Відповідаючи на третє питання, студентам треба дати визначення бюджетної класифікації України як єдиного систематизованого згрупування доходів, видатків та фінансування бюджету за ознаками економічної сутності, функціональної діяльності, організаційного устрою та іншими ознаками відповідно до законодавства України та міжнародних норм. Необхідно пам’ятати, що чинну бюджетну класифікацію України введено в дію з 1 січня 1998 року відповідно до постанови Верховної Ради України «Про структуру бюджетної класифікації України» від 12 липня 1996 року та наказу Міністерства фінансів України «Про бюджетну класифікацію та її запровадження» від 27 грудня 2001 року № 604.
Розглядаючи питання про класифікацію доходів бюджету за бюджетною класифікацією, слід пам’ятати, що вони класифікуються за такими розділами: податкові надходження, неподаткові надходження, доходи від операцій з капіталом, трансферти. Питання про класифікацію видатків бюджету за бюджетною класифікацією треба розпочати з розгляду видів класифікації видатків, які групують за такими підставами: за функціями з виконанням яких пов’язані видатки; за економічною характеристикою операцій, під час проведення яких здійснюються ці видатки; за ознакою головного розпорядника бюджетних коштів; за бюджетними програмами.
Відповідь на питання про склад доходів Державного бюджету України вимагає розгляду змісту глав V, XI, XII, XIV, XVI Бюджетного кодексу. Потрібно проаналізувати різницю між закріпленими і регулюючими доходами та зробити відповідні висновки про склад доходів державного та місцевих бюджетів. Питання про склад видатків Державного бюджету України рекомендується розглядати, посилаючись також на зміст статей Бюджетного кодексу.
Окремо слід зупинитися на визначені змісту міжбюджетних трансфертів, під якими розуміють кошти, що безоплатно і безповоротно передаються з одного бюджету до іншого.
Перелік міжбюджетних трансфертів, які надаються з державного бюджету України місцевим бюджетам, потрібно давати у послідовності, визначеній статтею 97 Бюджетного кодексу.
Контрольні запитання
1. Що таке бюджетний устрій?
2. Визначте бюджетну систему України.
3. На яких принципах ґрунтується бюджетна система України?
4. Дайте визначення бюджетної класифікації України.
5. вирізніть підстави класифікації видатків бюджету за бюджетної класифікацією.
6. Встановіть рівні деталізації функціональної класифікації видатків бюджету за бюджетною класифікацією.
7. Яку структуру має бюджетна класифікація України?
8. За якими розділами класифікують доходи бюджету за бюджетною класифікацією?
9. Що таке податкові та неподаткові надходження?
10. Визначте зміст поняття «трансферти».
11. На які групи поділяються видатки бюджету за економічною класифікацією?
12. Встановіть зміст відомчої та програмної класифікації видатків бюджету за бюджетною класифікацією.
13. Визначте склад доходів Державного бюджету України за Бюджетним кодексом.
14. У чому полягає різниця між закріпленими та регулятивними доходами?
15. Що розуміють під видатками Державного бюджету України?
16. Визначте зміст міжбюджетних трансфертів.
17. Дайте перелік міжбюджетних трансфертів, які надаються з Державного бюджету України місцевим бюджетам.
18.
Практичні завдання
Завдання 1.
Зобразіть схематично бюджетний устрій України.
Завдання 2.
Встановить різницю між бюджетним устроєм та бюджетною системою України.
Завдання 3.
На підставі Закону України Про Державний бюджет на поточний рік дайте аналіз доходної частини Державного бюджету України.
Завдання 4.
На підставі Закону України Про Державний бюджет України на поточний рік, визначте, за рахунок яких джерел покриватиметься дефіцит бюджету в поточному році та в яких сумах.
Завдання 5.
На основі чинного законодавства України встановіть основні напрямки бюджетної політики України в поточному році та відмінність між видатками державного і місцевих бюджетів.
МОДУЛЬ ІІ Тема 6. БЮДЖЕТНИЙ ПРОЦЕС В УКРАЇНІ
План
1. Поняття бюджетного процесу та його стадій
2. Повноваження основних учасників бюджетно-процесуальних правовідносин.
3. Особливості розгляду проекту закону про Державний бюджет України у Верховній Раді України.
4. Виконання затвердженого бюджету.
5. Звітність про виконання бюджету.
Методичні завдання
Бюджетний процес – це регламентована нормами права діяльність органів державної влади і органів місцевого самоврядування, пов’язана зі складанням, розглядом, затвердженням бюджетів, їх виконанням і контролем за їх виконанням, розглядом звітів по виконання бюджетів, що складають бюджетну систему України. Студентам необхідно засвоїти стадії бюджетного процесу: 1) складання проекту бюджетів; 2) розгляд і прийняття закону про державний бюджет, рішень про місцеві бюджети; 4) підготування та розгляд звіту про виконання бюджету і ухвалу рішення щодо нього.
