2Корнеее С. Юридическая природа договора энергоснабжения // Закон. - 1995. -
№7.-С. 118.
3Сейнароєв Б. М. Правовое регулирование снабжения электроэнергией социалис
тических предприятий и организаций. -М., 1971.-С. 18-19.
148
Розділ XX
ЗОБОВ'ЯЗАННЯ.. У ЗВ'ЯЗКУ З ПЕРЕДАЧЕЮ МАЙНА У ВЛАСНІСТЬ
149
Варто згадати ще про одну точку зору, прихильники котрої звертали увагу на особливості договору постачання енергетичними та Іншими ресурсами через приєднану мережу, які, на їх погляд, роблять його якісно відмінним від всіх Інших договорів і дозволяють визнати його самостійним, особливим видом договору в системі договорів цивільного права2. Але і викладений вище погляд на правову природу договору постачання енергетичними та Іншими ресурсами через приєднану мережу не знайшов широкої підтримки серед вчених, а з урахуванням змін, що відбулися в економіці, і розвитку науки цивільного права, був підданий аргументованій критиці3.
Найбільше поширення одержала позиція, відповідно до якої договір постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу, «будучи окремим видом договору купівлі-продажу, належить до нього як вид до роду»4. Зазначеного погляду на аналізований договір дотримується І вітчизняний законодавець, про що було згадано вище. Подібний висновок також грунтується на значних відмінностях договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу від інших різновидів договору купівлі-продажу.
По-перше, для укладення договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу необхідна наявність у абонента відповідних технічних засобів, що є технічними передумови укладення договору: а) власна мережа (газопроводи, нафтопроводи, теплопроводи, електропроводи тощо), приєднана до мережі постачальника; б) прилади обліку споживаних ресурсів, регулююча апаратура, перетворюючі пристрої (трансформаторні підстанції тощо); в) споживаючі установки й агрегати. Постачальник, крім того, вправі давати дозвіл на підключення технічних пристроїв абонента до своєї мережі І регулярно контролювати їх роботу протягом договірних відносин. Постачальник також зобов 'язаний мати технічне устаткування і засоби (приєднану мережу), необхідні для транспортування і подачі енергетичних й інших ресурсів абоненту.
! Див. напр.: Корнеев С. М. Договор о снабжении элеистроэнергней между социалистическими организациями - М.; Госюриздат, 1956. - С. 96—102; Брагинский М. И., Витрянский В. В. Договорное право. Книга 2: договоры о передаче имущества. - Ы.\ Статут, 2000.-С. 142-144.2 Див. напр.: Корнеев С. М. Вказ. праця.-С. 105;ШафирА. М. Энерпюснабжение
предприятий: правовые вопросы. - М, 1990. - С. 7.
3 Корнеев С. Юридическая природа договора энергоснабжения. - С. 119; Брагин
ский М. И., Витрянский В. В. Договорное право. Книга 2: договоры о передаче иму
щества.-С. 142-144.
4 Брагинский М. К, Витрянский В. В. Вказ. праця. - С. 144. Див. також: Демидова 3.
Договор энергоснабжения // Закон. - 2001. - № 13. - С. 24-28; Сейнароев Б. М. Договор
энергоснабжения // Вестник ВАС РФ. - 2000. -№ 6-7. - С. 128-141, 116-124; Корне
ев С. Юридическая природа договора энергоснабжения. - С. 118-121.
По-друге, аналізований договір, на відміну від інших видів договору купівлі-продажу, не породжує обов'язку абонента прийняти ресурси, тобто обумовлену кількість товару. А постачальник, у свою чергу, зобов 'язується постійно подавати товар (ресурси) у мережу таким чином, щоб у абонента була можливість одержувати їх у будь-який час.
По-третє, договір постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу породжує обов'язки абонента, не характерні для інших видів зобов'язань купівлі-продажу, а саме: дотримуватись передбаченого договором режиму використання ресурсів, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Договір постачання енергетичними та Іншими ресурсами через приєднану мережу за таким критерієм, як предмет, може бути диференційований на наступні види: договір постачання електричної енергії, теплової енергії, газу, нафти, нафтопродуктів, води та ін.
Залежно від суб'єктного складу договору може бути особливо виділений різновид договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу, в якому на стороні споживача (абонента) беруть участь фізичні особи, що уклали договір для задоволення своїх побутових потреб. Специфіка даного договору полягає у особливому характері прав і обов'язків сторін і в особливостях формування ціни договору. Слід зазначити, що остання класифікаційна ознака дозволяє виділити такі різновиди договору постачання електричної енергії, як:
а) договір на перетік електроенергії, за яким один постачальник
(енергосистема) подає електроенергію не споживачу, а іншому пос
тачальнику (енергосистемі), що зобов'язаний оплатити отримані ре
сурси. Особливістю даного договору є допущення реверсивної пере
дачі електроенергії (тобто перетік електроенергії в обох напрямках):
як у бік приймаючої (основний напрямок), так і у сторону переда
вальної енергосистеми (в окремі періоди, передбачені договором)1;
б) договір на живлення енергосистем від блок-стащій (електро
станцій, що належать споживачеві, працюють в об'єднаній енерге
тичній системі України і підпорядковуються її диспетчерському
управлінню)2, відповідно до якого організація, що має блок-станцІю,
зобов'язана відпускати енергосистемі електроенергію у межах мак
симальної потужності й у кількостях, обумовлених договором, а
енергосистема зобов'язується вибрати передбачену договором кіль
кість енергії й оплатити ЇЇ3;
в) договір про взаємне резервування електропостачання, за яким
два абоненти (промислових споживача) зобов'язуються забезпечити
2 Див. напр.: абз. 7 п. 1.2. Правил користування електричною енергією, затвердже
них постановою НКРЕ від 31 липня 1996 р. № 28 {із змінами та доп.),
3 Сейнароев Б. М. Вказ. праця. - С. 24-25.
150
Розділ DC
ЗОБОВ'ЯЗАННЯ... У ЗВ'ЯЗКУ З ПЕРЕДАЧЕЮ МАЙНА У ВЛАСНІСТЬ 1S1