Відповідальність сторін. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору визначається статтями 883 та 886 ЦК і настає при наявності загальних підстав цивільно-правової відповідальності. Між тим особливістю відповідальності підрядника у договорі будівельного підряду є відповідальність за дії інших осіб («чужу» вину), оскільки саме у цьому договорі широко застосовується система генерального підряду, при якій підрядник відповідає перед замовником за порушення субпідрядником свого обов'язку, а перед субпідрядником - за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов'язків.
За невиконання або неналежне виконання зобов'язань підрядник і замовник несуть встановлену договором або законом1 відповідальність, яка реалізується у стягненні неустойки (пені) і відшкодуванні збитків у повному обсязі, тобто заподіяних (реальних) збитків і упущеної вигоди, якщо не доведуть, що ці порушення сталися не з їх вини.
Відповідно до ЦК підрядник відповідає: за недоліки збудованого об'єкта, за прострочення передання його замовникові; за інші порушення договору.
Законодавець зберіг положення, яке передбачалося і у раніше чинному законодавстві: суми неустойки (пені), сплачені підрядником за порушення строків виконання окремих робіт, повертаються йому у разі закінчення всіх робіт до встановленого договором граничного терміну (ст. 883 ЦК).
Якщо інше не встановлено у договорі, підрядник гарантує досягнення об'єктом будівництва визначених у проектно-кошторисній документації показників і можливість експлуатації об'єкта відповідно до договору протягом гарантійного строку. Останній становить десять років від дня прийняття об'єкта замовником, якщо більший гарантійний строк не передбачено договором або законом. Названий строк продовжується на час, протягом якого об'єкт не міг експлуатуватися внаслідок недоліків, за які відповідає підрядник.
1 Так, при виконанні робіт на будівництві об'єктів, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій загальні правові засади майнової відповідальності встановлені у Законі України «Про майнову відповідальність за порушення умов договору підряду (контракту) при виконанні робіт на будівництві об'єктів» від б квітня 2000 р. Відповідно до цього Закону на сторони договору покладається обов'язок стягувати неустойку (nemo) та вимагати відшкодування збитків з винної сторони.§ 4, Підряд на проектні та пошукові роботи
Іа договором підряду на проведення проектних та пошукових
робіт підрядник зобов'язується розробити за завданням замовника проектну або іншу технічну документацію та (або) виконати пошукові роботи, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити їх (ч. 1 ст. 887 ЦК).
Здійсненню будівельних робіт завжди передує проведення пошукових і проектних робіт. Пошукові роботи полягають у інженерно-геологічних, гідрометеорологічних, екологічних (та інших залежно від призначення об'єкта) розвідках і узгодженні їх результатів, підготовці виділеної під забудову земельної ділянки з визначенням на місцевості прив'язки до розташування об'єкта, підборі матеріалів і визначенні найбільш оптимальних умов майбутнього будівництва. Подальше проектування будівництва може здійснюватись з урахуванням всіх умов зведення майбутнього об'єкта, позитивного економічного обгрунтування будівництва і наявності згоди та висновків всіх необхідних інстанцій. Після цього розробляється проект і кошторис будівництва. Проектна документація складається з урахуванням результатів, отриманих у ході проведення пошукових робіт.
Проект будівництва, як правило, підлягає державній експертизі, яка проводиться спеціалізованими установами. За умови позитивного висновку державної експертизи проект і кошторис виконавець обговорює із замовником, який має право прийняти їх без обмовок і застережень або висловити побажання щодо йото доопрацювання і внесен- ня відповідних змін. За умови відсутності суттєвих розбіжностей стосовно змісту проекту між проектувальником і замовником скла- дається та підписується акт прийому-передачі проектно-кошторисної документації. У подальшому будівництво повинно здійснюватись у відповідності з цією документацією, з урахуванням будівельних норм і правил, а також інших умов договору та чинного законодавства.
Залежно від бажання замовника і ступеня складності об'єкта будівництва виконання всіх робіт може здійснюватись однією організацією (генеральним підрядником). Як правило, такий обов'язок за до- говором може брати на себе спеціалізована будівельна організація, яка здійснює весь комплекс пошукових, проектних і будівельних робіт. Враховуючи це, таку організацію іменують генеральним підряд-
ЗОЄШ'ЯЗАННЯ, ЩО ВИНИКАЮТЬ У ЗВ'ЯЗКУ З ВИКОНАННЯМ РОБІТ 255
виком. Вія може залучати да вроведешш окремих видів робіт субпідрядні організації і використовувати інші варіанти побудови договірних зв'язків з контрагентами. Замовник може також укласти договори з декількома контрагентами,, які спеціалізуються на виконанні окремих видів вказаних робіт.
Договір на виконання пошукових і проектних робіт є одним з різновидів договору підряду, а тому, є консенсуальннм, двостороннім та відплатним.
Права, обов'язки та відповідальність сторін
Сторони у договорі- замовник і підрядник.
Підрядником виступає - спеціалізований суб'єкт: юридичні і фізичні особи, які мають статус суб'єкта підприємницької діяльності ї отримали відповідну ліцензію на здійснення таких видів робіт. Досить часто — це спеціалізовані проектно-пошукові організації, основна мета діяльності яких - виконання зазначених робіт.
Замовниками можуть бути фізичні особи, котрі, як правило, мають статус підприємця, а також юридичні особи приватного і публічного права та держава.
Обов'язки замовника полягають у наступному?
- якщо інше не встановлено договором підряду на проведення
проектних та пошукових робіт, передати підрядникові завдання на
проектування, а такожіншї вихідні дані, необхідні для проектування і
складання проектно-кошторисної документації. Завдання на проек
тування може бути підготовлене за дорученням замовника підрядни
ком. У цьому разі завдання стає обов'язковим для сторін з моменту
його затвердження замовником. Оскільки формулювання завдання
досить часто є складним для замовника, це потребує наявності спе
ціальних знань. Тому замовник може з цією метою скористатися по
слугами інших осіб, у тому числі і самого» підрядника. У останньому
вигадку завдання стає обов'язковим для сторін з моменту його за
твердження замовником;
—сплатити підрядникові встановлену ціну після завершення усіх
робіт чи сплатити її частинами після завершення окремих етапів ро-
біт або у іншому порядку, встановленому договором чи законом;
—використовувати вроектво-кошторисну документацію, одержа
ну від підрядника, лише для цілей, встановлених договором, не пере
давати проектщо-кошторисну документацію іншим особам і не розго
лошувати дані, що містяться у ній, без згоди підрядника;
—надавати послуги підрядникові у виконанні проектннх та пошу-
кювих робіт в обсязі та иа умовах встановлених договором; '
- сприяти підряднику у виконанні робіт за договором, зокрема
шляхом надання необхідної додаткової інформації;
- брати участь разом з підрядником у погодженні готової проект-
256 |
Розділ Ш