Студентам важливо розрізняти суб’єктів бюджетно-процесуальних правовідносин, якими виступають органи та посадові особи, що наділені бюджетними повноваженнями, і пам’ятати, що основними учасниками бюджетно-процесуальних відносин під час складання проекту бюджету є: Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, НБУ, Міністерство фінансів України, головні розпорядники бюджетних коштів. Потрібно звернути увагу на міст їх повноважень
Відповідь на питання про особливості розгляду проекту закону про Державний бюджет України у Верховній Раді України слід базувати на змісті норм гл. VII Бюджетного кодексу України.
Розглядаючи питання про виконання бюджету, треба звернутися до змісту ст. 116 Конституції України, ст. 47 Бюджетного кодексу України та ст. 62 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Потрібно звернути увагу на ту обставину, що в Україні застосовується казначейська форма обслуговування державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України: операцій з коштами державного бюджету; розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів; контролю бюджетних повноважень у зарахуванні надходжень, прийнятті зобов’язань та проведенні платежів; бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання державного бюджету. За казначейської форми обслуговування Державного бюджету всі кошти, які надходять до нього, концентруються на єдиному рахунку Державного казначейства. Слід пам’ятати, що у стадії виконання Державного бюджету вирізняють дві самостійні частини: виконання Державного бюджету за доходами; виконання Державного бюджету за видатками. До органів, які здійснюють виконання Державного бюджету належать: Міністерство фінансів України, Державне казначейство України, органи стягнення.
При розгляді питання звітності про виконання Державного бюджету потрібно
проаналізувати види звітності: оперативна, місячна, квартальна, річна.
Контрольні запитання
1. Що таке бюджетний процес?
2. Які є стадії бюджетного процесу?
3. Назвіть повноваження НБУ та Міністерства фінансів України під час складання проектів бюджетів.
4. Які повноваження мають головні розпорядники бюджетних коштів під час складання проектів бюджетів?
5. Проаналізуйте зміст місячної звітності про виконання Державного бюджету України.
6. Охарактеризуйте зміст повноважень Верховної Ради України у бюджетному процесі.
7. Визначте роль Кабінету Міністрів України у бюджетному процесі.
8. Які самостійні частини вирізняють у стадії виконання Державного бюджету України?
9. Проаналізуйте зміст річного звіту про виконання Державного бюджету України.
10.
Практичні завдання
Завдання 1.
Визначте основні часові характеристики кожної стадії бюджетного процесу в Україні.
Завдання 2.
В законі України «Про Державний бюджет України на 2003 рік» визначено, що доходи державного бюджету України включають:
- доходи від плати за послуги, що надаються бюджетними установами, які утримуються за рахунок бюджету;
- 100 % загального обсягу прибуткового податку з громадян;
- гранти і дарунки у вартісному обрахунку; Дайте правову оцінку цій ситуації. Завдання 3.
У Верховній Раді України 10 червня року, що передує плановому, розпочалися парламентські слухання з питань бюджетної політики на наступний бюджетний період. З доповіддю про Основні напрями бюджетної політики на наступний бюджетний період виступив голова комітету Верховної Ради України з питань бюджетної політики.
Міністерство фінансів України подало до Верховної Ради України проект Основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджетний період за два дні до початку парламентських слухань.
За результатами парламентських слухань Верховна Рада України прийняла постанову про взяття до відома Основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджетний період. Оцініть правомірність ситуації.
Завдання 4.
Кабінет Міністрів України 28 квітня 2003 року подав до Верховної Ради України річний звіт про виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2002 рік». 15 травня 2003 року цей звіт, представлений Прем’єр-міністром України, було розглянуто у Верховній Раді України.
Чи відповідають дії зазначених державних органів та їхніх посадових осіб чинному законодавству?
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ПО МОДУЛЮ ІІ варіант І |
|
ПІБ _________________________________________ курс __________________ група ________________ 1. За складання проекту закону про Державний бюджет України відповідає: |
9. Проект закону про Державний бюджет України Кабінетові Міністрів України подає до розгляду: |
□ Президент України; □ Прем’єр-міністр України; □ Голова Верховної Ради України; □ міністр фінансів України. 2. Інструкції головним розпорядникам бюджетних коштів з підготування бюджетних запитів розробляє: □ Комітет ВР України з питань бюджету; □ Кабінет Міністрів України; □ НБУ; □ Міністерство фінансів України. | 3. Проект закону про Державний бюджет України розробляє: □ Комітет ВР України з питань бюджету; □ Кабінет Міністрів України; □ Верховна Рада України; □ Міністерство фінансів України. 4. Проект Основних напрямків бюджетної політики на наступний бюджетний період подається до ВР не пізніше ніж за ___ днів до початку парламентських слухань з питань бюджетної політики: |
□ за 5 днів;