, двосторонній, оплатний чи безоплатний.

При укладенні договору про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності права відчужуються, тобто передаються безповоротно. У зв'язку з цим особа, якій передані виключні майнові права, стає правонаступником. Тому до неї переходять усі права і обо­в'язки стосовно об'єкта інтелектуальної власності. Зокрема, укладен­ня договору про передання виключних майнових прав інтелектуаль­ної власності не впливає на ліцензійні договори, які були укладені раніше.

Якщо проводити розмежування між видачею ліцензії і укладенням договору про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності, то, як уже зазначалося, у першому випадку надається пра­во використання, а у другому відбувається заміна володільця вик­лючних майнових прав.

Хоча надання повної ліцензії на весь строк дії охоронного доку­мента за своїм економічним значенням рівноцінно передачі права на об'єкт, однак з юридичної точки зору між відчуженням виключних майнових прав інтелектуальної власності і повною ліцензією є сут­тєві відмінності. Так, договір повної ліцензії може бути укладений на певний термін, по закінченні якого всі повноваження знов переходять до володільця охоронного документа. Слід також враховувати, що дозвіл може бути достроково припинений. Крім того, у випадку пере-


4S4


Розділ XIV


ЗОБОВ -ЯЗАННЯЩОДО РОЗПОРЯДЖАННЯ ПРАВАМИ...


42S



дачі виключних майнових прав інтелектуальної власності на умовах, наприклад, виплати періодичних відрахувань від суми реалізації за­патентованих виробів несплата кількох чергових внесків не тягне за собою поновлення прав на об'єкт інтелектуальної власності у попе­реднього правовласника. Що ж стосується повної ліцензії, виданої на аналогічних умовах, то така бездіяльність ліцензіата може слугувати підставою припинення її дії, якщо це обумовлено при її видачі.