Смекни!
smekni.com

Цивільне право 2 (стр. 149 из 193)

2 Договір концесії (концесійний договір) - договір, відповідно до якого уповнова­
жений орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування (концесієдавець)
надає на платній та строковій основі суб'єкту підприємницької діяльності (концесіоне­
ру) право створити (побудувати) об'єкт концесії чи суттєво його поліпшити та (або)
здійснювати його управління (експлуатацію) відповідно до Закону «Про концесії» з ме­
тою задоволення громадських потреб (Закон України «Про концесії» від 16 липня
1999 р. // Відомості Верховної Ради. -1999. - № 41. - Ст. 372).


Розділ XIV


ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ЩОДО РОЗПОРЯДЖАННЯ ПРАВАМИ...


431



Таким чином, в укладенні договору комерційної концесії заінтере­совані обидві сторони. Перевагами для правоволодільця є можли­вість у досить стислі строки створити розгалужену мережу бізнесу, здійснювати своєрідну рекламу без особливих зайвих капіталовкла­день, додатково отримувати прибутки при відсутності безпосеред­нього ризику підприємницької діяльності. Користувач у свою чергу має можливість не розпочинати з нуля при освоєнні й завоюванні ринку, а скористатися уже певною діловою репутацією іншої особи, що значно скорочує витрати і підвищує ефективність капіталовкла­день, зумовлює певну стабільність на ринку та значно знижує ступінь підприємницького ризику.

Якщо розглядати значення договору комерційної концесії з точки зору кінцевого результату для споживачів, то за допомогою зазначе­ної правової конструкції є можливість досить швидко наповнити ри­нок якісними товарами, роботами та послугами з дотриманням пев­них стандартів діяльності правоволодільця.

Предмет договору комерційної концесії

Предметом договору комерційної концесії є право на використан­ня трьох складових: 1) об'єктів права інтелектуальної власності (ко­мерційних найменувань, торговельних марок, промислових зразків, винаходів, творів, комерційних таємниць тощо); 2) комерційного до­свіду; 3) ділової репутації.

Таким чином, ліцензійні зобов'язання є лише одним із елементів предмета договору комерційної концесії.

Комерційний досвід і ділова репутація не є об'єктами інтелекту­альної власності. Надання можливості їх використання є особливістю договору комерційної концесії і підставою розмежування з ліцензій­ним договором.

Комерційний досвід є результатом набутих правоволодільцем знань і навиків у зв'язку з тривалою працею в певній сфері підприєм­ницької діяльності. До того ж правоволоділець бере на себе обов'язок надавати користувачеві комерційну, технічну і організаційну допо­могу.

Що стосується ділової репутації, то право на її використання на­дається опосередковано - шляхом використання засобів індивідуалі­зації (комерційних найменувань чи торговельних марок) правоволо­дільця.

Договором комерційної концесії може бути передбачено викорис­тання предмета договору із зазначенням або без зазначення території використання щодо певної сфери цивільного обороту.

У деяких зарубіжних країнах, у тому числі і в Російській Федера­ції, встановлюються обов'язкові і факультативні об'єкти інтелекту­альної власності, право користування якими надається за договором комерційної концесії. Зокрема, до обов'язкових об'єктів, надання права користування якими є необхідним для того, щоб можна було


вважати договір комерційної концесії укладеним, належить фірмове найменування чи комерційне позначення правоволодільця, а також комерційна інформація. Право користування іншими об'єктами інте­лектуальної власності є факультативним і не впливає на факт укла­дення договору.

Хоча законодавство України не проводить такий поділ, однак ви­ходячи із суті конструкції договору комерційної концесії можна зро­бити висновок, що право на використання засобу індивідуалізації правоволодільця є необхідним його елементом. В іншому випадку відсутній механізм використання ділової репутації правоволодільця і відсутня потреба реєстрації договору комерційної концесії органом, який здійснив державну реєстрацію правоволодільця.

Сторони в договорі комерційної концесії

Особливість договору комерційної концесії полягає в тому, що сторонами можуть бути лише фізичні та юридичні особи, які є суб'єк­тами підприємницької діяльності.

Правоволоділець - виробник товарів (робіт, послуг), який вико­ристовує належні йому права в підприємницькій діяльності, має ко­мерційний досвід і ділову репутацію та заінтересований в розширенні свого бізнесу.

Користувач - юридична або фізична особа, зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, яка має намір скористатися ком­плексом прав правоволодільця.

Як і в договорах доручення і комісії, у договорі комерційної конце­сії можна виділити внутрішні і зовнішні правовідносини.

Внутрішні відносини складаються безпосередньо між сторонами договору комерційної концесії — правоволодільцем і користувачем. Зовнішні відносини виникають між користувачем і третіми особами (при укладенні договорів купівлі-продажу, підряду тощо) в процесі використання предмета договору комерційної концесії.

Форма договору комерційної концесії та його державна реєстрація

Договір комерційної концесії укладається у письмовій формі. У разі недодержання письмової форми цього договору він є нікчемним. Цей випадок є винятком із загального правила. Більш строгий підхід законодавця стосовно форми зазначеного договору можна пояснити тим, що він застосовується лише в сфері підприємницької діяльності, а тому є потреба стабілізувати відносини в цивільному обороті.

До того ж, якщо для сторін договір комерційної концесії є дійсним з моменту укладення у письмовій формі, то у відносинах з третіми особами сторони мають право посилатися на договір лише з моменту його державної реєстрації.

Подібна конструкція, що для сторін договір набуває чинності з мо­менту підписання, а для третіх осіб - з моменту державної реєстрації,


432


РозШХІУ


ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ЩОДО РОЗПОРЯДЖАННЯ ПРАВАМИ...


433



раніше застосовувалася до ліцензійних договорів. Однак якщо реє­страцію ліцензійного договору здійснює Державний департамент ін­телектуальної власності, то договір комерційної концесії підлягає державній реєстрації органом, який здійснив державну реєстрацію правоволодільця. Якщо правоволоділець зареєстрований в іноземній державі, реєстрація договору комерційної концесії здійснюється ор­ганом, який здійснив державну реєстрацію користувача.

У цивілістичній літературі висловлюється точка зору, що відсут­ність реєстрації договору комерційної концесії, з одного боку, по­збавляє користувача з метою захисту інтересів споживачів можливо­сті почати використання наданого йому комплексу виключних прав, а з іншого, - ще до реєстрації договору надає можливість сторонам почати проведення необхідної підготовчої роботи вже на підставі укладеного договору1.